Skocz do zawartości
Razmi

Ryzen 7 2700x

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wczoraj zamontowałem nowy procek ryzen 7 2700x i nową płyte aorus b450 elite i mam pytanie odnośnie taktowania procesora i napięcia ponieważ skaczę od 2100 do 1900 do 4200 dane z HWmonitor a na cpuz od 2.8 do 4,2 nie wiem czy to normalne do tego napięcie na hwmonitor to od 1,3 do 1,5 potrafi skoczyć coś da się zaradzić czy to wina procka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz chłodzenie? Te procki wręcz się proszą aby je ustawić na sztywno. Przykładowo oczywiśćie jeżeli masz co najmniej fortisa 3, ustawiasz 4.2ghz oraz 1.35v i testujesz, na początek z 10-15 przebiegów w Cinebench R20, jeżeli będzie stabilnie i temperatury nie przekroczą 85 stopni, pobierasz OCCT, ustawiasz na 1-2h i jak nie wysypie to można albo obnizać napięcie i testować, albo zostawić, wszystko zależy od temperatur. Na auto nie osiągniesz pełni możliwości procesora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również polecam ustawienie go na sztywno. Jak coś mogę zaraz pokazać w której to jest zakładce w bios. W zależności od posiadanego chłodzenia/egzemplarza trzeba będzie "dopasować" taktowanie , by się nie przegrzewał ;)

W bios zakładka: Peripherals> AMD Overclocking > trzeba zmienić na stywno wpisać [MHz] i [mV] !

 

Jeżeli jesteśmy na głównej stronie z tym wyglądem :

fec6adc941c15c2am.jpg

 

Naciskamy "F2" by przejść do :

b63805525515e748m.jpg

 

Wchodzimy w zakładkę Peripherals i przy dole AMD Overclocking i Accept akceptujemy :

6651d0e2fb3d9f9em.jpg

 

Kolejno wchodzimy w Manual CPU Overclocking :

i wpisujemy taktowanie i napięcie , u mnie 4200 i 1305 ... :

b3e6d2f94e695088m.jpg

 

Przy 2700x rozpocząłbym od około 4000/4100 i 1300 ...

Edytowane przez Phill76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam opcji AMD Overclocking może mam starego biosa płyta i procek świeżo zainstalowane bios jest f41

@edit zaktualizowałem bios do f50 i dalej nie mam opcji amd overcloaking, dodam że po zmianie płyty ramu i procka nie robiłem formata

Edytowane przez Razmi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś zaktualizowałem do f50 na Aorus pro i mam tą opcje oc to u Ciebie też musi być

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no własnie masz aorus pro a na elite wszędzie czytam że nie ma tej opcji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, no to z tym ustawieniem na sztywno... powiedzmy, że nie chcę szarżować - co proponujecie dla 4GHz na stockowym kulerze?

Próbowałem 1,225, jak to lipton opowiadał, ale niestety nie jest super stabilnie. Raz nawet (gdy włączyłem na USB dysk 3,5" w obudowie zewnętrznej) padł mi tak, że musiałem resetować BIOS.

 

4GHz i jakoś 1,3?

 

Na razie jadę na auto, ale jest strasznie głośno. Na razie kupno chłodzenia odpada (Krysmys to średni czas teraz na takie wydatki).

 

Może lepiej będzie na B450tce, dzisiaj odbieram i aktualna B350tka idzie do starszego kompa rodzinnego. ASUS Pro cośtam taki tani z komputronika... warto chyba podmienić płyty?

 

Acha, jaka pasta najlepsza do R7 2700X?

Edytowane przez Sponsi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

2700x 4ghz powinien zrobić, ale na stock coolerze ciężka sprawa z o/c.

 

no i nie wiadomo 1.3v to raczej minimum, prędzej bym szedł w 1.35v

 

Ja miałem unikalnego 2700X co robił 4,3Ghz na 1.37V, ale większość 4,2Ghz potrafi mieć problem by nawet 1,46V zrobić. Na pclabie taki model dostali, słabizna.

 

Także próbuj. Na pewno nie poniżej 1.3v

 

Co do pasty używam grizzly kryonaut, albo ciut gorsza gelid extreme

 

Ogólnie nie opłaca się robić o/c przy boxie, bo pewnie i tak w grach trzyma Ci ok 4Ghz bez o/c.

 

Podobnie z o/c, jasnym jest że do o/c to trzeba MSI kupić, bo tylko te radzą sobie znośnie z o/c 1xxx-2xxx ryzen

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój idzie na 4,2Ghz ale dopiero na 1,43v, więc kiła sztuka trafiła mi się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmieniłem płytę na ASUS B450-A, jest chyba ciszej, ale to pewnie efekt nowego smarowania, niestety mam tylko średniaka jakiegoś tam MX-2 Arctica.

 

Asusoskie OC (ten D.O.O.C. czy jak to tam się zwie) poszło jakby samo po włączeniu - RAM 3000MHz, procek 4GHz na 1.35 jakoś, zobaczymy.

 

Pozdro.

Edytowane przez Sponsi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Mój idzie na 4,2Ghz ale dopiero na 1,43v, więc kiła sztuka trafiła mi się.

 

Trafiłeś po prostu w standardowe możliwości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale kultury pracy to ten procek w sumie nie ma... 10 kart w przeglądarce i zaczyna szumieć jak start samolotu, masakra.

Na idlu OK, ale cokolwiek robisz to od razu sieka... intel tego nie ma : /

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale kultury pracy to ten procek w sumie nie ma... 10 kart w przeglądarce i zaczyna szumieć jak start samolotu, masakra.

Na idlu OK, ale cokolwiek robisz to od razu sieka... intel tego nie ma : /

Cooler nie procesor...

 

Ustaw sobie obroty w biosie aby się tak nie działo...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tak trzeba to wyregulować, bo pewnie to przez skoki temperatur. Wiele biosów ma opcje opóźniania rekacji ponieważ skok temperatury najczęściej ma miejsce na nawet nie sekundę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ziomeczku zrób tak.

Wejdź w bis, ustaw proca taktowanie na auto ale voltage offset na - 0,0250.

Dodatkowo w ustawienaich wentylatora ustaw czujnik na cpu ale częstotliwością odczytu/reakcji co 0,5s

Edytowane przez wallec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja na 2700x dałem offset -0,138 i na sztywno taktowanie 3,8GHz. cisza jak makiem zasiał, temperatury na paździerzu DS3H w stresie cpu: 60 (box), vrm: 70. na b450m mortar można było jeszcze lepiej ustawić bo jest większa kontrola napięć ale msi poszło na zwrot bo takich jaj z ramem to na żadnej innej się nie uświadczy. a paździerz DS3H bezproblemowo obsługuje 4 obsadzone banki z fabrycznym xmp kości

Edytowane przez ghs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie nie kombinuję.

Lepiej jest (chociaż raczej w spoczynku) po instalacji sterów ze strony AMD (chipsetu, z jakimś tam balancerem od AMD).

Podumam jak z tymi offsetami itd. Na razie jakoś mi ASUSoska płyta "sama zaproponowała" ustawienia proca. RAM okiełznałem.

 

EDIT:

A dobra, ustawiłem ten offset.

 

Nie mogę znaleźć tylko tego odczytu co pół sekundy.

 

Zobaczymy.

 

 

@UP ojej, a ja na MSI B350M PRO-VDH normalnie 4 banki po 4GB na te 299xMHz, XMP normalnie, hę? Patriot Viper.

 

EDIT:

No niestety, nie wstał mi raz czy dwa po tym offsecie... wracam do stockowych, czy raczej asusowskiego AI Tweakerskich ustawień.

 

Jest relatywnie cicho (oprócz peaków, gdy świstnie), także zostawiam tak, jak jest - może te stery AMD pomogły?

Edytowane przez Sponsi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam teraz takie coś (wczoraj ze dwa razy, dziś teraz nie mogłem kompa włączyć praktycznie),

że bardzo długo POST mi idzie, że niby zwiecha, ale po 30 sekundach przechodzi... 30 sekund na ekranie, że mam wcisnąć F2 lub del by wejść do UEFI.

 

Ktoś to widział kiedyś?

Aż wyłączyłem wszelkie ustawy, nawet RAM na 2133 (czy ile tam), ale to samo. Wróciłem do 3000MHz na RAM (Vipery te czerwone 3000, 3 miechy wcześniej ładnie chodziły na B350 z R3 1300X), teraz na R7 2700X dzieją się dziwne rzeczy, jak ten długi POST.

 

Teraz mam ASUS B450-A Prime, te ramy (4x4GB), no i ten R7. Dziwne... i w ogóle 42 stopnie na procku po takich 3 minutach prób włączenia kompa do Windowsa... nie za dużo?

Źle proca posmarowałem czy coś?

Ale w grach czy jak już w systemie jestem, to nic się nie dzieje...

 

BIOS najnowszy.

Edytowane przez Sponsi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Wygląda jakby bios. Temp jak na box normalne, a nawet niskie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm

 

Dalej mam kejs, że startup w Uruchamianiu w procesach mam, że BIOS przeszedł w 71 sekund, jakaś masakra...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam tak

czasbiosarj5a.jpg

Edytowane przez Killer85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam teorię: OC Tuner. Dałem, że "Keep settings" i wydaje mi się, że on na starcie testował różne ustawienia CPU/RAM/itp.

 

EDIT:

Tak, to OC Tuner. Po wyłączeniu niecałe 10 sekund ; )

 

EDIT 2:

Niestety, musiałem też wyłączyć te offsety itd., także stockowo procek,

RAM na profilu tym DOCC czy DOOC czy jakoś tak.

Będę jeszcze kombinował, żeby mieć jednak na fest ustawiony procek, bo wydaje mi się, że jest głośniej.

 

EDIT 3:

Teoria numer 125215 - długo boot z powodu wielu podpiętych urządzeń na USB i SATA, również prawdopodobnie uszkodzonego dysku...

 

EDIT 4:

Teoria 24125125 - na płycie ASUS B450M-A w manualu jest info, żeby nie podpinać SATA pod 5 i 6, bo łączy przepustowość z M.2. Podpinałem pod 1 i 2, ale w necie często jest opisane, że to powoduje problem z długim bootem. Podpiąłem oba moje dodatkowe dyski pod SATA 3 i 4 - na razie boot szybciutki, 12 sekund.

 

EDIT 5:

Aktualne prawdopodobne rozwiązanie: jeden z dysków był zaszyfrowany, a chyba UEFI próbował go "zrozumieć", odpiąłem i każdy boot szybki.

Hmmm

Edytowane przez Sponsi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...