Skocz do zawartości
T_G

Jaki NAS

Rekomendowane odpowiedzi

Mam stałe ip i szybkie łącze, chciałbym sobie postawić swoją stronkę, bardzo prosta i może działać z przerwami, do tego email na mojej domenie ftp i jakieś udostępnianie plików z ewentualnym streamem do podglądu filmu przez klienta. Co wybrać, żeby nie wydawać bez sensu kasy, zakładam, że 2-3 dyski żeby mieć kopię wystarczą. Nie wiem czy jest opcja z ewentualnym upsem, żeby na wypadek jakiegoś przepięcia się nie wyłączył.

 

Nie wiem jaki jest przedział cenowy także rozważę szerszą pulę opcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potrzebujesz mieć stałe ip lub coś co da Ci przepianie ip do domenty dynamicznie kiedy zmieni Ci się ip.

Na server zalezy od zasobów. Ja bym polecał po prostu RAID1 2x ssd nawet 120GB - jak mało danych to starczy. Nie wiem co tam masz to reszty nie dobiorę.

UPS - może się przydać jak masz częste zaniki zasilania - jak jakiś homelab to nie koniecznie.

Nie powiem jaki przedział cenowy bo nie jestem w stanie powiedzieć Ci co tam postawisz.

 

Pamiętaj, że jest z tym trochę zabawy.

Server www,

Baza pewnie,

Server email,

Konfiguracja sieciowa,

Zabezpieczenie by ktoś Ci nie wbił i nie rozsyłał email :)

Pewnie jeszcze 5 rzeczy o których nie wiem bo mało informacji podałeś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ip jest, chcialbym zeby to bylo jakies wolnostojace pudelko mozliwie male, nie dodatkowy komputer bo moj pokoj wglada jak statek z matrixa, budzet, nie ma problemu bo to robie dla siebie wiec nie bede oszczedzal, strona bez baz, krotkie info tylko, najwazniejszy ftp lub udostepnienie katalogu z plikami na haslo, resume musi byc, stream pliku video do podgladu, dobrze jak bedzie, w razie co sie obede bez.

Edytowane przez T_G

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To bierz na początek orange pi - ja swego czasu trzymałem tak 4 stronki do testu - lecz bez servera pocztowego.

Bezpiecznie pod względem uszkodzenia nie jest

Szybko działa - też nie, lecz przy zwykłej stronce bez bazy da radę.

Tanio - i to najważniejsze, jeżeli robisz to co celów edukacji to się sprawdzi.

 

Jak nie chcesz sprzętu to możesz hosting kupić za kilka pln / rok i też będziesz to miał co chcesz z większą stabilnością.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z serwerem pocztowym może być problem na "domowym" internecie, bo wielu dostawców domyślnie blokuje potrzebne porty aby ludzie nie stali się spambotami.

No i jeżeli myślisz, że mając dyski w RAID masz jakiś backup, to się mylisz, bo dane skasowane z jednego dysku znikają natychmiast z drugiego. To samo z szyfrowaniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z serwerem pocztowym może być problem na "domowym" internecie, bo wielu dostawców domyślnie blokuje potrzebne porty aby ludzie nie stali się spambotami.

A nawet jesli nie blokuje to pewnie nie ma swojego Reverse DNS, a bez tego maile nie będą wychodziły. Poza tym utrzymanie własnego serwera pocztowego w pełni sprawnego i panowanie nad nim 24h nie jest dobrym pomysłem. Może 20 lat temu było w modzie utrzymywanie własnego serwera pocztowego, ale obecnie szkoda życia na zajmowanie się własnym serwerem pocztowym. I jak ktoś myśli, że skonfiguruje i będzie działało, to jest w błędzie :) Po pierwszym wjeździe na serwer go wyłączy :D

 

Mam stałe ip i szybkie łącze[..]

Ale chociaż syetryczne?Jakie masz parametry łącza (Up/Down)?

 

Ja zamiast NASa proponowałbym coś w stylu tego NUCa https://www.x-kom.pl/p/353083-nettop-mini-pc-intel-nuc-n3060-25sata-box.html (skoro koszty nie grają roli, po taniości to bym jakimś terminalem HP cy Della się zainteresował). Najlepiej jakby byłoby to urządzenie bez wentylatorów z pasywnym chłodzeniem (cisza). Nie polecam do tego zastosowania żadnego Rapsberry Pi czy innych klonów.

Natomiast do backupu zaprzągłbym jakiś dysk USB podłączony do tego urządzenia. Albo wlasnie jakiś NAS w sieci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

backup jest sprawą kompletnie drugorzędna bo tam nie będzie żadnych newralgicznych danych, film jak udostępniam to klient obejrzy i pobierze idzie do kasacji(film nie klient) i leci następny, poczta jak są takie hocki klocki to odpada, nie ma sensu, o raidach to w sumie nic nie pisałem więc nie wiem z czym się mylę, łącze z orange 300/30, z nowym rokiem będzie wersja 1-gigowa

 

chcę się uwolnić od hostingów bo to co się dzieje u nas na rynku to jest jakaś masakra, zawieram umowę za 250pln z gwarancja zachowania tej ceny po roku a po roku dostaję ofertę 750 albo spie....alaj, już na kilku hostingach miałem materiały i mam dość zmieniania umów i zabawy jak to co robię spokojnie może stać u mnie w domu, mail byłby wygodny ze względu na kilka komputerów z kompletami origin/steam/epic/ubi, przydałoby się to raz przyporządkować do maili konkretnych i się ciągle z tym nie p...ić

 

najbardziej skomplikowany element strony to wygenerowana z lightrooma albo jakiegoś innego toola galeria, żeby klient zdjęcia online obejrzał/wybrał, pojedynczy html po prostu, podstawa to zalogowanie się na hasło do katalogu lub ftepa i pobieranie filmu z resumem, do tego ewentualny stream, żeby online można było ten film podejrzeć w jakiejś gorszej jakości

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[..] łącze z orange 300/30, z nowym rokiem będzie wersja 1-gigowa

Pewnie też asymetryczne. Weź pod uwagę, że teraz ściągasz z prędkością 300Mbps, ale wysyłasz (czy klient pobiera) 10x wolniej...

 

chcę się uwolnić od hostingów bo to co się dzieje u nas na rynku to jest jakaś masakra, zawieram umowę za 250pln z gwarancja zachowania tej ceny po roku a po roku dostaję ofertę 750 albo spie....alaj, już na kilku hostingach miałem materiały i mam dość zmieniania umów i zabawy jak to co robię spokojnie może stać u mnie w domu, mail byłby wygodny ze względu na kilka komputerów z kompletami origin/steam/epic/ubi, przydałoby się to raz przyporządkować do maili konkretnych i się ciągle z tym nie p...ić

Nie wiem jakich parametrów oczekujesz, ale np mam VPSa na OVH i z domeną .pl 250zł rocznie...

 

najbardziej skomplikowany element strony to wygenerowana z lightrooma albo jakiegoś innego toola galeria, żeby klient zdjęcia online obejrzał/wybrał, pojedynczy html po prostu, podstawa to zalogowanie się na hasło do katalogu lub ftepa i pobieranie filmu z resumem, do tego ewentualny stream, żeby online można było ten film podejrzeć w jakiejś gorszej jakości

Jak wyżej za wolny upload. Tzn może być, ale łatwo zapchać...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem co wnosi twój post, 300/30 jest asynchroniczne, będzie 1000/100 i niby dlaczego to ma być za wolno dla pojedynczego klienta ? tu nie ma nawet 10-tek osób równocześnie tylko pojedynczy odbiorca, hostingi mnie już nie interesują, dlatego ten temat założyłem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałeś ilu tych klientów będzie na raz ściągało. Jak będzie jeden i będzie miał dobre łącze to tą 30Mbps spokojnie zapcha. Chyba że wprowadzisz ograniczenia na transfer. 100Mbps będzie lepsze dla jednego klienta, ale jak by było kilku to to też można spokojnie zapchać. Bo to że masz gigabit w tym przypadku nie ma znaczenia. Ważny jest upload.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

napisalem dokladnie, udostepniam pliki jednej osobie, kasuje po robocie i nastepnej... nigdzie nie pytalem o lacze i jego szybkosc, jak rownierz nie pytalem o raidy i backupy wiec pominmy te zagadnienia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@T_G

Łącze spokojnie podoła.

Bardziej bym ubolewał nad stałym ip. Nie da się w Orange!, trzeba robić dyndns by był dostęp po domenie.

Problem jest też z wymuszeniem IPv4, domyslnie Orange aplikuje IPv6

 

Ja bym polecał sobie zrobić właśnie jakiś NUC, lub w najgorszym wypadku orangepi nawet z dyskiem na usb pod dane. Postawić OwnCloud i ustawić jakąś domenę pod dyndns.

Na sieci bym zrobił sobie ograniczenie upload na max 80% łącza dla tego urządzenia i masz rozwiązanie - jeżeli ma to być właśnie do celów roboczych, zwykłego udostępniania plików.

 

Na pewno tanio, dużo storage może być (względnie dużo), cicho, i mało prądu zje. Stawiam, że pewnie coś około 5pln / miesiąc jak by było ciągle obciążone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i wszystko jasne, właściwie to na orangu mogę zostawić laptopa włączonego na dwa dni i tyle, żeby najmniej kombinować i całkowicie olać www/mail itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.

Edytowane przez retjaF

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...