Skocz do zawartości
Brutus

NAS, backup, komunikacja - pomoc

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

 

Posiadam w domu dwa urządzenia, na których korzystam z tego samego oprogramowania. Obecnie na obu mam zainstalowane oddzielne bazy danych i cała praca jest bardzo uciążliwa, z powodu wiecznego przenoszenia baz z jednego urządzenia na drugie.

 

W związku z tym chcę to wszystko jakoś ze sobą połączyć. Prosiłbym, abyście mi podpowiedzieli jak się w ogóle do tego zabrać.

 

Czy dobrze rozumiem, że należałoby zrobić w następujący sposób - na jednym z komputerów instaluję używany do pracy program, z tym że bazę danych instaluję na np. serwerze NAS. Na drugim PC również instaluję ten program i podpinam go pod bazę danych na NASie.

 

Czy tak to wszystko powinno wyglądać? Jeżeli tak, to jak w takim przypadku robić kopie danych? Czy robienie backupu na samym NASie będzie nierozsądne, skoro na tym samym urządzeniu jest baza danych?

 

Z góry serdecznie dziękuję za pomoc. Wiem, że najlepiej byłoby zaangażować w to kogoś, kto się tym na codzień zajmuje, ale niestety nie pozwalają mi na to fundusze no i sprawa nie dotyczy jakiejś wielkiej korporacji :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy dobrze rozumiem, że należałoby zrobić w następujący sposób - na jednym z komputerów instaluję używany do pracy program, z tym że bazę danych instaluję na np. serwerze NAS. Na drugim PC również instaluję ten program i podpinam go pod bazę danych na NASie.

 

W teori tak.

W praktyce możesz mieć problemy z instalacją bazy - jeżeli dany nas nie pozwoli jej zainstalować.

Dodatkowo udostępnianie poza localhosta - czyli restrykcja połączeń i nasłuchiwanie na porcie dla danej bazy.

 

 

Czy tak to wszystko powinno wyglądać? Jeżeli tak, to jak w takim przypadku robić kopie danych? Czy robienie backupu na samym NASie będzie nierozsądne, skoro na tym samym urządzeniu jest baza danych?

Robienie backupu polecam na inne urządzenie. Chodzi o dodatkowe bezpieczeństwo na wypadek uszkodzenia urządzenia. Nas w tym momencie nie traktujesz jako urządzenie do backupów, lecz jako server bazy danych. Więc nie logicznie jest składować backup na tym samym urządzeniu. Chyba, że robisz backup po to by zobaczyć czy coś zadziała i ewentualnie za chwilę go przywrócić, jak się okaże, że nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kretowicz dziękuję za odpowiedź. Używany przeze mnie program korzysta z bazy danych firebird i już udało mi się dojść do tego, że raczej muszę mieć serwer z Windowsem, aby zainstalować tam program w opcji serwera.

 

Czy mógłbym w takim razie korzystać ze swojego głównego komputera jako „serwer”, a tylko wskazać lokalizację bazy danych do NAS? Czy mógłbym wtedy na drugim komputerze z programem w opcji klienta podpiąć się pod tę bazę? Backup robiłbym wtedy najprawdopodobniej do jakiejś chmury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy mógłbym w takim razie korzystać ze swojego głównego komputera jako „serwer”, a tylko wskazać lokalizację bazy danych do NAS? Czy mógłbym wtedy na drugim komputerze z programem w opcji klienta podpiąć się pod tę bazę? Backup robiłbym wtedy najprawdopodobniej do jakiejś chmury.

 

Tak. Jeżeli już jest baza na Twoim komputerze to po ustawieniach pewnie przyzwoleń połączeń można spiąć drugi pc.

"a tylko wskazać lokalizację bazy danych do NAS?" - nie rozumiem do czego, jak używasz pierwszego pc jako serwer.

 

Jak jest to Firebird to nie taniej jest skorzystać z zewnętrznego providera?

NAS w tedy zostawiasz jako backup.

Chyba że zależy na czasie dostępu do bazy i pracy w sieci wewnętrznej tylko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za wyjaśnienie.

 

A co masz na myśli pisząc o zewnętrznym dostawcy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co masz na myśli pisząc o zewnętrznym dostawcy?

 

Chodzi mi o hosting zewnętrzny firebird. Często za te 400 pln / rocznie możesz trzymać sobie bazę. Zawsze pytanie jest jak duża jest ta baza. W tedy nie jesteś uwiązany lokalizacją firmy. Oczywiście jeste jeszcze więcej czynników które są za, lecz i są też elementy które są minusami, lecz polecam wziąć pod uwagę rozwiązanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...