Skocz do zawartości
SqoobaNY

Radeon 5700 XT chłodzenie wodne

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Przymierzam się do budowy pierwszego w swojej karierze LC mojego jak ,że gorącego Radeona 5700 XT . Moja próba schłodzenia go poprzez zastosowanie Krakena g12 wraz z AIO Thermaltake water 3 extreme s została wyśmiana przez ww. GPU w postaci i tak wysokich temperatur pracy w stresie ;(

 

Pierwsze pytanie jako laik mam średnie pojęcie co do wyboru komponentów …wiadomo co do samego bloku tutaj za dużego wyboru nie ma i pewnie padnie na EK Water Blocks EK-Vector Radeon RX 5700 .

 

Reszta zestawu jest tutaj zagadką jak dla mnie zwłaszcza w doborze chłodnicy .

 

Kolega forumowicz MarcoSimone ,który de facto wodował tą gorącą „francę” poszedł z tematem bardzo ambitnie na 2x 480 chłodnicy .

Pytanie czy i jaką chłodnicę zastosować do schłodzenia 5700xt może wystarczy 1x360 albo 2x360 by osiągnąć przyzwoitą kulturę pracy przy zachowaniu niskich temperatur .

 

Oczywiście reszta komponentów też jest dla Mnie zagadkowa i stoję przed konkretnym wyborem . Przyznam ,że chciał bym wydać jak najmniej i rozpatruję używane podzespoły w miarę możliwości oprócz bloku na GPU bo tu wyboru na ten czas raczej nie mam ;]

Z góry dziękuję za podpowiedzi w tym temacie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie szkoda Ci hajsu? Blok, chłodnica, ewentualna utratą gwarancji... Jakbyś ten hajs dołożył do grafiki to byś miał większą wydajność i mniej problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to ja to tu tylko zostawie i zmykam ;P

Edytowane przez Trybcio86

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie szkoda Ci hajsu? Blok, chłodnica, ewentualna utratą gwarancji... Jakbyś ten hajs dołożył do grafiki to byś miał większą wydajność i mniej problemów.

 

Kwestia opłacalności musi pozostać raczej tutaj ominięta ;] Gwarancji już nie ma bo jest założony Kraken g12 na 5700xt . Jest to sprawa nawet przyszłościowa pod kolejne GPU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na samą kartę byle 360 wystarczy - junction i tak i tak będziesz miał wysoki, choćbyś tam MO-RA zapodał, bo to taki czujnik po prostu. Ale GPU / VRAM i VRAM to w tej karcie nic wielkiego. Ludzie z pełnym LC i tak czasem miewają blisko 90 C na junction (po OC oczywiście) bo to taki ch... rny czujnik że tak ma i już. Coś jak hotspot w Vedze. Tak realnie to 70 C na tym czujniku to też źle nie będzie, wg topiców na Reddicie tak to wychodzi.

 

Aktualnie na lolegro masz 2 używane GTS 360, po 200 zł, czyli w naprawdę niezłej cenie jak za te chłodnice - to najlepsze cienkie na rynku

 

U siebie jeszcze niedawno miałem Vegę 64 i teraz przymierzam się do zalania XT (jeszcze nie mam bloku, wbrew stopce :P ), ale nawet z Vegą moje 2 średniej wydajności cienkie chłodnice (G2 360 i Nexxos 240) spoko dawały radę. Więc z XT tym bardziej będzie lekko. Z Vegą miałem pobór rzędu 470W podczas grania, z 2 x złapało nawet 500W na watomierzu, a na razie z XT jest 320W @ fabryka i 290W po UV - to znacznie lżejsza karta.

 

Angela ma właśnie promkę na bloczki EK i za 455 masz nowy - nie do pobicia sprawa, taniej nawet niż Alphacool, które zawsze są tańsze. Pomporesy EK też -20% są, więc miło.

 

VPP655 (D5) komplet za 400 zł, dość świeża wg sprzedawcy, ewentualnie na promce taki maluch EK za 500 zł

Edytowane przez kater

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na samą kartę byle 360 wystarczy - junction i tak i tak będziesz miał wysoki, choćbyś tam MO-RA zapodał, bo to taki czujnik po prostu. Ale GPU / VRAM i VRAM to w tej karcie nic wielkiego. Ludzie z pełnym LC i tak czasem miewają blisko 90 C na junction (po OC oczywiście) bo to taki ch... rny czujnik że tak ma i już. Coś jak hotspot w Vedze. Tak realnie to 70 C na tym czujniku to też źle nie będzie, wg topiców na Reddicie tak to wychodzi.

 

Aktualnie na lolegro masz 2 używane GTS 360, po 200 zł, czyli w naprawdę niezłej cenie jak za te chłodnice - to najlepsze cienkie na rynku

 

U siebie jeszcze niedawno miałem Vegę 64 i teraz przymierzam się do zalania XT (jeszcze nie mam bloku, wbrew stopce :P ), ale nawet z Vegą moje 2 średniej wydajności cienkie chłodnice (G2 360 i Nexxos 240) spoko dawały radę. Więc z XT tym bardziej będzie lekko. Z Vegą miałem pobór rzędu 470W podczas grania, z 2 x złapało nawet 500W na watomierzu, a na razie z XT jest 320W @ fabryka i 290W po UV - to znacznie lżejsza karta.

 

Angela ma właśnie promkę na bloczki EK i za 455 masz nowy - nie do pobicia sprawa, taniej nawet niż Alphacool, które zawsze są tańsze. Pomporesy EK też -20% są, więc miło.

 

VPP655 (D5) komplet za 400 zł, dość świeża wg sprzedawcy, ewentualnie na promce taki maluch EK za 500 zł

 

Dziękuję ,za szybką odpowiedź blok już zamawiam ;] Nad pompką się zastanawiam nadal i chłodnicą czy taka wystarczy czy nie lepiej jakiegoś grubaska ;] chociaż cena tej 360 z alledrogo ciekawa...

Edytowane przez SqoobaNY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SqoobaNY - mam taki sam problem. Już zamówiłem swój zestawik LINK i czekam zarówno na kartę jak i całą resztę (2.12 będzie karta, reszta gratów z Angela też powinna być do odbioru więc może 3.12 uda mi się zając montażem) :)

 

pełne LC tanie nie jest, ale jak myślisz o tym jak o inwestycji we własne fanaberie na 7-8 lat to i tak wychodzi akceptowalnie... chyba, że przekonasz się do LEDów, wtedy wychodzi drożej... chłopaki też piszczą o twardych rurach, ponoć to tylko kwestia czasu... a jak mieszkasz w domku to można chłodnicę zrobić z wymiennikiem zewnętrznym... w necie też widziałem bloki z modułami paltiera... słowem dla każdego coś się znajdzie. Dam znać w worklog jak mi poszło :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to ja to tu tylko zostawie i zmykam ;P

 

Kozak ta karta...nie wiedziałem, że wyszedł taki model :o

 

No ale ja i tak od premiery Navi mam kartę ;-)

 

Na samą kartę byle 360 wystarczy - junction i tak i tak będziesz miał wysoki, choćbyś tam MO-RA zapodał, bo to taki czujnik po prostu. Ale GPU / VRAM i VRAM to w tej karcie nic wielkiego. Ludzie z pełnym LC i tak czasem miewają blisko 90 C na junction (po OC oczywiście) bo to taki ch... rny czujnik że tak ma i już. Coś jak hotspot w Vedze. Tak realnie to 70 C na tym czujniku to też źle nie będzie, wg topiców na Reddicie tak to wychodzi.

 

Aktualnie na lolegro masz 2 używane GTS 360, po 200 zł, czyli w naprawdę niezłej cenie jak za te chłodnice - to najlepsze cienkie na rynku

 

U siebie jeszcze niedawno miałem Vegę 64 i teraz przymierzam się do zalania XT (jeszcze nie mam bloku, wbrew stopce :P ), ale nawet z Vegą moje 2 średniej wydajności cienkie chłodnice (G2 360 i Nexxos 240) spoko dawały radę. Więc z XT tym bardziej będzie lekko. Z Vegą miałem pobór rzędu 470W podczas grania, z 2 x złapało nawet 500W na watomierzu, a na razie z XT jest 320W @ fabryka i 290W po UV - to znacznie lżejsza karta.

 

Angela ma właśnie promkę na bloczki EK i za 455 masz nowy - nie do pobicia sprawa, taniej nawet niż Alphacool, które zawsze są tańsze. Pomporesy EK też -20% są, więc miło.

 

VPP655 (D5) komplet za 400 zł, dość świeża wg sprzedawcy, ewentualnie na promce taki maluch EK za 500 zł

 

@ kater, idealnie, że wpadłeś. Trzeba ziomkowi pomóc z tym lc :)

 

U mnie HoT Spot trzyma się 60C....70C dopiero przy hard OC jak w stopce :E

No ale u mnie karta ma dla siebie 2x480 :lol2:

 

U mnie karta wyssała po OC 240W a cały setup 360W.

Edytowane przez MarcoSimone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OP - Angela właśnie dodała do -15% na Alphacoola, na bloczek do Navi jest 10% i teraz on jest 1 zł tańszy niż EK lol2.gif

 

Trochę się wstrzymuję jeszcze przed zakupem bloczka bo nie wiem czy na pewno sobie XT zostawię, ale to dłuższa i nudna historia ...

Edytowane przez kater

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc się od rana wziąłem (plusy pracy na swoim i u siebie, ha) i zalałem dziada.

 

Fajnie że bloczek Alphacool ma tylko jedną wysokość termopadów (1 mm) - nie ma miejsca na pomyłkę, jak to czasem u EK bywa, gdzie są i 0,5 i 1 mm. thumbup.gif

 

Pierwszy boot i zawsze te nerwy, czy nie wywali artów, nie zacznie sikać bokiem :E no ale spoko, ruszyło od strzała. W idle pokazuje 33-35 C zależnie od czujnika, no to Furmark proszę i ... zonk, bo wleciało z mety 90 C i po kolejnych kilkunastu sekundach zaczął pod 100 C podchodzić. No, bąbel był w bloczku paskudny :E Trochę pozmieniałem RPM pompy i się powiedzmy wstępnie wyrównało bo w Furmarku na 65 C jedynie wskoczył. Wiesiek 3 co prawda 70 C wyrzuca, no ale tego można się było spodziewać. Junction pamięci też bliżej 70 C, ale GPU już 55 C. Powiedzmy, że jeszcze trochę powietrza przez dzień-dwa zniknie, wrócimy do tematu.

 

Możliwe również, że mogłem nieco mało pasty (Gelid Xtreme, gęsta) dać, bo jednak fabrycznie tam siedzi termopad, oczywiście nie 1 mm, ale tak czy siak grubszy niż jakakolwiek warstwa pasty. Ktoś może się orientuje jaki to termopad?

 

Ważne, że pod obciążeniem jest w końcu cicho :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Marco, kupię sobię na później. Mi się niestety porwał :/ drobne kawałeczki zostały na chipie, a 90% na podstawce coolera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja miałem farta, ale lwia część fotek z demontażu, które walają się po necie, czy na YT, ma rozerwane te pady :P

 

 

Aju8Zx2.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...