Skocz do zawartości
Lajzowsky

Temperatury HWMonitor

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli złe miejsce to bardzo proszę o przeniesienie, jestem tu po raz pierwszy :) miłego dnia

 

Gram w Star Wars - Fallen Order i automatycznie moje radiatory w komputerze huczą o wiele bardziej niż normalnie przy mniej wymagających grach.

 

Trochę się tym zmartwiłem, otowrzyłem obudowę (mam taką przeszkloną i to szkło można zdjąć normalnie bez rozkręcania czegokolwiek), i dotknąłem karty graficznej, była gorąca, tak że troszkę parzyło ale do wytrzymania, podobnie z tym klockiem metalowym co dociska procesor, sory nie wiem jak się to fachowo nazywa.

 

Ogólnie z obudowy, tj zza radiatora leciało gorące powietrze, a obudowa od góry też była nagrzana. Grę zminimalizowałem i sprawdziłem temperatury, które możecie zobaczyć w załączonym screenie.

Mam pytanie, czy powinienem się obawiać ? Czy HWMonitor pokazuje rzeczywiste temperatury i nie powinienem się martwić tym ciepłem wychodzącym z komputera oraz tym jak karta graficzna była gorąca ?

Tutaj podam swoje podzespoły i całą resztę :

 

Procesor AMD FX8320 8 rdzeni.

Karta Graficzna MSI Geforce 970GTX 4GB

RAM : 2x 4gb Adata, 2x 8 GB Evo Corsa Geil (24GB RAM)

Zasilacz Chieftec ATX Modularny 750W

Obudowa Thermaltake View 27

Windows 10

2x Dysk Twardy SSD 1 x Adata 128gb, 1 x Toshiba 120GB

 

W załączniku temperatury z HWMonitor podczas gry (zminimalizowanej).

post-614251-15747721930709_thumb.jpg

Edytowane przez Lajzowsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widać tylko temperaturę gpu, która jest w normie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widać tylko temperaturę gpu, która jest w normie.

A co z tym że w środku to jest takie gorące i bije od tego ciepło, takie mocne ?

Czy mam się nie przejmować że mógłbym na tym jajko sadzone zrobić w 2 minuty i grać ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Daj temperaturę z CPU, ten procesor nie lubi wysokich temperatur.

2. Jak masz ustawione wentylatory w obudowie? Ile, gdzie, które są nawiewowe, a które wyciągające..

 

Temperatura GPU w normie, nV podkręca obroty dopiero powyżej 70 stopni..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Daj temperaturę z CPU, ten procesor nie lubi wysokich temperatur.

2. Jak masz ustawione wentylatory w obudowie? Ile, gdzie, które są nawiewowe, a które wyciągające..

 

Temperatura GPU w normie, nV podkręca obroty dopiero powyżej 70 stopni..

Jak dać tą temperaturę z CPU ? Jestem taki amator trochę, wybacz. Co do wentylatorów, to wiatraczki mam z przodu obudowy 2, ale są w środku, tzn nie wieją na zewnatrz, jeden z tyłu u góry, podkreślam tutaj że zasilacz jest u dołu, przy podłodze, i tam też jest ten wiatrak od zasilacza, plus 2 na karcie graficznej i jeden na procesirze ale to wiadomo przecież... Jeśli chodzi o nawiewowe i wyciągające to nie znam się na tym, mogę jedynie domyślać, ale nie chciałbym wprowadzić w błąd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co z tym że w środku to jest takie gorące i bije od tego ciepło, takie mocne ?

Czy mam się nie przejmować że mógłbym na tym jajko sadzone zrobić w 2 minuty i grać ?

Podzespoły nagrzewają się w stresie i jest to normalne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podzespoły nagrzewają się w stresie i jest to normalne

No tak może panikuje za bardzo, ale wolę się upewnić że to panika nieuzasadniona, niż stracić sprzęt a pieniędzy nie będę miał przez najbliższe 2-3 miesiące na naprawę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dać tą temperaturę z CPU ? Jestem taki amator trochę, wybacz. Co do wentylatorów, to wiatraczki mam z przodu obudowy 2, ale są w środku, tzn nie wieją na zewnatrz, jeden z tyłu u góry, podkreślam tutaj że zasilacz jest u dołu, przy podłodze, i tam też jest ten wiatrak od zasilacza, plus 2 na karcie graficznej i jeden na procesirze ale to wiadomo przecież... Jeśli chodzi o nawiewowe i wyciągające to nie znam się na tym, mogę jedynie domyślać, ale nie chciałbym wprowadzić w błąd.

HWMonitor ma dużo danych, ale ma też temperaturę procesora (CPU). Pewnie wyżej niż to co było w pierwszym zrzucie ekranu..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HWMonitor ma dużo danych, ale ma też temperaturę procesora (CPU). Pewnie wyżej niż to co było w pierwszym zrzucie ekranu..

A więc załączam cały HWM, wszystko co pokazywał podczas gry, po jakichś 20-30 minutach gry. Znów dotnkąłem karty graficznej, była tak gorąca że nie dało się trzymać na niej palucha dłużej niż sekundę i pół

Edit : max 100kb, więc w dwóch odpowiedziach to dostarczę...

 

SS nr 2

post-614251-15747796994953_thumb.jpg

post-614251-15747799405084_thumb.jpg

Edytowane przez Lajzowsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak długo ten HWMonitor był odpalony? Nie widać żadnych skoków temperatury na procesorze (40 pod obciążeniem to byłby dobry wynik) ani karcie.

Karta w trybie półpasywnym (jeśli ten model to ma) powinna włączać wentylatory, żeby w pulpicie zbić do 50 stopni i wtedy wyłączyć wentylatory.

Te wyniki wyglądają jakby program był odpalony na chwilę, zrobione zrzuty i wrzucone.

Od momentu uruchomienia komputera trzeba odpalić program, następnie włączyć grę lub coś (cały czas HWM w tle), następnie wyłączyć grę, dać mu z minutę lub dwie żeby się trochę schłodził i wtedy robić zrzut. Wtedy będzie widać do ilu skacze maksymalna temperatura procesora i karty i jakie są minimalne wartości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, zrzuty są dziwne. Jeśli zrzut był zrobiony gdy komputer nie był pod obciążeniem to 60 stopni dla karty to za dużo. Przeczytaj jeszcze raz co napisałem wyżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak długo ten HWMonitor był odpalony? Nie widać żadnych skoków temperatury na procesorze (40 pod obciążeniem to byłby dobry wynik) ani karcie.

Karta w trybie półpasywnym (jeśli ten model to ma) powinna włączać wentylatory, żeby w pulpicie zbić do 50 stopni i wtedy wyłączyć wentylatory.

Te wyniki wyglądają jakby program był odpalony na chwilę, zrobione zrzuty i wrzucone.

Od momentu uruchomienia komputera trzeba odpalić program, następnie włączyć grę lub coś (cały czas HWM w tle), następnie wyłączyć grę, dać mu z minutę lub dwie żeby się trochę schłodził i wtedy robić zrzut. Wtedy będzie widać do ilu skacze maksymalna temperatura procesora i karty i jakie są minimalne wartości.

Okey, więc zrobię jutro zgodnie z Twoimi zaleceniami dodam zrzuty ekranu jakoś około godziny 12-13 i będę oczekiwał na Twoją odpowiedź, jeśli mógłbyś, będę wdzięczny :)

 

Nie, zrzuty są dziwne. Jeśli zrzut był zrobiony gdy komputer nie był pod obciążeniem to 60 stopni dla karty to za dużo. Przeczytaj jeszcze raz co napisałem wyżej.

Te zrzuty były robione po 30-40 minutach gry w Jedi Fallen Order, ale HWMonitor był odpalony właśnie po tym czasie, lecz z wciąż włączoną grą w tle, zrzuty zrobione po 2 minutach od momentu włączenia HWM.

A pytanie czy wszystko jest okey napisałem w tym samym czasie co Ty dałeś mi odpowiedź :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc tak, dziś grałem tylko w tibie (gra wymaga maksymalnie 128mb kary graficznej także...) miałem odpaloną jedynie przeglądarkę oraz hwmonitor który był włączony przez około 2 godziny. Od momentu włączenia komputera oglądałem chwilę YouTube, później grałem mając włączonego na przeglądarce jedynie wiki. Tak wyglądają temperatury przy (moim zdaniem) żadnym prawie obciążeniu.

Obudowa trochę nagrzana, u góry, kilka centymetrów nad procesorem, jakieś 22 cm nad kartą graficzną.

post-614251-15749463213506_thumb.jpg

Edytowane przez Lajzowsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to raczej w porządku . Twoja obudowa jest "taka sobie=słaba" jeżeli chodzi o obieg powietrza , a FX niestety to lekki "grzejnik" :(

Pomóc może uv ( undervolting=zmniejszenie napięcia ) CPU i ew. zmniejszenie taktowania, z kartą podobnie ( w MSI afterburner ) + "optymalizacja" pracy wentylatorów obudowy.

Edytowane przez Phill76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to raczej w porządku . Twoja obudowa jest "taka sobie=słaba" jeżeli chodzi o obieg powietrza , a FX niestety to lekki "grzejnik" :(

Pomóc może uv ( undervolting=zmniejszenie napięcia ) CPU i ew. zmniejszenie taktowania, z kartą podobnie ( w MSI afterburner ) + "optymalizacja" pracy wentylatorów obudowy.

Zmiany te w jakiś sposób mogą wpłynąć jakkolwiek na użytkowanie/granie ?

Jeśli nie zmniejszę tego, tak jak mówisz, jest jakieś ryzyko że coś mi spłonie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, przy zmniejszaniu napięcia najwyżej komputer przestanie być stabilny.

Procesorowi można spróbować zrobić UV, ale to dużo nie zmieni.

Do sprawdzenia (wystarczy cienka kartka papieru) w którą stronę wieje każdy wentylator. Z przodu powinny wiać do obudowy, z tyłu na zewnątrz, u góry (jeśli są) na zewnątrz. Źle ustawione wentylatory zaburzają obieg powietrza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, przy zmniejszaniu napięcia najwyżej komputer przestanie być stabilny.

Procesorowi można spróbować zrobić UV, ale to dużo nie zmieni.

Do sprawdzenia (wystarczy cienka kartka papieru) w którą stronę wieje każdy wentylator. Z przodu powinny wiać do obudowy, z tyłu na zewnątrz, u góry (jeśli są) na zewnątrz. Źle ustawione wentylatory zaburzają obieg powietrza.

Wentylatory 2 z przodu wieją do środka obudowy, jeden z tyłu wieje na zewnątrz, od zasilacza mam u dołu, tj wieje w strone podłogi. Mam również filtry w tej obudowie jeśli chodzi o kurz.

Waszym zdaniem coś jest z procesorem nie tak? Bardzo proszę o odpowiedź i uzasadnienie to się tym zajmę.

A jeśli chodzi o kartę graficzną, już wiem czemu była taka gorąca przy dotyku. Zauważyłem że jej chłodzenie, włącza się kiedy uruchamiam komputer, ale po 10 sekundach przestaje, wiatraczki się nie ruszają.

Biorę się za sterowniki, najpierw z strony Nvidia, jeśli nie zadziała, to z płyty dołączonej do tej karty. Dam znać czy działa i jeśli zadziała, to opiszę jak to będzie pracować po tych zmianach, może będziecie mieć dla mnie dalsze wskazówki no i może to pomoże komuś kto też będzie miał taki problem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, sprawa wygląda tak. Najnowsze sterowniki nie działają, tzn wentylatory kary graficznej pozostają w spoczynku jak i również podczas gry w Wiedzmina 3 na maksymalnych ustawieniach.

Teraz spróbuję podziałać z programem MSI Afterburner, jeśli to przyniesie efekty, dam znać.

Rzeczywiście jest jakiś problem. Wentylatory kręcą się przy włączeniu komputera przez jakieś 10 sekund, w momencie kiedy odpala się system, czyli już widzimy pulpit, wentylator przestaje działać.

Nie mam pojęcia czym to może być spowodowane. Bardzo proszę o pomoc.

Przypomnę że grafika to MSI GTX 970 GAMING 4G GDDR5

 

Zainstalowałem MSI Afterburner, wentylatory zaczęły pracować. Nie mam pojęcia co jest grane. Karta Graficzna momentalnie jest chłodniejsza.

Edytowane przez Lajzowsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejne pytanie i bardzo przepraszam że ich tak dużo.

Czy warto ustawić w MSI Afterburner wartość prędkości obrotów wentylatorów na max ? Czy w jakiś sposób może to zaszkodzić ? Wiadomo, huczy, ale mi to absolutnie nie przeszkadza... Co powinienem zrobić i co jest bezpieczne i najlepsze ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu na max.

W MSI afterburner możesz ustawić krzywą obrotów w zależności od temperatury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu na max.

W MSI afterburner możesz ustawić krzywą obrotów w zależności od temperatury.

Nawet jak daje max obrotów i zdejmuje pokrywe obudowy żeby miała więcej dopływu powietrza podczas gry to i tak karta graficzna jest gorąca w c***. Chyba po prostu będę grał z tym grzejnikiem w pokoju i tyle bo co mam poradzić. Serio grzeje to ostro, gorąco mi nie raz jest przy tym syfie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do sprawdzenia pasta termoprzewodząca i termopady.

970tki to nie były mega grzałki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do sprawdzenia pasta termoprzewodząca i termopady.

970tki to nie były mega grzałki.

Pastę nakładałem ostatnio, bo prawie w ogóle jej nie było.

Nie wiem jak sprawdzić termopady...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...