Skocz do zawartości
Starku

Stara płyta główna, a nowy dysk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pytanko. Średnio znam się na komputerach, a chciałbym sobie kupić dysk ssd, bo posiadam teraz hdd.

Pytanie brzmi, czy do płyty głównej ASRock B85 Pro4 wejdzie dysk SAMSUNG 970 EVO PLUS 250GB SSD?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Tak,ten dysk podłączysz pod tą płytę.

 

Jednak nie da rady,raz że płyta na chipsecie B85a dwa że nie ma slotu na dyski NVMe.

Edytowane przez Wirgiliuszeu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super, mógłbyś jeszcze mi powiedzieć gdzie go można podpiąć? Na YT oglądałem parę filmików i nie mogę znaleźć podobnego gniazda którego oni używali.

 

https://www.asrock.com/mb/intel/B85%20Pro4/index.pl.asp

 

https://www.avans.pl/komputery-i-tablety/dyski-i-pamieci/dyski-twarde/dysk-ssd-970evo-plus-mz-v7s250bw-250gb?utm_source=Ceneo&utm_medium=cpc&utm_content=895582&utm_campaign=2019-11&utm_term=Dyski-wewnetrzne&ceneo_spo=false

Edytowane przez Starku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanko. Średnio znam się na komputerach, a chciałbym sobie kupić dysk ssd, bo posiadam teraz hdd.

Pytanie brzmi, czy do płyty głównej ASRock B85 Pro4 wejdzie dysk SAMSUNG 970 EVO PLUS 250GB SSD?

 

Kolega wyżej sobie zakpił z Ciebie albo jego wiedza jest żadna.

Oczywiście nie podłączysz ww. dysku. Twoja płyta nie ma w ogóle złącza M.2 ani tym bardziej jego bardziej zaawansowanego (i szybszego) odpowiednika w standardzie nvme. Co prawda są adaptery PCIE-M.2 nvme (wymagany wolny slot PCI-e x8 lub x16 - w zależności o d typu adaptera) ale bios twojej płyty nie pozwoli na bootowanie (wystartowanie) z niego. W bootmenu nie będziesz widział tego ssd. Będziesz mógł taki dysk używać tylko jako drugi. Czasami w sieci można znaleźć zmodyfikowane biosy do starszych płyt, które mają dodane opcje bootowania z dysków nvme. Na pewno można znaleźć takie do serii Z87 ale czy znajdziesz konkretnie do swojego modelu, tego nie jestem pewien.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie podłączysz bez kombinowanie tego Samsunga do tego Asrocka (brak odpowiedniego gniazda), a efekt może być różny. Jakbym ja miał tak kombinować jak pisze przedmówca, to chyba bym sobie odpuścił.

 

Może lepiej kupić jakiś dysk SSD Sata 3 na system (wpinasz do tego samego gniazda co HDD).

 

Np. Crucial MX500 500GB SATA3, lub jego wersje 256 GB. Z pewnością odczujesz różnice w porównaniu z tradycyjnym talerzowcem. Gdzieś widziałem filmik na Youtube. System uruchamiał się trzykrotnie szybciej niż na

 

dysku HDD.

 

Ja tego nie wiem, ale na sieci sporo osób pisze, że róznica w codziennym użytkowaniu dysku M.2 i SSD Sata 3 jest w sumie bardzo niewielka (o prędkość mi chodzi).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, czyli raczej nie ma szans nic z tym zrobić? Ewentualnie możecie polecić jakąś niedrogą płytę główną?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, czyli raczej nie ma szans nic z tym zrobić? Ewentualnie możecie polecić jakąś niedrogą płytę główną?

Zabawa z wymianą płyty raczej nieopłacalna. Jakbym miał płytę wymieniać to wybrałbym już nową platformę (nowa płyta, procek i RAM).

Z drugiej strony, nie musisz się tak napalać na dyski NVME. Przesiadka z HDD na SSD (SATA) bardzo poprawia wydajność ale dalsza przesiadka z SSD sata na SSD nvme jest już niezauważalna. Oczywiście pomijam specyficzne przypadki jak kopiowanie dużych plików z nvme na nvme ale różnice w czasie startu systemu czy uruchamianiu gier są marginalne.

 

Uuuu, to niedobrze. Na tej stronie w zakładce wsparcie jest aktualizacja biosa,Add NVMe support.

 

https://www.asrock.com/mb/intel/B85%20Pro4/index.pl.asp#BIOS

 

To są aktualizacje do tej płyty głównej?

Z tym powinno działać?

 

Nie ma pewności czy to zadziała z ww. dyskiem. Jak już tak bardzo Ci zależy to ostatecznie możesz zamówić wysyłkowo jako konsument (nie na firmę) adapter "PCIE na M.2 nvme" i ten SSD Samsunga, wgrać najnowszy bios (ten ze wsparciem dla nvme), zainstalować wszystko w slocie PCIe i sprawdzić czy pojawi sie opcja bootowania. Jak nie zatrybi to najwyżej zrobisz zwrot jako konsument i odeślesz sprzedawcy. Na koniec daj info na forum czy się udało czy jednak nie.

 

Adapter wystarczy taki: https://allegro.pl/oferta/adapter-m-2-nvme-ngff-key-m-ssd-do-pci-e-x4-7909843554

lub

https://allegro.pl/oferta/adapter-ssd-nvme-ngff-m-2-pci-e-3-0-x16-key-m-gdn-8199316195

Edytowane przez kola01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc. Jednak wybiorę dysk z wejściem sata 3. Nie będę kombinował. Znacie się na rzeczy i skoro uważacie, że lepiej nie mieszać to usłucham rady.

Na tą chwilę nie stać mnie na wymianę wszystkich podzespołów i dlatego chciałem go trochę ulepszyć/przyspieszyć wymieniając dysk.

Dołożyłem jeszcze ramu i wymieniłem kartę graficzną na ciut nowszą, używaną. Trochę loteria hehe :D No ale to już inna historia niezwiązana z tematem.

Także jeszcze raz dzięki bardzo za pomoc i poświęcony czas.

Pozdrawiam :)

Edytowane przez Starku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...