Skocz do zawartości
raiders

Fotowoltanika opłaca się instalować ?

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

Rozważam montaż /inwestycję w panele fotowoltaniczne dla domu jedno rodzinnego .

 

Czy to się aby faktycznie opłaca ?

 

Czy ktoś kto posiada taką instalację może się wypowiedzieć jak to jest w praktyce .

 

Rozumiem ze nawet po instalacji paneli i produkcji własnej energii jakieś tam rachunki dla operatora (ENEA) będę musiał opłacać ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko masz na Google, w ciągu ostatnich kilku tygodni wiele się zmieniło. Tak opłaca się, zwrot inwestycji nawet po 6-7 latach, a będzie coraz lepiej jak energia od nowego roku skoczy z 20-40% do góry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem ze jest na google i czytam o tym od kilku dni i trochę informacji na wzajem się wyklucza :) .

 

Wiem ze zmienił się podatek z 23 na 8 % na instalacje nadachowe ,wiem ze jest dotacja 5k z rządu po uruchomieniu instalacji , oraz ze można odliczyć 18% od całej kwoty inwestycji (bez dotacji 5k) z podatku dochodowego to też już coś .

 

Co do cen prądu to jestem tego w pełni świadomy ze kiełbasa wyborcza poszła i bicie się w pierś przed wyborami ze

cen prądu i paliwa nie podniosą ,a po wyborach już gadka inna .

 

 

Mam już jedną wycenę od firmy z projektem wstępnym (właśnie przyszłą na maila ) na czwartek kolejna firma umówiona ... także to chyba tylko kwestia porównania ofert i trzeba zakładać jak jest możliwość bo finansowo to źle nie wygląda .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób wyliczacie, że to się zwróci po 6 latach? Ile zapłacicie za energię przez te 6 lat? 10-15 tysięcy? Instalacja nawet po dotacjach będzie kosztowała więcej a na pewno nie pokryje wam całego zapotrzebowania na energię.

 

Wszystko zależy od kosztu instalacji i zużycia energii przez inwestora. Tak z palca nie da się tego oszacować mimo, że firmy oferujące instalacje tak właśnie robią. Ale one robią to po to żeby na was zarobić więc jeśli autor posta oczekuje w miarę rzetelnej odpowiedzi proszę podać ilość energii jaką zużył za ostatni rok (informacja będzie na rachunku za 1 okres rozliczeniowy w nowym roku lub można to na oko oszacować na podstawie ostatniego rachunku) oraz wielkość i koszt zakupu instalacji. Mając te 3 dane można bardzo na oko oszacować jak szybko i czy w ogóle taka instalacja się zwróci.

 

A wracając do pytania o rachunki w tym momencie będzie ciężko się ich pozbyć. Jest to możliwe ale wymaga znacznie większych nakładów finansowych i raczej nie ma sensu w momencie kiedy budynek jest już wybudowany i niezaprojektowany pod kątem optymalnego zarządzania energią

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam już jedną wycenę od firmy z projektem wstępnym (właśnie przyszłą na maila ) na czwartek kolejna firma umówiona ...

 

Ile za 1kWp?, a ile planujesz?.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4200kWh za 2018 , projekt instalacji 5.2kWp

 

4200kWh x 0,56gr = 2352zl /12 miesięcy

 

Inwestycja w panele 24840zl ( z wliczonym 8% Vat)

 

 

24840zl (bez odliecznia -5k dotacji i 18% podatku doch. ) /2352zl = 10,5 roku na zwrot inwestycji

 

15363zl ( po odliczeniu dotacji i 18% podatku doch) / 2352zl = 6,5 roku na zwrot inwestycji .

 

Gwarancja na całą instalację 25 lat !

Edytowane przez raiders

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak firma będzie istniała to 25 lat ok.

To samo mówili 20 lat temu o kolektorach słonecznych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie ćwierk wieku to dużo, ale muszą dawać takie gwarancje, ponieważ zwrot kosztów to długi okres. Jeżeli forma będzie miała rynek zbytu to będzie istniała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To samo mówili 20 lat temu o kolektorach słonecznych.

Tylko ze kolektory słoneczne wymagają serwisowania i przeglądów ,a i wytworzony prąd musisz magazynować w własnym zakresie co jest problematyczne .O kolektorach to już myślałem 10-12 lat temu

 

Przy panelach PV stajesz się prosumentem i nic cię nie interesuje ,żadne magazynowanie ,przeglądy,servisy ....wykładasz kasę ,firma montuje i to ma działać .Przez pierwszy rok działania instalacji firma monitoruje 24/24 jej działanie .

 

Dzisiaj był u mnie przedstawiciel kolejnej firmy wycenił podobnie jak to co przedstawiłem powyżej ,chwilę z nim pogadałem tak trochę półprywatnie ;) przy kawie . Zaskoczyło mnie jak namawiał mnie na instalację PV nie ważne jaką firme wybiorę jego czy inną ale nie będę żałował ....

Edytowane przez raiders

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie na próbę zestaw podgrzewania wody bym montował. Z kolektorów raczej też zrezygnuje, fotowoltaiczne będą tańsze i prostsze w montażu.

Edytowane przez Spokxik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko ze kolektory słoneczne wymagają serwisowania i przeglądów ,a i wytworzony prąd musisz magazynować w własnym zakresie co jest problematyczne .O kolektorach to już myślałem 10-12 lat temu

 

Przy panelach PV stajesz się prosumentem i nic cię nie interesuje ,żadne magazynowanie ,przeglądy,servisy ....wykładasz kasę ,firma montuje i to ma działać .Przez pierwszy rok działania instalacji firma monitoruje 24/24 jej działanie .

 

Dzisiaj był u mnie przedstawiciel kolejnej firmy wycenił podobnie jak to co przedstawiłem powyżej ,chwilę z nim pogadałem tak trochę półprywatnie ;) przy kawie . Zaskoczyło mnie jak namawiał mnie na instalację PV nie ważne jaką firme wybiorę jego czy inną ale nie będę żałował ....

Gwoli ścisłości: kolektory słoneczne nie produkują prądu - służą jedynie do podgrzewania zbiornika z wodą, którą potem można zużyć albo do ogrzewania, albo żeby mieć ciepłą wodę w kranie. Kwestia magazynowania energii, serwisowania czy sprzedaży prądu do sieci energetycznej to nie jest kwestia wstawienia sobie paneli fotowoltaicznych, tylko tego, jaką umowę i z kim podpisujesz. Teraz po prostu jest łatwiej się dogadać z firmami energetycznymi bo są odpowiednie przepisy i ustalone szablony umów.

 

Panele fotowoltaiczne były dostępne u nas równie długo co kolektory, ale za względu na wysoką cenę, niższą niż obecnie sprawność no i opisane problemy z magazynowaniem energii nie były tak popularne jak kolektory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Budowałem się w tym roku i brałem pod uwagę inwestycję w fotowoltaikę. Przekalkulowałem sobie koszt i biorąc pod uwagę koszta inwestycji to mi się bardziej opłacił gaz.

 

W październiku oraz listopadzie miałem koszta ogrzewania 400 zł za te dwa miesiące (grzanie wody, ogrzewanie podłogowe oraz opłata abonamentowa). Dom 180 m2 i 5 osób mieszkających.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj raczej nikt nie myślał o ogrzewaniu domu tylko o energii elektrycznej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Instalację fotowoltaiczną instaluje się pod kątem ogrzewania całego domu oraz pod kątem zapewnienia prądu w domu. Tylko w taki sposób może sie zwrócić.

Nikt nie instaluje dla samego prądu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Instalację fotowoltaiczną instaluje się pod kątem ogrzewania całego domu oraz pod kątem zapewnienia prądu w domu. Tylko w taki sposób może sie zwrócić.

Nikt nie instaluje dla samego prądu.

Oczywiście że dla samego prądu. Jeśli w domu nie mieszkasz sam, to może się okazać że zużyjesz nawet nieco więcej niż wytwarzasz. Szczególnie jak gotujesz na prądzie i masz jakąś klimę.

 

Raczej nie ma opcji żeby z tych małych instalacji ogrzać dom.

 

Edycja: a zwrócić się zwróci nawet szybciej niż wyliczenia, bo ceny prądu będą rosły. Czego większość osób w swoich kalkulacjach nie zakłada.

Edytowane przez Badalaman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi wychodzi 11,5 roku przy założeniu obecnych opłat za prąd.

Nikt nie montuje paneli żeby dom ogrzewać.

Jedynie przy domach pasywnych i polpasywnych ma to sens.

Inaczej gaz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra instalacja fotowoltaiczna jest w stanie wyprodukować tyle prądu aby dom ogrzać jak również i dać zwrot kosztów wykorzystanego w domu prądu ( indukcja i te sprawy). Koszt jej to jednak kilkadziesiąt tysięcy złotych i z tego powodu sie na to nie zdecydowałem. Koszta jednak maleja, w przyszłości bedzie to tańsze i kiedy przyjdzie czas na wymianę mojego pieca gazowego, zainstaluję sobie właśnie panele fotowoltaiczne plus pompę ciepła (powietrzną) do ogrzewania podłogowego. W tym przypadku można uzyskać bezkosztowy dom.

 

Z tym, ze faktycznie najbardziej opłaca się to instalować na domach nowych, które spełniają warunki domów energooszczędnych, czy pasywnych. Moj się do tego kwalifikuje ( prosta bryła klocek, nie mam żadnych wykuszy czy innych cudów, które stanowią mostki termiczne). Dobre ocieplenie (szczególnie podłogi oraz sufitu).

Edytowane przez Jastim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak chcesz ogrzać ten dom w nocy z paneli fotowoltaicznych.

Gadasz głupoty i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak chcesz ogrzać ten dom w nocy z paneli fotowoltaicznych.

Gadasz głupoty i tyle.

 

Normalnie średniowiecze; podłączasz się do sieci energetycznej która nadwyżkę wytworzonej energii magazynuje i tą nadwyżkę jeśli ją masz ZE oddaję potrącając 20% .

Ja mam 5kw za prąd nie płacę nic,a nadwyżką ogrzewam garaż ,w przyszłym roku planuje dołożyć 5kWp póżniej pompa ciepła i energia + ogrzewanie domu za grosze.

Instalacja 5kWp kosztowała mnie 9 tyś. panele i inwerter używane montaż ze szwagrem .

Od stycznia panele wytworzyły mi 4300 kWh, zużycie 2900 kWh.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do grzania używasz tę folię grzewczą?

 

Ps:

Dziś znalazłem artykuł że można brać w leasingu panele od niektórych firm, więc sytuacja na panele fotowoltaiczne znacznie się poprawia.

Edytowane przez Spokxik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rząd już zapowiedział ze od nowego roku cena enegri dla gospodarstw domowym min 10% w górę ... eksperci z branży mówią o 30% w górę dla gosp. domowych ....

A te zapowiedziane 10% to tak dla picu bo jak by powiedzieli od razu ze podwyżka 30-40% w górę to panika murowana w społeczeństwie .

 

 

Ciekawe jak chcesz ogrzać ten dom w nocy z paneli fotowoltaicznych.

Gadasz głupoty i tyle.

Ty tak na serio :o:lol2:

 

Zakładając panele stajesz się prosumentem ,twoj dostawca energii zakłada ci licznik dwukierunkowy . TO co wyprodukujesz z paneli i nie zużyjesz na bieżąco oddajesz do sieci i możesz wykorzystać np w okresie zimowym gdzie produkcja energii z paneli jest najmniejsza lub w nocy :) .

 

Panele fotowwoltaiczne produkują prąd ..a prąd zasila urządzenia grzewcze ... możesz sobie dom ogrzewać pompą ciepa lub grzejnikami olejowymi jak ci sie podoba czy nawet farelką :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyjelo sie ze dla kazdy 1kW instalacji wyprodukuje 1000kWh pradu rocznie - jesli prad kosztuje 60groszy to na kW oszczedzamy w teorii 600zł/rok - z tym ze musielibysmy pobierac w dzien 100% zapotrzebowania a w nocy 0% - ale tak nigdy nie bedzie raczej (no chyba ze mamy baterie i magazynujemy)

 

Jesli odprzedajemy energie to za jakies 80% ceny ktorej kupujemy, czyli z 1kW oszczedzamy 500zł rok - jesli mamy 2500 rachunki rocznie to instalacja okolo 5kW bedzie ok i wtedy mamy zerowe rachunki za prad - jak ktos to 5kW mozna kupic za okolo 17500 wiec 7 lat zwrotu - jak ktos sie lubi bawic i samemu wszystko kupi i zlozy to w 12k mozna zlozyc - a jak ktos nie potrzebuje robic on-grid czyli bez podlaczenia do sieci to w 8-9k idzie ogarnac taka instalacje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4200kWh za 2018 , projekt instalacji 5.2kWp

malo. potrzebujesz uwzglenich +20% dla operatora, co daje ponad 5000 i do tego przynajmniej +10-15% na sprawnosc bo ta nigdy nie jest 100% - ustawienie, temperatura, czas robia swoje z sprawnoscia paneli. Czyli blizej 6k niz 5k .

o nadprodukcje sie nie martw, bo masz rok na jej odebranie. no i spokojnie mozesz zalozyc, ze zuzycie energii to Tobie wzrosnie niz zmaleje, majac swiadomosc, ze masz ja "za darmo" ;)

 

Gwarancja na całą instalację 25 lat !

tutaj ostroznie. po pierwsze, panele tylko od producentow Tier 1. po drugie - falownik ma najkrotsza gwarancje z calej instalacji, a jest najdrozszy. falownik od znanych i renomowanych i nie zalowac na dopalte do dodatkowej gwarancji producnta, bo to sa smieszne koszty w porownaniu do wartosci calego falownika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...