Skocz do zawartości
Caroozo

Nowe ceny RX560 i wpływ na rynek używek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

jako że czasami składam dla znajomych komputery i pomagam dobierać części, zauważyłem ostatnio naprawdę korzystną obniżkę cen RX560 (odpowiedników GTX 1050(Ti), które w DX12/Vulkan momentami je przeganiają, a na pewno nawiązują walkę, przynajmniej w wersji 4 GB). Wiem że to waga kogucia, ale często ludzie nie mają pieniędzy i po prostu chcą kompa do gier dla dzieci do tysiąca. No to co - jakiś 4 rdzeniowy Haswell, 2x4 GB DDR3 + taka karta i nie ma biedy ;).

 

Jest wysyp RX560 w cenie 300+ PLN za nowe karty - jest oczywiście haczyk, wersje 2 GB, niemniej jest to spora obniżka i w zasadzie karta jest bezkonkurencyjna na bieda-rynku, bo porównywalny GTX 1050(Ti) to 500+ PLN, zaś używane wersje tej karty są droższe niż nowy RX560. Nawet starsze, używane karty o porównywalnej wydajności są niebezpiecznie blisko tych 300 PLN.

 

Ktoś wie, skąd takie obniżki? Druga kwestia, czy ciągle mamy "efekt 1050", czyli Janusze i ludzie którzy kupili te karty do umiarkowanego gamingu trzymają sztucznie cenę (vs konkurencyjny produkt AMD), czy też jest coś, o czym nie wiem(y)? Mam dylemat, bo składam 2 kompy dla znajomych i w zasadzie RX560 2 GB OC sparowany z i5 4570 i 8 GB RAM to no-brainer dla kogoś, kto przesiada się z C2D i 9600GT (komp ma być na święta :)), ale drugą kartę chciałem wziąć dla siebie - rzadko grywam, bo na komputerze głównie pracuję, a jak już to emulatory czy też indyki, sporadycznie jakiś tytuł AAA w konsolowych ustawieniach, a że zmiana desktopa będzie w przyszłym roku, to chciałem dołożyć coś do starutkiego C2Q w którym siedzi HD4890 i taki RX560 za 3 stówki wygląda bardzo fajnie - a ta karta do moich potrzeb będzie wystarczająca (dla odważnych wersja 4 GB z Ali poniżej 300 PLN ale jak cło dowalą to wyjdzie więcej ;)).

 

Tylko teraz pytanie - żadnej Navi do końca roku już nie będzie, a ceny sugerują, że sprzedający schodzą z zapasami magazynowymi. Czy więc Waszym zdaniem warto poczekać na obniżki GTX-ów w podobnym sektorze (z pewnych względów profesjonalnych preferowałbym mimo sympatii do AMD, kartę z rdzeniami CUDA), może szykują się obniżki RX570/580 (które są dużo bardziej smakowitym kąskiem - głównie ze względu na wydajność i "długowieczność" czyli efekt "fine wine" ;)), albo to po prostu "efekt Black Friday" i firmy schodzą solidarnie z cenami najsłabszych GPU, ścinając marżę, aby tylko je wypchnąć ze stanów magazynowych, zaś porównywalne produkty od nVidii dobrze się sprzedają i nie ma sensu robić takiego samego ruchy w ich przypadku? Zapraszam do dyskusji :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaki jest sens brać 560 z 2gb vram za 300 jak używane 480/570/a może i 580 4gb z koparki ale z gwarancją są po 350-400...

 

rynek zapchał się dwa lata temu w szale koparkowym, to teraz wszyscy kiszą sprzęt i nie chcą się tanio rozstawać. Należy też dodać że nowe generacje sprzętu nie zachwycają, brak impulsu do zmiany sprzętu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rodzicowi, który chce kupić komputer na gwiazdkę dziecku, karty bez minimum 2 letniej rękojmi po prostu nie odważę się zaproponować - raz już miałem problem że po 2 miesiącach karta klęknęła, na szczęście szło ją wymienić...

 

Inna sprawa kupno karty dla siebie ;). Ale i tutaj jest kłopot, bo ceny używek to katastrofa i jeszcze nówkę za 3 stówki o wydajności 1050-tki warto kupić, ale z używek do tego pricetagu są starsze, bardzo prądożerne karty których dni mogą być już policzone, albo właśnie pokoparkowy syf - jak ognia unikam właśnie serii RX4xx bo były najchętniej ładowane do tego typu sprzętu i sporo tych kart miało trefną sekcję zasilania - przy koparkowych ustawieniach było ok, ale nie daj Boże odblokować dodatkowe CU i zrobić OC rdzenia/pamięci i karty padały jak muchy. Podziękuję ;).

 

Struktura cen jest taka że kart w adekwatnej do wieku i wydajności cenie jest dość mało, w cenie ok. 200-300 PLN są naprawdę przekomiczne sytuacje, a powyżej 3 stówek aż do 400+ używane GTX 1050, 500+ zaczynają się sensowne 1060-tki (ciągle mówimy o używanych), a od 600+ już RX580 - NOWE. Gdzie tu sens, gdzie logika. Mając 3-4 stówki jest naprawdę spory dylemat, czy dołożyć i kupić coś lepszego, czy też polować na okazję. W mojej ocenie używane GTX 1050 powinny kosztować nie więcej niż 250-300, wersje Ti 300-350, 1060-tki 3GB 350-400 itd. Wtedy to by miało sens :). Bo zaraz przecenią RX580 wersje 8 GB a RX570 będą za 499 i zacznie się robić komicznie :)...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rynek używany low endu to jest jakieś nieporozumienie za 200-400 złotych można kupić niemal wszystko ? a niektórzy krzycza za stare parchy drożej niż nowe w sklepie.

Osobiście sam kupiłem jakiś rok temu 1050 Gigabyte OC za 200 zł i nie dowiezalem że z karta jest wszystko ok(wtedy normalna cena to było około 400 zł).

Jak wyżej obecnie dokładając 100 w porywach 200 zł można kupić RX 470-80 570 480 GTX 970 980 1060 3gb. Które są sporo wydajniejsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie śledzę już teraz rynku rx560 ale w tamtym roku wprowadzono modele z obcięta ilością CU i może właśnie one są w tej chwili tak tanio wyprzedawane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sam szukam czegoś do 4 paczek na przeczekanie i w czarnej dupie jestem...

ale przy sobocie rąbnę jakiś sześciopak i coś kupię :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko wersje od Asusa są w wyprzedaży. Wiem że były wersje 14CU i 16CU, ale w sumie mi chodziło o coś innego - że karty wydajniejsze od używanych są czasami w lepszej od nich cenie, i że poprzeczka cenowa low-endu dla kart nowych się systematycznie obniża, zaś nawet dość wydajne karty jak RX580 zaliczają solidne dropy cenowe (649 PLN to bardzo atrakcyjna oferta, bo za tyle - albo i lepiej :E - "chodzą" GTX 1050 Ti 4GB), a rynek używek to inny świat :).

 

EDIT: A jest tu jakiś kozak który kupował karty z "rynków zewnętrznych", niekoniecznie chińskich, bo wydaje mi się, że tylko u nas jest taka januszerka i są dobre kanały dystrybucji (czyt. opłacalne), gdzie ściągnięcie dobrych egzemplarzy GTX 1060 czy RX480 np. przy 2-3 sztukach, a nawet pojedynczej sztuki ma sens.

Edytowane przez Caroozo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AREZ-RX560-O2G-EVO za 299pln to nic innego jak rx 460 ze zmienioną nazwą, i nie ma nic wspulnego z wydajnoscią normalnego rx 560, radził bym zaczekać, na bf może puszcza rx 570, by wyczyścić magazyny na rx 5500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AREZ-RX560-O2G-EVO za 299pln to nic innego jak rx 460 ze zmienioną nazwą, i nie ma nic wspulnego z wydajnoscią normalnego rx 560, radził bym zaczekać, na bf może puszcza rx 570, by wyczyścić magazyny na rx 5500

RX570 to najlepsza karta w tym segmencie, ale jak ktoś ma tylko 4 stówki na GPU to trudno to naciągnąć o 2 kolejne :) (mówię o osobie, której składam komputer). U nas BF to w zasadzie przedświąteczna wyprzedaż leżaków magazynowych i zwalnianie miejsca na towar - nie ma to nic wspólnego z promocjami np. w Stanach, gdzie price dropy są po prostu kosmiczne i faktycznie w ten jeden dzień wszystko schodzi na pniu. Komp ma trafić pod choinkę, więc teoretycznie jeszcze jest kilka tygodni ;).

 

Ja zaś po prostu potrzebuję prywatnie karty wspierającej najnowsze technologie, do "pomocy" przy emulatorach i może jakiś lekki gaming w zaległości w tak zwanym międzyczasie (bo co niektórych może to zdziwić, ale nie mam fizycznie czasu na granie mając pracę firmę i rodzinę, a jak już gram to tylko w gry warte uwagi, często grubo po premierze :D). Jak się ma do wymiany koło dwumasowe ze sprzęgłem + akumulator, to kupno GPU przed świętami nie jest priorytetem - ale kupno karty w atrakcyjnym stosunku cena/jakość z konkretnym przeznaczeniem może być istotne przy dużych obniżkach :).

 

EDIT: RX5500 nie miał być przypadkiem tylko na rynek OEM?

Edytowane przez Caroozo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To poluj na rx570 za 500zl, już były promocje po 520zl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na BF na tak 90% będzie coś z rx 570 na wyprzedaży, musza po prostu zrobić miejsce na rx 5500, za duzo zalega rx 570, 580, jak by się nie paliło warto poczekać te 2dni, i np na peper śledzić okazję, albo sobie alarm ustawić :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

560 2GB za 300 zł to żadna okazja, od dawna po tyle są - jakby się trafiła wersja 4GB w tej cenie to już można by się pokusić. Niestety tam już jest małe pole manewru i promek na ten poziom cenowy po prostu ni ma. To już prędzej na 570 gdzie jest z czego schodzić. Ewentualnie zastanowić się właśnie nad wersją 2GB bo może tyle w sumie ostatecznie styknie do FHD, po lekkim przycięciu w niektórych tytułach?

 

 

Też właśnie szukałem podobnej karty dla syna (przytuliłem w końcu 470 z drugiej ręki) i w okolicach 460 / 560 / 470 / 570 jest po prostu na rynku używek patologia - nawet jak się trafi cudem jakaś z GW, to cena jest -10% do sklepowej. Szczególnie idiotycznie to w Nvidiach widać, bo 1050 Ti które też rozważałem są > 400, przy wydajności będącej ułamkiem np. 480. No ale zostawmy januszy, niech się kiszą we własnym sosie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio obniżki są szczególnie zauważalne, po 300 jeszcze nie były :). Sęk w tym że niektórzy nie mają tej stówki czy dwóch na dołożenie do lepszej, bardziej opłacalnej karty. Ja tam sobie poczekam i okazję znajdę, ale ktoś będący laikiem w temacie może się zdziwić. Czyli nie tylko ja zauważam że rynek używek to patologia i januszerka :-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do i5 4570 spokojnie można brać rx 570 bez obaw. Osobiście nie spojrzałbym nawet na rx 560. Warte dopłaty każdej złotówki, jeśli to ma być PC do gier.

Edytowane przez hopes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektóre RX 560 z 14CU dały się odblokowywać na 16 CU podobnie jak RX 470D . Nie wiem jak jest teraz.

Edytowane przez allas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RX560 to tak naprawdę pudrowany RX460 i tyle - wiem o tych kartach bo u siebie mam taką jedną RX460 z 4GB od XFX z padniętym wentylatorem(XFX Double Dissipation - dla tych co chcą wiedzieć).

Nie przyglądałem się RX560 AREZ 2GB za ok.300 zł - czy ma obcięty rdzeń co RX460 czy ma pełny rdzeń co RX560,tego ja nie potwierdzę,jedynie wiem że ma trochę gorszy układ chłodzenia od wymienionej XFX Double Dissipation.

Używki RX460/560 nie zależnie czy 2 lub 4GB Vramu stoją w ok.300 zł i od kilku miesięcy cena się nie zmieniła.

Obecnie w tej cenie spojrzałbym za np.GTX 960 czy R9 380 zamiast na RX560,bo po prostu są wydajniejsze od tego kastrata,ale z drugiej strony są prądożerniejsze od RX560.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby black friday a żadnych przecen (jeszcze) nie widziałem... Dla znajomego wezmę chyba tego RX560, ale negocjuję używkę 1060 3GB za 4 stówki - tyle jeszcze uda się wyrwać :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś nie boi się zamawiać z chin to jest XFX RX 470 8GB na ali za 360zł z kuponem 8$ i cashbackiem wyjdzie około 300zł .

Edytowane przez allas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby black friday a żadnych przecen (jeszcze) nie widziałem... Dla znajomego wezmę chyba tego RX560, ale negocjuję używkę 1060 3GB za 4 stówki - tyle jeszcze uda się wyrwać :).

Rx570 za 499zł albo Rx580 za 579zł są cały czas dostępne w sklepie na X.

No i jeszcze Gtx1660 za 799zł, ale to już na inny budżet.

Na lepsze okazje w Pl raczej i tak nikt nie liczył, chyba, że z jakaś ograniczoną ilością i polowaniem o północy czy tam w jakiś lewych sklepach z fikcyjną gwarą.

Edytowane przez Skyline_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy ciągle mamy "efekt 1050", czyli Janusze i ludzie którzy kupili te karty do umiarkowanego gamingu trzymają sztucznie cenę

Nie istnieje coś takiego jak trzymanie sztuczne ceny, jeśli prawo stworzone przez polityków w to nie ingeruje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RX 560 nie były opłacalne przed spadkiem cen do 300

RX 570 i 580 zostały przecenione ale RX 560 już nie i przez cały czas były absolutnie nie opłacalne nawet względem wyższych modeli

GTX 1050 to już jest totalny odpał rynku po chronicznej nie wydolności podaży w trakcie gorączki krypto

 

karty posiadające jedynie 2GB nie nadawały się do mining'u (minery ETH się nie uruchamiały bez 3 GB) wiec nie było fali tanich używanych 2 GB kart z koparek które zmusiły by do obniżki

4 Gb RX 560 udawało się sprzedać drożej niż 2GB

 

dopiero teraz widać jakieś zaczątki spadku cen RX 560 a rynek używek jeszcze na nie nie zareagował

 

chyba własnie ceny używek RX 570 poniżej sklepowych RX 560 wymusiły spadek cen

 

tak szczerze mówiąc to sam nie potrzebuje bardzo wydajnej karty tylko interesuje mnie dosłownie i w przenośni "compute capability" (jakiś czas temu szukałem najtańszego Radeon'a z OpenCL 2.0; GCN 2 gen.)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem GTXa 1050 LP używanego do esportowych gier za 260 PLN, ktoś wystawił identyczną kartę za 250 i już poszła, a kuzyniak może mi odsprzeda po taniości 750Ti (nie wiem jeszcze w jakiej wersji ale za stówkę wezmę nawet 1 GB a jak to LP 2 GB DDR5 to jest to idealna alternatywa dla GT 1030) - poza tym fajna karta jak ktoś NAPRAWDĘ nie ma grosza na sprzęt (E7500/E8400 lub Quad + 4 GB RAM i można pograć w 720p za 300 PLN). Patrzyłem na zagranicznych portalach - Ali nie ryzykuję bo nie wiadomo kiedy dojdzie + ew. cło, poza tym to głównie używane karty, choć recenzje (głównie od słowiańskich braci z Rosji) są pozytywne. Ja szykuję się na poświąteczny rzut, jak dzieciarnia dostanie nowe komputery/karty i stare pójdą na rynek wtórny - może wtedy się trochę odkorkuje, jak będzie wylew kart :).

 

BTW spojrzałem na ceny RX550 - WTF? To nawet nie jest śmieszne - szczególnie wersje 4 GB :). O GTX 1050 (Ti) nowych to ja w ogóle nie wspominam - to tak jak z 4790K za 1500 PLN na Allegro, niektórzy jeszcze żyją w 2017 roku... :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do karty dla OP.

Zajrzyj tutaj:

https://forum.pclab.pl/topic/1251770-50-modeli-Jak%C4%85-kupi%C4%87-najta%C5%84sz%C4%85-sensown%C4%85-kart%C4%99-do-grania-80130-z%C5%82-i-dro%C5%BCsze

Masz tam podane dwa linki do Taobao.

Swego czasu tam RX 470 lub 570 zaczynały się od 210 zł. Bierzesz pośrednika, i do 50 zł wyniesie Cię wysyłka, bo nie wysyłają do Polski. Zawsze jesteś do przodu jeśli cło czy VAT wpadnie.

 

Z drugiej strony, na AliExpress masz 60 dniową ochronę kupującego. I działa to lepiej niż na Allegro. 570 zaczynają się od 300 zł za oferty z gwiazdkami.

Inna sprawa, że powoli wchodzi to na ceny polskich używanych 470/570, bylebyś Asus Mining nie brał.

 

Co do 560 2GB. Bida. Ale lepszy rydz jak nic. Na 570 na słabym CPU możesz niektóre detale podbić w opór z rozdzielczością, i nie będzie dużo mniej klatek przez CPU. Będzie podobnie mało.

Jak nie, to lecisz do rozdzielczości 16xx x 1xxx, włączasz RIS w panelu sterownika, i wyostrzasz wszystko Reshadem. Wiele presetów na stronce jest gotowych z wyostrzeniem w pakiecie.

Co do 771/775, ostatnio widziałem X5450 za 25 zł. Z tym C2D to jakiś absurd.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...