Skocz do zawartości
Yacek2

MSI B450 Tomahawk MAX vs MSI B450 GAMING Plus MAX - porównanie

Rekomendowane odpowiedzi

MSI reklamuje MSI B450 Tomahawk MAX jako płytę z dobrym chłodzeniem sekcji, dzięki specjalnym radiatorom. Obiegowa opinia głosi, że są one dużo większe i to dużo lepiej chłodzona sekcja. Jako, że jedyne bezpośrednie porównanie jakie znalazłem to test Liptona:

i tam Gamin Plus (bez MAX jak i Tomahawk ale raczej poza BIOS to bliźniacze konstrukcje) wypada dużo lepiej w kwestii temperatur VRM. Jednak nie do końca ten test jest wiarygodny gdyż napięcie na Tomahawk jest tam wyższe. Zdobyłem te dwie płyty w wersji MAX i zamierzam sam porównać pod tym kątem oraz również OC procesora i pamięci. To bardzo popularne płyty więc myślę, że kogoś zainteresuje. Co prawda kamery termowizyjnej nie posiadam w serwisie, ale miernik z sondą i pirometr tak, co pozwoli dokładnie sprawdzić temp laminatu od dołu pod sekcją w identycznych punktach.

Wrażenia wizualne to absolutnie nie widać przewagi ilości materiału radiatora z Tomahawk. Radiator nad procesorem jest zdecydowanie większy na GAMING MAX a radiator przy panelu wyjść płyty również wydaje się być masywniejszy, jedynie daszek Tomahawka sprawia mylące wrażenie. Obydwa egzemplarze mają idealnie rozłożone termopady, więc test powinien być dość wiarygodny. Tomahawk wersja 1.0. GAMING wersja 3.0 płyty.

 

Zdjęcia radiatorów B450 Gaming Plus MAX:

 

GAMing1.jpg Gaming2.jpg

 

Zdjęcia radiatorów B450 Tomahawk MAX:

 

Tomahawk1.jpg Tomahawk2.jpg

 

Porównanie drugich radiatorów (góra Tomahawk, dół Gaming):

 

VS1.jpg VS2.jpg

 

Pomiar temperatury sekcji z czujnika na płycie okazał się dość dokładny - temperatura praktycznie idealnie zgadzała się ze średnią z 10 punktów pomiaru na laminacie pod sekcją.

 

SAM-0335.jpg

 

 

Temperatury po ~ 16 min. testu OCCT R7 2700 - ustawienia domyślne.U góry Tomahawk, na dole Gaming:

 

Tom-Vs-Gam-def.jpg

 

Temperatury po ~ 15 min. testu OCCT R7 2700X@4000@1.36V. U góry Tomahawk, na dole Gaming:

 

TomvsGam.jpg

 

Temperatury po ~ 5 min. testu OCCT R7 2700@4100@1.38V. U góry Tomahawk, na dole Gaming:

 

VS3.jpg

 

Przy okazji testów temperatury sekcji pokusiłem się o testy OC kilku popularnych modeli pamięci, jednak upraszczając test do tego ile da się wyciągnąć częstotliwość przy standardowym napięciu - w tym wypadku 1.35V. Robiłem tez parę innych testów - próby CL15 itp, ale zbyt dużo czasu aby to opisywać.

 

G.Skill Ripjaws V F4-3200C16D-16GVBK CL16-18-18-38

G.Skill Ripjaws V F4-3600C16D-16GVKC CL16-19-19-39

Patriot Viper PV416G320C6K CL16-18-18-36

Crucial Ballistix BLS16G4D32AESB CL16-18-18-36

 

RAM.jpg

 

Nie wdając się zbytnio w szczegóły - najlepiej wypadły Ballistix (Micron) - bez problemu 3400MHz nawet przy undervoltingu do 1.32V. Myślę, że przy Ryzenie 3600 powtórzę ich test i 3600MHz uda się wyciągnąć przy rozsądnych opóźnieniach.Najgorzej się zaprezentowały Viper-y - na Tomahawk często wcale nie startowały na XMP2 3200MHz (czasem się udało wejść do BIOS jedynie), na Gaming ruszyły ale pracowały niestabilnie do tego stopnia, że nawet system nie zawsze się załadował, więc podobnie (różnica może tkwić w tym, że Gaming dał minimalnie wyższe napięcie). G.Skill 3600MHz testowane na ustawieniach opóźnień identycznych jak te 3200MHz (z powodu testów z Ryzenem 2700X) - wypadły praktycznie tak samo - niestabilne 3300MHz. Oczywiście wszystkie testy bez zmiany napięć.

 

Podsumowując płyty wypadają praktycznie identycznie pod kątem temperatur sekcji zasilania, OC procesora i RAM. Gaming ma zaletę w postaci większej ilości portów USB i 1 portu PCIE więcej, zamiast rzadziej potrzebnego typu C w Tomahawk. Obydwie współpracują z oprogramowaniem Mystic Light, jedynie Tomahawk ma już na boku szereg diod a Gaming podświetlony napis. Nie każdemu podobają się czerwone wstawki na laminacie Gaming'a ale są tez tacy, dla których to zaleta i czerwony podświetlany napis (można wyłączyć) również. Moim zdaniem obydwie to bardzo dobry wybór w swoim przedziale cenowym.

Edytowane przez Yacek2
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tabelka znana i lubiana, zobaczymy na ile się potwierdzi. Ja mam 100% pewności do równomiernego pokrycia termopadami elementów sekcji - jak tam było nie wiadomo. Ja sprawdzę na BIOS najnowszych z tego samego okresu i z tym samym sprzętem w identycznych warunkach otoczenia. Wątpię aby tak było w przypadku tworzenia tej tabeli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajna inicjatywa.

Właśnie między tymi 2 mobo dużo ludzi ma dylemat.

Fajnie jak ktoś rzetelnie porówna te mobo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki cooler będzie zamontowany + czy test będzie w obudowie (jakiej) czy na testbenchu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentylator BOX, potem pewnie Fera 3. Powiedzmy, że namiastka testbench (a tak na poważnie identycznie ułożone płyty na kartonie, wystające tak tak aby dało radę pomierzyć temp laminatu od dołu sekcji zasilania), później również test w obudowie o ile zapału wystarczy :) Wstępnie już potestowałem i wychodzi na to, że jednak Gaming MAX ma trochę lepiej chłodzoną sekcję, ale to zbytnio nie dziwi jeśli przyjrzeć się radiatorom - Gaming MAX ma masywniejsze od dołu, bez niepotrzebnych zwężeń jak Tomahawk. Postaram się zrobić dokładne fotki porównawcze, gdyż sugerując się zdjęciami ze strony MSI tego po prostu nie widać. Mając obydwie płyty i porównując bezpośrednio sytuacja wygląda zupełnie inaczej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to mnie nawet nie dziwi, nawet w teście u Liptona podstawowy Tomahawk wypadał gorzej niż Gaming Plus, w wersjach Max nic się nie zmieniło pod tym kątem i dlatego właśnie zdecydowałem się na Gaming Plus Max skoro taki wariant akurat pojawił się na rynku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza, się u Liptona tak wyszło, ale zwróć uwagę, że w jego teście Tomahawk miał wyższe napięcie i w rzeczywistości, te różnice nie są tak duże. W dotychczasowych testach wychodzi mi kilka procent na korzyść Gaming PLUS MAX i co ciekawe średnia temp VRM (testowałem w ok 20 punktach) jest praktycznie ta sama, jedynie maksymalna w Tomahawk MAX odrobinę większa w małym obszarze. Wszystko uzupełnię w 1 poście wraz ze zdjęciami to dość czasochłonna sprawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Del...pomyłka

Edytowane przez Killer85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inna budowa radiatorów działa na korzyść Gaming Plus, dlatego u Liptona wyszły takie wyniki(po OC znaczna przewaga nad Tomahawk). Rozmiarowo tego bym nie oceniał, szybciej wagowo...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inna budowa radiatorów działa na korzyść Gaming Plus, dlatego u Liptona wyszły takie wyniki(po OC znaczna przewaga nad Tomahawk). Rozmiarowo tego bym nie oceniał, szybciej wagowo...

 

Mam obydwie płyty i faktycznie masz sporo racji, wbrew obiegowej opinii powtarzanej przez wielu tutaj, na pepper.pl i innych, szczególnie tych którzy płyt w ręku nie mieli i nie mieli okazji porównać. Gaming plus jest mało testów, a porównawczy w tych samych warunkach znalazłem tylko Liptona, lecz tam Tomahawk wypadł dużo gorzej m.in. przez wyższe napięcie (pewnie też inny BIOS, może termopad niedokładnie ułożony). W moich płytach BIOS najnowszy z tego samego dnia w obydwu i termopady leżą idealnie pośrodku. Testy na Ryzenie 2600, nawet po OC zadowalające jeśli chodzi o temp sekcji. Dzisiaj i jutro testuję Ryzena 2700x. Jak na razie minimalnie niższe temperatury sekcji ma Gaming Plus, ale to różnica kilku procent. Wszystko opiszę w 1 poście.

Edytowane przez Yacek2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może do zestawu dorzucić jeszcze A-PRO Max :hmm: od Gaming'a różni się radiatorami (A-PRO bardziej ponacinany radiator) i kolorem laminatu (sexy brąz) :E

Edytowane przez Omega93

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta tabelka jest kijowa. Tomahawk jest według niej o klasę lepszą płytą niż Gaming Plus na równi z Pro Carbon AC.

 

 

Tu masz porządne zestawienie z funkcjami bez jakiejś indiańskiej ideologii:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1wmsTYK9Z3-jUX5LGRoFnsZYZiW1pfiDZnKCjaXyzd1o/edit#gid=2112472504

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może do zestawu dorzucić jeszcze A-PRO Max :hmm: od Gaming'a różni się radiatorami (A-PRO bardziej ponacinany radiator) i kolorem laminatu (sexy brąz) :E

 

Ciężko z czasem, serwisem jestem mocno zawalony. Aktualnie wychodzi na to, że po nagrzaniu sekcji, kiedy termopady się już ładnie ułożyły różnice są naprawdę minimalne i nie ma o co kruszyć kopii jeśli chodzi o temperaturę sekcji zasilania. Cieszy fakt, że obydwie płyty dobrze sobie radzą z R7 2700X. Czujnik temp VRM podaje temperaturę praktycznie idealnie ze średnią zmierzoną pirometrem od dołu laminatu w okolicy sekcji.

Edytowane przez Yacek2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta tabelka jest kijowa. Tomahawk jest według niej o klasę lepszą płytą niż Gaming Plus na równi z Pro Carbon AC.

 

 

Tu masz porządne zestawienie z funkcjami bez jakiejś indiańskiej ideologii:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1wmsTYK9Z3-jUX5LGRoFnsZYZiW1pfiDZnKCjaXyzd1o/edit#gid=2112472504

Albo ja jestem ślepy albo nie widzę tam kompletnie płyt na chipsecie B450. :hmm:-

-----------

Dobra, dokument czasami nie ładuje się do końca (pewnie przez natłok graficzek) i po kilkukrotnym odświeżeniu załadowało całość i widać już płyty B450.

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo ja jestem ślepy albo nie widzę tam kompletnie płyt na chipsecie B450. :hmm:-

-----------

Dobra, dokument czasami nie ładuje się do końca (pewnie przez natłok graficzek) i po kilkukrotnym odświeżeniu załadowało całość i widać już płyty B450.

122 wiersz i niżej są ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kierowniku, jak idą testy? :)

 

Już po testach, dolożyłem jeszcze test 5 modeli popularnych pamięci DDR4. Jak tylko ogarnę świąteczne zamówienia i serwis to zaktualizuję pierwszy post. Podsumowując - płyty sprawują się praktycznie pod każdym względem identycznie (temperatury, możliwości OC RAM i CPU).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakis link do wyników?

 

wszystko będzie w pierwszym poście.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie 419 zł za Gaming plusa to chyba kiepska cena ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ceny tej płyty dość mocno się wahają,raz po 439,obecnie idzie kupić za 400+10 zł,a przed świętami była za 379zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli 419 zł - z odbiorem własnym to taka sobie średnia cena ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cena średnia,ale jak się nie spieszy to obserwować ceny,ostatnio idą nieco w dół.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najniżej w PL to były chyba po 369zł. W Marketach są często kody zniżkowe za newslettera, więc popatrz czy akurat w tym, w którym chcesz kupić jest taka opcja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...