Skocz do zawartości
Yacek2

MSI B450 Tomahawk MAX vs MSI B450 GAMING Plus MAX - porównanie

Rekomendowane odpowiedzi

@Yacek2 jak tam kontynuacja recenzji ... Czekam z niecierpliwością na jej finish i podsumowanie...

 

Chciałbym abyś jako autor porównania napisał na końcu w czym Twoim zdaniem Tomahawk góruje nad Gaming Pklus'em...

Przez wiele portali Tomahawk jest stawiany jako ta "lepsza" płyta ... Bardzo mnie to ciekawi.

Edytowane przez cruze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Yacek2 czekamy z niecierpliwością na wyniki. Zniknęły też grafiki z wynikiami pomiarów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak z tymi Viperami ale u mnie na biosie v. 7C02v15 stabilnie 3466MHz CL16-18-18-36 na 1.36V - Hynixy CJR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Yacek2 czekamy z niecierpliwością na wyniki. Zniknęły też grafiki z wynikiami pomiarów.

 

Uzupełniłem. Przepraszam, ze tak długo to trwało ale akurat gorący okres w firmie, więc czasu brakowało. I tak uprościłem testy maksymalnie aby cokolwiek sprawdzić. Myślę, że jednak taki prosty test komuś się przyda bo takiego porównania tych płyt nie spotkałem.

Edytowane przez Yacek2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak z tymi Viperami ale u mnie na biosie v. 7C02v15 stabilnie 3466MHz CL16-18-18-36 na 1.36V - Hynixy CJR.

Ten sam symbol pamięci? Na starym BIOS nie sprawdzałem a na najnowszym tak jak napisałem. Z tego co czytałem w sieci to nie odosobniony przypadek, sporo osób nie moglo uruchomić XMP2 na 3200 MHz pozostając na 1 profilu 2933MHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki piękne Yacek2. Czyli, płyty takie same z kosmetycznymi różnicami, co komu bardziej się podoba - wiadomo o gustach się nie dyskutuje. Ostatni zapytanie: Płyta spokojnie obsłuży w przyszłości R3950X (oczywiście bez OC)?.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również bardzo dziękuję, doceniam ogrom pracy.

 

Czyli można brać to co się trafi w lepszej cenie, może będzie jakiś cashback.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki piękne Yacek2. Czyli, płyty takie same z kosmetycznymi różnicami, co komu bardziej się podoba - wiadomo o gustach się nie dyskutuje. Ostatni zapytanie: Płyta spokojnie obsłuży w przyszłości R3950X (oczywiście bez OC)?.

Pozdrawiam.

W drugim poście tego tematu wrzuciłem linka do porównania płyt i wygląda na to, że obie płyty poradzą sobie z 3950X bez OC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki piękne Yacek2. Czyli, płyty takie same z kosmetycznymi różnicami, co komu bardziej się podoba - wiadomo o gustach się nie dyskutuje. Ostatni zapytanie: Płyta spokojnie obsłuży w przyszłości R3950X (oczywiście bez OC)?.

Pozdrawiam.

 

Biorąc pod uwagę bezproblemowość z 2700X nawet z lekkim OC myślę, że wszystko zagra jak trzeba.

Edytowane przez Yacek2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten sam symbol pamięci? Na starym BIOS nie sprawdzałem a na najnowszym tak jak napisałem. Z tego co czytałem w sieci to nie odosobniony przypadek, sporo osób nie moglo uruchomić XMP2 na 3200 MHz pozostając na 1 profilu 2933MHz.

Dokładnie te same :D Specjalnie je kupowałem, żeby nie było problemów w ich ustawieniem, sporo ludzi je polecalo do Ryzenów - jak widać nowe biosy & mikrokody nieźle namieszały w tym temacie. 3466MHz oczywiście wbite na domyślnych ustawienich jakie zaproponowała płyta. Chylę czoła za rozbudowany test, przyda się wielu.

Edytowane przez Ronin69

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yacek2, z ciekawości, jaki masz chłodzenie na CPU i jaką obudowę?

Edytowane przez marjanoos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie te same :D Specjalnie je kupowałem, żeby nie było problemów w ich ustawieniem, sporo ludzi je polecalo do Ryzenów - jak widać nowe biosy & mikrokody nieźle namieszały w tym temacie. 3466MHz oczywiście wbite na domyślnych ustawienich jakie zaproponowała płyta. Chylę czoła za rozbudowany test, przyda się wielu.

 

Właśnie zauważyłem, że sporo osób je poleca, nawet na purepc w polecanych zestawach były. Fakt, że stosunek cena/parametry jest wzorowy. Dlatego na początku myślałem, że może jakaś uszkodzona sztuka, ale obydwie zachowywały się podobnie na testach pojedynczych. Czytałem też opinie albo na X-kom albo Morele że sporo ludzi musiało zrezygnować z 3200 i działać na 2933Mhz. Albo to kwestia konkretnej serii, albo jak piszesz BIOS płyty. Co ciekawe na liście kompatybilności Tomahawk w sekcji dla RX2X00 nie ma ich na liście, w sekcji dla RX3X00 są wymienione i prędkość obsługiwana pełna, czyli 3200MHz. Tutaj znowu ziarno niepewności, bo lista dla 2X00 jest z września a dla 3X00 z grudnia :) Co do testu to chciałem zrobić naprawdę konkretny z video z pomiarów, dokładnymi zdjęciami itp, ale przeliczyłem się z czasem niestety. Jednak myślę, że nawet tak prosty test rozwiał mit ogromnej przewagi temperatur Tomahawk vs Gaming.

 

Yacek2, z ciekawości, jaki masz chłodzenie na CPU i jaką obudowę?

 

Na potrzeby testu chłodzenie fabryczne Wraith Prism i taki home made testbench :) Ogólnie używałem Noctua N14, ale zmieniłem na Fera 3, potem na Fortis 3, lecz Fera dawała całkiem nieźle radę z 2700X i nie ma wielkiej różnicy. Obudowę to mam chyba z 8-letnią już COOLER MASTER HAF 912 PLUS - nie zmieniam bo to naprawdę kawal solidnej blachy z dużym miejscem na kable i wentylatory i niezłym przewiewem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zauważyłem, że sporo osób je poleca, nawet na purepc w polecanych zestawach były. Fakt, że stosunek cena/parametry jest wzorowy. Dlatego na początku myślałem, że może jakaś uszkodzona sztuka, ale obydwie zachowywały się podobnie na testach pojedynczych. Czytałem też opinie albo na X-kom albo Morele że sporo ludzi musiało zrezygnować z 3200 i działać na 2933Mhz. Albo to kwestia konkretnej serii, albo jak piszesz BIOS płyty. Co ciekawe na liście kompatybilności Tomahawk w sekcji dla RX2X00 nie ma ich na liście, w sekcji dla RX3X00 są wymienione i prędkość obsługiwana pełna, czyli 3200MHz. Tutaj znowu ziarno niepewności, bo lista dla 2X00 jest z września a dla 3X00 z grudnia :) Co do testu to chciałem zrobić naprawdę konkretny z video z pomiarów, dokładnymi zdjęciami itp, ale przeliczyłem się z czasem niestety. Jednak myślę, że nawet tak prosty test rozwiał mit ogromnej przewagi temperatur Tomahawk vs Gaming.

 

Żeby było ciekawiej, na liście QVL były jak je kupowałem (tak samo tańsze 3000MHz) a teraz jakoś dziwnie ta seria nie jest tam uwzględniona...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie

 

a B450-A Pro Max, różni się czymś od nich ?

 

 

Dziękuję

Edytowane przez mimuszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie

 

a B450-A Pro Max, różni się czymś od nich ?

 

 

Dziękuję

Laminatem w kolorze g@#$a + innymi portami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak testujesz dodatkowo OC ram to przydała by się jeszcze jedna płytka-bliźniak MSI b450m Gaming plus, ma tylko 2 sloty RAM więc OC DDR4 może być lepsze niż na pełnych ATX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się, jakie znaczenie może miec brak radiatora na górnej sekcji zasilania na płycie MSI B450 Mortar Max. Lewa, "główna" sekcja ma na sobie ten sam klocek, co Tomahawk, ale nad CPU zabrali ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

czy pamięci

https://www.x-kom.pl/p/482926-pamiec-ram-ddr4-patriot-32gb-2x16gb-3200mhz-cl16-viper-4.html

będą dobrze współpracować z płyta msi b450 tomahawk max?

Czy procesor ryzen 5 1600 af od razu będzie działał z tą płytą czy potrzebny jest najnowszy bios?

Lepiej kupić 4x8GB czy 2x16?

Czy b450 tomahawk max to długi czas ładowania ekranu POST - czytałem, że to "problem" płyt MSI.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

czy pamięci

https://www.x-kom.pl/p/482926-pamiec-ram-ddr4-patriot-32gb-2x16gb-3200mhz-cl16-viper-4.html

będą dobrze współpracować z płyta msi b450 tomahawk max?

Czy procesor ryzen 5 1600 af od razu będzie działał z tą płytą czy potrzebny jest najnowszy bios?

Lepiej kupić 4x8GB czy 2x16?

Czy b450 tomahawk max to długi czas ładowania ekranu POST - czytałem, że to "problem" płyt MSI.

Pozdrawiam

 

Pamięci będę działać. Najnowszy aktualnie BIOS poprawie właśnie szybkość ładowania. Komputery, które ostatnio sprzedawałem z tą płytą i z różnymi dyskami NVME uruchamiają się poniżej 20s od wciśnięcia włącznika do pulpitu Win10, więc jest naprawdę nieźle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

czy pamięci

https://www.x-kom.pl/p/482926-pamiec-ram-ddr4-patriot-32gb-2x16gb-3200mhz-cl16-viper-4.html

będą dobrze współpracować z płyta msi b450 tomahawk max?

Czy procesor ryzen 5 1600 af od razu będzie działał z tą płytą czy potrzebny jest najnowszy bios?

Lepiej kupić 4x8GB czy 2x16?

Czy b450 tomahawk max to długi czas ładowania ekranu POST - czytałem, że to "problem" płyt MSI.

Pozdrawiam

A po co CI taka płyta z przeciętnym procesorem? Prosta kalkulacja

 

B450 TOMAHAWK MAX = 450zł 1600AF = 399zł RAZEM 850zł

https://www.ceneo.pl/85080716

 

Gig B450M-DS3H lub S2H = 250-270zł R5 3600 = 770zł Razem: 1020-1050zł

https://www.ceneo.pl/67586735

https://www.ceneo.pl/73839774

https://www.ceneo.pl/83359603

 

 

A o wydajności 3600@ 4,0-4,3Ghz chyba nie muszę wspominać?

 

Super wysilony 1600AF (4,2GHz) ma 3228 punktów w Cine20 gdy 3600@4,2 potrafi dobijać do 4000 punktów. Różnica w cenie wynosi tyle ile cena flaszki single malt whisky. Mnie 3600 wyszedł 620zł z aliexpress z kodem + płyta za 240 i gniotę każdego 1600AF na wstecznym w każdym zastosowaniu :P

Edytowane przez Adamiakadam100

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

A po co CI taka płyta z przeciętnym procesorem?

 

 

A po co Ci Ryzen 3600 ;)

 

Gig B450M-DS3H lub S2H + 1600AF

Edytowane przez kozioolek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uh, trochę czasu minęło, ale może ktoś odpiszęodpisze :D

Co w końcu z pamięciami ram pod MSI b450 gaming plus max i r7 2700x? 

z viperami loteria? Bezpieczniejsze będą Corsair lpx 2x8 3200? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...