Skocz do zawartości
Wajzyl

Monitor + kilka pytań

Rekomendowane odpowiedzi

Witam poszukuje monitora do kwoty 700zł(czym taniej tym lepiej).

Jego przeznaczeniem będzie: oglądanie filmów, garnie w gry

Karta graficzna: GTX 1050Ti(planuje zmianę w najbliższej przyszłości)

Propozycje:

Philips 273v7qdab

Acer ED242QRAbidpx

LG 29WK500-P

Acer Nitro VG240Ybmiix

 

Lepiej zainwestować w większą ilość Hz, mniejsze opóźnienie, rozdzielczość, ilość cali?

Edytowane przez Wajzyl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli na pierwszym miejscu oglądanie filmów, to coś na AMVA/VA.

Np. X2483HSU-B2 https://www.ceneo.pl/43423789 za 650 zł.

Za 750 zł jest wersja 27" X2783HSU-B3. Możliwe, że przy smużeniu w grach w tej wersji coś poprawili.

Za 825 zł masz 32" QHD AMVA Q3279VWF, tylko że trzeba by najlepiej mieć filmy 4K do tego. W grach przy nieumiejętnym ustawieniu w OSD też smuży.

Ew. AOC 24G2U za 900 zł 144Hz/IPS

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem Acer Nitro QG271BII za 600zł na X-kom to dobry wybór? Czy lepiej anulować?

I jeszcze w grę wchodzi KG241QPBIIP 144Hz, ale ta matryca TN

Edytowane przez Wajzyl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do filmów zostałbym przy tym co jest, aczkolwiek niektórzy nie akceptują takiego PPI (27"/FHD).

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jeżeli chodzi o granie?

I jeszcze ten monitor LG 29WK500-P 29cali IPS 5ms UWHD za 700zł

Edytowane przez Wajzyl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten LG wydaje się najsensowniejszym kompromisem, bo większość filmów jest właśnie w szerszej proporcji niż 16:9, i jeszcze fajniej może się filmy oglądać.

W graniu 21:9 też jest to zupełnie coś nowego i fajnego. 32:9 jeszcze fajniej. Jedynie dla nałogowców w CSa sprawdza się to gorzej, i wtedy 144Hz będzie ponad wszystkim, a dobre TN w pokryciu barw nie robi przepaści na tle IPS czasem.

Generalnie jedyne co, to kwestia rozdzielczości, bo będzie bardziej zasobozerna od FHD w grach, ale jak planujesz wymianę 1050 Ti, to jak najbardziej może się opłacać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Monitor AOC C24G1 VA, 24 cale, 144Hz, 1ms, 685zł i jest najpolulerniej wybieranym monitorem na morele. A jak anulować zamówienie na x-kom? Otóż anuluje a status się nie zmienia i na maila przyszła mi informacja, że przesyłka jest gotowa do wysyłki.

Edytowane przez Wajzyl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Monitor AOC C24G1

LG 29WK500-P

Acer Nitro QG271BII

 

Który z tych monitorów lepiej nada się do gamingu i oglądania filmów(jest bardziej uniwersalny)?(karta GTX 1050Ti)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten AOC jest zakrzywiony.

Osobiście nie trawię takich. Dopiero w dużych TV uważam, że ma to największy sens.

Ale ciekawy model w fajnej cenie.

Z bidy możesz zamówić oba, i odesłać do 14 dni który Ci mniej podejdzie, a do X-Kom posłać maila w sprawie zamówienia, ale coś czuję że po 21:9 nie wrócisz na 16:9.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To też jest dobry pomysł, ale nie mam tyle pieniędzy.

AOC większy kontrast statyczny i dynamiczny,144Hz, 1ms, VA, FullHD, 16:9

LG 29cali, UWHD, 21:9, 5ms, IPS

To 60Hz w tym LG mnie boli, ale ma UWHD. Bardzo trudny wybór. Mógłby ktoś doradzić?

Edytowane przez Wajzyl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AOC to jednak nie jest duży monitor, a większe rozmiary potęgują immersję w grach.

Przy 21:9 w większości filmów mniej widać paski u góry i na dole, to i w pewien sposób mniej widać świecenie czerni.

144Hz i 144 klatek osiągniesz głównie w tytułach e-sportowych, w które nie musisz za dużo grać.

Tego LG może uda się trochę podkręcić, choć szkoda że nie ma chociaż 75Hz fabrycznie, bo może nawet 100Hz by było w zasięgu.

Może jeszcze któryś z tych modeli lub podoby jest u Ciebie na lokalnie w jakimś sklepie.

Ceneo czy skąpiec pokażą na mapie wszystkie sklepy z danym modelem, a na stronie sklepu sprawdzisz realną dostępność w Twoim punkcie.

Kwestia zobaczenia sobie 144Hz i/lub VA na żywo vs monitor 21:9, względnie na IPS, I wyrobisz sobie zdanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A Ty osobiście jakbyś miał wybrać monitor do gamingu i oglądania filmów to który byś wybrał?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba 21:9, pod warunkiem że nie byłbym nałogowcem w CSa wyciągającym 144 klatki w niektórych tytułach czy zauważalnie powyżej 60 FPS.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, ale podobno monitory 60Hz mają dużo większy efekt smużenia niż 144Hz i właśnie to mnie przeraża.

Znalazłem jeszcze takie:

Acer ED242QR 144Hz,FullHD, VA, 4MS, 24 cale za 569zł wygląda bardzo ciekawe i jeszcze ta cena

Q3279VWFD8 32cale, QHD, 75Hz, IPS za 800zł

 

Co sądzisz o tym Acer? Jest tańszy od AOC(parametry podobne)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moze polecasz poczekać do poniedziałku(Cyber Monday)? Te promocje na Black Friday nie są jakieś duże(50-100zł)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat tamten LG 21:9 to IPS, i one z reguły nie mają aż takich problemów ze smużeniem jak VA 60/75 i pochodne, choć też raczej z wyjątkami (bodaj zakrzywione Samsungi).

U nas na forum sporo ludzi było zadowolonych jeszcze z Benq ew277hdr (HDR zamiast 144Hz), choć właśnie warto doczytać jak w nim ze smużeniem, bo jest w tej grupie ryzyka.

Nie mam pojęcia co się szykuje na poniedziałek. Wiem tylko, że w okolicy czarnego piątku była promocja na produkty iiyamy gdzie bodaj dorzucali świeżą grę w prezencie, którą prawdopodobnie można było odsprzedać.

Co się tyczy "24, to mam "27 i czasem się zastanawiam czy nie chciałbym czegoś większego do samego grania, ale to kwestia moich subiektywnych upodobań, i że może nie trzymam monitora za blisko, więc wybierałbym między LG a Q3279VWFD8.

Cena na Acera jest faktycznie atrakcyjna. To zależy od Ciebie.

Ten obrazek dla mnie dość przekonująco pokazuje różnice między proporcjami w grach:

https://images.app.goo.gl/Fe4Dkgd3owprsiA68

16:9 vs 21:9 vs 32:9

Co do AOC 32 IPS, masz jego recenzję w polskiej sieci, i co do ew. smużenia ktoś się powinien odnieść. Na pewno jego poprzednia wersja VA ma z tym problem.

 

W kwestii wcześniejszego 24" AOC VA vs Acer VA, być może właśnie mniejsze smużenie lub możliwość lepszej regulacji tego w OSD by zaważyła, choć oba to 144Hz, to warto o tym poczytać.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten AOC wygląda dosyć przyjemnie, ale zdecydowałem, że nie przekroczę kwoty 700/750zł.

Acer ED242QR jak patrzę po opiniach użytkowników to 99% z nich jest zadowolonych

LG 29WK500-P tutaj tak samo jak w ACER(jest ich więcej)

AOC C24G1 tutaj tak samo, ale jest dużo więcej opinii.

 

Teraz muszę wybrać między tymi 3 monitorami

Porponowane 24 calowe monitory mają większy kontrast statyczny niż ten LG i właśnie tutaj jest pytanie. Czy kontrast statyczny robią duża róźnice?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co się tyczy kontrastu, to tylko ten ostatni ma porządną czerń, reszta to i tak IPS. Zanim w ogóle zdecydujesz się zamówić to LG, zobacz sobie w jakimś sklepie jakikolwiek 29" 21:9, czy nie będzie Ci się wydawać zbyt niski. Bo 34", żeby dorównać wysokością 24" 16:9 jest cenowo poza zasięgiem. Sporo tego leży na wystawkach.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AOC 24G2U5 IPS, 75Hz, 1ms

AOC C24G1 VA, 144Hz, 1ms

Samsung LU28E590DS 4K, TN, 1MS, 60Hz - wygląda bardzo dobrze, ale to TN i 60Hz jest przerażające. Przeczytałem w jednej opinii, że obraz nie ma widocznego smużenia.

Jeszcze jest ten LG, ale boje się, że będzie zbyt niski.

Teraz zastanawiam się nad tymi 3/4.

Radzisz wybrać matryce IPS 75Hz, VA 144Hz czy TN 60Hz 4K? Każda ma swoje plusy i minusy, ale jeżeli miałbyś wybrać z tych 3 monitorów do zastosowań domowych(oglądanie Netflixa, Youtuba, przeglądanie internetu, granie w gry typu Forza, The Outer Wordls, BF V, CS GO(jest to jedyna gra w którą gram i to 144Hz może się przydać) itd..). Monitor byłby używany na GTX 1050Ti(zmianę planuje gdzieś ok. wakacji na RX 5700 XT, lub po premierze nowych RTX(albo co to ma być)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4K zabije Ci wydajność tej 1050 Ti nawet w CSie, o reszcie nie wspominając.

Choć niedługo ma wyjść nowy skaler w Radeonach, niby u Nvidii już jest, do tego można włączyć RIS u czerwonych czy wstrzyknąć shader wyostrzający na niższej rozdzielczości, ale typowo do gier miałbym wątpliwości czy się pakować powyżej QHD, zwłaszcza TN, które do filmów jest mocno średnia, ale może nadrabiać rozmiarem naprzeciw konkurencji.

Część monitorów 60Hz daje się wykręcić do tych 75Hz, choć między jednym a drugim aż tak dużej różnicy nie ma, poza ew. OC.

Do nałogowego grania w CSa jednak mam sygnały ludzi, którzy twierdzą, że VA 144Hz nie jest tak szybkie jak 144Hz TN, ale to tak nawiasem.

TN z kilkoma wyjątkami na ogół smużenia nie mają.

VA, 144Hz wydaje się najsensowniejsze, aczkolwiek sam bym miał problem z przesiadką na mniejszy monitor niż mam teraz, bo chciałbym większy.

Tylko przy tym 28" warto mieć na uwadze, że o kontent 4K może być zawsze trudniej.

Chyba jednak C24G1 klaruje się najsensowniej, jeśli nie masz ciśnienia na posiadanie czegoś dużego, aczkolwiek efekt WOW może być mniejszy niż przy większym 4K. Z bidy można puszczać 4K na FHD, i jest ku temu uzasadnienie z perspektywy technicznej, ale to raczej nie to samo.

 

To jest tak jak z wyborem kobiety. Niby wiesz która jest stabilniejsza, ale ciągnie Cię do ładniejszej.

Z dwojga złego nie wiem czy już nie lepszym rozwiązaniem by był:

Q3279VWF

a nawet IPS który nie ma smużenia:

Q3279VWFD8, choć nie będzie miał aż takiej lepszej czerni w filmach. Acz lepsze to niż TN. Zwłaszcza jeśli PPI Ci nie będzie przeszkadzać.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta wielkość trochę mnie przeraża i jak jego ,,wykonanie,, producent musiał zaoszczędzić.Po obejrzeniu recenzji wygląda całkiem dobrze, ale jest on ,,olbrzymi,, 32 cale tyle mają niektóre telewizory. Osobiście preferuje 2 mniejsze monitory niż 1 duży. Jeszcze w grę chodzi przetestowanie sprzętu, ale niestety nie mam tyle pieniędzy, aby zakupić obydwa na raz.

AOC 27G2U5 27cali, 1ms, 75Hz, IPS, FHD za 800zł na morele(jakaś promocja) wygląda to całkiem ciekawię, ale podobno FHD na 27 calach jest niewystarczające(tak mówi dużo osób). Porównanie z kobietą jest trafne. Czasami trafi się skarb a innym razem gniot, którego nie chcesz.

W takim razie zostają:

AOC C24G1 - 685zł - zostaje 15zł na kebab

AOC 27G2U5 - 800zł - 100zł ponad budżet

Q3279VWFD8 - ok. 870zł - 170zł ponad budżet

Nie wiem co wybrać. Duży monitor mi nie potrzebny, ale w sumie przeskok z 20-22cal na 27/32cale będzie ciekawym wrażeniem.

I czy warto tracić kebab na rzecz większego monitora?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze możesz zamówić jeden monitor na raz, i ew. odesłać np. poczynając od AOC, jeśli Ci nie podejdzie. Zakładam, że masz jakiś monitor na przeczekanie,.

Do tego w zależności od biurka możesz zawsze oddalić trochę monitor, albo odsunąć lekko biurko od ściany, wysuwając podstawkę trocha poza biurko, jeśli monitor z bliska będzie wydawać się za duży.

PPI 32"/QHD jest takie samo jak 24" FHD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

24G2U za 760zł w mali.pl I czy warto kupować taki monitor do GTX 1050Ti? Czy lepiej dołożyć do 760zł do nowej karty graficznej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...