Skocz do zawartości
PanNiebieskiEkranik

Dziwny BSOD nie pozwala na start systemu

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Mam dziwny problem i nie potrafie sobie poradzić. Dzisiaj przywitał mnie taki oto ekran na Windowsie 8:

 

 

comment_LiXVigTAg9dmUvEASEjCWk1YHQQDBmG3.jpg

 

 

Jedyne co robiłem z komputerem nowego to podpiąłem pod niego dysk WD MyPassport. Na drugi dzień przywitał mnie taki oto ekran i nie wiem co się stało.

 

 

Co gorsza:

 

1. Ekran jest zacięty, mogę 2 godziny czekać a i tak będzie nadal 0%, nic innego po uruchomieniu komputera nie jest widoczne

 

2. Nie działa tryb awaryjny

 

3. Nie działa automatyczna naprawa

 

4. Nie mam punktów przywracania systemu (i nie wiem czemu)

 

5. Jak wsadzam płytę z Windowsem to nie chce mi go zainstalować jako odświeżenie systemu (pisze abym wyjął płytę i ponowił instalację ze środowiska Windows, dziwne...)

 

6. Wpisałem w wierszu poleceń te komendy po których problem nie został rozwiązany:

 

bootrec /fixMBR, bootrec /fixBoot, bootrec /rebuildBCD

 

 

Nie mogę sobie pozwolić na żaden format, na żadne wymazanie systemu i inne takie (to ma chyba swoje nazwy jak jakieś zresetowanie systemu czy coś jeszcze innego - ale to usuwa oprogramowanie więc odpada).

 

Mam bardzo ważne pliki na tym kompuierze, pracuje na nim więc potrzebuje mieć go sprawnego.

 

Ktoś może mi pomóc?

 

 

Ktoś pewnie wrzuci tutaj filmik z tym błędem bo jest jedne na YT jak ktoś rozwiązuje problem, ale tam albo facet korzysta z opcji które wymazuja system albo wpisuje jakiś kod którego nie rozumiem. Nie mogę sobie pozwolić na wpisanie kodu który nie wiem co robi w systemie bo nie mogę dopuścić do utraty plików i programów.

 

 

Ktoś ma jakiś pomysł co mogę zrobić? Będę bardzo wdzięczny bo temat dość pilny dla mnie a swoje pomysły już wyczerpałem :(

 

Wiele razy juz ratowało się system i zawsze wstawał a teraz ten błąd jest jakiś taki dziwny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie teraz przypominam (choć nie wiem czy to jakiś związek będzie miało ze sprawą), że sformatowałem tego dnia nowo podpinany dysk zewnętrzny i nadałem mu inną literkę, z litery D na literę B. Ale dysk systremowy ma C. Więc nie wiem czy to coś wnosi do tematu. http://prntscr.com/q3lxsr <--- tutaj jedna rzecz mnie zastanawia

Dziwi mnie komunikat, że informacje zapisał na dysku "G:\Windows" a przecież Windowsa miałem na dysku "C". Może to jakiś trop i jakimś sposobem literka dysku się zmieniła? No nie wiem, nie znam się, szukam rozwiązania :|

 

Co więcej, po wpisaniu kilku komend u siebie, pokazuje mi informacje że moich systemów jest zero: 0. Ma to jakieś znaczenie?

Tutaj to pokazuje na przykładzie tej konsoli u kogoś innego:

http://prntscr.com/q3m13o <---- zaznaczyłęm jak mam ja

 

A tutaj taki złowrogi komunikat wyskoczył jakby mi ścieżki nie znalazło po wpisaniu "c:\boot\bcd -h -r -s", nie wiem co to znaczy. Ale może w Windows 8 jest inaczej niż w Windows 10 i wszystko jest okej? No kurcze, nie wiem...

http://prntscr.com/q3m677 <--- screen z tą komendą

Edytowane przez PanNiebieskiEkranik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie stosuj na ślepo komend znalezionych w sieci, bo polecania są dla windowsa na mbr, a ty najprawdopodobniej masz uefi, nie mbr

 

prawdopodobnie da się naprawić, ale musisz napisać, czy masz uefi czy mbr - jak płytka instalatora wystartuje na 1-2 ekranie naciśnij shift + f10, i wpisz

 

diskpart

 

list disk

 

select disk numer

 

numer = numer dysku gdzie masz 8

 

zwróć uwagę, czy w kolumnie gpt jest gwiazdka - jeśli tak masz uefi na dysku

 

dalej wpisz

 

list partition

 

zwróć uwagę, czy c jest prawidłowe, jeśli nie można skorygować - wpisz

 

select partition numer

 

numer dawnej c - poznasz po wielkości

 

i wpisz

 

assign letter=c:

 

ale uwaga - partycja otrzyma c tylko jeśli nie będzie już c na innym dysku, itd - jeśli masz 2 dysk sprawdż, czy nie ma tam c - windows nie rozróżnia dysków fizycznych rozróżnia tylko logiczne, czyli partycje, dlatego 2 partycje, nawet na różnych dyskach, nie mogą mieć tej samej litery - czyli wpisz

 

select disk numer (2 dysku)

 

list partition

 

jeśli będzie partycja z c wpisz

 

select partition numer (tej z c)

 

remove letter=c:

 

remove = usuń

 

dopiero wtedy mozesz nadać c dawnemu c, czyli select disk numer, list partition, select partition i assign letter=c:

 

operacje typu nadaj literę, itd diskpart zawsze przeprowadza na konkretnej partycji, wcześniej trzeba ją wybrać przez list partition i select partition, itd

 

partycję na 2 dysku możesz zostawić bez litery - nadasz jej literę w zarządzaniu dyskmi po starcie systemu

 

to jeśli rzeczywiście problem to zmiana litery - b. prawdopodobne, bo dziwny pomysł z tym b dla partycji - może być, ale w zasadzie b było dawniej zastrzeżone dla dyskietki, dyskietek już nie ma, ale o ile pamiętam są problemy z tym b, wiec lepiej nadać inną literę, każda inna aż do z dobra

 

jeśli natomiast to nie ten problem pisz, tylko sprawdż, czy start w uefi czy mbr; zmiana litery, jeśli podziała, to niezależnie od tego, czy uefi czy mbr

 

nie jestem całkowicie pewien, czy można nadać literę c dawnemu c, jeśli ma inną, bezpośrednio, tzn bez usuwanie starej - gdyby problemy z nadaniem spróbuj po select partition numer dwanej c

 

remove letter=g:

 

assign letter=c:

 

assign = nadaj; g przykładowe

Edytowane przez glauks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za opis, pomocne były też rady na temat tego, że ma znaczenie czy opisuję dysk literką już zajętą. Przeczytałem to co napisałeś kilka razy i zorientowałem się jak przeprowadzić te zmiany. Myślę, że zrobiłem to dobrze aczkolwiek problem pozostał i nic nie wskazuje na jego rozwiązanie :(

 

Oto co robiłem krok po kroku:

1. Sprawdziłem nazwy literek dysków i byly KOMPLETNIE inne niż te jakie pamiętam z Windowsa.

2. Powpisywałem wszystkie litery takie jakie miały przed awarią dla każdego dysku (w tym dla podłączonego dysku zewnętrzego dając mu literę B - kiedyś z taką działał już). Dysk jeden fizycznie wypiałem dla bezpeiczeństwa ale to znaczenia miec nie powinno.

3. Uruchomiłem system normalnie i pojawił się taki sam błąd

4. Uruchomiłem opcje naprawy z płyty ale nic nie pomogła (co ciekawe, plik dziennika zapisał się znów w "G:\Windows..." a przecież chwile temu ustawiłem mu literę jaką miał kiedyś, czyli "C".

5. Sprawdziłem jak wyglądają litery dysków teraz, wszystkie znów pomieszane

6. Wykonałem od nowa, kolejny raz przypisanie innych numerów ale tym razem usunąłem dysk zewnętrzny oraz zmieniłem tylko literę dysku systemowego (już w zamiany wszystkich innych sie nie bawiłem) i wykonałem opcje automatycznej naprawy

7. Po automatycznej naprawie wyswietlił się komunikat o niepowodzeniu ale tym razem dla odmiany plik dziennika został zapisany w "C:\Windows.."

8. A potem kombinuję, chce dokonywac naprawy z płyty windowsa, po oczywiście nieudanej naprawie widzę literkę dysku na "F" tym razem więc nie wiem czemu to się zmienia.

 

Czyli... niestety nadal trwa awaria :(

 

 

PS

Nie wiem gdzie to wrzucić, jakaś gwiazdka o której wspomniałaś widniała ale w innym miejscu niż tym które podałeś, tutaj pokazuje: http://prntscr.com/q44d1j

Edytowane przez PanNiebieskiEkranik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm, zrzut tylko zwiększa zamieszanie - dlaczego nie użyłeś poleceń list disk i list partition - list volume chyba? używa się do pokazanie wszystkich partycji na wszystkich dyskach, i wtedy trudno się połapać która partycja jest na jakim dysku, itd

 

1 wrażenie - prawdopodobnie przyczyną problemu jest ze partycja na której jest bootloader (zastrzeżona) straciła tablicę plików, dlatego jest przy niej raw = nie można określić systemu plików - pytanie tylko jaki miała system plików - jeśli bootujesz w uefi fat32, jeśli w mbr ntfs

 

tak więc użyj po prostu polecenia list disk - wtedy wyświetlą się dyski, jeśli stan online = dysk podłączony, potem jest rozmiar i wolne, potem dyn = czy dysk dynamiczny, jeśli tak będzie chyba tak, nie jestem pewien, pisz, bo ważne, i na końcu będzie gtp - jeśli dysk jest gpt będzie w jego linii gwiazdka

 

jak wyświetlą się dyski wchodzisz na konkretny dysk, wpisujesz select disk numer, np 0, 1, 2, itd - numery będą w poprzednim poleceniu na samym początku - numery dysków od 0, itd , jak wejdziesz na dysk np 0 piszesz list partition

 

jak wyświetla się partycje litery można sprawdzić przez polecenie select partition 1 (numery partycji od 1 - pamiętaj, partycje tylko na uprzednio wybranym dysku), i potem polecenie detail partition

 

wyswietlą się szczegółowe dane o partycji - fs = file system, system plików, wiec ntfs, fat32, itd - na końcu info najważniejsze - czy partycja system

 

tak więc musisz sprawdzić, czy ta partycja zastrzeżona - raw , jest system, i podaj, na którym dysku jest - czy na tym ssd, czyli razem z windowsem, czy na innym - b.ważne, czy dysk z tą partycja jest gpt, czyli ma gwiazdkę

 

masz wprawdzie b. duże dyski, ok 2tb, a mbr ma problemy z bootowaniem z takich dysków, więc raczej masz gpt (uefi), ale jeśli bootujesz z tego małego ssd to oczywiscie możesz mieć i mbr, bo dyski na dane mogą być mbr, byle nie przekraczały 2.2tb

 

zamieszanie z tymi literami by chyba? wskazywało, że możesz mieć dyski dynamiczne - jeśli tak musisz porady szukać w sieci, bo nie znam się na dynamicznych - b. ważne więc przy sprawdzaniu dysku co będzie w kolumnie dyn

 

jeśli natomiast zwykłe dyski (basic disk) trzeba ewentualnie tę partycje zastrzeżoną sformatować, i zainstalować na niej na nowo bootloadera - da się zrobić z płytki

 

możesz również uzyskać szcegółowe informacje o dysku - polecenie po wybraniu dysku detail disk - ewentualnie zrób tak od razu bo wyswietlą się także informacje o partycjach na dysku, w tym litery i czy jest tam partycja system, więc sprawdzanie partycji niepotrzebne

 

nie wiem, czy przyczyną zamieszania nie jest ten nowy dysk z exfat - windows przydziela litery wg określonych zasad, i ten dysk mógł spowodować zamieszanie, ewentualnie odłącz przy sprawdzaniu - w zasadzie nie powinno być takich problemów na 10, ale może 8 jeszcze nie w pełni obsługiwał exfat, itd, ewentualnie sprawdż w sieci, czy exfat bezpieczny na 8

 

ps - jak użyjesz polecenia detail partition, itd, żeby wrócić na dysk (ten sam albo inny) wpisujesz select disk 1, tzn 2 dysk do sprawdzenia, itd; żeby sprawdzić 2 partycję na tym samym dysku select partition 2, i detail partition; w ogóle tych poleceń list, select i detail możesz używać bez obawy, bo nieszkodliwe, najwyżej diskpart wyrzuci błąd; tę partycje raw też możesz sprawdzić przez detail partition

 

ps2 - zapomniałem - jeśli to pomieszanie liter widzisz na ekranie który ładuje się z płytki to normalne, nic nieprawidłowego - płytka widzi czeęsto litery inaczej, bo sama je przydziela, wiec chyba z literami wszystko ok; tak sie zasugerowałem tymi literami że zapomniałem zapytać, gdzie widzisz te litery; jeśli już zmieniłeś trzeba będzie cofnąć - ale to nie problem, przede wszystkim trzeba naprawić bootloadera

Edytowane przez glauks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Użyłem wszystkich tych poleceń. Co dokładnie masz na myśli?

 

Jak pamiętam, systemem plików był tam NTFS bo zawsze taki ustawiam.

 

Chodzi Ci po prostu o to abym zrobił screena po wpisaniu "list disk"?

Wiem na którym dysku jest system bo nawet zachowała się nazwa dysku (etykieta) i jest jego nazwa wyświetlana.

Wszystko to o czym napisałeś zrobiłem i wiem na którym dysku mam system (nawet z głowy to pamiętam).

 

Okej, odnosząc się do Twoich poleceń dostarczam kolejne informacje poniżej:

1. Partycja która była do tej pory systemowa chyba nie wskazuje na to, że jest na niej system. Nie mam bladego pojęcia o co tutaj chodzi, być może system na niej jest ale komputer ma wskazane, że tego systemu na niej nie ma i trzeba mu to kazać przestawić. Nie wiem, tylko się domyślam, nie mam zielonego pojęcia co robie w danej chwili. Dołączam dwa screeny na których pokazuje informacje o swoim dysku jaki był zawsze systemowy.

 

 

SCREEN 0: https://prnt.sc/q4deuk

Czy tu powinno być info o tym że partycja ma w sobie system a tego systemu nie ma?

 

SCREEN 1: http://prntscr.com/q4d9qk

 

SCREEN 2: http://prntscr.com/q4d9ll

 

 

Czy dostarczyłem Ci na tych screenach już wszystkie informacje jakich potrzebowałeś?

Napisz czy coś jeszcze mam sprawdzić, chyba pokazałem Ci wszystko i można ze screenów wyczytać informacje na każdy temat. Tak jest?

 

 

 

jeśli natomiast zwykłe dyski (basic disk) trzeba ewentualnie tę partycje zastrzeżoną sformatować, i zainstalować na niej na nowo bootloadera - da się zrobić z płytki

 

 

O której partycji mówisz? O systemowej? Jak to sformatować partycje systemową? Nie mogę tego zrobić. Nie wiem czy Cię zrozumiałęm w tym momencie.

 

Co ja teraz właściwie mam zrobić? Z tego miejsca mam poczekać na jakieś inne opcje naprawy tego komputera czy może stworzyć jakiegoś bootowalnego pendriva i spróbować tak uruchomić system (ale co potem po uruchomieniu?).

 

 

PS

W międzyczasie jeszcze takie komendy wprowadizłem ale to nic nie dało: http://prntscr.com/q4e7l6

Edytowane przez PanNiebieskiEkranik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okej, myślę że mam ważna aktualizacje w temacie, która coś mówi. Zrobiłęm za namową bootowaln pendrive z systemem z sieci, po włączeniu się systemu wszystkie litery dysków zostały zapamiętane prawidłowo! Zupełnie więc nie wiem czy moje działania z przypisywaniem liter na ekranie konsoli podczas naprawy miały sens.

Zaznaczyłem na screenie napisem "OK" te dyski, które mają nazwy jak sprzed awarii. Pozostałe dyski nie wiem czym są, być może to jakieś pozostałości istalacyjne po naprawach? - nie wiem. Ale pokazuje tutaj bo być może ta informacja już nam coś mówi i jest się blisko do odzyskania systemu.

 

aktual.png.ba266a2046142febdc8c0b0dac643259.png

 

PS

Usunąłęm teraz z dysku systemowego coś, dając mu więcej miejsca.

 

PPS

Będąc w tym systemie z pendrivea bootowalnego włożyłem płytę z Windowsem 8 by zobaczyć czy wyskoczy okno instalacyjne. I niestety nie wyskakuje, więc z tego miejsca nie mogę go zainstalować. Kombinuje i kombinuje już i znalazłem wersję ISO systemu na necie, pobrałem ją, rozpoczynam instalacje i widze coś takiego: http://prntscr.com/q4fqja Czemu nie mogę zainstalować systemu z tego miejsca gdzie jestem teraz? No bez przesady już. Co ciekawe identyczny komunikat pokazuje mi się z próby instalacji systemu z mojej płyty w trakcie gdy uruchamia mi się komputer i klikam dowolny krawisz by dokonać rozruchu z dysku CD na ktorym mam Windowsa. Też mnie dalej nie puszcza. http://prntscr.com/q4fqja

Edytowane przez PanNiebieskiEkranik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sorry, może moja wina, bo zapomniałem napisać, że zanim zaczniesz wprowadzać te polecenia list..., itd, musisz wpisać diskpart i enter - to powoduje start diskpart, i dopiero potem wpisujesz polecenia po diskpart> (a może napisałem, ale już nie chce mi się sprawdzać)

 

niestety najważniejszej informacji nie ma, tzn gdzie jest partycja system - a to dlatego, że mylisz partycję system z partycja, na której jest system windows - partycja system to partycja z tzw bootloaderem systemu windows, nie samym systemem - tak jest od visty, i w gpt to też oddzielna partycja; informacji, gdzie jest sam system windows nie będzie w diskpart, trzeba się zorientować po wielkości partycji; partycja system jest prawdopodobnie na 1 partycji tego dysku 1, który sprawdzałeś, ale musisz sprawdzić - w ogóle, jak napisałem, wpisz po prostu list disk, select disk numer, i detail disk - będzie która partycja jest system; w odróżnieniu od partycji system partycja, gdzie jest zainstalowany sam system windows nazywa sie rozruchowa, albo rozruch, nie system; nie masz gpt, masz wszędzie mbr

 

problem skomplikowany, bo chyba jednak litera, ale nie wiadomo, czy te litery wyświetlane z pena to faktycznie litery z systemu, czy pen je tak przydzielił - żeby sprawdzić wpisz do wiersza notepad, jak wejdzie w menu plik kliknij otwórz - ewentualnie kliknij komputer i teraz musisz posprawdzać litery, tzn kliknij literę partycji, i sprawdź czy to windows, tzn czy pokazuje foldery windows, itd - jak znajdziesz właściwą literę wyłącz notatnik, i wpisz ją, czyli np

 

f:

 

jak wejdzie wpisz

 

cd windows\system32

 

i teraz wpisz diskpart

 

powinien wejść diskpart, ale nie pena, tylko z systemu, wpisz teraz te polecenia żeby sprawdzić litery, czyli np dla dysku 1 po list disk i select disk wpisz detail disk

 

sprawdź, czy też widzi dawne c jako f

 

uwaga - ten diskpart może inaczej widzieć numery dysków

 

jesli ssd ma inna litere niż c spróbuj zmienić - najpierw musisz usunąć c, wiec musisz znależć dysk na którym jest c, i usunąć literę, więc np select disk 0, detail disk, jeśli na nim jest c wpisz select partition 1, i remove letter=c: - wszystko przykładowe

 

teraz wróć na dysk 1, czyli select disk 1, list partition, select partition 2, remove letter=f:, i assign letter=c:

 

żeby skrócić można pisać sel par zamiast select partition

 

ten diskpart powinien zapisć zmiane bezpośrednio do rejestru systemu, natomiast ten z pena chyba? zapisuje do rejstru tzw wirtualnego dysku, który tworzy pen, stad zmiany ulatniają się po wyjęciu pena

 

ewentualnie sprawdż jeszcze litre systemu w bootloaderez - wpisz exit żeby zakończyć diskpart, i wpisz

 

bcdedit

 

powinna się wyswietlic informacja bootloadera - w 1 częsci menedżer rozruchu powinno być w linii device albo hardiskvolume# (#= numer), albo litera, u ciebiie chyba d (normalnie ta partycja nie ma litery) - gdyby było harddiskvolume1, i system ciagle nie startował odłącz pozostałe dyski, i zostaw tylko ssd, ewentualnie podłącz go do sata 1

 

w 2 częsci - moduł ładujący rozruchu, w linii device powinno być c, ewnetualnie napisz co tam jest - jeśli jest c zmiany liter w diskpart ok

 

gdyby ewentualnie była tam inna litera, a w diskpart już zmieniłeś ssd na c wpisz

 

bcdedit /set {current} device partition=c:

 

gdyby byl błąd wpisz to powtórnie, tylko zamiast {current} wpisz {default}

 

jeśli ok zamknij wiersz i restartuj

 

jeśli się nie uda nic straconego, można jeszce próbować inaczej, włącznie z usunięciem wszystkich liter w rejestrze, itd, wtedy windows na nowo je przydzieli

 

można zmienić litery bezpośrednio w rejestrze windows, problem w tym, że rejestr pokazuje litery, ale nie wiadomo, na jakich dyskach, więc taka zmiana to loteria

 

najprostsza naprawa w twojej sytuacji to przywracanie systemu - miałeś włączone przywracanie?- jeśli tak w naprawa- napraw komputer użyj przywracanie, i wybierz punkt przywracanie sprzed zmian liter, powinno podziałać

 

uwaga - przyjmuję cały czas, że windows jest na ssd-window, a partycja system, czyli botloader, to d, czyli 1 partycja na 1 dysku, ta 350

 

ps - pokazał sie twój post - teraz rzeczywiscie nic już nie wiadomo - ale litera w zastrzeżone inna, tzn chyba w rzeczywistosci nie ma litery - zrób jak w moim poście, czyli sprawdż, jak naprawdę widzi dyski diskpart z windows (te systemy z penów przydzielają własne litery, często bez związku z faktycznymi), i ważna rzecz, sprawdż po tym poleceniu bcdedit tę linię device w menedżer rozruchu, jeśli jest tam harddiskvolume#, to jaki numer; przywracanie aktualne, i najlepsze rozwiązanie

 

litery partycji normalnie są zapisane w rejestrze, i tylko w rejestrze systemu, tzn nie ma ich np jako osobnych informacji na dysku - jak ładujesz taki minisystem z pena to też przydziela litery partycjom, np jakbyś kopiował plik z partycji na partycje, itd, ale te litery nie muszą, i z reguły nie mają, związku z faktycznymi literami w systemie

Edytowane przez glauks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno info, chyba się minęliśmy pisząc post:

 

 

Będąc w tym systemie z pendrivea bootowalnego włożyłem płytę z Windowsem 8 by zobaczyć czy wyskoczy okno instalacyjne. I niestety nie wyskakuje, więc z tego miejsca nie mogę go zainstalować. Kombinuje i kombinuje już i znalazłem wersję ISO systemu na necie, pobrałem ją, rozpoczynam instalacje i widze coś takiego: http://prntscr.com/q4fqja Czemu nie mogę zainstalować systemu z tego miejsca gdzie jestem teraz? No bez przesady już. Co ciekawe identyczny komunikat pokazuje mi się z próby instalacji systemu z mojej płyty w trakcie gdy uruchamia mi się komputer i klikam dowolny krawisz by dokonać rozruchu z dysku CD na ktorym mam Windowsa. Też mnie dalej nie puszcza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem, instalator z płytki chce aktualizowć, nie instalować na nowo; ale masz informacje, żeby nie wybierać zaawansowane, bo tam jest instalacja na nowo - chyba że cie tam nie puszcza; próbowałabym naprawy wg tego co napisałem

 

jeśli koniecznie chcesz zainstlować uruchom na samym poczatku diskpart przez shift + f10, i usuń partycje windows i system, najlepiej wyczyść ssd przez polecenie list disk, select disk numer, clean - wtedy wyczyści ssd i system zniknie; uważaj, żeby nie wyczyścić innego dysku (np przez detail disk, żeby się upewnić, na którym dysku działa diskpart)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie klikałem w instalacje na nowo, tylko w aktualizacje instalacji, to wyżej.

 

Nie zamierzam wykonywać instalacji na nowo, chcę tej aktualizacji (pamiętam że naprawiałem chyba już trzykrotnie dzięki niej komputer w ciagu ostatniej dekady, wybierając właśnie tą instalacje opisaną jako "aktualizacja" w takich przypadkach). Dzisiaj jest inaczej, to jakiś gorszy problem.

 

Dysk SSD - WINDOWS to dysk na którym mam zainstalowany system i parę jakichś programów. Więc na pewno nie ma opcji by jakiekolwiek systemowe pliki znajdowały mi się na jakimkolwiek innym dysku niż "C". 10 lat temu stawiając ten komputer zrobiłem sobie taki myk aby system był na jednym dysku a pliki i programy na innym. Właśnie w razie wypadku takiego jak ten dzisiaj. Co prawda siłą rzeczy parę programów zainstalowałem na C bo przez te lata czasami brakowało mi gdzie indziej miejsca no ale z całą pewnością jest to dysk systemowy.

Edytowane przez PanNiebieskiEkranik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie:

 

niestety najważniejszej informacji nie ma, tzn gdzie jest partycja system - a to dlatego, że mylisz partycję system z partycja, na której jest system windows - partycja system to partycja z tzw bootloaderem systemu windows, nie samym systemem - tak jest od visty, i w gpt to też oddzielna partycja; informacji, gdzie jest sam system windows nie będzie w diskpart, trzeba się zorientować po wielkości partycji; partycja system jest prawdopodobnie na 1 partycji tego dysku 1, który sprawdzałeś, ale musisz sprawdzić - w ogóle, jak napisałem, wpisz po prostu list disk, select disk numer, i detail disk - będzie która partycja jest system; w odróżnieniu od partycji system partycja, gdzie jest zainstalowany sam system windows nazywa sie rozruchowa, albo rozruch, nie system; nie masz gpt, masz wszędzie mbr

 

To tutaj są te informacje tak jak prosiłeś: http://prntscr.com/q4fzl9 Widać chyba to czego potrzebowałeś się dowiedzieć.

 

 

Jadę dalej, robię to po kolei...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie:

 

problem skomplikowany, bo chyba jednak litera, ale nie wiadomo, czy te litery wyświetlane z pena to faktycznie litery z systemu, czy pen je tak przydzielił - żeby sprawdzić wpisz do wiersza notepad, jak wejdzie w menu plik kliknij otwórz - ewentualnie kliknij komputer i teraz musisz posprawdzać litery, tzn kliknij literę partycji, i sprawdź czy to windows, tzn czy pokazuje foldery windows, itd - jak znajdziesz właściwą literę wyłącz notatnik, i wpisz ją, czyli np

 

f:

 

jak wejdzie wpisz

 

cd windows\system32

 

i teraz wpisz diskpart

 

powinien wejść diskpart, ale nie pena, tylko z systemu, wpisz teraz te polecenia żeby sprawdzić litery, czyli np dla dysku 1 po list disk i select disk wpisz detail disk

 

sprawdź, czy też widzi dawne c jako f

 

uwaga - ten diskpart może inaczej widzieć numery dysków

 

jesli ssd ma inna litere niż c spróbuj zmienić - najpierw musisz usunąć c, wiec musisz znależć dysk na którym jest c, i usunąć literę, więc np select disk 0, detail disk, jeśli na nim jest c wpisz select partition 1, i remove letter=c: - wszystko przykładowe

 

teraz wróć na dysk 1, czyli select disk 1, list partition, select partition 2, remove letter=f:, i assign letter=c:

 

żeby skrócić można pisać sel par zamiast select partition

 

ten diskpart powinien zapisć zmiane bezpośrednio do rejestru syst

 

To czy nie robimy po dwa razy tego samego? Wszystko mi wskazuje że litery dysków są poprawne. Bo skąd zbutowany na pendrivie Windows wziałby te litery. Są poprawne. Więc albo robimy po dwa razy to samo niepotrzebnie albo chcesz mi powiedzieć czegos czego ja nie rozumiem, że np. nieważne że w systemie widzisz poprawne litery dysków, bo może być inaczej, bo może to być później w jakiejś czynności potrzebne.

 

 

Odnośnie:

 

ewentualnie sprawdż jeszcze litre systemu w bootloaderez - wpisz exit żeby zakończyć diskpart, i wpisz

bcdedit

 

To mi to polecenie nie działa. Nie wiem czy wpisuje je też we właściwe miejsce, wszystko widać na screenie więc możesz zobaczyć czy wszystko wpisałem dobrze czy źle, tutaj screen: http://prntscr.com/q4g2zb

 

 

No i chyba najważniejsze... Czemu robimy coś ciągle z tymi literami? Przecież "złe litery" to tylko mój wymysł, ja się kompletnie nie znam. I te litery albo nie muszą mieć znaczenia albo są POPRAWNIE PRYDZIELONE od samego początku (co udowodniło zbootowanie z pendriva systemu). Czemu zajmujemy się tymi literami?

 

Nie mam przywracania systemu i nie wiem czemu mi nie działa ono, chciałęm robić wiele razy - nie udawało się systemowi więc to zostawiłęm tak jak jest.

 

 

sprawdż po tym poleceniu bcdedit tę linię device w menedżer rozruchu, jeśli jest tam harddiskvolume#, to jaki numer; przywracanie aktualne, i najlepsze rozwiązanie
Nie sprawdze bo to nie działa. Chyba że ja w złym miejscu wpisałem te komendę (dałem screena do sprawdzenia specjalnie dlatego wyżej) Edytowane przez PanNiebieskiEkranik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli litery są poprawne, to dlaczego na twoim zrzucie ta partycja 350 ma f, a windows d, a na poprzednich zrzutach było odwrotnie; zastanawiam się, czy to nie ssd, nie informacja location unavailable, w detail disk - stąd taki chaos, bo dysku nie można sprawdzić dokładnie

 

litery ważne, bo są zapisane w danych startu bootloadera - botloader ma tam zapisane że ma ładowć system z c, jak zmienisz literę nie znajdzie c, i nie załaduje systemu

 

polecenie bcdedit oczywiscie używasz źle - napisałem ci w poście, że masz najpierw wejść na dysk ssd, potem przez cd do folderu windows i system32 i załadować stamtąd bcdedit - jest w prawdziwym windowsie, a twój startuje z pena - zobacz u góry ścieżkę x:\windows... itd, = x = mini windows załadowany z pena do pamięci (a powinno być c:\windows...)

 

przeczytaj jeszcze raz uważnie (nie spiesz się) mój post, jak użyć notatnika, żeby znaleźć literę windows, i wejść do system32, itd

 

i b. ważne - na partycji z windows nie ma system - w info nie ma żadnej informacji, że 350 to system - w tej sytuacji windows się nie załaduje; ewentualnie uruchom diskpart normalnie, wejdź na ten 1 dysk, wpisz select partition numer tej 350, i wpisz

 

active

 

zakończ diskpart, i sprawdź, czy podziała

 

ewentualnie wcześniej sprawdż inne dyski, czy tam nie ma przypadkiem system - jeśliby była oczywiście nie stosuj polecenia active do 350

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Metodą losowego wpisywania liter okazuje się że folder windows jest nie na C a na D: http://prntscr.com/q4guik

 

 

Ten screen chyba DUŻO mówi: http://prntscr.com/q4gvjp

Losowo odkrylem ze na dysku D znalazlo folder 'Windows'. Teraz po wpisaniu diskpart i potem disk list pokazalo mi ze litery dysków są inne chyba. Dysk systemowy jest D zamiast C

 

Bardzo dobrze że wypisałeś mi też informacje na temat jak to pozmieniać bo faktycznie litera C była przypisana do czegoś innego, więc najpierw musialem w inne miejse sie udać.

Potem zmieniłęm tak jak chcioałeś i wpisanie komendy 'bcdedit' w końcu przyniosło sukces. Informacje jakie widze wyglądają tak... Szuales tam jakiego numerka ale go nie ma chyba, zobacz sam: http://prntscr.com/q4gy3k

 

Możesz to sprawdzić sam? Bo są jakieś różnice, pisałęś że w górnej częśći powinna być litera "D" a ja mam literę "C", natomiast co do dolnej części to zgadza się z tym co pisałeś, miałą być "C" i jest też "C".

 

 

No i mam informacje że po ustaleniu tej ścieżki już poprawnej na "C" komputer nadal uruchomił się z tym błędem. Dla pewności wykonalem jeszcze automatyczną naprawę która też nic nie dała.

 

PS

cos tam pisales o tym ze moj dysk "C" z systemem ma dwie partycje, jedną 111GB a drugą 350GB. Litere "C" nadałem partycji mającej 111GB. Natomiast przy tej drugiej nic nie zmienialem bo nie wiem skąd ona jest i jaki numer miała mieć. W ogóle nie wiem czy to dobry trop.

Edytowane przez PanNiebieskiEkranik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdź jeszcze raz dokładnie - w wierszu wpisz notepad, jak wejdzie kliknij plik, potem otwórz, komputer, sprawdź litery, gdzie jest windows - jak będzie folder windows otwórz system32, i w pokaż pliki na dole wybierz wszystkie pliki - teraz znajdź diskpart, kliknij na nim prawym, otwórz, albo otwórz z trybie administratora, i sprawdź w nim ten dysk z windows, czy jest c, itd - jeśli tak zamknij diskpart, w notatniku powędruj do cmd, prawym, otwórz, albo jako administrator, wpisz bcdedit, sprawdź, czy w menedzer rozruchu device jest c, tak samo w moduł ładowania, czy c, jeśli tak zakończ, znów prawywm na cmd, otwórz, i wpisz

 

cd \

 

jeśli wyświetli sie c:\> wpisz

 

dir /as

 

pokaże się zawartość c, sprawdź, czy jest plik bootmgr i folder boot (czyli bootloader 8), jeśli tak wpisz w cmd

 

diskpart

 

znów select disk 1, itd, select partition 2 (ta ssd-windows), i wpisz

 

active

 

zamknij cmd, notatnik, wiersz polecenia, jeśli instalator sam nie zresetuje zresetuj ręcznie, i mam nadzieję, że ta odyseja w końcu skończy się happy endem, czyli 8 zabootuje; ale loteria

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz robie ten krok w którym widać notatnik.

 

Dochodze do tego miejsca:

 

sprawdź jeszcze raz dokładnie - w wierszu wpisz notepad, jak wejdzie kliknij plik, potem otwórz, komputer, sprawdź litery, gdzie jest windows - jak będzie folder windows otwórz system32, i w pokaż pliki na dole wybierz wszystkie pliki - teraz znajdź diskpart, kliknij na nim prawym, otwórz, albo otwórz z trybie administratora, i sprawdź w nim ten dysk z windows, czy jest c, itd

 

i nie wiem co mam powiedzieć. Cokolwiek wpisuje to nie pojawia mi się ścieżka dostępu tylko po każdej mojej komendie pokazuje mi się lista komend do wyboru. Wpisuje np. "c:" i pokazuje się lista komend, wpisuje np. "d:" i pokazuje się lista komend. To działa czy nie działa? Jest poprawnie czy nie jest? Albo ja coś źle robie?

Pokazuje tutaj na filmie:

I to co widzisz to znaczy że działa czy znaczy, że nie działa? Zacytowałem moment przy którym się zatrzymalem w Twojego opisu.

 

 

 

 

----

 

 

 

 

Idąc dalej odnośnie:

 

wpisz bcdedit, sprawdź, czy w menedzer rozruchu device jest c, tak samo w moduł ładowania, czy c, jeśli tak zakończ

 

Tak, widnieje "C" zapisane w ten sposób: http://prntscr.com/q4hw46

 

 

 

---

 

 

 

Idąc dalej odnośnie:

 

znów prawywm na cmd, otwórz, i wpisz

cd \

jeśli wyświetli sie c:\> wpisz

dir /as

pokaże się zawartość c, sprawdź, czy jest plik bootmgr i folder boot (czyli bootloader 8), jeśli tak wpisz w cmd

 

Widzimy to tak: http://prntscr.com/q4hwkq

 

 

 

 

----

 

 

 

Odnośnie:

pokaże się zawartość c, sprawdź, czy jest plik bootmgr i folder boot (czyli bootloader 8), jeśli tak wpisz w cmd

diskpart

znów select disk 1, itd, select partition 2 (ta ssd-windows), i wpisz

 

To czy ja to w ogóle dobrze robie?

Na pewno mam wpisać na tym ekranie: http://prntscr.com/q4hzjb słowo "partition" a nie słowo "volume"?

Poprawiłem sie i wpisałem tak: http://prntscr.com/q4i003

 

 

 

 

Po tym wszystkim co wpisałem, taki oto jest efekt: http://prntscr.com/q4i0jj

Nie da się tego naprawić poza "odświeżeniem" systemu, prawda?

Edytowane przez PanNiebieskiEkranik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko ok, nie rozumiem twoich wątpliwości; co do wyniku - windows widzi siebie jako d, więc c błędne w bcd; pytanie dlaczego

 

ustawiłeś bootowanie w biosie na ten dysk ssd - jeśli nie ustaw i spróbuj

 

jeśli nadal nic przede wszystkim sprawdź ten log srttrail.txt - przy okazji sprawdzisz, czy rzeczywiście windows to ten na ssd - czyli znów notatnik, powędruj do windows\system32\logfiles\srt i kliknij 2 razy na ten log

 

do 1 zrzutu - sprawdź, czy nadal c - chodziło mi o to, żebyś po prawym kliku w notatniku na diskpart - otwórz, znów sprawdził, czy dikspart widzi tę partycje ssd jako c - więc żadne wpisywanie c, itd, tylko list disk, select .., detail disk, itd

 

sytuacja zagadkowa, i szczerze mówiąc nie wiem, jakie może być rozwiązanie - albo można spróbować zmienić partycję c na d w rejestrze, albo zmienić w pliku bcd c na d - pytanie co lepsze

 

problem wynika z tego, że wg opisu startu plik bootmgr otwiera plik bcd, sprawdza w nim litery, i ładuje plik winload z litery tu c - tylko że ten sam bootmgr musi wcześniej otworzyć rejestr, w tym klucz mounted devices, gdzie są litery, i sprawdzić litery w rejestrze - pytanie, skąd wie, gdzie jest rejestr, skoro najpierw musi sprawdzić litery, żeby wiedzieć, gdzie szukać rejestr, itd - czyli w praktyce czy problem wynika z liter w pliku bcd czy z liter w rejestrze; dodatkowo automatyczna naprawa chyba gdzieś zapisuje swoje starty, i może dlatego w niej litera jest d, nie c - więc prawdziwa łamigłówka

 

proponuję zmienić c z bcd na d - więc znów notepad, powędruj do system 32, kliknij prawym na cmd, otwórz, może lepsze w trybie administratora, jeśli będzie wybierz administratora, i wpisz

 

bcdedit /set {bootmgr} device partition=d:

 

bcdedit /set {default} device partition=d:

bcdedit /set (default} osdevice partition=d:

 

jeśli nadal bez skutku ciągle istnieją jeszcze inne możliwości więc odyseja nie skończona

 

ważne - najpierw ustaw bootowanie w biosie na ssd, bo może problem wynika z tego - windows przydziela litery zaczynając od dysku bootującego - potem sprawdż jeszce wcześniej, czy partycja z windowsem na ssd jest system, czyli aktywna, bootująca, jeśli tak dopiero zmień te litery na d

 

ewentualnie, jeśli możliwe, po zmianie bootowania na ssd odepnij wszystkie inne dyski

 

ewentualnie, gdyby w tym logu były jakieś ciekawe informacje, nie rób nic, tylko zamieść zrzut logu albo jego końcowej części

 

sytuacja, rzeczywiście, niezwykła, nie pamiętam, żeby podczepienie nowego dysku wywołało takie apokaliptyczne skutki, chyba ta litera b - z jakichś względów, jeszcze od dos, to litera nietykalna, normalnie dla dyskietki, a z dyskietek kiedyś startowały systemy; ciekawe, czy widziałeś kiedyś dyskietkę

 

ps - gdyby partycja ssd windows nie była system w info sprawdż inne dyski, czy na nich nie ma partycji system - jeśli jest na innym nie zmieniaj c na d w bcd

 

ps2 - żeby zilustrować, jakie to skomplikowane - jak wpisałeś w cmd cd \

 

to polecenie to oznacza wejdź do katalogu \ - \ = katalog podstawowy danej partycji - po czym cmd wyświetlił c:> - widzi siebie i windows na c - a automatyczna naprawa twierdzi, że to d -

może c dla niej to ta mała partycja 350 na tym samym dysku - ta partycja może być albo dawna skąd wzięła to d i kto ma racje

system, albo dawna recovery - choć recovery powinna być raczej większa - spróbuj sprawdzić - w cmd uruchomionym z notatnika wpisz po prostu np d:, i inne litery, np f: - jak wejdzie wpisz

 

dir /as

 

to polecenie pokazuje ukryte pliki i foldery - jeśli będzie plik bootmgr i folder boot to dawna system, i może dlatego dla automatycznej naprawy to c, a windows jest d; jeśli recovery będzie plik winre.wim

 

ale raczej dla naprawy c jest na innym dysku, podejrzewam na podpiętym do sata 1, albo ustawionym jako bootujący - dlatego ważne, żebyś sprawdził kolejność bootowania w biosie, ssd powinien być jako 1 w kolejce bootownia albo jako bootujący

 

jak wejdziesz do folderu tego logu naprawy nie musisz przestawiać widoku w pokaż pliki, bo to plik txt - wystarczy 2 klik na nim; normalnie trzeba ustawić wszystkie pliki, i otwórz z prawego kliku żeby coś uruchomić, bo po 2kliku notatnik by ładował plik jako tekst

 

czyli - ustawienie bootowania w biosie, potem log, potem sprawdzenie wszystkiego w diskpart i tej partycji 350, itp, i dopiero na końcu zmiana c na d

 

ps3 - może klonowałeś 8 na ssd, i masz jeszcze 2 8 widmo na innej partycji, który teraz próbuje się uruchomić

 

ps4 - ewentualnie, zanim będziesz grzebał w biosie, żeby ustawić bootowanie, spróbuj jeszcze raz w notatniku, i diskpart - posprawdzaj dyski przez detail disk, w informacji jest, czy dysk rozruchowy - to oznacza albo że jest ustawiony jako boot w biosie, albo że jest na nim partycja aktywna, czyli system; miałeś poprzednio 8 na innym dysku?, bo chyba od początku nie był na ssd - może przeniosłeś 8, ale bootowanie zostało na innym dysku, i komunikat z naprawy wyświetla bootmgr z innego dysku, nie z ssd; żeby sprawdzić, czy bootmgr jest także na innym dysku wpisz do cmd litere, jak poprzednio, tzn np g:, albo cd g:, i jak wejdzie wpisz

 

dir /as

 

pokaże ukryte pliki, bo bootmgr jest ukryty; oprócz bootmgr na tej samej partycji musi być folder boot

 

w windows partycja aktywna, czyli system, i bootmgr powinien być 1, ale jeśli jest wiele dysków na każdym może być system i bootmgr, decyduje wtedy ustawienie dysku w biosie jako bootującego - dlatego ważne żebyś sprawdził; ponadto sam system i bootmgr nie wystarczy, na dysku musi być kod startowy, tzw mbr, a na partycji system kod bootowania - tak że ustawienie c na ssd jako aktywnej nie wystarcza, jeśli brakuje kodu - kod można łatwo zapisać z płytki, ale plik zapisujący, czyli bootrec, musi wiedzieć, na której partycji którego dysku go zapisać, w sytuacji wielu dysków i 2-3 partycji bootrec (= boot recovery) może po prostu zgłupieć; itp - więc sytuacja w przypadku wielu dysków jest skomplikowana; piszę dlatego, ze gdyby po przestawieniu bootownia na ssd nie ruszył nie znaczy to, że wszystko żle, tylko na ssd może po prostu brakować kodów - wtedy musiałbyś odpiąć wszystkie inne dyski, żeby bootrec miał tylko ssd, i po upewnieniu się, że c na ssd aktywna (bo to zapisane w tablicy partycji i musi być, żeby bootrec zadziałał) wpisać do wiersza polecenia

 

bootrec /fixmbr

bootrec /fixboot

 

aktualnie kody ok, a to dlatego, że gdyby nie było albo były popsute byłby komunikat - w przypadku braku kodów komunikat z biosu żeby wybrać inne urządzenie do bootowania, w przypadku braku kodu partycji system komunikat z kodu dysku (czyli mbr), że nie znaleziono systemu operacyjnego na dysku (w praktyce = na dysku nie ma partycji aktywnej\system) - więc kod ok, tylko nie wiadomo, z którego dysku\partycji startuje komputer, itd - natomiast na ssd może go nie być

 

ale i to nie wszystkie możliwości - bootloader może być po prostu popsuty, wtedy trzeba go reinstalować - ale też trzeba wiedzieć, na którym dysku i której partycji, itd - więc posprawdzaj wszystko dokładnie, gdyby po ustawieniu ssd na boot nie startował spróbuj zapisać kody (zwróć uwage na ewentualny komunikat błędu, jeśli będzie) na ssd, itd, ostatecznie możesz spróbować zmienić c na d, ale wtedy ustaw z powrotem dysk bootujący, jak jest teraz; na koniec pozostanie tylko zapisać na nowo bootloader, gdyby wszystko inne zawiodło

Edytowane przez glauks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wykonałem ODŚWIEŻENIE systemu. Żebyś widział listę usuniętych aplikacji wygenerowaną po tym - ciągnęła się chyba przez kilometr.

Konfiguruje wszystko od nowa Do bani strasznie ale co mam zrobić?

 

Natomiast wyniknął jeden problem. Bo ja odpiąłem w trakcie prac wczorajszych inne dyski niż systemowy. Teraz podłączyłęm wszystkie jak Windwows już z powrotem chodzi i nie widzi mi dysku "F" kompletnie. I to nie widzi mi go wcale. Jak wejde w "zarzązanie dyskami" to tam także nie widzę tego dysku bym mu mógł przypisać literkę.

 

Masz jakiś pomysł co mogę z tym zrobić by dysk się pojawił?

http://prntscr.com/q4u357 <--- widzisz? Nie widać dysku "F". Ten dysk miał coś 1863 giga tak samo jak i dysk "P". Teraz mam podłączony jeszcze jeden dysk na USB więc się tym nie przejmuj. ALe gdzie jest dysk z literką "F" podpisany jako "fizjo"? Przecież go podłączyłęm fizycznie.

 

Wszystkie inne dyski działają a jeden nie.

 

Mam dyski:

Systemowy C

Produkcje P

Fiz F

Aktualne A

 

Wypiąłem dyski: A,F,P na czas odświeżania systemu. Po nim wpiąłem wszystkie dyski. Widać dysk A i widać dysk P ale dysku F nie widać wcale. Dlaczego?

 

 

**DObra, dysk widać - sam się naprawił za 3 razem, dosićnieciem go juz naprawde na chama**

Edytowane przez PanNiebieskiEkranik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glaukus po 3 dniach starania się go naprawić bez przerwy poddalem sie i wykonalem osiezenie systemu, lista usunietych programow miala chyba kilometr. Wlasnie skonczylem instalacje i personalizacje wsyzskitego, opcje drukarek, konta pocztowe na outlooku, masa pluginow do zainstalowania, presetow do wgrania, samych programow do spersonalizowania i skrotow wlasnych do ustawienia w nich - masakra

 

Dziekuje wszystkim za pomoc. A szczególnie Tobie Glaukus. Dzielnie walczyłeś, jednak coś się system spieprzył na amen.

W obecnej wersji moge wykonac juz punkt przywracania systemu (tego nie moglem zrobic z racji braku miejsca przy poprzedniej instalacji systemu). Mam nadzieje ze nie bede musial w przyszlosci z niego skorzystac.

 

Przesiedzialem BEZ PRZERWY trzy dni nad próbą naprawy. Jest 8:00 rano w poniedzialek i wyrobilem sie do pracy zarywając nocke. Wszystko działa. Boje się tylko tego dysku zewnętrznego WD podłączać znowu.

 

Jeszcze raz wyrazy wdzięczności Glaukus!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie, masakra, a mogłeś to naprawić, bo błąd był naprawialny, tylko, sorry, ale jesteś trochę niedoświadczony w tych sprawach - nie zarzut, bo jeśli coś działa ok nikt raczej nie grzebie w systemie, ot tak, dla rozrywki, ale w sytuacji kryzysowej jak ta troche wiedzy i doświadczenia sie przydaje, tym bardziej w przypadku tylu dysków i możliwości ich konfiguracji

 

natomiast problem w tym, ze znowu masz jakąś b. dziwną konfiguracje systemu i dysków - zauważ, że masz gwiazdkę gpt przy dysku 465gb, i jest to dysk zewnętrzny - na tym dysku masz partycję efi, która służy na gpt do startu komputera, czyli masz na niej bootloadera - w jakim trybie startujesz? - jeśli w uefi tzn że komputer startuje z tego dysku 465, i znów system na ssd jest zależny od bootloadera na innym dysku, itd; to znaczy ponadto, że chyba? nasz usiłowania naprawy były z góry skazane na porażkę, bo bootloder był prawdopodobnie na tej partycji, która była raw, pamiętasz, i potem zniknęła - zniknęła, bo pewnie odpiąłeś ten dysk zewnętrzny - aktualizacja 8 naprawiła tę partycje raw, tzn sformatowała na nowo (zwróć uwagę na format - fat32, a wszystkie inne ntfs), i zainstalowała bootloadera, i wszystko ruszyło - gdybyś napisał, że raw zniknęła, bo odpiąłęś dysk, ba, gdybyś tylko napisał, że startujesz w trybie uefi, nie mbr, komputer juz dawno byłby naprawiony - napisałem ci przecież, że trzeba raw sformatować na nowo, i zainstalować bootloadera - wszystko do zrobienia z płytki; nie zwróciłem za bardzo uwagi na to zniknięcie raw, bo nie przypuszczałem, żeby efi była na dysku zewnętrznym - dość dziwny układ i raczej niespotykany

 

teraz nieważne, ale zapłaciłeś frycowe za brak doświadczenia; w ogóle jeśli znajdziesz czas poczytaj trochę czym się różni gpt od mbr, start w uefi od startu w mbr, itd, bo może ci się na przyszłość przydać, tym bardziej że masz dyski gpt i mbr na komputerze, i wiedza, czym się różnią może być istotna w radzeniu sobie z problemami

 

co do dysku f - nie wiem, nie powinien zniknąć, trudno mi powiedzieć, co może być przyczyną, poza jakimś mechanicznym uszkodzeniem - jeśli nie sprzęt mógł zniknąć tylko w przypadku konfliktu podpisów dysku, tzn 2 dyski nie mogą mieć takiego samego - ale występuje normalnie w przypadku klonowania, jeśli jeden dysk klonuje się na 2 i program sklonuje także podpis; w diskpart można to sprawdzić, i zmienić podpis; ale chyba nie klonowałeś, więc dziwne; sprawdż w diskpart, czy widzi ten dysk, ewentualnie w diskpart z płytki albo z partycji odzyskiwania (naprawa po f8 po zniknięciu ekranu biosu), ewentualnie jakimś programem do dysku, np partition wizard albo aomei partition assistant, czy go widzi - gdyby był ten podpis w wizard można także skorygować; ewentualnie jakieś ustawienia kontrolerów sata i złącz w biosie, sprawdź (u ciebie już uefi, nie bios); ewentualnie ten dysk zewnętrzny usb? - usb i kontrolery sata są na tej samej szynie, pci, może jakiś konflikt, itp; w ogóle komputer startuje jak odepniesz ten 465 usb?

Edytowane przez glauks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...