Skocz do zawartości
indexinfio

Olympus OM-D E-M10 Mark II - jaki obiektyw dający przybliżenie 6x lub większe kupić

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Czy da się kupić coś sensownego za nie więcej niż 1000zł? Ten aparat ma zoom 3x, a mój obecny kompakt 8x i niekiedy z tego korzystam. Trochę szukałem i polecane obiektywy, które widziałem kosztują co najmniej 2000zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest aparat z wymienną optyką. Sam w sobie nie ma żadnego zoomu.

Co do przybliżenia: chcesz dużego zoomu, czy dużego przybliżenia?

Jak dużego zoomu, to szukaj obiektywu na bagnet posiadanego aparatu z dużą różnicą początkowej i końcowej ogniskowej.

Jak chcesz dużego przybliżenia, to szukaj obiektywu z dużą ogniskową.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Źle się wyraziłem. Miałem na myśli obiektyw dołączony do aparatu i jego 3x (14-42).

 

Z tego wynika, że powinno mi zależeć na dużej ogniskowej.

 

Otwartym pozostaje pytanie jaki obiektyw jest wart uwagi w cenie do 1000zł. Nie wydam 1700zl na aparat i 4000zł na jeden obiektyw do niego.

Edytowane przez indexinfio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4000zł to szczerze mówiąc, nie jest duża kwota na dobry obiektyw.

1000zł to jest bardzo, bardzo mało.

Nie siedzę w m4/3, jedyne co mi przychodzi do głowy z najtańszych obiektywów z możliwie dużą ogniskową, to Olympus 75-300. Nie jest jakiś super, to budżetowa konstrukcja, ale ma kąt widzenia na 300mm odpowiadający 600mm na tzw. pełnej klatce. Być może uda się znaleźć, może jakąś używkę, w okolicach 1000zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Źle się wyraziłem. Miałem na myśli obiektyw dołączony do aparatu i jego 3x (14-42).

 

Z tego wynika, że powinno mi zależeć na dużej ogniskowej.

 

Otwartym pozostaje pytanie jaki obiektyw jest wart uwagi w cenie do 1000zł. Nie wydam 1700zl na aparat i 4000zł na jeden obiektyw do niego.

 

Zdecydowanie większość przypadków wymaga szerokiego kąta/krótkiej ogniskowej. Duża ogniskowa to w zasadzie jakieś spore zbliżenia przyrody, jakieś ptactwo, inna zwierzyna, etc. Zdjęcia rodzinne, czy "spacerniaki", to raczej kąty szerokie lub "średnie".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o sytuację gdy jestem gdzieś na wakacjach i chciałbym wykonać zdjęcie np. pobliskiej wyspy lub jakiegoś oddalonego budynku. Oczywiście często nie robię takich zdjęć. Obiektyw obecnego taniego kompaktu, z którego korzystam ma poniższe parametry.

 

 

 

Obiektyw ZEISS Vario-Sonnar® T*

Wartość F (maksymalna przysłona)

F3,3 (szeroki kąt) – 6,3 (teleobiektyw)

Ogniskowa

f = 4,5–36 mm

KĄT WIDZENIA (ODPOWIEDNIK FORMATU 35 MM)

82deg.-12deg.30min. (25–200 mm)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokup 45-150 Panasa /ekw. 90-300/ (nieco ponad 800zł) albo 35-100 /70-200/ (okolice 600zł). Przepinać obiektywy chyba potrafisz? Chyba, że chcesz mieć "w jednym obiektywie" to licz od 2000zł (Olympus 14-150 /28-300/ okolice 2500, Panas 14-140 /28-280/ ok.2200).

Edytowane przez bergercs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o sytuację gdy jestem gdzieś na wakacjach i chciałbym wykonać zdjęcie np. pobliskiej wyspy lub jakiegoś oddalonego budynku. Oczywiście często nie robię takich zdjęć. Obiektyw obecnego taniego kompaktu, z którego korzystam ma poniższe parametry.

Jakie odległości wchodzą w grę?

Obecnemu aparatowi wystarcza przybliżenia, czy ma za mało? Jeżeli za mało, to jesteś w stanie określić ile brakuje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokup 45-150 Panasa /ekw. 90-300/ (nieco ponad 800zł) albo 35-100 /70-200/ (okolice 600zł). Przepinać obiektywy chyba potrafisz? Chyba, że chcesz mieć "w jednym obiektywie" to licz od 2000zł (Olympus 14-150 /28-300/ okolice 2500, Panas 14-140 /28-280/ ok.2200).

 

Tego Panasonica?

 

https://allegro.pl/oferta/panasonic-lumix-g-vario-45-150mm-f4-0-5-6-asph-me-8458705750

 

 

@Bono[uG]

 

Różne odległości. Raz może to być kilkadziesiąt metrów, a innym na przykład kilka kilometrów więc oczywiście wtedy za wiele i tak nie widać. Na razie zazwyczaj wystarcza.

 

Przykładowe zdjęcia, które zrobiłem obecnym aparatem.

 

https://imagizer.imageshack.com/img921/517/EbIVMx.jpg

https://imagizer.imageshack.com/img921/8987/grCFQ4.jpg

Edytowane przez indexinfio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do przemyślenia, czy nie wart dopłacić do stabilizacji (o ile obiektyw Panasa dogada się z korpusem Olympusa, nie wiem jak to wygląda): https://www.cyfrowe.pl/aparaty/obiektyw-panasonic-lumix-g-vario-45-150mm-f-40-56-asph-mega-ois-czarny.html

Po taniości może od Olympusa? https://www.cyfrowe.pl/aparaty/obiektyw-panasonic-lumix-g-vario-45-150mm-f-40-56-asph-mega-ois-czarny.html Zaznaczam, że nie mam pojęcia jak się sprawuje.

 

Różne odległości. Raz może to być kilkadziesiąt metrów, a innym na przykład kilka kilometrów więc oczywiście wtedy za wiele i tak nie widać. Na razie zazwyczaj wystarcza.

 

Przykładowe zdjęcia, które zrobiłem obecnym aparatem.

 

https://imagizer.ima.../517/EbIVMx.jpg

https://imagizer.ima...8987/grCFQ4.jpg

Ok, czyli jesteś realistą :thumbup:

 

Szkoda, że na zdjęciach nie zachowały się dane exif ale zakładam, że są na skrajnych ogniskowych.

Tutaj moje na 200mm (ekwiwalent 400mm): https://drive.google.com/open?id=18NLXI5BC4fHME0WftVh52FpjyxddQB7r

Samochód i człowiek przy płocie ~1,9km; samolot ~2,2km; budynek po prawej od samolotu ~4,3km; najbliższy budynek ~240m; za nim ~600m; ten z lewej ~750m.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj mam ten czarny obiektyw taniej.

 

https://allegro.pl/oferta/panasonic-lumix-g-vario-45-150mm-f4-0-5-6-asph-me-8458705750

 

Srebrny od czarnego różni się chyba tylko kolorem choć opisy na stronie Euro nie są identyczne, a cena ciemnego jest znacznie wyższa.

 

Dla tego zdjęcia z oddali długość ogniskowej to 6mm, a w przypadku zbliżenia 19mm. ISO 80.

 

 

 

@bergercs

 

Czy taki obiektyw Panasonica nie wymaga żadnych przejściówek w przypadku tego Olympusa? One są całkowicie zgodne elektrycznie? Widzę, że sam typ mocowania jest odpowiedni.

Edytowane przez indexinfio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku porównywania różnych aparatów/obiektywów na różnych matrycach warto się skupić na odpowiedniku ogniskowej dla pełnej klatki.

Kompakt, który obecnie posiadasz, ma odpowiednik 25-200mm. Jak kupisz obiektyw 45-150mm, to na Olympusie będzie miał odpowiednik ogniskowych 90-300mm. Różnicę pomiędzy 200mm i 300mm widać, ale nie jest jakaś bardzo duża. Możesz sobie ją obejrzeć na jakiejś porównywarce ogniskowych w internetach.

 

Jeszcze jedna istotna rzecz: wraz z rosnącą ogniskową rosną też wymagania dotyczące czasu naświetlania - chodzi o to, że przy dużych ogniskowych mocniej widać ruch ręki, wszelkie drgania i ich wpływ na ostrość zdjęcia. Czyli potrzebujesz albo/oraz stabilizacji (która trochę obniży te wymagania), albo używać krótkich czasów naświetlania (co z kolei wymusi wchodzenie na wysokie ISO).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obiektywy z Panasa chodzą na Olympusach bez żadnych przejściówek. Natomiast co do stabilizacji - zarówno 35-100 jak i 45-150 /ten za 850 różni się od tego za 1000 tylko kolorem/ mają stabilizację.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ramach porównania: https://drive.google.com/open?id=1o_kvJinQ-nyG3ks8zABJ9zAqHRRxqjlI

Aparat to Panasonic GX9, czyli matryca micro 4/3 i przelicznik ogniskowej 2.

Pliki "kilka" to kilka metrów od obiektu. "set" to kilkaset (~400m). Liczby to ogniskowa obiektywu, dla ekwiwalentu trzeba przemnożyć x2.

 

Między 100 a 150 IMO spora różnica, między 150 a 200 zdecydowanie mniejsza i jeżeli już dopłacać do większej, to chyba od razu do 300mm ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sądzę, że 150mm mi na razie wystarczy.

 

Dziękuję za dotychczasową pomoc.

 

Przy okazji co sądzicie o poniższym zestawie?

 

https://www.euro.com.pl/kompakty-z-wymienna-optyka/olympus-e-m-10iii-travellerkit-czarny-ez-m1442.bhtml#raty

 

Srebrny Mark II z obiektywem Panasonic to około 2430zł. Tutaj cena jest wyższa o prawie 1000zł, ale to Mark III. Czy warto dopłacać?

Edytowane przez indexinfio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj testy. Optyczne.pl, dpreview.com. Zwłaszcza na tym ostatnim na początku testów są porównania do poprzednich generacji.

Inną sprawą jest to, że skoro dopiero kupujesz zestaw, to czy m4/3 jest na pewno kierunkiem, który chcesz wybrać. Na pewno będzie to opcja dobra ze względu na stosunkowo łatwe do uzyskania 'przybliżenie' obrazu, z powodu malutkiej matrycy w tych aparatach (=małego kąta widzenia obiektywu, dużego odpowiednika ogniskowej), ale inne kryteria wyboru już nie muszą być tak oczywiste dla wyboru m4/3.

Edytowane przez jagular

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na testy i opinie użytkowników to Mark III nie jest wyraźnie lepszy do wersji II. Poza uproszczeniem obsługi i dodaniem nagrywania filmów w 4K niewiele zmienili na plus, a zabrali część funkcji i magnezowy korpus.

 

Szukam niedużego aparatu z dobrym AF i porządną stabilizacją pozwalającego na robienie zdecydowanie lepszych zdjęć niż mój obecny kompakt. Docelowo chciałbym móc skorzystać z bardziej zaawansowanych funkcji i innych obiektywów. Na początku planuje używać tylko tego z zestawu i tele.

 

Biorąc pod uwagę cenę Mark II wydaje się być dobrym wyborem na 3-5 lat. Jeśli zacznę na serio korzystać z zaawansowanych możliwości to najwyżej po tym czasie kupię coś lepszego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile Olympus, czy też ogólnie wszystkie aparaty z matrycami m4/3 są dobrym wyborem dla ludzi chcących niskim kosztem uzyskać duże odpowiedniki ogniskowych (tj. duże "przybliżenie"), to ogólnie rozmiary tego sprzętu są chyba podobne do rozmiarów aparatów bezlusterkowych od innych producentów.

AF chyba nigdy nie był mocną stroną Olympusa. To, jak dobrego AF potrzebujesz, to już inna sprawa.

 

Tl;dr: może warto popatrzeć także na ofertę innych producentów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy jest jakiś inny wart uwagi bezlusterkowiec z obiektywem w zestawie w cenie około 1700zł? Oczywiście nie chciałbym czegoś niższej klasy.

Edytowane przez indexinfio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówiąc szczerze, bez względu na to, od kogo to będzie sprzęt, to w tej cenie to będzie klasa najniższa i tak.

 

Możesz popatrzeć na to, co oferuje Sony ze swoimi bezlusterkowcami z matrycami APS-C. Może coś się spodoba.

Fuji robi bardzo dobrze odbierane aparaty, ale z tym budżetem chyba nie ma szans na załapanie się na jakikolwiek model. Oczywiście, zakładając sprzęt nowy, itd.

Canon jakoś tak nieśmiało rozwija swój system z APS-C, dużo obecnie wysiłku R&D wkłada w premium sprzęt bezlusterkowy z matrycami FF.

Nikon chyba dalej nie wie, czego chce. Chyba chce (też) pełnej klatki, jak Canon, tylko po swojemu. Chyba.

Pozostaje w zasadzie drobnica typu właśnie m4/3.

Edytowane przez jagular

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem ostatnią dostępną obecnie w cenie poniżej 1700zł sztukę tego Olympusa OM-D E-M10 Mark II.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pochwal się wrażeniami.

Moje pierwsze po przesiadce z Panasa LX5 na GX9, to jakie to ciężkie i wielkie. Teraz mam odwrotnie, LX to jakiś taki mały, lekki, no jak zabawka ;)

 

Z używania, to na początku mylił mi się czas naświetlania, bo jest w innym formacie pokazywany (po staremu: 1/50, 2; po nowemu 50, 2"). Obiektywy ciemniejsze, więc też musiałem się przestawić na swobodniejsze korzystanie z wyższych iso (na starym w większości wypadków ograniczałem się do 400, teraz to 1600 się przydaje, a i na 3200 na imprezie się trafiło i nie było źle).

Przy teleobiektywie muszę się pilnować z czasami, tu już nie ma swobody, żeby na najdłuższych ogniskowych lecieć na 1/30s.

Menu jest jak dla mnie zbyt rozbudowane i bywa, że nie mogę znaleźć pewnych opcji (ostatnio szukałem poziomicy i nie znalazłem ale w końcu przypomniałem sobie, że mam na jednym z przycisków).

Ekran dotykowy jest przydatny ale wkurzał mnie przypadkowym użyciem, więc go wyłączyłem, co niestety przekłada się na redukcję szybkiego dostępu do kilku opcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem ostatnią dostępną obecnie w cenie poniżej 1700zł sztukę tego Olympusa OM-D E-M10 Mark II.

Szkoda, ze nie E-M5 II za 1999zł;)

 

Jak dla mnie ergonomia w serii E-M zdecydowanie na plus, co prawda menu wymaga oswojenia, ale jak się wszystko dobrze poustawia, to nie trzeba tam za często nurkować.

 

Tutaj masz wykaz obiektywów do m4/3 z podziałem na ich rodzaje (tele ,szerokokątne, stałoogniskowe, macro, manualne). Na początek proponuję Olka 40-150mm 4-5.6 - używane od 400zł widzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

E-M5 II w dobrej cenie wiedziałem tylko w sklepie, który mam ostatnio spore problemy z realizacją zamówień.

 

Nie widzę tego wykazu.

 

 

 

@Bono[uG]

Pochwalę się. W przyszłym tygodniu powinienem otrzymać ten aparat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • pewnie że wole niestety kosmici w komputroniku tylko pracują a na to nie mam wpływu tak jak i na to że zasilacz 1600 w jest niedostępny więc bedzie musiał wystarczyć 1300 w tak dokładnie wydaje po to 26 tys by "chapnąć" 2600 i kupic najtańszy tv 55 cali cholera trafił mi sie myśliciel i wizjoner a jak pomógł swoim mądrym postem cholera od teraz moje życie sie zmieni
    • @up Skill to w moim przypadku za dużo powiedziane. RL1 to w dużym stopniu przedsięwzięcie strategiczno-logistyczne, a nie tylko poznawanie movesetu przeciwników. Kluczem do walki z Malenią było ogarnięcie właściwego buildu i taktyki, bo jak chciałem po prostu wszystko wydodge'ować, to miałem poważne problemy z przejściem nawet pierwszej fazy. Dla zainteresowanych:
    • Chce pan tanio i szybko? To ma pan tanio, szybko i ekologicznie   To wyżej to taka robota na boku bo zmieniałem ram z 16 GB na 32 GB i eksmitowałem 5800x3d i na powrót dałem 5700G. Koszt zmiany ramu to jakieś 70 - 80 złotych o ile poprzednie g.skille pójdą za 120  - 130 zł. Tak, te klevvy kupiłem nówki za 101 zł za komplet  Fajnie, że mają czujnik temperatury.   
    • Pewny jesteś nazwy płyty? Według Google to MSI. Co do pytania to raczej nie warto bo praktycznie nic to nie zmieni. Chyba, że o ile dobrze rozumiem, to pamięci z i5 działają na 2666 MHz a z i7 oraz i9 na 2933 MHz. Wtedy za około 200 zł dojdą 4 wątki, trochę szybszy zegar i szybciej działające pamięci.  https://allegro.pl/oferta/procesor-intel-core-i7-10700f-2-90ghz-lga1200-15372094649?utm_medium=afiliacja&utm_source=ctr_2&utm_campaign=a87648d1-a282-4a5a-bbdf-1f1e1cd28cc4&utm_content=4ac103486af9#  
    • kupiłem se kołpaki (ze wzgledow praktycznych - psy mi sikaja na tarcze) i tak, wiem ze bieda, ale oryginały były w tej samej cenie a te mi sie podobaja bardziej - i TAK, wiem ze jestem w mniejszosci bo wiekszosci sie nie podobaja
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...