Skocz do zawartości
JohnCassidy

Monitor 21:9, 1440p, VRR

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

Chce zmienić mój obecny monitor 34UM69G-B na coś lepszego.

 

Moje wymagania to:

1) 3440x1440p

2) >100Hz z akceptowalnym response time i input lagiem

3) VRR, najlepiej monitor z freesync z działającym gsync compatible

4) głośniki to miły dodatek (czasem zdarza mi się oglądać film z kimś a nie lubie dodatkowych głośników - preferuje słuchawki).

 

Moje typy to:

- Philips 349P7FUBEB - VA, 100Hz, Freesync (40-100Hz), przekonuje mnie do niego niska cena, wysoki kontrast, USB-C i możliwość wyświetlania obrazu z wielu źródeł

- Acer XR342CKP - IPS, 100Hz, Freesync (48-100Hz), przekonuje mnie do niego matryca IPS z świetnym response time, cena jak dla oki jednak bez szału

- Acer X34P - IPS, 100Hz, GSync, bardzo dobre opinie, wadą dla mnie jest wysoka cena oraz po części GSync

 

Największym problemem dla mnie jest VRR. Bardzo mi zależy na poprawnym działaniu tego mechanizmu a jednocześnie nie chce być przypięty na sztywno do kart nVidi (obecnie GTX 1070). Idalny więc byłby monitor gsync compatible. Na oficjalnej liście nvidi oczywiście nie ma ani jednego monitora "gsync compatible" który spełniałby moje wymagania. Jednak według niezależnych raportów użytkowników (np. tutaj) freesync + geforce działają dobrze na wielu "niecertyfikowanych" przez nvidie monitorach. Należy do nich między innymi mój obecny monitor i mogę przynać, że naprawdę jest dobrze.

 

Podobno zarówno wyżej wymieniony Philips jak i Acer XR34 mają problem z gsync. Jak to jest naprawdę? Miał ktoś do czynienia z tymi monitorami? A może warto rozważyć jednak coś innego? 34GK950F jest poza moim zasięgiem cenowym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat idealnie pode mnie, ten sam problem, te same wymagania i dodatkowo USB-C do podłączania MacBooka. Przyglądać się będę. Jeszce masz Philips 349X7FJEW jak nie potrzeba USB-C.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

349X7FJEW odrzucam właśnie ze względu na to, że 349P7FUBEB jest niewiele droższy a oferuje USB-C które bardzo przydałoby mi się do podłączania firmowego laptopa gdy jestem w domu. Wydaje się że to ta sama matryca. Dodatkowym plusem tych monitorów jest freesync dziłający w bardzo szerokim zakrasie 40-100Hz.

 

Wyszperałem jeszcze informacje na temat pojawiąjących się powoli monitorów na matrycy samsunga VA. Wygląda na to, że jest to 5 modeli MSI MPG341CQR, Xiaomi Mi Surface 34, Nixeus NX-EDG34S, AOC CU34G2X, Lenovo G34w. Ciekawe w nich są dwie rzeczy, a mianowicie cena która oscyluje w granicach 400-600USD (oprócz MSI który jest drogi w stosunku do tego co oferuje), oraz pogłoski o tym, że monitory te są gsync compatible. Sam Nixeus oraz niektóre źródła mówiące o AOC wspominają o działającym GSync. Poza tym wszytskie z tych monitorów oferują maksymalne odświeżanie na poziomie 144Hz.

 

Na tem moment przychylam się albo do zaczekania na więcej informacji na temat wyżej wspomnianych nowości (na dniach powinny pojawić się recenzje) albo do zaryzykowania i zakupienia Acera XR34. W najgorszym wypadku zawyczajnie go zwróce.

 

Poza tym chyba już od kilku tygodni obserwuje te monitory i powoli głupieje :D . Może wypowie się ktoś kto miał do czynienia z tematem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

 

Chce zmienić mój obecny monitor 34UM69G-B na coś lepszego.

 

Moje wymagania to:

1) 3440x1440p

2) >100Hz z akceptowalnym response time i input lagiem

3) VRR, najlepiej monitor z freesync z działającym gsync compatible

4) głośniki to miły dodatek (czasem zdarza mi się oglądać film z kimś a nie lubie dodatkowych głośników - preferuje słuchawki).

 

Moje typy to:

- Philips 349P7FUBEB - VA, 100Hz, Freesync (40-100Hz), przekonuje mnie do niego niska cena, wysoki kontrast, USB-C i możliwość wyświetlania obrazu z wielu źródeł

- Acer XR342CKP - IPS, 100Hz, Freesync (48-100Hz), przekonuje mnie do niego matryca IPS z świetnym response time, cena jak dla oki jednak bez szału

- Acer X34P - IPS, 100Hz, GSync, bardzo dobre opinie, wadą dla mnie jest wysoka cena oraz po części GSync

 

Największym problemem dla mnie jest VRR. Bardzo mi zależy na poprawnym działaniu tego mechanizmu a jednocześnie nie chce być przypięty na sztywno do kart nVidi (obecnie GTX 1070). Idalny więc byłby monitor gsync compatible. Na oficjalnej liście nvidi oczywiście nie ma ani jednego monitora "gsync compatible" który spełniałby moje wymagania. Jednak według niezależnych raportów użytkowników (np. tutaj) freesync + geforce działają dobrze na wielu "niecertyfikowanych" przez nvidie monitorach. Należy do nich między innymi mój obecny monitor i mogę przynać, że naprawdę jest dobrze.

 

Podobno zarówno wyżej wymieniony Philips jak i Acer XR34 mają problem z gsync. Jak to jest naprawdę? Miał ktoś do czynienia z tymi monitorami? A może warto rozważyć jednak coś innego? 34GK950F jest poza moim zasięgiem cenowym.

 

Mam tego Acer XR342CKPBMIIQPHUZX i powiem ci, że jest dobrze, nawet bardzo bo to UWQHD ale niestety są pewne wady. Dolny prawy i lewy róg ma blb trafisz lub nie trafisz, loteria. Niby obsługuje G-Sync compataible ale np. w takim SEKIRO SDT wyszarzał mi kolory ale to z powodu tego, że Sekiro miało coś z trybem HDR, cholera wie o co chodzi. I po włączeniu Freesync-a (G-sync compataible) wyrzuca tryb HDR. Tak więc do dziś latam sobie w trybie HDR i w każdej grze zakładam kłódkę na 60FPS i tak mi życie mija. Tryb G-Sync olałem i tak różnicy nie widziałem, i też nigdy do niego nie wracałem.

Edytowane przez andriejek69

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mam tego Acer XR342CKPBMIIQPHUZX i powiem ci, że jest dobrze, nawet bardzo bo to UWQHD ale niestety są pewne wady. Dolny prawy i lewy róg ma blb trafisz lub nie trafisz, loteria. Niby obsługuje G-Sync compataible ale np. w takim SEKIRO SDT wyszarzał mi kolory ale to z powodu tego, że Sekiro miało coś z trybem HDR, cholera wie o co chodzi. I po włączeniu Freesync-a (G-sync compataible) wyrzuca tryb HDR. Tak więc do dziś latam sobie w trybie HDR i w każdej grze zakładam kłódkę na 60FPS i tak mi życie mija. Tryb G-Sync olałem i tak różnicy nie widziałem, i też nigdy do niego nie wracałem.

 

Dzięki! Czyli jednak trochę się wstrzymam. HDR to dla mnie tylko miły dodatek bo i tak pracuje na Linuxie który tej technologi jeszcze nie wspiera. Natomiast bardzo często gram w gry pokoroju WoW gdzie ~70FPS + VRR na moim monitorze robi efekt "ale to płynne". Co do problemów wysilonych IPS z blb, IPS glow itd, jestem na to przygotowany, ba nawet na to, że będzie trzeba zwrcać i czekać na inne sztuki. Mój monitorek nie miał takich problemów, ale to nie jest matryca typu high-end.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki! Czyli jednak trochę się wstrzymam. HDR to dla mnie tylko miły dodatek bo i tak pracuje na Linuxie który tej technologi jeszcze nie wspiera. Natomiast bardzo często gram w gry pokoroju WoW gdzie ~70FPS + VRR na moim monitorze robi efekt "ale to płynne". Co do problemów wysilonych IPS z blb, IPS glow itd, jestem na to przygotowany, ba nawet na to, że będzie trzeba zwrcać i czekać na inne sztuki. Mój monitorek nie miał takich problemów, ale to nie jest matryca typu high-end.

 

Teraz to chyba high-end czy nie to wszyscy to mają. Dla mnie to śmiech na sali, że monitor za 3,5 tyś.zł ma takie coś jak blb. Jeżeli chcesz lub potrzebujesz jakieś testy mojego monitora to daj znać, coś postaram ci się ogarnąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja chyba pójde w VA, miałem kiedyś monitor MVA a teraz dwa IPS i zdecydowanie kolory bardziej mi pasują na MVA. Trade off to czas reakcji, smużenie w grach itp. Ugrałem kilkaset godzin w CSa na MVA i przeżyłem, a czas reakcji był tam 12 albo 16 ms (teraz 4ms).

 

Może ktoś rzuci jakaś propozycją inną?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeżeli chcesz lub potrzebujesz jakieś testy mojego monitora to daj znać, coś postaram ci się ogarnąć.

Super dzięki!

 

To może kilka pytań odnośnie tych problemów z GSync.

Co masz na myśli mówiąc "wyrzuca tryb HDR"? Z automatu przełącza się "HDR ON" w OSD monitora czy w systemie? Zastnawiam się czy jest to wina OS czy samego monitora. Próbowałeś pogrzebać w ustawieniach monitora aby problem wyeliminować?

 

Może ktoś rzuci jakaś propozycją inną?

 

Rzuć okiem na te monitory VA o których wspomniałem w poście #3. Jeżeli chodzi o VA i działający Gsync to podobno kwalifikuje się do tej kategorii MSI MAG341CQ.

 

Edit: Link do info o dziłającym GSync na monitorze MSI.

Edytowane przez JohnCassidy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście skalniak się do zakupu Philips 349x7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super dzięki!

 

To może kilka pytań odnośnie tych problemów z GSync.

Co masz na myśli mówiąc "wyrzuca tryb HDR"? Z automatu przełącza się "HDR ON" w OSD monitora czy w systemie? Zastnawiam się czy jest to wina OS czy samego monitora. Próbowałeś pogrzebać w ustawieniach monitora aby problem wyeliminować?

 

 

W OSD monitora HDR ma tryb Auto lub OFF. Kiedy wybierasz AUTO masz wyszarzałe opcje: "FreeSync" i "MPRT". Włączenie Freesync jest potrzebne do G-sync compataible. Z tym Sekiro to było tak, że sama gra miała problem i w HDR odpalała się najpierw taka mocno na szaro, trzeba było ją zminimalizować i podnieść i wszystko było cacy, kolorki miodne.

 

Teraz po prawie roku już sam nie zauważam jakie to och i ach bo człowiek się przyzwyczaił, za to każdy z znajomych oczy przeciera, że jest naprawdę ślicznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W OSD monitora HDR ma tryb Auto lub OFF. Kiedy wybierasz AUTO masz wyszarzałe opcje: "FreeSync" i "MPRT". Włączenie Freesync jest potrzebne do G-sync compataible. Z tym Sekiro to było tak, że sama gra miała problem i w HDR odpalała się najpierw taka mocno na szaro, trzeba było ją zminimalizować i podnieść i wszystko było cacy, kolorki miodne.

 

Teraz po prawie roku już sam nie zauważam jakie to och i ach bo człowiek się przyzwyczaił, za to każdy z znajomych oczy przeciera, że jest naprawdę ślicznie.

 

Nie powiem, kusisz :) .

 

Da rade OSD ustawić HDR OFF i freesync ON? Jeżeli tak to czy mógłbyś ustawić monitor w taki sposób i przetestować działanie GSync? Np. testem UFO i w jakiejś gierce z ograniczeniem FPS na 100?

 

Z góry dzięki, jesteś wielki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie powiem, kusisz :) .

 

Da rade OSD ustawić HDR OFF i freesync ON? Jeżeli tak to czy mógłbyś ustawić monitor w taki sposób i przetestować działanie GSync? Np. testem UFO i w jakiejś gierce z ograniczeniem FPS na 100?

 

Z góry dzięki, jesteś wielki :)

 

Podrzuć na PW adres e-mail to postaram się Ci zrobić zdjęcia OSD i testy, o które prosisz. Jeżeli chodzi o to czy się da, to się da. Nigdy nie testowałem też ustawienia MPRT niby też coś antysmużeniowego. Polecam też zawiesić monitor na ścianie, daje fajny efekt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Podrzuć na PW adres e-mail to postaram się Ci zrobić zdjęcia OSD i testy, o które prosisz. Jeżeli chodzi o to czy się da, to się da. Nigdy nie testowałem też ustawienia MPRT niby też coś antysmużeniowego. Polecam też zawiesić monitor na ścianie, daje fajny efekt.

 

Mega! Dzięki wielkie :)

Wysałałem Ci adres email na PW.

 

Co do tematu to poczytałem też trochę o wyżej wymienionym MSI MAG341CQ. Brakuje mu coprawda głośników ale ma możliwość wyświetalnia obrazu z wielu źródeł co jest dla mnie dużą zaletą. Ponadto według wpisów na redditcie nie traci dużo nawet do monitorów bardzo wysokiej klasy. Co prawda odwzorowanie kolorów jest niby średniawe ale za to response time bardzo dobry i poróbnywalny z dużo droższymi monitorami. Wynosi 8ms według producenta ale chyba to deklaracja najbliższa prawdy ze wszytskiego co widziałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mega! Dzięki wielkie :)

Wysałałem Ci adres email na PW.

 

Co do tematu to poczytałem też trochę o wyżej wymienionym MSI MAG341CQ. Brakuje mu coprawda głośników ale ma możliwość wyświetalnia obrazu z wielu źródeł co jest dla mnie dużą zaletą. Ponadto według wpisów na redditcie nie traci dużo nawet do monitorów bardzo wysokiej klasy. Co prawda odwzorowanie kolorów jest niby średniawe ale za to response time bardzo dobry i poróbnywalny z dużo droższymi monitorami. Wynosi 8ms według producenta ale chyba to deklaracja najbliższa prawdy ze wszytskiego co widziałem.

U mnie jeszcze kryterium kolorów, dlatego ten MSI może być średni, ale dzięki za propozycję, dorzucę do listy i edukuje się dalej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koniec końców kupiłem XR342CKP. Testuje go od kilku godzin więc myśle, że mogę opwiedzieć o moich "pierwszych wrażeniach".

 

Zalety:

- 3440x1440 - rozdzielczość bardzo duża w prównaniu do 2560x1080, przestrzeń robocza dużo większa niż przy dwóch monitorach fullHD :)

- freesync/gsync compatible - działa zarówno pod Windowsem jak i pod Linuxem, nie zauważyłem problemów z kolorami etc,

- 100Hz w połączeniu z GSync sprawiło, że gierki które testowałem są super płynne,

- mam wrażenie że czas reakcji jest bardzo dobry, jednak nie jestem PRO graczem - proszę się nie sugerować,

- HDR, opad szczeny gdy odpaliłem materiał na YT, dosłownie!

- monitor posiada funckje wyświetlania obrazu PbP i PiP, działa fajnie :)

- jeżeli chodzi o odwzorowanie kolorów jest na moje oko dobrze, ale też nie mam jak tego sprawdzić miernikami

- budowa monitora bardzo solidna, możliwości regulacji imponujące

Wady:

- mam wrażenie że coś jest nie tak z obsługą DisplayPort przez firmware monitora, nie można wejść do trybu tekstowego w Linuxie i do UEFI płyty głównej, aby rozwiązać problem trzeba przepiąć monitor na HDMI,

- BLB jest zdecydowanie zauważalne w ciemnym pokoju przy bardzo ciemniej scenie zbliżonej do kompletnie czarnej, rogi monitora są delikatnie żółte.

 

Podsumowując monitor bardzo, ale to bardzo dobry, ale też nie bez wad. Na 90% go zatrzymam ostateczną decyzje podejme po weekendzie napewno bardzo intensywnych testów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

349X7FJEW odrzucam właśnie ze względu na to, że 349P7FUBEB jest niewiele droższy a oferuje USB-C które bardzo przydałoby mi się do podłączania firmowego laptopa gdy jestem w domu. Wydaje się że to ta sama matryca. Dodatkowym plusem tych monitorów jest freesync dziłający w bardzo szerokim zakrasie 40-100Hz.

 

Wyszperałem jeszcze informacje na temat pojawiąjących się powoli monitorów na matrycy samsunga VA. Wygląda na to, że jest to 5 modeli MSI MPG341CQR, Xiaomi Mi Surface 34, Nixeus NX-EDG34S, AOC CU34G2X, Lenovo G34w. Ciekawe w nich są dwie rzeczy, a mianowicie cena która oscyluje w granicach 400-600USD (oprócz MSI który jest drogi w stosunku do tego co oferuje), oraz pogłoski o tym, że monitory te są gsync compatible. Sam Nixeus oraz niektóre źródła mówiące o AOC wspominają o działającym GSync. Poza tym wszytskie z tych monitorów oferują maksymalne odświeżanie na poziomie 144Hz.

 

Na tem moment przychylam się albo do zaczekania na więcej informacji na temat wyżej wspomnianych nowości (na dniach powinny pojawić się recenzje) albo do zaryzykowania i zakupienia Acera XR34. W najgorszym wypadku zawyczajnie go zwróce.

 

Poza tym chyba już od kilku tygodni obserwuje te monitory i powoli głupieje :D . Może wypowie się ktoś kto miał do czynienia z tematem?

 

haha mam to samo kolego :lol2: Ostatecznie chyba wybiorę MSI MPG341CQR, miałbym go po rabacie za 3700zł tylko boje się tych 34" przy obecnych 24" 1080p :E

 

, polecam kanał tego gościa, robi jedne z najlepszych recenzji monitorów. Edytowane przez SPYCHCIO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

haha mam to samo kolego :lol2: Ostatecznie chyba wybiorę MSI MPG341CQR, miałbym go po rabacie za 3700zł tylko boje się tych 34" przy obecnych 24" 1080p :E

 

, polecam kanał tego gościa, robi jedne z najlepszych recenzji monitorów.

Ten MSI to jakiś żart cenowy, z przedzały 3k do 4k to tylko XR342CKP. Czekam na tego AOC CU34G2X, to może być ciekawe.

Edytowane przez Palusik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam Acer XR342CKP od prawie roku. Przeważnie gram na połowie ekranu na drugiej połowie leci film/serial. Nawet teraz gdy to piszę to gra leci na autopilocie a ja tutaj :E

Przez rok nie mam żadnych bad pixeli, nie było i nie mam żadnego migotania czy innych problemów. To w końcu matryca LG.

 

Jeżeli ktoś szuka pełnego "endgamu" tego typu czyli zakrzywione 34 cale do gier to polecam się zainteresować tym LG 34GK950G Curved.

Jestem na niego niesamowicie napalony i będzie to mój prezent pod choinkę :Up_to_s: Dla siebie ofc :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ktoś szuka pełnego "endgamu" tego typu czyli zakrzywione 34 cale do gier to polecam się zainteresować tym LG 34GK950G Curved.

Jestem na niego niesamowicie napalony i będzie to mój prezent pod choinkę :Up_to_s: Dla siebie ofc :lol2:

 

Podobno 34GK950G jest sporo gorszy od wersji z freesync czyli 34GK950F.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W czym niby poza tymi useless 24Hz jest lepszy?

 

+ wersja z FreeSync ma HDR i po aktualizacji FW niższy input lag niz odpowiednik z GSync

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

+ wersja z FreeSync ma HDR i po aktualizacji FW niższy input lag niz odpowiednik z GSync

Panowie ten z modułem G-sync ma tylko Display 1.2 :o co jest sporym ograniczeniem takich starych modułów - także można zapomnieć o pełnej palecie kolorów 10bit . Zdecydowanie wersja bez modułu lepsza - nanoips + Display 1.4 ;)

Edytowane przez Czarny_PLone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plus Freesync to VRR na nvidii, AMD i Intelu.

 

Minus Gsync to VRR tylko na NVIDIA.

 

I pewnie w gsync nie da się aktualizować firmware.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

- BLB jest zdecydowanie zauważalne w ciemnym pokoju przy bardzo ciemniej scenie zbliżonej do kompletnie czarnej, rogi monitora są delikatnie żółte.

 

 

To raczej nie jest BLB tylko IPS glow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To raczej nie jest BLB tylko IPS glow.

 

Zgadza się, moja pomyłka.

 

Monitor chyba się "wygrzał" i zajwisko po kilku dniach używania jest zdecydowanie mniejsze, więc kolejny plus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...