Skocz do zawartości
Elekto_Edek

O co tu chodzi ? SPD Speed/ RAM Speed/ Supperted Speed/ Tested Lantency

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam pamięć:

Ripjaws V

DDR4-3200MHz CL16-18-18-38 1.35V

16GB (2x8GB)

F4-3200C16D-16GVKB

Płytę:

MSI MPG X570 GAMING PLUS

Proc:

Ryzen 5 3600

 

Wchodzę na stronę producenta płyty i patrzę w dziale "kompatybilność" na obsługiwane pamięci pod dany procesor

link: https://pl.msi.com/Motherboard/support/MPG-X570-GAMING-PLUS#support-mem-19

Na stronie producenta RAMu wyczytałem kolejne parametry

link: https://www.gskill.com/specification/165/184/1536110676/F4-3200C16D-16GVKB-Specification

OK...

 

SDP Speed podany jest jako 2133MHz (1,2V), więc jak wsadzę pamięć to płyta automatycznie ustawi mi taką szybkość.

Parametr RAM Speed 3200MHz z tego co zrozumiałem, nie ma żadnego znaczenia, bo to jest po prostu to co sobie producent napisał na obudowie.

No i zaczynają się schody...

Tested Speed/Supported Speed 3200MHz (1,35v), czyli rozumiem że to jest prędkość jaką muszę sobie ustawić ręcznie z biosu, ale nie mam gwarancji że pójdzie na tych ustawieniach ??

Jest to dla mnie o tyle dziwne że na czasem SDP Speed jest wyższe niż podaje i zaleca producent, np RAM HyperX HX434C19FB/16(Profile2) ma parametry kolejno: SDP Sp 3466/ RAM Sp 2933 (ok pamięć może być lepsza niż producent myślał)/ Supportes SP 2933MHz Co ?? wsadzam pamięć i system ustawia mi domyślnie 3466MHz... a potem ręcznie mogę sobie podkręcić na 2933MHz ??

 

No i zostaje jeszcze jeden tajemniczy parametr... opóźnienie 16 taktów to rozumiem, ale na stronie producenta RAMu jest tego trochę więcej Tested Latency 16-18-18-38

 

O co tu chodzi?? Mogę odpalić ten posiadany RAM G.Skill Ripjaws V, DDR4, 16 GB,3200MHz, CL16 (F4-3200C16D-16GVKB) na tych 3200MHz czy nie ?

Czy może to będzie jakaś pośrednia prędkość międzi 2133MHz a 3200MHz ustawiona eksperymentalnie?

 

Dodam tylko że komputera jeszcze nie złożyłem, na razie brakuje mi właśnie RAMu, będzie w poniedziałek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie - każda platforma/procesor ma swoje taktowanie nominalne, gwarantowane przez producenta. Na przykład Intel i5/i7 to 2666MHz, Ryzen 2600 - 2933MHz, Ryzen 3600 - 3200MHz.

Wszystko powyżej (czyli np. włączony profil XMP / AMP na 3400MHz) jest traktowane jako podkręcanie i mimo że prawie zawsze działa poprawnie, to jednak ma prawo sie wysypać. Bo to jednak oc. Nieliczne konfiguracje będą wymagały ręcznego ustawienia niektórych parametrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...