Skocz do zawartości
KurdTt

RTX 2080 - wyłączanie komputera

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

 

Wymieniłem kartę graficzną z Gigabyte GeForce GTX 970 Windofrce na MSI GeForce RTX 2080 Aero. Zaktualizowałem sterowniki i zauważyłem, że karta się grzeje do 85 stopni i więcej - wtedy zobaczyłem, że karta wyłącza się po raz pierwszy pod obciążeniem, ze względu na kiepskie obroty wiatraka. Zainstalowałem MSI Afterburner, wiatrak zaczął chodzić normalnie, ekstra. Kolejny test, gram... I komputer znowu się wyłączył, tym razem przy 60 stopniach. Próbowałem wyjąć i włożyć kartę, niestety bezskutecznie. Zastanawiam się, czy nie jest to wina zasilania płyty lub wtyczki 6 lub 8 PIN, niestety nie wiem jak to sprawdzić.

 

Prosiłbym o jakiekolwiek porady.

 

P.S. Na starej karcie wszystko działa w porządku.

 

P.S2. Specyfikacja:

 

Zasilacz: Chieftec 650W (CFT-650-14CS)

Procesor: Ryzen 7 3700X

Karta graficzna: MSI GeForce RTX 2080 Aero

Edytowane przez KurdTt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem wcześniej odpisać i pewnie edytowałem już artykuł. Chieftec 650W (CFT-650-14CS), najstarszy z podzespołów, ma ok. 5 lat, reszta jest nowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz powinien sobie poradzić bo pewnie rtx cos około 300 watt a 3700x pewnie ze 100 watt pobierze oczywiście wszystko pod obciążeniem. Ale wyłącza się całkowicie czy wyrzuca Cię z gry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłącza całkiem komputer, do zera. Później, do póki nie wyłączę i nie włączę zasilacza, to nie mogę włączyć komputera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien ,ale wygląda to na działanie jakiegoś zabezpieczenia w zasilaczu. Tak podejrzewam. Jak możesz podmień zasilacze i sprawdź.

Edytowane przez ZAKRZA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, czyli podmienić kartę u kogoś i sprawdzić, czy karta działa ok? Inaczej, rozumiem, zasilacz do wymiany?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam amiłem mocniejszą 700 czy 750w wersje tego zasilacza z i7 920 i gtx 480.

U mnie resetowało komputer zanim nie poprzełączałem kabli linii 12v w karcie- jak puściłem z 2 różnych linii to problemy się skończyły (linie powinny być opisane na zailaczu ew na stronie producenta).

Pojedyncza linia 12v jest ograniczona w tych zasilaczach do 18 amperów.

 

 

Swoją drogą to już bardzo stary zasilacz - na pewnie 10- może nawet 12 lat i przy gtx 2080 i ryzenie 3700x było by fajnie kupić coś nowego.

Jechanie na nim to jednak jest cebulactwo.

Edytowane przez Tomcat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim,

 

Wymieniłem kartę graficzną z Gigabyte GeForce GTX 970 Windofrce na MSI GeForce RTX 2080 Aero. Zaktualizowałem sterowniki i zauważyłem, że karta się grzeje do 85 stopni i więcej - wtedy zobaczyłem, że karta wyłącza się po raz pierwszy pod obciążeniem, ze względu na kiepskie obroty wiatraka. Zainstalowałem MSI Afterburner, wiatrak zaczął chodzić normalnie, ekstra. Kolejny test, gram... I komputer znowu się wyłączył, tym razem przy 60 stopniach. Próbowałem wyjąć i włożyć kartę, niestety bezskutecznie. Zastanawiam się, czy nie jest to wina zasilania płyty lub wtyczki 6 lub 8 PIN, niestety nie wiem jak to sprawdzić.

 

Prosiłbym o jakiekolwiek porady.

 

P.S. Na starej karcie wszystko działa w porządku.

 

P.S2. Specyfikacja:

 

Zasilacz: Chieftec 650W (CFT-650-14CS)

Procesor: Ryzen 7 3700X

Karta graficzna: MSI GeForce RTX 2080 Aero

 

1. Ściągnij test OCCT Perestroika https://www.instalki.pl/programy/download/Windows/testowanie_i_diagnostyka/OCCT_Perestroika.html i zrób test power supply. Będzie widać od razu czy wina zasilacza;

2. Jeżeli GPU podpinasz z jednej wiązki kabli do GPU (z reguły w zasilaczu są dwie) to z jednej wiązki podepnij pod gniazdo 8pin, a z drugiej pod 6 pin. Na Zotacu 970 kiedyś mi to pomogło. Jak była z jednej wiązki to wywalało ją przy obciążeniu;

3. Dla lepszych temperatur ale mniejszego komfortu wrzuć na sztywno trzymanie temperatur przez afterburner na np 70'c. Wentylatory będą głośniejsze ale GPU chłodniejsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A podłączyłeś dwie wtyczki zasilając? Napisali 8+6 pin, choć ja na fotce widzę 8+8

Pomyliłeś wersje, autor ma msi aero, a nie gigabyte aorus. Stawiam że zasilacz nie wyrabia pod obciążeniem, na 95% komputer się wyłączy po uruchomieniu testu w OCCT (GPU:3D lub Power supply). Wcześniej miałeś podłączoną zapewne mniej prądożerną grafikę dlatego nie było problemu.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

I? To chcesz powiedzieć że ta MSI nie wymaga dwóch wtyczek? :Up_to_s:

Msi aero ma złącza 6+8pin a nie 2x8pin dlatego napisałem że pomyliłeś wersje.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Msi aero ma złącza 6+8pin a nie 2x8pin dlatego napisałem że pomyliłeś wersje.

 

Ale w komputroniku napisali 6+8 tylko fotkę dali z 8+8. Raczej ten Gigabyte też ma 6+8 jak wszystkie RTX 2080

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz może jakieś dyski na M2 albo PCIe ? Jeżeli tak to mogą powodować konflikt z magistralą PCI. NA początku sprawdziłbym na jakiej prędkości chodzi karta. PCIe x16 czy x8 ? Podczas konfliktu płyta redukuje bus interface. Miałem właśnie taki problem. Za dużo napchałem szybkich dysków i z szybką kartą magistrala nie wyrabiała.

Edytowane przez Artex1973

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ale w komputroniku napisali 6+8 tylko fotkę dali z 8+8. Raczej ten Gigabyte też ma 6+8 jak wszystkie RTX 2080

Wiesz w komputroniku to mogą różne bzdury pisać. Ja opieram się na fotkach ze strony producenta danego modelu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem coś podobnego na moim seasonic 750w

https://forum.pclab.pl/topic/1295352-Zasilacze-seasonic-gold-focus-losowe-wy%C5%82%C4%85czanie-komputera/

 

Po wymianie na HX1000i jest ok

 

Jeśli po wyłączeniu nie możesz włączyć od razu kompa tylko musisz pstryknac przycisk na zasilacz to na bank jest jakieś zabezpieczenie - u mnie było tak samo.

 

Na moje zasilacz pewnie nie trzyma odpowiednich napięć.

 

Sprawdź jeszcze temperatury procka.

Edytowane przez dawidoxx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tomcat

Dokładnie tak, akurat miałem nadzieję, że zasilacz Chiefteca 650W to nie jest byle co i przełożenie go do nowego sprzętu było w porządku, jak widać się myliłem...

 

@Andriejek69

Super, dzięki za program! Puściłem go na 5 minut, nic się nie wydarzyło, nie mogłem też zrobić zrzutu wyników, udało mi się to tylko raz. Co prawda nie patrzyłem jeszcze, czy dwa kable pochodzą z jednej wiązki, ale warto w sumie zajrzeć i przełożyć, może dałoby się uratować jeszcze sytuację na bieżącym ustawieniu. Ciekawostka jest taka, że intro do testu 3D-Mark wytrzymał jedynie 20 sekund i wyłączał się na amen.

 

@Roberto78, @Toska78

To jest wersja MSI AERO z PINem 6 i 8. Oczywiście podłączyłem obydwa kable jednocześnie, niepodłączonej nawet nie uruchamiałem.

 

@Artex1973

Mam jedynie jeden dysk M2 na slocie "bliższym" procesora (płyta Asus TUF B450 Pro), w momencie, kiedy miałem na dalszym slocie dysk, obcinało mi prędkość z PCI 3.0 x4 na x2, czyli do prędkości SATA. Mam nadzieję, że połączenie dysk + karta raczej nie powoduje konfliktu tutaj.

 

@Dawidoxx

Tak, to jest moim zdaniem kwestia zabezpieczenia zasilacza, może żeby nie popalić całego sprzętu woli się wyłączyć jak nie trzyma napięcia.

 

Ogólnie:

Byłem jeszcze u kumpla, sprawdzałem u niego kartę i jest dobra, on posiada za to zasilacz 650W z certyfikatami, mój jest, niestety, bez. Myślę, że wymiana zasilacza sporo by tu wniosła. Dziękuję wszystkim za rozwinięcie wątku :) Oczywiście będę dawał znać, jak coś pójdzie dalej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

@Andriejek69

Super, dzięki za program! Puściłem go na 5 minut, nic się nie wydarzyło, nie mogłem też zrobić zrzutu wyników, udało mi się to tylko raz. Co prawda nie patrzyłem jeszcze, czy dwa kable pochodzą z jednej wiązki, ale warto w sumie zajrzeć i przełożyć, może dałoby się uratować jeszcze sytuację na bieżącym ustawieniu. Ciekawostka jest taka, że intro do testu 3D-Mark wytrzymał jedynie 20 sekund i wyłączał się na amen.

 

Ogólnie:

Byłem jeszcze u kumpla, sprawdzałem u niego kartę i jest dobra, on posiada za to zasilacz 650W z certyfikatami, mój jest, niestety, bez. Myślę, że wymiana zasilacza sporo by tu wniosła. Dziękuję wszystkim za rozwinięcie wątku :) Oczywiście będę dawał znać, jak coś pójdzie dalej.

 

Spróbuj jeszcze z osobnymi wiązkami na każdą kostkę 6 i 8 pin. Miałem analogiczną sytuację, że wywalało mi jak miałem pod dużym obciążeniem GPU i chyba zasilacz też chieftec ale 450w - 500w (grafika wtedy to 670 albo 970). Ogólnie przy teście Power Supply dobrze jest zrobić renderowany obrazek jak największy to wtedy GPU dostaje największe obciążenie.

 

Jeszcze jedna rzecz przychodzi mi do głowy, mianowicie taką sytuację masz w jakiejś konkretnej grze? Pamiętam jak wypuścili Battlefront 2 i na ekranach wczytywania wyskakiwał pierdyliard klatek na sekundę co powodowało ino pisk cewek i wyłączenie. Spróbuj programowo ustawić jeszcze FPS-y na np. 60. Będzie stabilnie i ładnie, a karta też nie będzie zaiwaniać i się grzać.

Edytowane przez andriejek69

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poprzepinaj kable do grafiki- wepnij z 2 różnych wiązek i zobacz czy pomogło.

 

Zasialcz jest na platformie CWT i nie był zły w swoim czasie, poza głośnym wentylatorem.

Brak ceftifikatu gold itp to ogolnie lekkie cięcie kszotów i ew o kilka procent większy pobór prądu z gniazdka czyli nie ma wielkiego znaczenia.

Wiek zasialcza już tak- kondensatory wysychają , tracą pojemność itp.

Czasem głupie zaśniedzenie styków we wtyczkach robi problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lol... co da przepinanie kabli, jak oba złącza pci-e do karty są na tej samej "linii" 18a... ocp jest ustawione pewnie na ~20a i zasilacz będzie się wyłączać - trzeba go wymienić i tyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim 750w miałem 2 odzdzielne wiązki z odzielnych linii przystosowanych do sli i to zadziałało.

 

Z tego co teraz wyszperałem z sieci w 650w wersji na pci-e idzie jedna linia 12v v3 i tam jest całe 18amperów.

do 2080-ki to ciut mało niestety.

 

 

http://www.angela.pl/p5770,chieftec-cft-650-14cs.html

Edytowane przez Tomcat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście mieliście racje, winowajcą był tutaj zbyt kiepski zasilacz. Po wymianie na nowy zasilacz SilentPC śmiga aż miło. Dziękuję wszystkim bardzo za pomoc, jesteście rewelacyjni :)

 

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...