Skocz do zawartości
Longfellow

Co mogę usunąć aby nie stracić partycji recovery?

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

Chcę zainstalować w starym laptopie Win 10 z bootowalnego pendrive'a, na oryginalnym dysku HDD 1TB zawierającym Win 8 i partycje recovery. Nie chciałbym usuwać Win 8 (chociaż nie wiem czy ktoś chciałbym z tego systemu korzystać). Windowsa zaktualizwałem do "dziesiątki" więc mogę na legalu instalować Win 10 i się aktywuje (sprawdzone na SSD).

 

Teraz instaluje system Win 10 na starym HDD i trafiłem na kilka partycji, które wyglądają dziwnie. Chciałbym pousuwać wszystko co jest zbędne ale tak, żeby zachować Win 8 gdyby ktoś miał taki kaprys zainstalować go w przyszłości.

 

Które z poniższych partycji mogę usunąć?

 

20191201-184158.jpg

Edytowane przez Longfellow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podejrzanie małe te recovery sprawdził bym czy aby na pewno da się zrobić z tego system....

 

zrób sobie klon dysku i wrzuć te 900mb gdzieś na dysk google i sformatuj sobie cały dysk ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podejrzanie małe te recovery sprawdził bym czy aby na pewno da się zrobić z tego system....

 

zrób sobie klon dysku i wrzuć te 900mb gdzieś na dysk google i sformatuj sobie cały dysk ;)

 

Hmm... może system jest jeszcze gdzie indziej na ukrytej partycji? A to Recovery to może dotyczy tylko naprawiania rejestru itp? Jeśli tak to jest to tam będą pliki do odzyskania Win 8 a ja chcę zainstalować Win 10... Raczej nie będę jej usuwał, najwyżej system zrobi dodtakową partycję do recovery win 10. Pytanie co z pozostałymi dwoma...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ma znaczenia, możesz wyczyścić cały dysk, możesz zostawić - partycja recovery od 8 zawiera tylko tzw winre, odzyskiwanie 8, i nie zawiera obrazu 8 (kilka gb) do przywrócenia 8, więc bez znaczenia; możesz zostawić system, bo tam 10 umieści swojego bootloadera, możesz usunać, wtedy utworzy na nowo, itd - tak samo z partycją msr; czyli albo użyjesz na początku diskpart, i polecenie clean, wtedy dysk w całości zostanie wyczyszczony, albo zostawisz np system i msr, 10 najwyżej je zaktualizuje; co do samej partycji na windows jeśli wyczyścisz cały dysk 10 prawdopodobnie utworzy ci partycję dla siebie na cały dysk, więc jeśli chcesz mieć jeszcze np jakąś partycję na dane raczej nie stosuj clean, tylko na obszarze nieprzydzielonym utwórz partycję na system windows, a resztę zostaw, zrobisz sobie na niej partycje już z zainstlowanego 10 - żeby utworzyć partycję na tym obszarze w diskpart wpisz po list disk i select disk 0

 

create partition size=xxxx

 

size - rozmiar w mb, przeliczamy 1gb=1024mb

 

po utworzeniu tej partycji wyjdź z diskpart, i kontynuuj, wskaż 10 tę partycje do zainstalownia, itd - sformatuje ją i zainstaluje

 

tak samo możesz zrobić po clean, ale wtedy 10 dodatkowo utworzy system na wolnym, lepiej żeby system była przed partycją windowsa, itp, więc raczej zostaw system; reszta istniejących partycji bez znaczenia; o poleceniu clean i jak uruchomić diskpart na początku instalacji przez shift + f10 poszukaj w sieci

 

ewentualnie usuń jeszcze tę recovery 8, bo może 10 jej nie wykorzysta, tylko utworzy własną, a po co ci śmieci na dysku - więc usuń, po list partition, select partition numer tej recovery, wpisz tylko delete partition; system i msr raczej 10 wykorzysta

 

ps - raczej nie ma recovery z obrazem 8, bo ukrywania partycji w tablicy partycji raczej nie stosowano - po prostu była bez litery, więc dla użytkownika komputera normalnie niewidoczna

(gdyby była ukryta program do przywracanie musiałby ją odkrywać, dodatkowa komplikacja)

Edytowane przez glauks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...