Skocz do zawartości
Szambo

Router dla beztalencia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Opisze problem łopatologicznie, bo nic nie kumam z materii routerów i sieci.

 

Pobieram Internet z WTK, czyli Winogradzkiej Telewizji Kablowej, gdzie podobno 700 MBit dostarczaja... ściemniarze.

Mam stary router, który wysyła w eter internet z prędkością 20 Mbit... eee dobrze piszę jak mi ściąga z prędkością 2 Mb na sekundę? :E

 

Router odkupiłem od starego lokatora... także nic nie musiałem ustawiać przez lata... ale chciałbym no troszkę szybciej banglać...

 

Wiem też, że tam trzeba dzwonić do tych cwaniaków z działu technicznego WTK i mówić, że zmieniło się Router - jakiś MAC czy coś... mówie wam czarna magia :E

 

No i tam też wyczytałem, że Router ma mieć takie parametry:

 

Router typu xDSL/xCABLE najlepiej GigabitEthernet 1000Mb/s z interfejsem WAN (Ethernet). Router FastEthernet 100Mb/s także będzie kompatybilny, ale ograniczy szybkość internetu.

Interfejs radiowy w technologii 802.11ac, 802.11n, ewentualnie 802.11g

 

No i teraz ziomeczki prośba do was.

Jaki router moge kupić, żeby to banglało szybciej i najważniejsze... po wykonanym telefonie i podaniu tego MAC umiał to ustawić... bo będzie zgroza jak potem nie będzie to śmigać na komputerkach, komóreczkach, tiwiboksach :P

 

Tak żeby to był router dla debili. TP Link Archer A6 to będzie taki dobry router dla debila?

 

EDIT... uuu mam jeszcze jedno pytanie... a jest w jakimś routerze taka możliwość, że mógłbym ustawić jakie podłączone urządzenie może mniej więcej maksymalnie ssać tego neta? Bo jak odpale jakieś ściąganie plików na komputerze to lipa jest na dzielni... a tak bym sobie ustawił jakiegoś maksa, żeby Żona mogła sobie seriale oglądać bez przeszkód. :P

Edytowane przez Szambo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TP Link Archer A6 to będzie taki dobry router dla debila?

Będzie idealny, jeszcze kup w sklepie nie dla idiotów :D Żartowałem :)

Tak na poważnie, to będzie jak najbardziej OK.

 

EDIT... uuu mam jeszcze jedno pytanie... a jest w jakimś routerze taka możliwość, że mógłbym ustawić jakie podłączone urządzenie może mniej więcej maksymalnie ssać tego neta? Bo jak odpale jakieś ściąganie plików na komputerze to lipa jest na dzielni... a tak bym sobie ustawił jakiegoś maksa, żeby Żona mogła sobie seriale oglądać bez przeszkód. :P

To ustaw ograniczenie na komputerze. Ewentualnie podłącz przez WiFi, to też ograniczy możliwości transferu :)

Ten Archer C6 ma jakiś QoS, ale na emulatorze nie widać jak to działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak...

 

Ja mam w ogóle ten komp ustawiony na Wifi :E

Mam wpiętą karte na USB.

 

I czasem ten mój małpi mózg se myślał, że może by tak w ogóle ten kabel podłączyć co to od ściany odchodzi do peceta... ale nic się nie stało. :E No chyba, że to router z kompem podłączyć za pomocą kolejnego kabla. :hmm: Pewnie przez lata nie korzystałem z możliwości super szybkiego neta, bo tego nie zrobiłem :E

 

No ale już kupie ten router... będę umiał odpalić to wifi na tym? Bo wiecie, jak już zadzwonie z tym MAC czy innym shitem to będę już skazany na ten nowy router. :cool: Podobno na niektórych są już jakieś hasła do neta itd. że tego wcale nie trzeba już ustawiać. ;)

 

PS. Nie to nie jest zwała... ja serio nic nie wiem o działaniu sieci :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PS. Nie to nie jest zwała... ja serio nic nie wiem o działaniu sieci :P

Ale nic nie szkodzi. Generalnie jakbyś kupił tego Archera to możesz go kablem podłączyć do obecnego routera i skonfigurować. Potem przetestujesz jak to po WiFi śmiga. Jak stwierdzisz, że jest OK, to dzwonisz do swojej kablówki, mówisz że masz nowy router z nowy adresem MAC i będzie działać. Powiem więcej, wcale nie musisz do nich dzwonić bo ten router ma opcje gdzie możesz mu ustawić adres fizyczny MAC ze starego routera :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze zrobiłem, ale dołożyłem do Archer C1200. Tak... to chyba trochę starsza konstrukcja, ale zdecydował... Design :lol2: Żona go zaakceptowała... do mebelków pasuje :E

 

Chyba w czwartek będzie już uszykowany do odbioru i mam czas nauczyć się co nieco o tym jak uruchomić Fifirifi w domu.

 

Tak a propo Fifirifi... to mam taka drukarkę, która powinna z sieci drukować. Moja szwagierka coś mi tam poustawiała i to działało, ale po jakimś czasię się spindoliło.

 

Nie będę też grzebać z jakimś kablem, żeby go doprowadzać do kompa. Chyba ciągnąć z tego Wifi będę w stanie osiągnąć transfer chociażby jakieś 10 Mb na sekunde? Teraz mam jakąś katrę podłączoną na USB, ale wymieniam bebechy i będę ściągał dobrodziejstwa sieci do kompa za pomocą zintegrowanej karty na płycie ASUS B450 ITX.

Edytowane przez Szambo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Archer C1200 też ujdzie i ma podobny soft do A6 więc opcje z przypisaniem starego MAC też są (przynajmniej emulator tak pokazuje). Co do WiFi to zawsze możesz ustawić nazwę sieci taką samą jak na starym, takie samo hasło i powinno wszystko działać od strzała. Łącznie z drukarką, tzn jak się spindoliło, to też nie będzie działać :)

 

Co do WiFi w kompie to wszystko zależy od poziomu sygnału :) No i typu karty. Bo jak masz jakąś starą jeszcze ze standardem G to dalej będzie lipa. Tutaj trzeba coś ze standardem AC. Albo kabel :) Wtedy będzie full speed :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok czyli robię tak:

 

Mam nowy router i podłączam do za pomocą kabla XXX do starego Routera.

 

Odpalam XXX (eee? przeglądarkę i wpisuje to 192.168... coś tam coś tam?) i odnajduje opcję XXX i ustawiam tam XXX.

 

Odłączam routery od siebie oraz odłączam stary router.

 

Podłączam nowy router.

 

WSZYSTKO DZIAŁA

 

(Opcjonalnie)

 

Podłączam kabel XXX pod nowy router i pod mojego kompa.

 

Ustawiam XXX i na kompie mam szybkiego neta.

 

 

Poproszę o wyjaśnienie brakujących XXX, albo może jakiegoś linka z translacją dla małp :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W teorii jeśli wszystko śmiga na DHCP( dynamicznie przyznawane adresy IP) to powinno starczyć podłączenie kabli i powinno zacząć hulać bez żadnej konfiguracji.

Kabel od internetu który wchodzi Ci do mieszkania podpinasz do swojego nowego routera do gniazdka WAN(niebieski port), a komputer do dowolnego gniazdka LAN(żółty port). Router powinien zaciągnąć z automatu adres IP od dostawcy, a twój komputer powinien z automatu zaciągnąć adres z routera.

Jeśli natomiast chcesz się łączyć po WiFi to na spodzie routera powinien być SSID, czyli nazwa sieci rozsyłanej przez twój router i hasło do niej.

Problemem może być jedynie blokada po MACu, czyli adresie fizycznym urządzenia. Dostawca może blokować podpięcie urządzenia które posiada inny MAC adres niż ma stary router. Możesz wtedy albo podać operatorowi nowy MAC, powinien być na naklejce na urządzeniu, albo zmienić na stary w nowym routera. MAC adres również powinien być na naklejce na spodzie urządzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ok czyli robię tak:

 

Mam nowy router i podłączam do za pomocą kabla XXX do starego Routera.

 

Odpalam XXX (eee? przeglądarkę i wpisuje to 192.168... coś tam coś tam?) i odnajduje opcję XXX i ustawiam tam XXX.

 

Odłączam routery od siebie oraz odłączam stary router.

 

Podłączam nowy router.

 

WSZYSTKO DZIAŁA

 

(Opcjonalnie)

 

Podłączam kabel XXX pod nowy router i pod mojego kompa.

 

Ustawiam XXX i na kompie mam szybkiego neta.

 

 

Poproszę o wyjaśnienie brakujących XXX, albo może jakiegoś linka z translacją dla małp :E

 

 

Mówisz że masz internet z sieci kablowej, czy ruter jest podłączony do modemu sieci kablowej? Czy dostałeś sam ruter?

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkupiłem od poprzedniego najemcy :E

 

To TP LINK WR543G

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mamma Mia... Panowie... udało się.

 

Nie bez problemów.

 

Zanim zacząłem cały proces to sobie na kartce napisałem ten adres MAC starego routera.

 

Zainstalowałem apkę TP-Link Tether

 

Podłączyłem nowy router... poklikałem, wpisałem ten nowy Mac i bangla.

 

Tylko o co kaman z tymi dwoma sieciami? jedna zwykła (2,4 Ghz) i druga niezwykła (5 Ghz)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No widzisz, nie jest z Ciebie takie beztalencie :)

 

Masz dwie sieci, bo router jest dwu pasmowy. Na paśmie 2,4GHz działa (miedzy innymi) standard N (300Mbps), a na paśmie 5GHz standard AC (867Mbps). Ten drugi jest szybszy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...