Skocz do zawartości
Titobarbaro

Ryzen 5 1400 vs i5 4690k

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie forumowiczów, z góry przepraszam za zakładanie nowej dyskusji ( nie sprawdziłem czy istnieje podobna). Mam dylemat, przez długi czas myślałem o złożeniu zestawu komputerowego z i5 4690k (taki sentyment do intela). Jednak widząc jak rozwinęła sie czerwona marka serią Ryzen, zaczynam zastanawiać sie nad ich podzespołem. A mianowicie Ryzen 5 1400 czy i5 4690k. Mowie odrazu, ze komputer z części używanych. I jeśli mogę prosić to powiedzcie mi o zaletach jakie przemawiają za jedna albo druga platforma. Ogolem sprzęt do gier ale chciałbym, żeby radzil sobie również w programach do obróbki zdjęć, grafik.Z góry serdecznie dziękuję za wszystkie odpowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ryzen 1400 ma tylko 4mb cache a cena używki prawie wcale się nie różni od ceny używanego ryzena 1500x z 20mb cache i xfr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ma być uniwersalny to wez ryzena 1600 jest tani jak barszcz obecnie, i5 całkowicie odpada z 4 gołymi jajami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okok, dzięki wielkie za odpowiedzi. Postaram sie kupić ryzena 5 1600. A powiedzcie mi, co myślicie o zakupie procesora z Aliexpress, trzeba sie bac? Ceny promocyjne ale zawsze jest cos za cos

 

A i jeszcze pytanie, jak dokladnie wyglada sprawa plyt głównych do amd. W sensie, na kazdej moge podbic zegar procesora czy sa rozne plyty jak w przypadku intela np z97 h81 itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

unikaj płyt na chipsecie A320, na tych budżetówkach nic nie podkręcisz - płytę polecę ci kupić z tańszych jakąś na b450m, już od 250 można dorwać i kup nówkę, nie ma co tu oszczędzać tych kilkudziesięciu czy nawet ponad 100 zł

i zastanów sie także nad r5 2600 - już nieco ponad 450 zł można nówkę w box-ie (z coolerem) kupić - jak masz dać 350-400 za r5 1600 to warto dołożyć

Edytowane przez kochan4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie na procesor, płytę, ram planuje dać 950-1000 zl wstępnie. Wiec jeśli kupie w tej kwocie r5 2600, dobra plyte i ramu 8gb (potem dokupie wiecej). To pewnie, ze biore 2600. Tylko, że uzywanych jest stosunkowo malo na sprzedaż wiec musialbym kupic nowy egzemplarz a w moim przypadku mowimy o drastycznym cięciu kosztów :) Ale ogolem, nie bać sie AMD? Dla mnie to cos zupelnie nowego, wiem ze procesor to procesor ale przy intelu mniej wiecej wiem na czym stoje, a tu jednak taka niepewnosc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ci dziękuję :D, to taki zestaw bedzie w moim posiadaniu. Patrzac na benchmarki mysle, ze bede zadowolony z wydajności. Jednak i5 4690k w 2019 to troche przeżytek. A plyta glowna z linka nada sie jesli bede chcial wstawic tam jakis nowszy procesor w przyszlosci? Tak czy siak bardzo ci dziękuję za pomoc

 

Ram 8 gb w jednej kości to dobra propozycja faktycznie i skłaniam sie ku 2x8gb, ale dylemat byl z plyta i procesorem bo musialem sobie wybic nieszczesnego intela z głowy. Na szczescie maja konkurencję :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i5 to już dla mnie 3 lata temu był przeżytek, pamiętam jak mi zdychał w bf1 na mapie amiens 64os mimo, że na 4,6ghz chodził (2500k), to samo było w niektórych miejscach w gta5 czy w watch dogsach2, ba, nawet w jedynce na mieście potrafiło go zapchać

nie wiem jaką masz kartę, ja posiadając kręconego gtx 1660 jestem bardzo zadowolony, bo to karta, a nie procesor obecnie mnie ogranicza

A jeżeli chodzi o cpu, to nawet w bf5 ryzenik potrafi na stocku stałe 60 klateczek na każdej mapie utrzymać ;) co mnie cieszy, bo lubię w każdej grze grać z vsync (ah ten pływający obraz bez przycinek)

 

co do ramu, sry, nie doczytałem , że będziesz niedługo dokupował, bo pamięć pracująca w singlu obecnie w nowych grach zamula jak ręczny w samochodzie - tak więc tutaj też moja uwaga na przyszłość, abys nie panikował, że np w takim bf-ie masz 15-20 klatek mniej niż goście przy tym samym procku na Youtube, bo to przez jedną kośc pamięci będzie

 

Edytowane przez kochan4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie ogladalem wyczyny r5 2600, jestem miło zaskoczony. W moim przypadku karta graficzna to gtx980 gaming g1 6gb ( musi byc nvidia, tutaj nie ma zadnego ale :))

Ram kupie 8gb na poczatek w jednej kości, i przy najbliższej okazji dokupie kolejna kość. Przedewszystkim intel nie da mi takiej wydajnosci w programach graficznych, photoshopie, vegasie itd. Wogole, ze amd jest tak tanie wzgledem intela, nie rozumiem. A i jeszcze takie pytanie, jaki zasilacz pod taki zestaw by sie nadal? ( z delikatnym zapasem dla OC)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja miałem brać r5 3600 , ale nagła awaria płyty głównej przyspieszyła zakup sprzętu, tyle, że jak zobaczyłem ceny r5 2600 i przeanalizowałem testy to stwierdziłem, że jestem za biedny, żeby dokładać 350 zyla do proca wydajniejszego o 11-15% w grach (zależy od gry) - a te 350 zyla to niemal (obecnie nawet więcej) 40% dopłaty więc gdzie tu logika (nawet w programach różnica między tymi procami to dwadzieścia pare procent) - a i jeszcze fakt , że nie posiadam jakiegoś rtx-a 2070-80, żeby mu moc cepa była niezbędna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze mówisz :) swoja droga juz sama konfrontacja intel amd to wydajnosc 15% na rzecz intela kosztem 200-400zl ceny procesora jak nie wiecej.. Jak dla mnie bezsens totalny. Cos sie komus w dolinie krzemowej w glowie spalilo. A przy pracy intel moze sie chować, chyba ze 2020 rok i premiery typu gta vi, cyberpunk 2077 moze zrobia jakas rewolucje ale dumnie staje po stronie amd. Nie stac mnie na zabawy w zmiany plyt głównych razem z procesorem.. #sorryintel

 

Między amd tez jest niewiele różnic względem generacji, tech lipton tez powiedzial ze kolejna generacja to lekkie dopieszczenie poprzednich technologi.. Jak juz kupie r5 2600 to nie zmienie póki nie zmienia technologi, albo liczby rdzeni/taktowan z drastyczna różnica. Ale zastanawiam sie jak to bedzie dzialac w zestawie z rtx2060 (1420zl na allegro).. Myslisz ze cpu nie przyhamuje grafiki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale zastanawiam sie jak to bedzie dzialac w zestawie z rtx2060 (1420zl na allegro).. Myslisz ze cpu nie przyhamuje grafiki?

tu masz test na niekręconym r5 2600 + rtx2060 w 1080p

w linku pod filmem masz też w 1440p

jak widzisz daje radę spokojni, ale na te 4,0-4.1 do tej karty przydałoby mu się w niektórych grach OC (do 1080p, w 1440p już karta ładnie przejmuje obowiązki)

sam w przyszłości będę sie przymierzał do kupna rtx-a 2060 tylko w wersji super, nawet jak sie trochę w 1080p ponudzi, to mam nadzieję że w przyszłości rysiek serii 4000 ją spokojnie poskromi ;)

Edytowane przez kochan4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie daje rade.. Uff cos czuje to bedzie dobry zestaw :) a r5 2600 bedzie owiany legenda jak i5 2500k ujezdzany do tej pory dopóki pasta nie wykipi spod ihsa. AMD juz mnie kupiło, moge spac spokojnie, ze nie przeplace na intela.. To troche jak z jedzeniem z biedronki, tansze ale smakuje jak drogie, wiec sie cieszysz xD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też sie cieszę, że amd znów powstało z kolan i nieźle walczy, intel przez lata tak dyktował ceny (bo nie oszukujmy się, fx-y to była jakaś kpina, przeczekałem ich czas na phenomie x4 965BE z 2009r) że do tej pory stare i7 na stare podstawki kosztują krocie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ci powiem.. Raz poszedłem z ciekawosci do komputronika.. Pan ktory mi "doradzal" zarzekal sie ze tylko intel. I nie powinno byc innych producentów. Ze amd to porażka na wyłączność do biura. Albo nigdy nie pracowal na amd albo.. Fanboy intela albo za dobrze zarabial :) ja jestem biedny człowiek, jak widze te 400 taniej to odrazu te "januszostwo" mi sie załącza, jestem tylko Polakiem haha tak czy siak. Jak dobrze działa z rtxem procesor wartosci 500zl na dosyc taniej plycie ktora przyda mi sie jeszcze w przyszlosci to jestem zadowolony. Wiedzmin 3 ultra.. No problem Forza Horizon 4 tez. A widząc jak ceny intela ida do góry. Boje sie pomyśleć jak bedzie wygladala nastepna generacja. Bo taniej napewno nie bedzie

 

Ale z podkrecaniem rtx nie wiem czy bym sie podjął. Jednak czuje taki respect wobec tej technologii, ze wolałbym nie ruszać fabrycznych parametrów :-) ale tez tak myślę, czy nie poczekac lepiej jak nie wyjdą jakies alternatywy z raytraycingiem. Wyszlo dopiero pare kart co ja wspieraja, z tym ze historia pokazała, ze im dluzej sie zwleka z zakupem to potem ceny z kosmosu po szale kopaczy. A potem kupuj karte z dusza na ramieniu, czy nie lezala w piekarniku, zeby działała pare dni xD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja nie pisałem o OC karty, tylko procka ;)

a to , że w komputroniku pracuje jakiś fachura, od którego nie jeden pierwszoklasista z podstawówki wie więcej , to normalka - u nas kiedyś był komputerowy (mieszkam na takiej większej wsi), to co tam za 2 kolesi robiło, chodziłem tam, żeby mieć bekę, kabaret Neonówka to przy nich leszcze, tak nadawali o sprzęcie, że czasami musiałem wyjść ze sklepu , żeby nie parsknąć im w twarz :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tylko mimo wszystko is razu się szarpnął na 2x8, zmienią Ci rewizję kości albo wycofają dany model i będzie problem. To już nie ten czas co każde 8 GB kosztowało 400 zł. A do OC r5 2600 potrzebny jest cooler. Mimo wszystko IMO warto, to proc co w fhd daje radę w okolicach 2060s, a w 1440p czy 4k można do niego wsadzić dowolne GPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przed chwilą robiłem testy w AC Origins @Pioy stock (3800) vs @4100, różnica w wbudowanym benchmarku 3 fpsy (słownie trzy fpsy ;) 81 vs 84 ) , ust high, 1080p, kartę specjalnie tak dałem, żeby nie ograniczała, bo na v.high było 72 vs 74 (OC) - a gra siedzi przecież ostro na cpu

teraz skończyłem test (benchmark) w AC Odyssey - v.high, 1080p, 64 kl/s, procesor @OC, zaraz sprawdzę bez OC, a to przecież jedna z gier gdzie r5 2600 zrównuje się z i5 9400f (r5 3600 tutaj go miażdży , żart hehe)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam was ponownie. Mam pytanie czy zasilacz Be queit System Power 8 500W starczy do napedzenia ryzena 5 2600 z gtx 980 Ti na pokładzie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na luzie, jeszcze drugą taką kartę mógłbyś do niego dołożyć ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A swoja droga dostales maila?

jakiego maila?

ty teraz spojrzałem to te karty jednak papu biorą troszku, z tą drugą to przesadziłem, ale do jednej spokojnie powinien BQ 500w starczyć, tym bardziej , ze on posiada 456w na linii 12v

Edytowane przez kochan4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dostałem od ciebie wiadomość prywatna, w sprawie sprawdzenia paru produkcji na r5 2600 :) napisalem ci o hitmanie 2 (2018) i nfs heat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...