Skocz do zawartości
mutissj

i9-9900KS limituję na płycie Z370

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jak w temacie

Dzisiaj zamontowany procesor i9-9900KS zrzuca sobie takty z 5,0GHz do 4,70GHz przy rożnych obciążeniach,

 

 

próbowałem w biosie ustawić ręcznie mnożnik na 5,0GHz, i tak zrzuca sobie na 4,7Ghz...

co ciekawe gdy ustawiłem na 5,1GHz, zaczoł zrzucać zegary na 4,8GHz (lol) o co tu chodzi?!

 

 

oczywiście power limity w biosie ustawiłem na maxa, płyta to ASRock Z370 Taichi (najnowszy bios 4,20)

chłodzenie custom LC z monoblokiem, zasilacz Seasonic Prime Titanium 1000W, pamięci 2x8GB 3600MHz CL15.

 

 

Q1yCtCA.png

 

 

Zapraszam do odpowiedzi:

Edytowane przez mutissj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz włączony Turbo Boost no to zrzuca. Bez OC masz 5.0 GHz dla obciążonego pojedynczego rdzenia, przy obciążeniu większej ilości rdzeni proc lata na 4.7 GHz lub mniej. Wyłącz Turbo, zrób OC i wtedy sprawdź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra zaraz sprawdzę to,

 

Właśnie dziwne 9900K (bez S) robił 4,70 Ghz na wszystkich rdzeniach, a na pojedynczym 5,0GHz

 

a to jest 9900KS limitowa edycja która powinna mieć fabrycznie 5,0GHz na wszystkich rdzeniach,

Edytowane przez mutissj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do CPU - racja, ubzdurałem sobie, że chodzi o 9900KF.

 

To sprawdź jak jest po OC z wyłączonym Turbo i daj znać. Niemniej skoro to KS to faktycznie na Turbo powinien te 5.0 GHz trzymać. Jak z temperaturami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wyłączyłem turbo dalej trzyma uparcie 4,70GHz...

 

Temperatury zbyt optymistycznie nie są, jak na spore chłodzenie

 

UzyyUvx.png

p1bySGH.jpg

 

zrobiłem test dodatkowo w Metro Exodus i przy tej grze proc nie może zdecydować 4,7GHz czy 5,0GHz... :hmm:

 

https://www.youtube.com/watch?v=o6T-HZl1PJ0

Edytowane przez mutissj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serio na custom LC i takie temperatury lol2.gif Co tam siedzi 2x360 ? Panie monobloki są krzywe jak fabryka Intela w której powstaje IHS ...

Edytowane przez MrTooth

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@UP

przestań mi ubliżać, wiesz ile pracy i pieniędzy w te LC włożyłem?!

 

 

zainstalowane są 2x chłodnice 280mm,

 

wcześniej siedział tam skalpowany i7-8700K 5,0GHz (1.35V) robił max temperatury ~73'C

 

ALE, dzięki monoblocku sekcja VRM pracuję w okolicach 40'C, na radiatorach od płyty miała ~55'C.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

40 czy 55 stopni to nadal daleko od 125. Wszystko poniżej 100 stopni na vrm jest akceptowalne i nie wpływa na jego wydajność, do tego na tej płycie vrm jest na tyle dobry, że doprowadzenie sekcji zasilania do niebezpiecznych temperatur jest pewnie niemożliwe nawet bez nawiewu. Swoją drogą zawsze mnie to fascynowało, słabe sekcje zasilania, które się grzeją mają jakieś mikro klocki z aluminium a rozbudowane 12-16 fazowe sekcje, które bez radiatorów pewnie utrzymały by akceptowalne temperatury mają wypasione, porządne chłodzenia z heatpaijpami.

 

Monoblok gorzej chłodzi procesor niż blok na sam cpu, nie ważne ile za niego zapłaciłeś. Do tego 9900ks mimo, że lutowany to nadal jakość tego luta jest sporo gorsza od liquid metalu przy delidzie. Delidowany ryzen zyskuje z 2 stopnie względem fabryki a 9900 8. Kolejna sprawa to grubszy rdzeń w serii 9, który też pogarsza odprowadzenie ciepła. Wszystko powyższe sprawia, że jak najlepsze chłodzenie samego cpu jest kluczowe przy procesorze serii 9.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wyłączyłem turbo dalej trzyma uparcie 4,70GHz...

 

Temperatury zbyt optymistycznie nie są, jak na spore chłodzenie

 

UzyyUvx.png

p1bySGH.jpg

 

zrobiłem test dodatkowo w Metro Exodus i przy tej grze proc nie może zdecydować 4,7GHz czy 5,0GHz... :hmm:

 

https://www.youtube.com/watch?v=o6T-HZl1PJ0

Jeżeli płyta ma limit mocy na 180W to właśnie będzie się tak działo, niestety część płyt tak ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli płyta ma limit mocy na 180W to właśnie będzie się tak działo, niestety część płyt tak ma.

No ale w grze nie weźmie nawet większego ułamka z tych 180W i powinno trzymać deklarowane przez producenta 5GHz na wszystkich rdzeniach.

A ten jego 9900KS w Metrze zachowuje się jak zwykły 9900K, który ma fabrycznie 4.7GHz all-core i 5.0GHz single-core.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AVX Offset?

Metro używa AVX? :D

 

Przy spadkach w Prime95 można obstawiać jako przyczynę limity mocy, temperatury czy AVX offset, ale w grze?

Tam na 9900KS powinno lecieć bezwzględnie 5GHz- no chyba że procek naprawdę się nudzi, ale wtedy schodziłby sporo poniżej 4.7GHz.

 

Autorze- sprawdź swój procesor w CinebenchR15 i CinebenchR20.

W R15 9900KS powinien mieć na stocku ok. 2150pkt. (9900K ok. 2000pkt.), w R20 9900KS ok. 5150pkt. (9900K ok. 4900pkt.).

 

cine-r15-multi.jpg

 

cine-R20-multi.jpg

Edytowane przez Paw79

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłącz avx offset jeśli wcześniej "benchowałeś" pod coś z avx. Clear cmos jeszcze zrób. Sprawdź czy nie było jeszcze jakiegoś biosu po premierze nowych r0, potem jedynie format i zgłaszaj się do asrocka.Pewnie polecą z390 :E

Edytowane przez wii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@UP

przestań mi ubliżać, wiesz ile pracy i pieniędzy w te LC włożyłem?!

 

 

zainstalowane są 2x chłodnice 280mm,

 

wcześniej siedział tam skalpowany i7-8700K 5,0GHz (1.35V) robił max temperatury ~73'C

 

ALE, dzięki monoblocku sekcja VRM pracuję w okolicach 40'C, na radiatorach od płyty miała ~55'C.

W czym Tobie ubliżam ? Masz go wogole po skalpie ? Chłodnice 2x280 to mało jak na tego procka/kartę ... Takie temperatury to ja miałem po skalpie i nastawach x49/40 na NH-15 co to wogole za obudowa ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze kilka opcji o których nie wspomniałem w poprzednim. Są to ustawienia w systemie od profilu działania jak i jeśli trzymasz tą apke asrocka może mieć wpływ tryb działania. Jeśli nie jest na ręke czysty system.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli blokuje go limit 180W to może obniż trochę napięcie? może będzie działał ok i będzie się mniej grzał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AVX offset z auto na 0 i nie bedzie zrzucać.

Choć teoretycznie zrzucać powinien tylko przy instrukcjach AVX to w praktyce będzie zrzucał taktowanie dużo częściej. Dopiero pod pełnym obciązeniem jak nie bedzie avx to bedzie trymał te x50 czy x51.

Tak na dzisiaj działa avx offset

Sam mam KSa poprzenio miałem 9900K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@DZIEKI WSZYSTKIM ZA ODPOWIEDZI

 

Niestety nie mogę ustawić avx offset na 0, da rade ustawić najmniej na 1, więc tak ustawiłem

 

i w przypadku Metra jest mały postęp bo zegary skaczą z 5,0GHz na 4,9GHz

 

hz23WHx.png

 

co do testów w Cinebenchach o to one poniżej \/, Co ciekawe tutaj trzyma trzyma 5,0Ghz:

 

CRrHP7w.png

 

napisałem także maila do supportu ASRocka:

 

Y9mT9XF.png

Edytowane przez mutissj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że tak wyszło.

Tak z czystej ciekawości "Interesuje mnie historia tego swetra" :E który założył Grucha w Chłopaki nie płaczą.

Czyli ta obudowa.

Co to jest?

 

Wiem, że to nie pomoże utrzymać 5.0 no ale serio? Podejrzewam 4k zł za wodę pękło a obudowa.. Nie mam słów by ją opisać :o

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niezłe jaja ja mam 9900k na z390 tomahawk i proc lata 4.7-5.0ghz sam z siebie na AC (noctua NHD15S) a tu mamy praktycznie lepsza płytę + wode i jest problem xD i temperatury też z tyłka

Edytowane przez Zhao

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

84°C w samym CB to sporo jak na piataka, 55-65 po przelocie to taka naprawdę dobre zestawienie V+Cooler, a druga sprawa to układ LC naprawdę kiepski bardzo kiepski i cudow nie będzie bo wydajność na poziomie coolera za dwie paczki

 

https://www.youtube.com/watch?v=y6y5qqISSh8

Edytowane przez VSS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@UP

niby 9-generacja intela powrót do luta... ale ten lut też po kosztach zrobili,

(przynajmniej lepiej jak ten glut z 3,4,5,6,7,8 generacji)

 

 

Ustawiłem napięcie 1.30v i co ciekawe nie wykrzaczą się,

temperatury wyraźnie spadły m.in ~73'C po Cinebenchu R15 w trybie 5,0GHz bez AVX

 

 

Oczywiście z 4,9GHz AVX dalej gorąco jest ale może nie co mniej:

t9vJIOq.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@UP

Zzaraz zaraz, Delid na lutowanym procesorze?

 

 

jak narazie zrobiłem 5,1GHz i 5,0GHz z AVX, po godzinnym obciążeniu w aida64 wygląda na stabilny,

bOHaL9r.png

 

 

wkurza mnie to że tak lata 5,1-5,0 jak by się nie dało na stałe ustawić zegar

Edytowane przez mutissj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...