Skocz do zawartości
robogdan

Router Netgear 8000 wąskim gardłem w sieci światłowodowej

Rekomendowane odpowiedzi

Wyczerpałem swoje pomysły dotyczące możliwego rozwiązania problemu niskiego download routera Netgear 8000 Nighthawk X6.

Badając w routerze transfery max uzyskuję ok. 350 Mb/s dla łącza 800 Mb/s. Router posiada oprogramowanie wewnętrzne do testów szybkości łącza. Kiedy podłączam komputer bezpośrednio bez pośrednictwa routera wynik jest 2 razy wyższy i wynosi ok. 670 Mb/s. o upload jest bardzo wyskoki ok. 920 Mb/s.

Router ma najnowszą dostępną aktualizację. W czasie testów wyłączyłem wszystkie urządzenia, które na co dzień łączą się z routerem. Próbowałem zmieniać MTU w routerze, ale bez efektu.

Proszę o wskazanie, co oprócz kupna innego routera mogę zrobić by uzyskać efekt wzrostu transferu download do ok. 700 Mb/s.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieniałeś serwer króry jest użyty do testów (na taki leżący bliżej Twojej lokalizacji - użyj testu ze stronik speedtest.net) ?

Łączysz się po kablu, czy po WiFi ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieniałeś serwer króry jest użyty do testów (na taki leżący bliżej Twojej lokalizacji - użyj testu ze stronik speedtest.net) ?

Łączysz się po kablu, czy po WiFi ?

 

 

Router jest podpięty kablem. Testy prowadziłem wyłącznie z wykorzystaniem funkcjonalności routera (jego integralny test bez możliwości wyboru serwera do testów). Komputer przez który łączę się z routerem wpięty na kablu gigabitowym w odległości 1m. Wykluczam więc czynniki środowiskowe bo moim zdaniem nie mają wpływu. Testy samego komputera wykonuję na certyfikowanym programie "PRO Speed Test", stąd uważam je za obiektywne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten router wyciąga ~806Mbps WAN to LAN: Router Charts - WAN to LAN Throughput. Nie masz tam ustawionego jakiegoś VPNa czy innego QoS?

 

Nie mam włączonego QOS ani też VPN - stąd szukam pomysłu na to co można z tym zrobić.

Jeden pomysł mi przychodzi do głowy mianowicie reset do ustawień początkowych, ale nic poza tym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety reset routera nie spowodował poprawy przepustowości łącza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może wina kabli sieciowych? Jakie standardy mają kable z których korzystasz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może wina kabli sieciowych? Jakie standardy mają kable z których korzystasz?

 

Niestety, chociaż o tym nie pisałem kable są OK. Ten sam kabel podłączany do komputera przepuszcza większy transfer a podłączony do routera przycina.

Musi być w tym jakaś specyfika Netgera. Podłączyłem do testów Netgeara 7500 i tak samo przycina transfer na kablu. Świadomość, że prostsze i tańsze routery nie będą miały problemu z transferem nie jest przyjemna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na forum netgeara ktoś miał identyczny problem i tak samo jak u Ciebie kable z pominięciem routera działały bez zarzutu.

Re: R8000 Slow Wired Speeds - RESOLVED

TL;DR Tried a different cable and resolved issue.

 

After pouring through configurations on both modem and router, performing factory reset twice, and changing cables a couple of times, it would seem that I have multiple cables that do not work between the modem and router. Oddly enough, these cables work between the modem and PC just fine. I'm not a cable expert so not sure why that would be, but as a last ditch effort before buying a new router, I tried another cable and my internet speed went up to just short of the 500mb download published speed.

Edytowane przez CAL44

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest to jakiś konstruktywny pomysł, żeby wymienić wszystkie kable, chociaż zmieniałem kable szukając przyczyny i dałem do rutera nowy. Zrobię więc małą inwestycję w nowe kable z "dobrymi końcówkami". Nie będę sam zaciskał końcówek. Jaki będzie efekt napiszę za kilka dni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy reset przywrócił firmware do starszej wersji? nighthawk r7000 czasem się sypie po aktualizacji, na forum netgear zalecali powrót do starej wersji. a czy jak ustawisz router w bridge mode to wzrasta prędkość?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam już odpowiedzi więc informuję, że:

1. Wymieniłem wszystkie kable na nowe (ekranowane, innym razem nieekranowane) - żadna poprawa nie wystąpiła.

2. Wgrałem jeszcze raz aktualną wersje firmware routera żeby wykluczyć błąd podczas aktualizacji - żadna poprawa nie wystąpiła.

3. Zrobiłem reset routera kilkakrotnie - żadna poprawa nie wystąpiła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy prowadziłem wyłącznie z wykorzystaniem funkcjonalności routera (jego integralny test bez możliwości wyboru serwera do testów).

Testy samego komputera wykonuję na certyfikowanym programie "PRO Speed Test", stąd uważam je za obiektywne.

To może zrób testy z PC podłączonego do routera, a nie tymi wewnętrznymi testami routera, gdzie może łączyć się z serwerem np. w Stanach.

Będziesz miał to samo narzędzie testowania w różnych konfiguracjach, a nie dwie konfiguracje i dwa różne narzędzia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety testy szybkości poprzez router potwierdziły, że router przycina szybkość.

 

 

Sprawdzę teraz ostatnią propozycję - zejście na niższą wersję firmware.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem ostatnią na tą chwilę propozycję zmianę firmware routera. Zacząłem od wersji 1-0-3-54, potem kolejne uaktualnienie, testy. Brak rezultatów. Jedynym może być to, że "teoretycznie" poprzez nową rejestrację mam 90 dniowe "darmowe" wsparcie Netgear. Zamierzam z niego skorzystać. A jeśli uzyskam zwrotnie informację podzielę się nią na forum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tą bitwę przegrałem. Chociaż na forum Netgeara opisują, że starszy firmware przynajmniej części forumowiczom pomógł - to w moim przypadku tak się nie stało. Przyczyn może być kilka, może kiedyś wrócę do tego urządzenia. Na tą chwilę zakupiłem nowy router dużo tańszy aniżeli R8000. Dziękuję wszystkim forumowiczom, którzy podpowiadali kolejne kroki do usprawnienia routera. Każda porażka boli zwłaszcza jak pomyślę ile zapłaciłem jak go kupowałem z myślą o sieci światłowodowej. Teraz już z mniejszym napięciem w chwilach wolnych będę jeszcze raz sprawdzał kolejne kroki które dzięki Waszym wskazaniom robiłem - tyle tylko, że nie z taką determinacją. Jeśli znajdę przyczynę oczywiście powrócę tu i podzielę się jak udało mi się usprawnić router.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy Netgear nie odwalił numeru z rewizjami bądź seriami gdzie inny SOC był montowany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...