Skocz do zawartości
SanDiego55

Aktualizacja Nokia N9 nie da się

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

uradowany, bo wcześniej za pomocą Nokia Software Recovery Tool zaktualizowałem Nokię N7, teraz kupiłem sobie N9 i myślałem, że uda mi się to samo wykonać. Niestety, po rozpoznaniu telefonu pojawia się komunikat, który dołączam.

 

Jest mi smutno, bo mam wgrany Harmattan PR 1.2 i myślałem, że w/w soft mi podniesie do 1.3. Niestety nie umiem za bardzo bawić się w inne sztuczki :/

post-614503-15754039138484_thumb.jpg

Edytowane przez SanDiego55

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja do wgrywania oprogramowania używałem obsługiwanego z poziomu wiersza poleceń narzędzia "flasher.exe".

Nie wiem czy inne aplikacje tego typu jeszcze działają i jeszcze obsługują Nokię N9.

 

Nie wiem też czy istnieje jakiś w miarę aktualny polskojęzyczny tutorial, ale polecam zapoznać się z tymi (angielskojęzycznymi) linkami:

Wgrywanie oprogramowania do Nokii N9: https://wiki.maemo.org/Flashing_N9

Ogólnie rzecz biorąc wgranie oprogramowania sprowadza się do tych kroków:

1. Ściągnięcie narzędzia flasher stąd (o ile dobrze pamiętam wersję 3.5, dla Windowsa plik z rozszerzeniem exe).

2. Ściągnięcie oprogramowania do Nokii N9 (dwóch plików o rozszerzeniu bin). To, które konkretnie są to pliki zależy od wersji urządzenia. Podaj 7-znakowy kod, który jest na szufladce karty SIM oraz informację, czy Twoja Nokia N9 jest w wersji 16GB czy 64GB (w ustawieniach powinny być informacje o dostępnej pamięci), to postaram się podać link do konkretnych plików.

3. Wgranie oprogramowania przy użyciu wspomnianego narzędzia flasher za pomocą dwóch komend

flasher.exe -F nazwa_pliku_z_PR_LEGACY_w_nazwie.bin -f
flasher.exe -f -F nazwa_pliku_z_PR_LEGACY_w_nazwie.bin -F nazwa_pliku_z_EMMC_w_nazwie.bin --flash-only=mmc -R

 

Różne informacje na temat użytkowania Nokii N9 ostatnimi laty: https://wiki.maemo.org/Resurrect_your_N9

Dla informacji - Nokia wyłączyła repozytoria, z których była możliwa instalacja aplikacji. Na szczęście społeczność skopiowała je i można wciąż z nich korzystać, jednak po wgraniu czystego oprogramowania konieczna jest zmiana ich adresu w plikach urządzenia (jak opisano w akapicie "Nokia Store and Repositories" ostatnio wspomnianego linku).

Edytowane przez mp107

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Ci za wpis. Jednak jak czytam, to ta cała procedura jest zbyt zawiła dla mnie - Flashery poinstalowałem, ale nie odpalają mi się na kompie - mruga okno i znika.

 

Dodatkowo, wnerwia mnie, że nie ma czegoś takiego jak było na Symbianie - "Pliki". Wgrałem kilka plików .deb i .jar do "Dokumenty" i nie widzi ich tam. Nie widzi tych plików.

 

Z każdą chwilą wkurza mnie coraz bardziej ten telefon.

Edytowane przez SanDiego55

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dodatkowo, wnerwia mnie, że nie ma czegoś takiego jak było na Symbianie - "Pliki". Wgrałem kilka plików .deb i .jar do "Dokumenty" i nie widzi ich tam. Nie widzi tych plików.
Nokia N9 domyślnie nie obsługuje plików JAR (gier i aplikacji Java J2ME). Da się je jednak uruchomić przy pomocy aplikacji phoneME.

Nie pamiętam niestety dokładnie, co i jak się robiło, ale przed chwilą uruchomiłem N9-kę świeżo po przywróceniu ustawień fabrycznych (w takim stanie ją przechowuję) i rzeczywiście chyba nie ma domyślnie aplikacji, która widziałaby te pliki. Trzeba postępować zgodnie z wcześniej podesłanym przeze mnie tutorialem, czyli aktywować tryb deweloperski, itp. Bez tego raczej ani rusz.

 

Nokia N9 to urządzenie z Linuxem "na pokładzie". To urządzenie ma niewiele wspólnego z Symbianem i o tym trzeba pamiętać. Trzeba się nieco z zakresu Linuxa nauczyć, dlatego, że Nokia wyłączyła serwery, z których się korzysta przy instalowaniu aplikacji i gier. Gdyby one działały, to można by było tego nawet nie zauważyć. Niestety jest inaczej. System MeeGo Harmattan używa plików deb oraz repozytoriów zawierających potrzebne zależności. Czym są te elementy polecam poczytać na stronach z informacjami na temat Linuxa.

 

Dzięki Ci za wpis. Jednak jak czytam, to ta cała procedura jest zbyt zawiła dla mnie - Flashery poinstalowałem, ale nie odpalają mi się na kompie - mruga okno i znika.
Czyli jest tak, jak być powinno. Musisz te aplikacje uruchamiać z poziomu wiersza poleceń (cmd). Nie mają one interfejsu graficznego (okienek), z którego mógłbyś coś "wyklikać" myszą, itp. Korzysta się z nich dzięki wspomnianym w moim poprzednim poście komendom.

 

Z każdą chwilą wkurza mnie coraz bardziej ten telefon.
Powiem szczerze. Może to zabrzmieć nieco brutalnie, ale aktualnie nie polecałbym korzystania z Nokii N9 (i N950, N900, N810, N800, 770) przez użytkownika bez wiedzy technicznej o Linuxie. Nie ma dla tych urządzeń nawet aktualnej przeglądarki internetowej. Osoby z nich korzystające na co dzień robią to właśnie ze względu na ową "Linuxową naturę". Ewentualnie dochodzi sentyment.

Nokię N9 można traktować jako obiekt muzealny, pokazujący, że Nokia potrafiła stworzyć nowoczesny system z interfejsem sterowanym gestami i pełną wielozadaniowością na długo przed iOS i Androidem. Z tego powodu sam mam go do dziś, ale nie korzystam już z niego na co dzień. Ogólnie historia powstania tego urządzenia i systemu MeeGo Harmattan jest dość długa, zawiła i ostatecznie dość smutna. Pisano o tym np. tutaj albo tutaj.

Nokia ostatecznie wybrała na następcę Symbiana Windowsa Phone/Mobile. Jak to się skończyło? Wiemy, nie wyszło.

Edytowane przez mp107

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem z maemo link:

 

https://archive.org/download/RM696/

 

 

i pobieram 2x 1,2 GB o takiej nazwie - czy to będą te pliki do upgrade'u software do 1.3? Moja Nokia jest z Orange PL kupiona na allegro

 

DFL61_HARMATTAN_40.2012.21-3_PR_LEGACY_001-OEM1-958_ARM.bin

E7FEB593_DFL61_HARMATTAN_40.2012.13-7.UKIRELAND_EMMC_UKIRELAND.bin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wziąłem się za Twój pierwszy post. Za pomocą wiersza poleceń odpaliłem tego Nokia flashera.

 

D:\Nokia\Flasher> flasher -F prlegacy.bin -f -R

flasher 3.12.1 (Oct 6 2011) Harmattan

WARNING: This tool is intended for professional use only. Using it may result

in permanently damaging your device or losing the warranty.

 

Suitable USB interface (bootloader/phonet) not found, waiting...

Device is in Sync and connect mode, sending ADL reboot.

ERROR: ReadFile error 22

Unable to detect flashing interface: standing by for device reboot.

Suitable USB interface (bootloader) not found, waiting...

Found device RM-696, hardware revision 1507

NOLO version 2.0.49

Version of 'sw-release': DFL61_HARMATTAN_10.2011.34-1.341.01.2_PR_341

Sending ape-algo image (7103 kB)...

100% (7103 of 7103 kB, avg. 31018 kB/s)

Suitable USB interface (phonet) not found, waiting...

Ping attempt 1 (250 ms)

Server application: 1.7.2

Found product RM-696 rev. 1507

Server implements softupd protocol version 1.8

Image SW version DFL61_HARMATTAN_40.2012.21-3.341.2_PR_341

Image moslo not present

Image mmc not present

Image tar skipped

Image config skipped

 

Battery level 59 %, continuing.

 

image [state progress transfer flash speed]

---------------------------------------------------------------------

[x] cert-sw [finished 100 % 1 / 1 kB NA ]

[x] cmt-2nd [finished 100 % 95 / 95 kB NA ]

[x] cmt-algo [finished 100 % 789 / 789 kB NA ]

[x] cmt-mcusw [finished 100 % 6050 / 6050 kB 2974 kB/s]

[x] xloader [finished 100 % 23 / 23 kB NA ]

[x] secondary [finished 100 % 94 / 94 kB NA ]

[x] kernel [finished 100 % 2714 / 2714 kB 1772 kB/s]

[x] rootfs [finished 100 % 1170273 / 1170273 kB 10513 kB/s]

Updating SW release

Success

 

Zrobił się restart. Teraz, gdy wchodzę w Ustawienia i O telefonie mam:

 

Nokia N9 MeeGo 1.2 Harmattan

 

Wersja

PR1.3

(40.2012.21-3.341.2_PR_341

 

Rozumiem, że to już mam zaktualizowany soft w telefonie? Bo doszły nowe opcje/ustawienia no i nie zrywa połączenia Internet :)

 

Teraz trzeba pokombinować z aktywacją trybu deweloperskiego i instalacją terminala? Niby znalazłem na open repos.net deby dla developer mode i terminala, ale co z tego, jak gdzie bym ich nie wrzucił na telefon, to ich nie widać :(

 

Super też byłoby mieć pulsowanie o nieodebranym połączeniu/sms/mms :)

Edytowane przez SanDiego55

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz trzeba pokombinować z aktywacją trybu deweloperskiego i instalacją terminala? Niby znalazłem na open repos.net deby dla developer mode i terminala, ale co z tego, jak gdzie bym ich nie wrzucił na telefon, to ich nie widać :(
http://talk.maemo.org/showthread.php?t=96018

W akapicie "FULL ROADMAP AFTER PHONE REFLASH:" opisany jest sposób instalacji pakietu zawierającego nowe, działające adresy repozytoriów. Plik deb instaluje się po pobraniu go za pomocą wbudowanej przeglądarki, klikając na plik w sekcji "Transfer danych", która pojawi się na ekranie po pobraniu pliku.

Na mojej N9 chwilowo nie mogę wejść na stronę openrepos.net, ale można wejść bezpośrednio na https://tiny.pl/t2psl. Skrót ten prowadzi bezpośrednio do pliku deb. U mnie na N9 w ten sposób mogłem zainstalować pakiet.

Ze stroną openrepos.net niestety są chwilowo jakieś problemy i może działać dość wolno. Ale przed chwilą udało mi się aktywować tryb deweloperski.

 

Super też byłoby mieć pulsowanie o nieodebranym połączeniu/sms/mms :)

Powinno dać się coś takiego zrobić: https://www.dobreprogramy.pl/Krogulec/Nokia-N-tips-tricks-cz--pogoda-na-ekranach-czuwania-i-blokady,40514.html.

Pod tym linkiem pokazano przykłady wyświetlania pogody, stanu baterii, ale z tego, co pamiętam, aplikacja jest dość szeroko konfigurowalna, więc tak jak chcesz też się pewnie da. Kwestia konfiguracji. Swoją drogą polecam poczytać wpisy na blogu tego autora, bo używał on Nokii N9 przez jakiś czas i opisał sporo aplikacji i ich konfiguracji w języku polskim. Część oczywiście może już nie działać, ale te niewymagające komunikacji z siecią powinny wciąż działać.

Lub zrobić tak, jak opisał @aspergerguy na Talk Maemo Org. Z tym, że w skryptach dotyczących powiadomień widziałem wzmianki o "meegoforum.pl", które już nie działa. W takim wypadku trzeba by plików poszukać gdzieś indziej lub użyć http://web.archive.org, mając nadzieję, że zostały tam zarchiwizowane potrzebne pliki.

Edytowane przez mp107

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dużo mi pomogłeś!

 

Zaczynam jednak lubić ten telefon :)

 

N9 Repomirrors zainstalowałem - znalazł 3 aktualizacje - fb, twitter i coś tam jeszcze. Deweloper mode się zainstalował.

 

Próbuję jeszcze wyłączyć tą rejestrację denerwującą jak włączam telefon - za każdym razem każe mi się rejestrować.

 

W terminalu wpisałem każdą z tych komend:

 

chmod -x /usr/share/ovi-startup

chmod -x /usr/bin/ovi-startup

chmod -rwx /usr/lib/AccountSetup/bin/oviplugin

 

ale zwraca mi, że te końcowe nazwy not found on device.

 

Czary mary jakieś mi piszą, jak mam coś edytować/przejść do folderu/pliku w telefonie i jest taka ścieżka np. just navigate to /home/user/.config/Nokia - nie wiem jak tak przejść :(

Edytowane przez SanDiego55

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...