Skocz do zawartości
soczystyRabarbar

[Zestaw] 5000zł Gry/Praca (bez OC)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Piszę do Was z prośbą o sklejenie zestawu do około 5000zł. Zestaw byłby używany... No właśnie, tu trochę się określić nie mogę. Gry, w które gram, chodzą na niskiej klasy sprzęcie, więc wcale nie potrzeba mi do tego uber komponentów. Ale nie wykluczam, że jakaś gra AAA w 2020+ mnie nie zaciekawi i będę chciał w nią zagrać.Ale poza tym komputer byłby używany do "pracy". Nie jakiś zaawansowany rendering 3D, ale programy ze stajni Adobe itp (co notabene nie wymaga super sprzętu). Chciałbym, by to śmigało bez zarzutów.

 

W związku z tym, zastanawiam się, czy na pewno potrzebuję jakiejś super karty graficznej. Ale pojawia się jeszcze jeden szczegół - monitor (główny) na którym będę działał to WQHD IPS 60mhz (więc ani trochę nie "gejmingowy" :P ), co pewnie też podnosi lekko wymagania. Ważnym jest to, że nie zamierzam robić żadnego OC.

 

Generalnie trochę pogooglowałem i coś tam zacząłem składać. Wstępnie wiszę na:

 

CPU: AMD Ryzen 5 3600

MSI B450 Pro Max

SSD: DATA SX8200 PRO 512GB

RAM: 2x 8 GB Patriot Viper 3333MHz

Zasilacz: Corsair TX550M

 

Ale to tylko wstępne efekty przepatrywania innych tematów i goooglowania, do tego zostaje jeszcze kwestia pozostałych podzespołów. I coś podobno trzeba BIOSa aktualizować, a w tym też noga jestem :v

 

Zastanawiam się też nad SSD, kiedy jeszcze śledziłem temat, SSD był tylko jako dysk na system i 2-3 programy. Wynikało to z ceny i pojemności, ale też awaryjności i tego legendarnego limitu zapisów. Z tego powodu jakoś mam obawy przed "ssd jako jedynym dyskiem do wszystkiego".

Edytowane przez soczystyRabarbar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I coś podobno trzeba BIOSa aktualizować, a w tym też noga jestem :v

 

Przy plytach serii MAX nie trzeba aktualizowac biosu :)

 

Zastanawiam się też nad SSD, kiedy jeszcze śledziłem temat, SSD był tylko jako dysk na system i 2-3 programy. Wynikało to z ceny i pojemności, ale też awaryjności i tego legendarnego limitu zapisów. Z tego powodu jakoś mam obawy przed "ssd jako jedynym dyskiem do wszystkiego".

 

SSD byly i sa wielokrotnie trwalsze i bardziej wytrzymale niz HDD. Nie wiem skad wziales te (zupelnie oderwana od rzeczywistosci) opinie, ale jest ona nieprawdziwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat początkowo SSD (jak wchodziły) to niektóre modele bywały awaryjne, stąd takie opinie poniekąd były słuszne. No ale dziś to już przeszłość - pomijając pojedyncze kiepskie modele. W każdym razie tak jak wyżej napisano - dziś SSD to pewniejszy wybór od HDD, bo nie ma tam części mechanicznych.

 

W każdym razie pod twoje potrzeby zaproponowałbym taki zestaw:

 

www.morele.net/inventory/info/4bb7dc11/

 

Takie uniwersum - i do pracy, i do pogrania. Grafika bardzo fajnie radzi sobie w 1440p, więc na przyszłoroczne premiery będziesz gotowy.

 

BIOSU - jak wyżej - aktualizować na tej płycie nie trzeba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SSD byly i sa wielokrotnie trwalsze i bardziej wytrzymale niz HDD. Nie wiem skad wziales te (zupelnie oderwana od rzeczywistosci) opinie, ale jest ona nieprawdziwa.

 

Akurat początkowo SSD (jak wchodziły) to niektóre modele bywały awaryjne, stąd takie opinie poniekąd były słuszne. No ale dziś to już przeszłość - pomijając pojedyncze kiepskie modele. W każdym razie tak jak wyżej napisano - dziś SSD to pewniejszy wybór od HDD, bo nie ma tam części mechanicznych.

 

Zasłyszałem, że SSD lubią sobie paść bez zapowiedzi żadnej, stąd obawy. No i kiedyś, jak na SSD 500 GB mało kogo było stać, było słychać o widmie "limitu zapisów", ale z tego co już się dowiedziałem to chyba ciężko to osiągnąć. Aczkolwiek jako jedyny dysk do pracy, gdzie codziennie będzie po kilkadziesiąt zapisów... No nie wiem, nie znam się, więc zaufam, że SSD jako jedyny dysk to już norma i nie ma powodów do obaw :)

 

Jak już przy dysku jesteśmy, rozmyslałem też nad jakimś Samsungiem Evo 970 i ciekawi mnie skąd taka różnica - zaproponowany przez Diriana ADATA 1 TB a tańsza niż ten Samsung 250 GB. W ogóle, nie wiem sam dlaczego, ale ADATA mi się kojarzy strasznie "no name'owo", ale po rozeznaniu chyba głupia logika, bo widzę że często się w zestawach przewija.

 

W każdym razie pod twoje potrzeby zaproponowałbym taki zestaw:

 

www.morele.net/inventory/info/4bb7dc11/

 

Takie uniwersum - i do pracy, i do pogrania. Grafika bardzo fajnie radzi sobie w 1440p, więc na przyszłoroczne premiery będziesz gotowy.

 

O, dziękuję bardzo. Jest już o czym myśleć. Zastanawiam się tylko, czy 16 GB ram w jednej kości to na pewno logiczny wybór, jeśli nie zamierzam rozbudowywać do większej ilości?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samsung się ceni, bo ich SSD mają bardzo dobrą renomę - i nie ma się co dziwić. Natomiast co do ADATA - to dobra firma, ale ma też w ofercie słabsze modele, które nie są za dobre. Niemniej SX 8200 Pro to bardzo dobry dysk i ceniony przez użytkowników - nie słyszałem o jakichkolwiek problemach z nim. Na rynku jest od wielu miesięcy. Teraz Samsung 970 Evo Plus 1TB spadł trochę z ceny i idzie dorwać poniżej 800 zł. Można rozważyć dopłatę, ale sam bym został przy SX 8200 Pro.

 

RAM dałem w moim zestawie 2x8GB. Kość 1x16 GB to zły pomysł - Ryzen bardzo lubi Dual Channel.

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samsung się ceni, bo ich SSD mają bardzo dobrą renomę - i nie ma się co dziwić. Natomiast co do ADATA - to dobra firma, ale ma też w ofercie słabsze modele, które nie są za dobre. Niemniej SX 8200 Pro to bardzo dobry dysk i ceniony przez użytkowników - nie słyszałem o jakichkolwiek problemach z nim. Na rynku jest od wielu miesięcy. Teraz Samsung 970 Evo Plus 1TB spadł trochę z ceny i idzie dorwać poniżej 800 zł. Można rozważyć dopłatę, ale sam bym został przy SX 8200 Pro.

 

RAM dałem w moim zestawie 2x8GB. Kość 1x16 GB to zły pomysł - Ryzen bardzo lubi Dual Channel.

 

Ach, racja. Zmylił mnie opis na Morelach, bo było "16gb" a nie "2x8gb", ale faktycznie to dwie kości.

Poczytałem trochę opinii o tej obudowie - czy ona na pewno nie jest za mała na płytę ATX? Pomieści to chłodzenie, masę kabli itd.?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Złożyłem kilka zestawów (ostatni tydzień temu dla znajomego) w tej budzie z dokładnie tą płytą i tym chłodzeniem i wszystko się zmieściło ;)

 

Buda jest mała ale przemyślana i dobrze wentylowana, kabelki też idzie ułożyć, a zasilacz masz modularny więc nie wszystkie podepniesz.

 

Jak chcesz to są większe budy, np. wielka kobyła Armis AR7. Fajna jest też Pure Base 500, która dodatkowo ma maty wyciszające i nie jest aż taka wielka, ale zarazem nie tak mała jak Signum.

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm, to chyba wszystko mam ogarnięte, wszystko wygląda solidnie, podoba mi się, chyba na taki się zdecyduję, bo i chyba też nikt więcej nic nie dopowie :D Zresztą pytań też chyba już żadnych nie mam.

Edytowane przez soczystyRabarbar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm, to chyba wszystko mam ogarnięte, wszystko wygląda solidnie, podoba mi się, chyba na taki się zdecyduję, bo i chyba też nikt więcej nic nie dopowie :D [...]

 

Zestaw, ktory zaproponowal kolega Dirian jest bardzo solidny wiec i dopowiadac za bardzo nie ma co :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie odświeżyć temat, bo przez małe obsuwy zestawu jeszcze nie kupiłem. A widzę że trochę spadły ceny i zastanawiam się, czy w tym budżecie nie znajdzie się teraz coś lepszego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • O tym, że wielokrotnie obywatel jest opodatkowywany, co w efekcie daje wysokie opodatkowanie (procent składany). No nie wiem ... z mojej wypłaty jest zabierane niemal 42% podatku (koszt pracodawcy - to co dostaję na rękę). Jeszcze parę lat temu, to było "tylko" ~38%.
    • Ciekawe info na temat antyczita   Widocznie zmiana anticzita eliminuje nam Afterburnera. Generalnie mi to nie przeszkadza o ile nie zacznie sypać banami z tyłka.  
    • Akurat nie podkręcam za bardzo podzespołów więc dzięki za podrzucenie tańszej wersji. Pomyślę i wybiorę co mi podpasuje.  Dzięki wam. 
    • Największa różnica w wydajności jest między 4070, a 4070 Super i tu najbardziej opłaca się dopłacić. Miedzy 4070 Super, a 4070Ti różnica jest znacznie mniejsza i dołożyć trzeba kolejne kilkaset zł. To samo między 4070Ti, a 4070Ti Super. Największe różnice są w rozdzielczości 4K gdzie dodatkowy vram w 4070Ti Super pozwala mu na lepsze osiągi względem 4070Ti.  Jak zapatrujesz się na mocniejsze karty to radziłbym od razu myśleć o zasilaczu. Teoretycznie zasilacz 550W powinien wystarczyć jednak CPU u Ciebie ma 150W poboru w trybie turbo, RTX 4070Ti obciążona w grach średnio ciągnie ponad 260 W, jednak w pikach (karta nie ma liniowego poboru prądu) potrafi przekroczyć 400W. Do tego dochodzą wszelkie peryferia z płytą i może się zdarzyć że chwilowy pobór znacznie przekroczy możliwości zasilacza. W przypadku 4070Ti Super i 7900XT wartości są jeszcze większe. Problem może nigdy nie wystąpić ale sam musisz zdecydować czy "chuchać na zimne" i dla pewności od razu brać mocniejszy zasilacz. Przy RTX 4070/Super pobór (i piki poboru) jest sporo mniejszy więc przy obecnym zasilaczu nie powinno być żadnych problemów. Śmiem twierdzić że się nie mylę. Po pierwsze to odnosiłem się do wydajności kart które mieszczą się w kwocie jaką początkowo Autor zasugerował czyli do ok. 3000 zł. Tu nie ma RX 7900XT, a jest 7800XT i 7900 GRE. Obie te karty z włączonym RT wypadają słabiej od RTX 4070, a lepiej tylko w standardowym rasterze. Dokładnie taka sama sytuacja jest w przypadku droższych kart czyli 4070Ti/Super vs 7900XT. W rasterze górą jest Radeon, w RT RTX-y. Nie znam żadnego solidnego portalu robiącego testy kart na którym 7900XT maiłby przewagę nad 4070Ti/Super w Hogwart Legacy przy włączonych wszystkich opcjach RT.
    • Jak Ksiądz robił grube wałki to nie ma taryfy ulgowej , do celi z  ''długim Józkiem'' i sprawa załatwiona .
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...