Skocz do zawartości
lobudek

Asus prime z390-p ma problem z pamięciami

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj złożyłem zestaw na i5 9400f, płycie asus z390-p i 16GB Corsair, model cmk16gx4m2d3000c16. Po wczytaniu profilu Xmp płyta kilka razy próbuje wstać po czym resetuje ustawienia do domyślnych 2133mhz. Przy ręcznym ustawianiu na 3000Mhz a nawet 2666mhz ten sam problem. Nie wiem co jest grane, nigdy nie miałem takiego problemu.

Edytowane przez lobudek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Upewniłbym się czy uefi jest zaktualizowane do najnowszej wersji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na platformie intela pamięci raczej idą z palca na xmp bez problemu, a często można jeszcze sporo podkręcić.

 

Albo pamięci padnięte.

 

Albo płyta (porty ram mechanicznie, wygięte piny w gnieździe procesora)

 

1. Na pewno reset biosu i próba odpalenia kompa na stocku.

2. Jeśli nie pomoże to zaczął bym od sprawdzenia gniazda procesora i portów ram.

3. Następnie jeśli wszystko ok, próbował odpalić na jednej kości w różnych bankach pamięci (lub sprawdzić pamięci u znajomego w innym kompie)

Edytowane przez kubinek83bb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na platformie intela pamięci raczej idą z palca na xmp bez problemu, a często można jeszcze sporo podkręcić.

 

Albo pamięci padnięte.

 

Albo płyta (porty ram mechanicznie, wygięte piny w gnieździe procesora)

 

1. Na pewno reset biosu i próba odpalenia kompa na stocku.

2. Jeśli nie pomoże to zaczął bym od sprawdzenia gniazda procesora i portów ram.

3. Następnie jeśli wszystko ok, próbował odpalić na jednej kości w różnych bankach pamięci (lub sprawdzić pamięci u znajomego w innym kompie)

Komputer jest nowy, wczoraj go składałem. Nie ma mowy o pogiętych pinach itp. Tak samo porty RAM. Podmienię ramy i na inne. Właśnie wróciłem z pracy i będę kombinował. Dam znać czy coś pomogło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Edit. Właśnie zamieniłem pamięci na g.skill f4-3000c16s i identyczne zachowanie płyty. Próbowałem z 1 kością w każdym slocie i nic się nie zmieniło. Już mi ręce opadają, bo nie wiem co jest nie tak....

Na stronie producenta nie mają oficjalnego wsparcia ani jedne ani drugie RAMy co sprawdzałem. Sloty są w porządku.

Edytowane przez lobudek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się ustawić ramy na 2666MHz. Nie mam pojęcia czy to kwestia niekompatybilnego RAM czy coś innego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wrzucasz kości do prawidłowych gniazd? Tam masz kolejność, w jakiej należy obsadzać gniazda przy 4 slotach RAM.

Jeśli wrzucasz nie do tych co trzeba to mogą być cyrki.

 

Jeśli to nie to, to obstawiam problem mechaniczny z płytą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak juz wszystko zostalo wyczerpane to proponuje zluzowac cooler na cepie a dodadkowo wyjac cepa sprawdzic piny i na luznym coolerku odpalic profil xmp dajac manualnie 1.37v na vram i 1.220 io sa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie składałem kompa na tej płycie i pamięci wedle instrukcji muszą być obsadzone w 2 i 4 slocie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie problem cały czas nie jest rozwiązany. Nawet z 1 kością jest ten sam problem. Nie wiem co robić.

edit: Zdjąłem chłodzenie, wyjąłem proca- piny idealne, złożyłem z powrotem, ramy włożyłem w 2 i 4, włączyłem xmp i dałem 1.37V. Komp wstał, więc chyba coś pomogło. Nie wiem w czym był w takim razie wcześniej problem...

Edytowane przez lobudek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...