Skocz do zawartości
Gobli

Zarządzanie dźwiękiem przez Windows... mam dosyć. Czy karta muzyczna ma sens?

Rekomendowane odpowiedzi

Hej ho

Mam dosyć tego jak "brzmi" mój Windows 10 (a konkretniej: zintegrowany Realtek, jedna z tych odmian, które nie pokazują nawet dedykowanego panelu sterowania). Jedyne co pomaga (na razie) to włączenie w ustawieniach normalizacji - dzięki tej opcji nie muszę kombinować z głośnością filmów, muzyki, gier. Ale ma to też spory minus... bo tak na prawdę nie mogę wtedy niczego puścić głośniej niż system uważa że wypada. Jak wyłączę normalizację to większość odtwarzanych filmów jest bardzo cicho :( a np. dźwięki systemowe czy gry mogę puścić tak, uszy bolą ;)

Czy dźwiękówka (najlepiej na USB) ma sens, pomoże na powyższe? :) Czy może Windows 10 po prostu tak ma?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że ma sens. Realteki poza 1220 i 1150 to zwykłe crapy, nawet karta muzyczna za 100zł będzie lepsza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłącz dźwięki systemowe

 

Nie chodzi mi o to, że dźwięki systemowe są problemem. Problemem jest dysproporcja w możliwościach ustawiania głośności dla np. gier i filmów: gry super głośno, a filmy jakby 2-3 razy ciszej, mimo że jedno i drugie ma suwak na maksa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gry super głośno, a filmy jakby 2-3 razy ciszej, mimo że jedno i drugie ma suwak na maksa.

Przycisz dźwięk w środku gry a w odtwarzaczu, ktorego ożywasz do oglądania filmów, podgłośnij :E:thumbup:

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie powinno tak być, sprawdź ustawienia miksera w systemie i aplikacji których używasz do odtwarzania filmów/muzyki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwierzcie mi, sprawdzałem już wszystko poza wymianą dźwiękówki :) pisanie tutaj to dla mnie ostateczny krok przed ewentualnym zakupem (lub pożyczeniem do przetestowania).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może być jeszcze uszkodzona integra, wbrew pozorom się to zdarza i nie jakoś bardzo rzadko. Moim zdaniem nawet karta muzyczna za 100zł rozwiąże problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale problemem jest chyba to, że autor nie chce ustawić głośności w grach, tak to przynajmniej widzę. :E

Niestety, co gra to inny poziom dźwięku, sam "wspominam miło" Watch Dogs, wszędzie głośno, a tam suwaki na maks i cicho, trzeba było kilka klików na potencjometrze głośników dodawać.

 

Co nie zmienia faktu, że Realteki to ciągle słaba opcja, nawet 1220, sam się przekonałem.

Pytanie, o ile lepsze będą karty za 100 zł, ale chyba ważka na USB za 230 czy coś koło tegoto już niezły kozak. Tylko ona nie ma softu zdaje się? :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymiana dźwiękówki jak najbardziej ma sens, ale tylko wtedy gdy zmienisz ją na coś sensownego, bo np. wymiana na takiego Xonar'a DX mija się z celem :) Co do różnic głośności w filmach , różnice biorą się z kompresji, słabego kodeka i dziadowskiego źródła przy nagrywaniu. Nawet na dobrym sprzęcie ten "efekt" występuje przy pobieranych treściach z sieci.

 

@Zas ALC1220 sam w sobie jest dobrym kodekiem a na to jak zagra ma wpływ wiele czynników, np. jak producent nie będzie oszczędzał na kondensatorach, AMPie i przetworniku to taka "Integra" zagra co najmniej zadowalająco. Też się przekonałem na własnej skórze :) Kiedyś posiadałem AIM sc808 i przy jego wymianie byłem "zmuszony" do korzystania przez jakiś czas z "Integry". Fakt, na początku byłem mocno rozczarowany audio które nie potrafiło napędzić prawidłowo moich słuchawek, ale po podłączeniu przedniego panela i wpięciu do niego słuchawek nie mogłem wyjść z podziwu... Integra grała na podobnym poziomie co AIM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Autor nie napisał jakiego ma realteka, ale sądząc po stopce i podanej tam płycie głównej ma ALC 892, a więc przestarzały, kiepskiej jakości kodek. Nawet wymieniając na takiego Xonara DX usłyszy różnicę ;)

 

Jeśli jednak autor chce coś porządnego to wiadomo, minimum 300zł trzeba wydać.

 

Btw sam na swojej płycie głównej mam ALC 892 i byłem zrozpaczony kiedy usłyszałem jak gra, stąd byłem zmuszony zakupić coś lepszego, padło na Sound Blaster Zx.

Edytowane przez Banan92

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie usłyszy różnicy... na DX nie ma AMPa więc zagra tak samo beznadziejnie :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja jestem pewien że usłyszy. Xonar DX to wcale nie taka zła karta, na pewno lepsza od ALC 892. Ale czy warto? To już zapytanie do autora tematu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta karta jest słaba, z "Prawdziwymi" Xonarami łączy ją tylko nazwa marketingowa...ona była "dobra" jak na 2009...ale nie o tym ten wątek...

Edytowane przez korki45

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale wzmacniacz na głośniki czy słuchawkowy to chyba nie wszystko, liczy się też sam układ DAC, prawda? :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Autor ewidentnie nie ma problemu z kartą, tylko z własną wiedzą na temat ustawień i sterowników. Nowa karta nic w tym zakresie nie zmieni. Wystarczy trochę googla oraz ewentualnie instalacja nowych sterowników: czy też od Realteka (może nie być ładnego menadżera dźwięku, który każdy laik by ogarnął) czy też od producenta płyty (zazwyczaj pojawia się w nich dedykowanych panel do dźwięku).

 

Wydawanie 300 zł bo ktoś nie ogarnia mija się z celem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Autor ewidentnie nie ma problemu z kartą, tylko z własną wiedzą na temat ustawień i sterowników. Nowa karta nic w tym zakresie nie zmieni. Wystarczy trochę googla oraz ewentualnie instalacja nowych sterowników: czy też od Realteka (może nie być ładnego menadżera dźwięku, który każdy laik by ogarnął) czy też od producenta płyty (zazwyczaj pojawia się w nich dedykowanych panel do dźwięku).

 

Wydawanie 300 zł bo ktoś nie ogarnia mija się z celem.

 

Och, totalnie nie mam wiedzy, ale żyję z zajmowania się na co dzień setką różnych komputerów. Sterowniki od Realteka są aktualne.

Co do dźwiękówki, 300zł mi niestraszne o ile choć trochę by mi to miało pomóc. Wiem, że filmy mogą się zachowywać różnie zależnie od użytego kodeka audio - ale kiedy włączę normalizację dźwięku w ustawieniach Windowsowych wszystko pięknie gra (poza muzyką, która jest wtedy za cicho nawet na maksymalnym podgłośnieniu), stąd myśl, że winę może ponosić system bądź sterownik/dźwiękówka. Nie zależy mi na jakiejś mega jakości - nie jestem jakimś audiofilem, a z moimi zepsutymi 34 latami na karku niestety już słuch mi siada, więc chcę by grało po prostu głośno bez trzasków :)

Edytowane przez Gobli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobna karta dźwiękowa nawet bez wzmacniacza i tak zagra z 50-80% głośniej niż integra, więc spokojnie możesz rozglądać się za dźwiękówka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro jest to problem z filmami to próbowałeś różne odtwarzacze wideo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro jest to problem z filmami to próbowałeś różne odtwarzacze wideo?

Tak, nie jest to zależne od użytego playera (testowane na VLC, MPC, Windows Media)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prostu kup dedykowaną kartę, wewnętrzną lub na USB i tyle w temacie. Skoro nie możesz przez tyle czasu rozwiązać swojego problemu to nie pozostaje nic innego jak dodanie osobnej dźwiękówki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...