Skocz do zawartości
shaman7

Temperatury Ryzen 5 3600 z Fortis 3

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Trochę niepokoją mnie temperatury (i tutaj sam montowałem komputer więc może coś zepsułem) w.w Ryzena, idle max około 40 stopni (min. 32st.), a w grach max nawet skacze do 76, jednak jak oglądam na bieżąco (programem HWMonitor) to raczej oscylują temperatury w okolicach 65-70 stopni przy obciążeniu 2-3 godzinnym w Call of Duty 2019. Generalnie w internecie mało co można znaleźć na temat temperatur Ryzena pod obciążeniem więc może ktoś ma a nawet ma z chłodzeniem Fortis 3 v2 i się wypowie jak u niego temperatury wyglądają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam fortisa ale u mnie temp na OC są w granicach max 43st :E w idle max 28st tyle mogę Ci powiedzieć odnośnie temp ale sprawdź czy masz dobrze pastę nałożoną na CPU / dociśnięty cooler dobrze. i jak masz wentylacje w obudowie zrobioną? :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko w normie, tak ma być a co do pana wyżej 28C w idle i 43 jeszcze po OC to chyba tylko na wodzie, nie siej pan dezinformacji, tu chodzi o chłodzenie powietrzne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obudowa SPC signum SG1TG. Jeden cooler z tyłu stockowy, z przodu dwa dokupione (sigma Pro 120mm) które wtłaczają powietrze do środka oraz 2 wenty 120mm u góry, które odprowadzają powietrze w górę (Sigma pro 120mm "nakierowany" na procek,a ten drugi 120mm stockowy na prawą część obudowy ale w sumie on mało co chłodzi, może delikatnie RAM i częściowo kartę). Generalnie raczej z pastą powinno być okej, cooler dokręcony był na maksa ale bez użycia super siły. Pastę dałem grizzliego. Ewentualnie mógłbym spróbować mocniej dokręcić jeszcze ale nie wiem czy jest taki sens. Jak coś ten ryż jest bez OC, OC planuję w najbliższym czasie zrobić (chociaż delikatne).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko w normie, tak ma być a co do pana wyżej 28C w idle i 43 jeszcze po OC to chyba tylko na wodzie, nie siej pan dezinformacji, tu chodzi o chłodzenie powietrzne.

 

jakbyś pan zobaczył w stopce co mam napisane to byś wiedział że to na wodzie, pisałem że nie mam fortisa i powiem jak jest u mnie.

 

 

wydają się spoko temp. nie masz się czym przejmować

Edytowane przez prosobol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tyle gorętszy jest r5 3600 od 2600? aż nie chce mi sie wierzyć - ja mam Ferę 3 (gorsza od Fortis 3) i na stocku z puszczonym prime95 (wersja bez avx) 55st nie przekracza, a w takim bf5 ledwo do 48st dochodzi

(tu film z mapy Roterdam, który nagrałem zaraz po kupnie i montażu procka)

 

70 st to miałem po OC do 4,1ghz i jak dałem mu napiecie 1,43v

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzeny 1xxx i 2xxx są zdecydowanie chłodniejsze, przekroczyć 60* w prime95 na 1600 3.9ghz 1.35v , dodatkowo ram 3600cl14 było bardzo ciężko. W grach lekko ponad 40*, opisuję tu sytuacje na noctule. To samo chłodzenie, ryzen 3600 i prime95 na 1.35v pod 100*, zastosowanie thermal grizlly zbiło temp w prime do 80* po 10 minutach wygrzewania, więc jest przepaść temperaturowa. To nie wina chłodzeń, a zdecydowanie mniejszej powierzchni odbierania ciepła, z ryzenów 3xxx .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie patrzcie na poprzednie generacje, zen 2 to inna filozofia ze wszystkim... też mam fortisa 3 i po manualnym OC r5 3600 @ 4.2ghz 1.35v u mnie skok zdarza się do 70c w bf5 ogólnie trzyma tam 60-65 w cinebench r20 nie przekraczam 75c w chłodne dni takie jak teraz 72 Wszystko zależy też od obudowy i obiegu powietrza, ja do testów i gier puszczam na sztywno z pod kontrolera na obudowie dwie 140stki z przodu BQ shadow wings 2 na 12v (900rpm)

u góry 900rpm 140 BQ SW2 i tył 1200rpm 120 BQ SW2. Przy wentylatorach sterowanych automatycznie są gorsze wyniki niż ustawione na sztywno

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od tego, jak jest przekazane ciepło z rdzenia na IHS.

Jak lut jest kiepski, to temperatury będą wysokie bez względu na to, czy masz założona noctuę czy fortisa.

 

Ja dzisiaj szarpnąłem się na nowy OCCT i zapuściłem Power Supply na 40 minut, żeby sprawdzić zasilacz, bo mi napięcie 12V siada do 11.4 Volt pod obciążeniem - nie dobrze.

 

Dawno nie maiłem takiego ogrzewania w domu :lol2:

 

Dodam tylko, że mam na procu 10 letni cooler Zalman 9900 CU z jednym wentylatorem - czyli konstrukcja z epoki kamienia łupanego :P

 

https://www.purepc.pl/chlodzenie/zalman_cnps_9900_led

 

Więc Fortis powinien spokojnie ogarniać 12 wątków w nowych Ryżach - zrób ten sam test co ja i pokaz wyniki.

 

Buda bez wentylatora nawiewowego i z jednym wywiewowym 120mm z tyłu.

Buda BQ 600 silent uchodząca za piekarnik.

 

8428274500_1576225562_thumb.jpg 5508384900_1576225561_thumb.jpg 8828013600_1576225561_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Generalnie w internecie mało co można znaleźć na temat temperatur Ryzena pod obciążeniem więc może ktoś ma a nawet ma z chłodzeniem Fortis 3 v2 i się wypowie jak u niego temperatury wyglądają.

U mnie przy takim zestawie aktualnie 31-32 st przy pulpicie. 39 st net+youtube. W grach 60-70 w zależności od obciążenia. W stability test w Aida 64 cpu+cache+fpu+memory przy 1300 rpm wentylatora max temp 82 st przy skokach, średnio 75 st. Tu będziesz mógł sobie realnie porównać z moimi.

Krzywą wentyla mam własną ustawioną w UEFI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie na 3700X w idle z FERĄ 3 + Venturi HP 12 mam 32-35 st. (35 po dłuższym działaniu, w sumie chyba temp. ogólnie mi skoczyły na UEFI 1.0.0.4), oborty wentylatora 950 RPM.

 

W OCCT (16t AVX) dobijało maksymalnie do 70 st. po 10-15 min. z obrotami 1200-13000 RPM (skoki na chwilę do 1400 przy pikach na 72-73, ale to incydentalne i zaraz zbijane)

 

Czy 3600 powinien być chłodniejszy - nie wiem :E

Edytowane przez Zas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzeny 1xxx i 2xxx są zdecydowanie chłodniejsze, przekroczyć 60* w prime95 na 1600 3.9ghz 1.35v , dodatkowo ram 3600cl14 było bardzo ciężko. W grach lekko ponad 40*, opisuję tu sytuacje na noctule. To samo chłodzenie, ryzen 3600 i prime95 na 1.35v pod 100*, zastosowanie thermal grizlly zbiło temp w prime do 80* po 10 minutach wygrzewania, więc jest przepaść temperaturowa. To nie wina chłodzeń, a zdecydowanie mniejszej powierzchni odbierania ciepła, z ryzenów 3xxx .

 

Przesadzasz, wszystko na auto. Co to jest ta Dioda PCH ?

 

1cf6a237c441.jpg

 

 

U mnie na 3700X w idle z FERĄ 3 + Venturi HP 12 mam 32-35 st. (35 po dłuższym działaniu, w sumie chyba temp. ogólnie mi skoczyły na UEFI 1.0.0.4), oborty wentylatora 950 RPM.

 

W OCCT (16t AVX) dobijało maksymalnie do 70 st. po 10-15 min. z obrotami 1200-13000 RPM (skoki na chwilę do 1400 przy pikach na 72-73, ale to incydentalne i zaraz zbijane)

 

Czy 3600 powinien być chłodniejszy - nie wiem :E

 

edit

 

A zapuść na takich ustawieniach ;) tykanie ładnie leci w dół :E

 

 

 

 

05c646a7c1be.jpg

Edytowane przez Roberto78

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...