Skocz do zawartości
mrc_jarz

PC do mniej wymagających gier do 2K

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem!

 

Brat chce kupić kompa, który uciągnie najnowsze gry na 40-50fps. Składam go, dajcie znać czy widzicie jakieś bottlenecki. Nie planuję OC.

 

Na ten moment kupiłem do niego:

Monitor

Grafika: PowerColor RX 580 8GB

Dysk SSD: Kingston KC600 512GB SATA3

 

Przymierzam się do zakupu pozostałych części:

-Procesor: AMD Ryzen 3 1200 BOX

-MB: Gigabyte GA-A320M-H

-RAM: Patriot Viper 4, DDR4, 2x8 GB, 3000MHz, CL16

-Zasilacz: SilentiumPC Elementum E2 SI 450W

 

Będzie spoko?

Edytowane przez mrc_jarz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Widzę tu bardzo budżetowe podejście do sprawy :P

Grafika i dysk ok, mam tylko nadzieję, że kupiłeś ją w rozsądnej cenie (700-800zł max za nową ze sklepu).

 

Widzę potencjalny bottleneck jeśli chodzi o procka w zależności od gier w jakie brat będzie grał. Szczególnie, że nie planujesz OC a akurat r3 1200 wręcz go wymaga by osiągnąć jak na procka 4/4 sensowną wydajność.

Inna sprawa, że to jest właśnie 4/4 :/ Współczesne gry wykorzystują wielowątkowość dlatego bym nie brał r3 1200, naprawdę warto dopłacić te 200-250zł do r5 1600 albo r5 2600. Jest 2x droższy ale też znacznie wydajniejszy (to już 6 rdzeni i 12 wątków) i w przyszłości będzie można tam włożyć znacznie mocniejszą grafikę.

Płyta to chyba jedna z najtańszych. Nie bolą Cię 2 sloty na RAM? Też bym dołożył :P Chociaż do B450M DS3H albo ASRock AB350M Pro4. Mają też lepszą sekcję i jakiś radiator na niej. Lepszy chipset też pozwala na ewentualne lekkie OC (tak, wiem że nie planujesz).

Zasilacz ujdzie i na styk wystarczy (na rx580 polecałbym jednak UV zrobić) ale do vero l2 500W wystarczy dodatkowe 50zł a ma większą moc i certyfikat bronze.

RAMy są ok.

 

Innymi słowy serio wyskrobałbym dodatkowe 300-350zł przede wszystkim na procka i płytę, bo ma to sens. Czasem nie warto oszczędzać za bardzo :P Poluj na jakieś okazje cenowe a w przypadku procka używki.

 

Edit. Dobra widzę, że edytowałeś post.

Monitor domyślam się, że ma rozdziałkę fhd?

Ile z budżetu 2K już wydałeś, tzn ile zostało na platformę i zasilacz?

Edytowane przez domino97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź :D

 

Generalnie szukam optimum wydajność/cena - R3 1200 jest królem tej kategorii według benchmarków. Brat jest niedzielnym graczem strategii i cRPG, to i nie potrzebuje bardzo mocnego sprzętu. Przemyślę tego R5 1600, rzeczywiście też jest bardzo w cenie w porównaniu do wydajności, a szkoda żeby R3 nie wyrabiał przy karcie.

 

Co do płyty - 4 sloty RAM-u to legitny postulat. Poczytam o tej sekcji zasilania i radiatorze i może faktycznie dołożę.

 

Planowałem wcześniej kupić Vero. Przegapiłem, że ten Elementum nie ma certyfikatu :)

 

 

Co do karty, przybyła z hiszpańskiego amazona za 720 na Black Friday. Mam nadzieję że się spisze :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź :D

 

Generalnie szukam optimum wydajność/cena - R3 1200 jest królem tej kategorii według benchmarków. Brat jest niedzielnym graczem strategii i cRPG, to i nie potrzebuje bardzo mocnego sprzętu. Przemyślę tego R5 1600, rzeczywiście też jest bardzo w cenie w porównaniu do wydajności, a szkoda żeby R3 nie wyrabiał przy karcie.

 

Co do płyty - 4 sloty RAM-u to legitny postulat. Poczytam o tej sekcji zasilania i radiatorze i może faktycznie dołożę.

 

Planowałem wcześniej kupić Vero. Przegapiłem, że ten Elementum nie ma certyfikatu :)

 

 

Co do karty, przybyła z hiszpańskiego amazona za 720 na Black Friday. Mam nadzieję że się spisze :D

Pod względem cena/wydajność r3 1200 to dobry procesor ale zmienia to faktu, że jest też bardzo budżetowy. I przydałoby się na nim OC, bo można go bez problemu podkręcić do 3,9-4Ghz (no może po wymianie chłodzenia nawet na Spartana).

Pisząc cRPG masz na myśli bardziej klasyczne RPG jak baldur's gate czy nowsze w tym stylu: Pillars of Eternity? Czy może RPG ogólnie w tym A-RPG jak AC Odyssey czy Kingdome Come: Deliverance? Te dwie gry podałem nie bez powodu, to buble techniczne i są bardzo wymagające jeśli chodzi o procka. No ale w większości gier na prockach 4/4 da się grać, sporadycznie pojawiają się takie kwiatki. Pewnie się to jeszcze pogorszy jak wyjdzie nowa generacja konsol.

Jak rzeczywiście nie są to bardzo wymagające sprzętowo tytuły to r3 1200 niby powinien dać radę... polecam testy i po prostu yt, żeby się zorientować jak to będzie wyglądało.

 

Jest jeszcze jedna rzecz o której zapomniałem, na B450 będzie można w przyszłości włożyć ryzena 3 gen, bo te płyty obsługują nową generację.

 

Elementum ma 80plus, Vero l2 ma bronze. Doczytałem, i Elementum ma 80plus 230V EU, vero l2 ma bronze 115V. Także Elementum nie ma wcale jak się okazuje wiele gorszej sprawności. Niezły marketing :P

https://www.plugloadsolutions.com/80PlusPowerSuppliesDetail.aspx?id=0&type=4

Vero ma trochę więcej kabli i ma większą moc, na stronie SPC jest całkiem dobrze specyfikacja opisana :)

E2 450W też powinien to uciągnąć, szczególnie z r3 1200. Na rx580 polecam UV, zmniejszy to pobór prądu i temperatury a tym samym hałas pod obciążeniem. Te karty mają fabrycznie trochę zbyt wysokie napięcie.

Edytowane przez domino97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod względem cena/wydajność r3 1200 to dobry procesor ale zmienia to faktu, że jest też bardzo budżetowy. I przydałoby się na nim OC, bo można go bez problemu podkręcić do 3,9-4Ghz (no może po wymianie chłodzenia nawet na Spartana).

 

Pisząc cRPG masz na myśli bardziej klasyczne RPG jak baldur's gate czy nowsze w tym stylu: Pillars of Eternity? Czy może RPG ogólnie w tym A-RPG jak AC Odyssey czy Kingdome Come: Deliverance? Te dwie gry podałem nie bez powodu, to buble techniczne i są bardzo wymagające jeśli chodzi o procka. No ale w większości gier na prockach 4/4 da się grać, sporadycznie pojawiają się takie kwiatki. Pewnie się to jeszcze pogorszy jak wyjdzie nowa generacja konsol.

Jak rzeczywiście nie są to bardzo wymagające sprzętowo tytuły to r3 1200 niby powinien dać radę... polecam testy i po prostu yt, żeby się zorientować jak to będzie wyglądało.

 

No właśnie o to chodzi - to będą Pillarsy, Baldur's Gate. Spoza cRPG to może Wiedźmak albo jakiś TES. Nie wiem czy R5 1600 by coś poradzić na masakrę optymalizacyjną z AC Odyssey :D

 

Wziąłem R3 1200. Jeśli będzie niedomagał, to może za jakiś czas trochę go podkręcę. Pewnie skromnie, bo chłodzenie i płyta słabe.

 

Jest jeszcze jedna rzecz o której zapomniałem, na B450 będzie można w przyszłości włożyć ryzena 3 gen, bo te płyty obsługują nową generację.

 

Przez najbliższe 4-5 lat nie będzie raczej żadnych zmian w tym PC, a po takim czasie pewnie R 3xxx będą już też przestarzałe :P Wziąłem Gigabyte'a z b350 i 4-ema slotami na RAM.

 

Elementum ma 80plus, Vero l2 ma bronze. Doczytałem, i Elementum ma 80plus 230V EU, vero l2 ma bronze 115V. Także Elementum nie ma wcale jak się okazuje wiele gorszej sprawności. Niezły marketing :P

https://www.plugloadsolutions.com/80PlusPowerSuppliesDetail.aspx?id=0&type=4

Vero ma trochę więcej kabli i ma większą moc, na stronie SPC jest całkiem dobrze specyfikacja opisana :)

E2 450W też powinien to uciągnąć, szczególnie z r3 1200. Na rx580 polecam UV, zmniejszy to pobór prądu i temperatury a tym samym hałas pod obciążeniem. Te karty mają fabrycznie trochę zbyt wysokie napięcie.

 

No to też dałem się złapać na tego Bronze'a :D No trudno, zyskałem chociaż trochę kabli i moc, może się przydadzą ;) Gdzieś czytałem, że certyfikaty windują cenę automatycznie, a nie zawsze ich brak oznacza złą sprawność :) Zobaczę jak z hałasem i temperaturami karty i pomyślę o UV ;)

 

Dzięki jeszcze raz za komentarze w temacie! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj r5 1600 w x-kom jest za 399zł. R3 1200 to słaby pomysł do gier na dzisiaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie o to chodzi - to będą Pillarsy, Baldur's Gate. Spoza cRPG to może Wiedźmak albo jakiś TES. Nie wiem czy R5 1600 by coś poradzić na masakrę optymalizacyjną z AC Odyssey :D

 

Wziąłem R3 1200. Jeśli będzie niedomagał, to może za jakiś czas trochę go podkręcę. Pewnie skromnie, bo chłodzenie i płyta słabe.

 

Przez najbliższe 4-5 lat nie będzie raczej żadnych zmian w tym PC, a po takim czasie pewnie R 3xxx będą już też przestarzałe :P Wziąłem Gigabyte'a z b350 i 4-ema slotami na RAM.

Na pewno byłoby lepiej :P Wiem jak to wygląda w Kingdome Come: Deliverance, nawet między prockiem 4/4 a 4/8 jest przepaść. Na 4/4 jest prawie niegrywalna. Cryengine psia mać...

Wiesiek 3 działa dobrze na 4/4 jak każda starsza gra, bo to był wtedy standard. Ta gra akurat siedzi na grafice.

 

Najwyżej go sprzedaż i wymienisz :P

 

1 generacja ryzenów czyli np. r3 1200, który wziąłeś ma już 2 lata a wciąż nie jest jakoś bardzo przestarzała. W przyszłym roku będą tylko drobne usprawnienia i zostanie jeszcze obecna platforma AM4. 3 generacja wprowadziła sporo zmian, IPC wzrosło o ok 15% i tym samym pojedynczy rdzeń jest mocniejszy od obecnego Intela. B350 od Gigabyte obsługuje 3 gen, oni dali chyba obsługę dla wszystkich lub prawie wszystkich swoich płyt. Za 5 lat to nie wiem co będzie ale taki r5 3600 zawsze będzie lepszy od r3 1200 i będzie go można kupić tanio tak jak teraz używany i7-3770 kosztuje ok 300zł. A i5-3470 ok 100zł, tym samym podziwiam jak ktoś siedzi na i3 ;)

Edytowane przez domino97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Witam po rocznej przerwie ; -). Odnawiam temat. Jak można łatwo odgadnąć, w poprzednim roku nic nie wyszło z kupna PC. Nic jednak straconego, gdyż jestem aktualnie gotowy do kupna gotowego zestawu lub zbudowania własnego PC. Budżet za samą jednostkę z softwarem (OS + Office) +/- 10000zł. Mogę dołożyć, o ile będzie miało to sens. Na początek, znalazłem taką oto promo w X-KOM: https://www.x-kom.pl/p/1220819-desktop-g4m3r-hero-i7-14700f-32gb-1tb-rtx4070s-w11x.html?sm=lowcygier Czy to dobra oferta? Czy też lepiej zbudować własną maszynę od zera?    
    • Świetne rady, autor tematu gra w 3440x1440, więc jakim cudem warto zmieniać 4070Ti na 4070Ti Super, skoro premiera RTX 5000 jest tak nieodległa ? Zanim braknie mu 12GB VRAM w tej rozdzielczości to będzie premiera RTX 6000. Więc @andriejek69 jak masz zmieniać teraz kartę to albo coś dużo mocniejszego, albo czekaj na nowe RTXy. Chyba, że faktycznie chcesz pograć w Cyberpanka z Path Tracingiem, ale tam nawet 4070Ti Super z 16GB to będzie za mało. Zrobisz ja uważasz, ale osobiście uważam taką zmanię za kompletnie bezsensowną, bo obecna kara Ci wystarczy do tej rozdzielczości, a jak zmieniać to na 4090, żeby faktycznie poczuć różnicę, teraz dostaniesz 10% to wydajności. Jedyna opcja to sprzedaż obecnej karty za dobrą cenę i niewielka dopłata.
    • Trudne się wylosowało... Monitorów z tunerem jest jak na lekartwo a szybszych niz 60hz tym bardziej. Nie ma mowy też o oledzie ani miniledzie z tunerem chyba że chodzi o telewizor to już prędzej coś znajdziesz.  Nie podałeś specyfikacji swojego komputera to też niezbyt można powiedzieć czy poradzi sobie z monitorem 4k np. (Samsung monitor m7 i m8) mają smart tv ale tunera już nie mają... Dodatkowo są na matrycy VA co nie każdemu może przypaść do gustu. Najlepszym rozwiązaniem będzie kupno możliwie najlepszego monitora na miniledzie/oled (jeżeli nadal mówimy o budżecie 4000zł) i jakiegoś smartboxa (googletv) z tunerem i podłączenie go do monitora poprzez HDMI.
    • Witam Proszę o ocenę zestawu do grania w 1440p i ewentualne propozycje zmian, chciałabym żeby wszystko zamknęło się w 7tys. Preferuję połączenie Intel/Nvidia, najlepiej jak najmniej RGB, dyski już posiadam (2 SSD Sata). Procesor i5 14600KF Karta Gigabyte GeForce RTX 4070 Super Windforce OC 12GB Płyta główna MSI B760 Gaming Plus WIFI lub MSI MAG B760 Tomahawk WIFI (wcześniej rozważałam również Gigabyte B760 Gaming X AX) Zasilacz Seasonic Focus GX - 750W Lexar Ares RGB 32GB 6400MHz CL32 Obudowa Genesis Irid 505F Z chłodzeniem mam problem, ponieważ chciałam zakupić Deepcool'a AK620, jednak nie jest dostępny w sklepie komputronika (sklep wybrałam ze względu możliwości odbioru komputera w moim mieście). Niestety ten ma dość ograniczony wybór chłodzeń. Tak samo jak widać mocno zastanawiam się nad płytą główną, jestem otwarta na propozycje.
    • https://www.rtings.com/monitor/learn/research/vrr-flicker  
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...