Skocz do zawartości
Tomanoo

Monitor ~24" FHD, 400-500

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

 

Poszukuję monitora w granicach ~400zł, jeśli będzie warto dopłacić - ~500.

Pierwotnie chciałem kupić Della P2418D, wyłapując go na jakiejś promocji z okazji Black Friday (Week) - ale jak to realia, oczywiście się nie udało.

 

Używany głównie do programowania, przeglądania internetu, z rzadka jakieś mało wymagające gry (niepotrzebne mi 144Hz czy coś w ten deseń, 60-75Hz jest ok).

Używany kilka/kilkanaście godzin dziennie.

 

Wymagania:

- ~24 cale

- nie TN

- ochrona oczu - Flicker Free i Low Blue Light

- w miarę mała odległość monitora od ściany

 

Rozważane opcje:

- iiyama X2474HS-B2 - w morelach na promocji schodzi poniżej 400

- Benq GW2480 - lub GW2480E (nie wiem dokładnie, jaka jest różnica między tymi dwiema wersjami)

 

Jeżeli polecacie któryś z powyższych lub macie inne propozycje - chętnie przejrzę.

 

 

Z góry dziękuję,

Pozdrawiam

Edytowane przez Tomanoo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Philipsy w WCG - masz zakrzywionego VA i płaskiego IPS, ewentualnie dopłać do tego IPS z 1440p.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również polecę MONITOR PHILIPS 23,8" 246E9QJAB/00 fhd IPS 75hz z DisplayPort i pokryciem barw 129% SRGB, mieści się w budżecie https://www.ceneo.pl/66178880#tab=click

 

Kolory robią mega robotę, biały jak i podświetlenie bdb, czarny jest też dobry (jak na IPS), świetne kąty widzenia.

Edytowane przez kubinek83bb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za propozycje.

 

Nie jestem jednak pewien, czy priorytetem powinno być aż takie odwzorowanie kolorów czy super kąty widzenia - monitor będzie używany w nie za jasnym pomieszczeniu (nie jest to tak, jak np. w dobrze oświetlonych biurach) i będzie stał na wprost.

 

Spośród wyświetlanej zawartości (programy, gry, strony internetowe) przeważać będą raczej ciemne motywy - stąd właśnie kwestia tych kolorów czy kątów.

 

Wydaje mi się, że nacisk kładłbym właśnie raczej na potencjalne zmęczenie oczu (po wielu godzinach użytkowania), brak smużenia, względnie równomiernie podświetloną matrycę (ten Philips wyżej ma kilka negatywnych opinii w tym temacie) i pracę w niezbyt jasnym pomieszczeniu. Natomiast może właśnie te Philipsy spełniają te wymagania?

 

P.S. Raczej nie celowałbym w zaokrąglone monitory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@UP

 

Ten co podałem ma zarówno świetne odwzorowanie kolorów jak i kąty widzenia (największe zalety matryc IPS)

 

Jeśli chodzi o blb, jasne plamy na czarnym ekranie, to każdy IPS to ma w mniejszym lub większym stopniu ;)

 

Smużenie nie występuje przy ustawieniu Smart response - "szybciej".

 

Może chodzi o zakrzywione? ja nie uznaje takich, często są spotykane z matrycami VA.

 

Za 500zł na pewno nic lepszego nie trafisz ;) chyba że porażkę z pionowymi pasami na matrycy, lub biedne nasycenie kolorów (temat przerabiałem jak i kilka monitorów fhd 24" 75hz)

Edytowane przez kubinek83bb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze polecam NEC EA244WMi. Kupisz go za "grosze". Sam dałem za niego 150zł na OLX - monitor jak nowy. Na Allegro jest masa tych NEC'ow. Świetna matryca na IPS z dużą jasnością (350cd/m) (polecany dla grafików) i jakość wykonania, dobre odwzorowanie kolorów. Jeżeli ktos potrzebuje monitor do 24' i nie zależy mu na funkcjach "gejmingowych", to nie widzę sensu zakupu jakiegokolwiek innego monitora. Jedyna wada, to dla niektórych proporcje 16:10. Dla innych zaleta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@UP

 

To pewnie same poleasingowce, a 16:10 to już problem w dobie powszechnej dominacji 16:9.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Wydaje mi się, że nacisk kładłbym właśnie raczej na potencjalne zmęczenie oczu (po wielu godzinach użytkowania), brak smużenia, względnie równomiernie podświetloną matrycę (ten Philips wyżej ma kilka negatywnych opinii w tym temacie) i pracę w niezbyt jasnym pomieszczeniu.

Zmęczenie oczu -> wszystkie płaskie IPSy są flicker free

Brak smużenia -> VA smuże przy ciemnych materiałach

Równomierność podświetlenia -> IPS ma IPS glow, więc przy czarnym/bardzo ciemnym motywie będzie to widać, VA ma gamma shift, więc przy szarym będzie to widać

Niska jasność maksymalna -> trzeba patrzeć na konkretny model

Możesz spróbować BenQ GW2470HL jeżeli ma to być matryca VA, podobno nowe wersje są niezłe.

Z IPSów może Dell SE2419H, taki typowo biurowy sprzęt, ewentualnie jakiś BenQ na IPSie(GW2480/BL2480), Brightness Intelligence jest dosyć wygodne.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

16:10 to już problem w dobie powszechnej dominacji 16:9.

To nie jest problem przy poprawnie napisanych aplikacjach. Przy skopanych faktycznie można mieć zniekształcenia geometrii (GTA 3), lub inne artefakty (Wiedźmin pierwsza część). Wówczas pozostaje się ew. ratować LetterBox'em. Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...