Skocz do zawartości
Canarino

Czy ma to zły wpływ na mój nowy komputer ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam może trochę śmieszne pytanie ale już zapytam. Otóż mam nowy komputer podłączony do modemu internetowego od orange za pomocą kabla ethernet . Do tego samego modemu internetowego również za pomocą kabla ethernet czasem podłaczam swój stary komputer sprzed 13 lat zeby potestować na nim różne programy. Komputer ten to już dość stary grat. Był juz kiedyś naprawiany bo spalilo dysk oraz płyte głowną. Zawsze monitor i sam komputer podłączam pod listwe a następnie listwe do kontaktu. Wtedy coś dość mocno iskrzy przy podłączaniu. Czy w takiej sytuacji jest mozliwość ze podczas tego iskrzenia jakaś duza fala prądu z tego starego komputera moze przepływać przez kabel ethernet do modemu i z modemu po drugim kablu ethernet który jest podłączony do mojego nowego komputera ? Ten stary komputer moze mieć wpływ na mój nowy komputer przez taką zalezność ? stary pc - kabel ethernet-modem- kabel ethernet- nowy pc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W którym miejscu masz to iskrzenie? Gniazdko-listwa, listwa-komputer, czy jak? Może wystarczy wymienić listwę, albo kabel zasilający jednostkę centralną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz tzw boleć w gniazdku, do którego podłączasz cała listwe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Starszy sprzęt można uwalić zwyczajnie podłączając go do prądu - kiedyś tak "załatwiłem" starszy komputer, wpinając go do sieci wtyczką (bez wyłączania I/O na zasilaczu :E). Niestety w przypadku przepięcia "do grobu" można zabrać ze sobą sporo rzeczy, jak "strzał" pójdzie na płytę i na kartę Ethernet, nie ma gwarancji że po kablu też coś nie poleci i listwa tu może nie pomóc. Jest ryzyko, małe ale jednak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[..]Zawsze monitor i sam komputer podłączam pod listwe a następnie listwe do kontaktu. Wtedy coś dość mocno iskrzy przy podłączaniu. Czy w takiej sytuacji jest mozliwość ze podczas tego iskrzenia jakaś duza fala prądu z tego starego komputera moze przepływać przez kabel ethernet do modemu i z modemu po drugim kablu ethernet który jest podłączony do mojego nowego komputera ? Ten stary komputer moze mieć wpływ na mój nowy komputer przez taką zalezność ? stary pc - kabel ethernet-modem- kabel ethernet- nowy pc

Podłączyłeś dwa urządzenia z zasilaczami impulsowymi do jednej listwy a potem się dziwisz że jak wkładasz wtyczkę listwy do gniazdka to iskrzy. To jest normalna sprawa (zakładam że gniazdko jest w 100% sprawne i jest poprawnie podłączone). Podłącz dwa komputery do listwy będzie bardziej iskrzyło :)

Natomiast jeśli chodzi o kabel ethernet to w domowych warunkach nic złego się tam nie wyindukuje. Poza tym gniazda ethernet posiadają filtrację na wejściu. Port ethernet można ubić jeśli np. będziemy mieli taki kabel przeciągnięty gdzieś na dworze (kilkadziesiąt metrów), wtedy jest szansa szczególnie podczas burzy, że coś się wyindukuje. Ale można też załatwić taki port różnicą potencjałów. Dlatego w biurach robi się oddzielne gniazdka elektryczne dla komputerów(obwody zasilające), oznaczone jako Data.

 

Starszy sprzęt można uwalić zwyczajnie podłączając go do prądu - kiedyś tak "załatwiłem" starszy komputer, wpinając go do sieci wtyczką (bez wyłączania I/O na zasilaczu :E). Niestety w przypadku przepięcia "do grobu" można zabrać ze sobą sporo rzeczy, jak "strzał" pójdzie na płytę i na kartę Ethernet, nie ma gwarancji że po kablu też coś nie poleci i listwa tu może nie pomóc. Jest ryzyko, małe ale jednak.

Nie ma znaczenia czy sprzęt popsuł się bo nie wyłączyłeś przełącznika. Zasilacz był popsuty i zaliczył zgon (najczęściej padają kondensatory elektrolityczne powodując zwarcie w obwodach zasilacza). A to że widziałeś iskry w gniazdku to dlatego że gniazdko jest tak zbudowane. Jakbyś miał przełącznik w pozycji OFF, podłączył wtyczkę do gniazdka, potem przełączył przełącznik w pozycję ON, to iskra też się pojawi, tyle że w przełączniku i tego nie zobaczysz bo jest on zabudowany.

Edytowane przez Qwinto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W którym miejscu masz to iskrzenie? Gniazdko-listwa, listwa-komputer, czy jak? Może wystarczy wymienić listwę, albo kabel zasilający jednostkę centralną.

 

 

jak podłączam kable do listwy a potem listwe do gniazka to w gniazdku trochę iskrzy. Najmocniej iskrzy jak podłacze najpierw listwe do gniazdka a potem kabel od monitora i kabel od pc do listwy. ?Wtedy w listwie dość mocno iskrzy . Dzieje się to na kazdym zasilaczu i przy kazdym gniazdku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 Czy gniazdka mają uziemienie (metalowy bolec)?

 

2. Czy jak podłączasz cokolwiek innego (np odkurzacz czy cokolwiek innego), czy to przez listwę, czy przez samo gniazdko, to też iskrzy?

 

Może problem tkwi w gniazdku (jakieś kabelki się poluzowały), albo wogóle w instalacji elektrycznej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...