Skocz do zawartości
NoKamilo

Powolny transfer po wifi TP-Link Archer C7 z TP-Link T9UH

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Ze względu na brak możliwości pociągnięcia kabla sieciowego w sposób niewidoczny (skomplikowana historia) jestem zmuszony korzystać z wifi. Jakiś czas temu kupiłem więc takie urządzenia:

https://www.tp-link.com/pl/home-networking/wifi-router/archer-c7/

https://www.tp-link.com/pl/home-networking/high-gain-adapter/archer-t9uh/

 

Według specyfikacji oba sprzęty powinny w paśmie 5 GHz zapewniać transfer w okolichach 1000 Mbps. No właśnie - powinny. Podłączyłem dziś sprzęt, skonfigurowałem (m.in. ustawienie szerokości kanału dla pasma 5 GHz na 80 MHz), połączyłem się używając pasma 5 GHz i... Osiągam oszałamiające 160 - 200 Mbps (ISP dostarcza mi internet o szybkości 300 Mbps - po kablu faktycznie tyle mam), zupełnie jak na starej karcie sieciowej w laptopie... Sprawdzam na stronach speedtest.net oraz fast.com.

 

Naprawdę sam już nie wiem co zrobiłem nie tak, recenzje w internecie i opinie kupujących pokazują, że można osiągnąć o wiele lepszy wynik... Odległość od routera do adaptera wifi to około 2-3 metry w linii prostej, brak jakichkolwiek ścian na drodze.

 

Ktoś ma jakiś pomysł?

Edytowane przez NoKamilo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak klikniesz na właściwości połączenia sieciowego, to jaką prędkość wynegocjowała karta?

Czy do sieci masz podłączone inne urządzenia? Jak ustawiłeś anteny w ruterze?

 

edit: a i no oczywiście, czy karta sieciowa używa sterownika tp link czy windows?

Edytowane przez 1minuser

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak klikniesz na właściwości połączenia sieciowego, to jaką prędkość wynegocjowała karta?

Czy do sieci masz podłączone inne urządzenia? Jak ustawiłeś anteny w ruterze?

 

edit: a i no oczywiście, czy karta sieciowa używa sterownika tp link czy windows?

Wynegocjowana prędkość to 1,3 Gb/s.

Podłączony mam tylko telewizor, ale cały czas jest wyłączony i nie widać go nawet w podłączonych urządzeniach w panelu administracyjnym routera.

Przez "ustawienie anten" masz na myśli konfigurację czy "powyginanie ich" przy routerze? Na razie wszystkie stoją "na sztorc", ale testy przeprowadzałem również tuż obok routera i wyniki takie same.

Sterownik TP-Link, testowane na dwóch urządzeniach: na jednym instalujący się automatycznie po podłączeniu karty, na drugim najnowsza wersja ze strony producenta. NA obu urządzeniach ten sam transfer.

 

EDIT: Sprawdziłem na sterowniku od Microsoftu, wynik jest jeszcze gorszy:

https://imgur.com/a/jBrXaFy

Edytowane przez NoKamilo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do osiągnięcia ~1Gbps po WiFi, potrzebujesz wynegocjowanego 1,7Gbps (tj. sieć 5GHz ac na 160MHz kanałach i karta WiFi ac 2x2 z ich obsługą), oraz porządną jakość sygnału (tj. poniżej 60dBm - ale dokładna wartość zależy od karty WiFi i anteny na routerze).

 

Zakładając, że USB 3.0 nie robi problemów ze sterownikami (na nowych platformach i Win 7 może być z tym różnie), trzeba pogrzebać w ustawieniach sieci.

 

Masz włączoną obsługę MU-MIMO albo Beamformingu ?

Jak wygląda mapa sieci WiFi (masz sąsiadów na kanale bliskim twojemu, ile jest sieci 5GHz w okolicy, itp.) ?

Do jakiego serwera się łączysz w celu testu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do osiągnięcia ~1Gbps po WiFi, potrzebujesz wynegocjowanego 1,7Gbps (tj. sieć 5GHz ac na 160MHz kanałach i karta WiFi ac 2x2 z ich obsługą), oraz porządną jakość sygnału (tj. poniżej 60dBm - ale dokładna wartość zależy od karty WiFi i anteny na routerze).

 

Zakładając, że USB 3.0 nie robi problemów ze sterownikami (na nowych platformach i Win 7 może być z tym różnie), trzeba pogrzebać w ustawieniach sieci.

 

Masz włączoną obsługę MU-MIMO albo Beamformingu ?

Jak wygląda mapa sieci WiFi (masz sąsiadów na kanale bliskim twojemu, ile jest sieci 5GHz w okolicy, itp.) ?

Nie jestem bardzo wymagający, zadowoli mnie osiągnięcie 300 Mbps oferowanych przez mojego ISP.

Nie widzę (nawet w ustawieniach zaawansowanych) routera ani beamformingu ani MU-MIMO.

Obecnie oprócz mojej sieci są tylko dwie sieci (nowy budynek, większość nadal wykańcza mieszkania), ale niestety nie wiem ani na jakim kanale ani czy są na 5 GHz czy na 2.4 GHz.

 

Jeśli o serwery chodzi to na fast.com nie mam możliwości wyboru, a na speedtest.net wybieram różne, ale bliskie mojej lokalizacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś na pewno jest nie tak, ja przy wynegocjowanej 400Mbit miałem ~200mbit na speedteście - jak karta wyświetla 1,3Gb, to wszystkie bajery jak mimo/beamforming się powłączały. Spokojnie powinien mieć przynajmniej połowę tego w jednym kierunku, a ma tyle co ja.

Ja mam Ubiquiti ap ac lite + intel 9260.

 

Tak sobie myślę... na pewno masz podłączoną kartę pod usb3.0? bo te Twoje 160-200Mbit jakoś tak blisko prędkościom realnym, jakie osiągam przy zapisywaniu na dyski zewnętrzne, jeśli podłączyłem pod usb2.0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś na pewno jest nie tak, ja przy wynegocjowanej 400Mbit miałem ~200mbit na speedteście - jak karta wyświetla 1,3Gb, to wszystkie bajery jak mimo/beamforming się powłączały. Spokojnie powinien mieć przynajmniej połowę tego w jednym kierunku, a ma tyle co ja.

Ja mam Ubiquiti ap ac lite + intel 9260.

 

Tak sobie myślę... na pewno masz podłączoną kartę pod usb3.0? bo te Twoje 160-200Mbit jakoś tak blisko prędkościom realnym, jakie osiągam przy zapisywaniu na dyski zewnętrzne, jeśli podłączyłem pod usb2.0

Upewniałem się kilka razy - na desktopie wpinam kartę w gniazda USB oznaczone "SS" (nie mam niebieskich USB, płyta główna MSI B150 Gaming M3), na laptopie wpinam ją w niebieskie gniazda USB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ja robiłem testy na karcie wi-fi wewnętrznej do lapka w standardzie ac z Aliexpress za 20$, to link karta-router był na 833Mbit a realny transfer w okolicach 600Mbit.

Nie ma bata żeby OP miał link na 1,3GBit a transfer tylko 160-200Mbit. Musi go limitować albo USB albo soft.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz laptopa i pc, tak? to zrób tak: podłącz laptopa kablem i wyłącz jego wifi. Odpal iperf3 (w wierszu poleceń) na laptopie, to samo na PC z kartą wifi.

Na jednym wybierz serwer, na drugim klient i zobacz jaki transfer będzie(wskazujesz za pomocą IP i portowi)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz laptopa i pc, tak? to zrób tak: podłącz laptopa kablem i wyłącz jego wifi. Odpal iperf3 (w wierszu poleceń) na laptopie, to samo na PC z kartą wifi.

Na jednym wybierz serwer, na drugim klient i zobacz jaki transfer będzie(wskazujesz za pomocą IP i portowi)

Odpaliłem test - komputer podłączony po wifi robił za serwer, a laptop podłączony do routera kablem był klientem. Wyniki: https://pastebin.com/6DgvPCi8

 

I teraz powstaje pytanie: co jest wąskim gardłem? Modem wifi? Router? A może po prostu konfiguracja routera?

Modem jeszcze mogę zwrócić, ale na zwrot routera jest za późno...

Edytowane przez NoKamilo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpaliłem test - komputer podłączony po wifi robił za serwer,

Z powyższego komputera: Pokaż wynik polecenia netsh wlan show interface oraz netsh wlan show driver (w cmd). Tu masz instrukcję jak wkleić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z powyższego komputera: Pokaż wynik polecenia netsh wlan show interface oraz netsh wlan show driver (w cmd). Tu masz instrukcję jak wkleić.

netsh wlan show interface

There is 1 interface on the system:

   Name                   : Wi-Fi
   Description            : TP-Link Wireless USB Adapter
   GUID                   : 5e0462ff-ddf7-4a72-9fb8-e6019a4cad26
   Physical address       : d0:37:45:34:85:dc
   State                  : connected
   SSID                   : XYZ 5 GHz
   BSSID                  : 98:da:c4:3f:02:a8
   Network type           : Infrastructure
   Radio type             : 802.11ac
   Authentication         : WPA2-Personal
   Cipher                 : CCMP
   Connection mode        : Profile
   Channel                : 36
   Receive rate (Mbps)    : 54
   Transmit rate (Mbps)   : 1300
   Signal                 : 100%
   Profile                : XYZ 5 GHz

   Hosted network status  : Not available

netsh wlan show driver

Interface name: Wi-Fi

   Driver                    : TP-Link Wireless USB Adapter
   Vendor                    : TP-Link Technologies Co., Ltd.
   Provider                  : TP-Link Technologies Co., Ltd.
   Date                      : 2017-09-11
   Version                   : 1030.22.405.2017
   INF file                  : oem25.inf
   Type                      : Native Wi-Fi Driver
   Radio types supported     : 802.11n 802.11g 802.11b 802.11ac 802.11n 802.11a
   FIPS 140-2 mode supported : Yes
   802.11w Management Frame Protection supported : Yes
   Hosted network supported  : No
   Authentication and cipher supported in infrastructure mode:
                               Open            None
                               WPA2-Personal   CCMP
                               Open            WEP-40bit
                               Open            WEP-104bit
                               Open            WEP
                               WPA-Enterprise  TKIP
                               WPA-Personal    TKIP
                               WPA2-Enterprise TKIP
                               WPA2-Personal   TKIP
                               WPA-Enterprise  CCMP
                               WPA-Personal    CCMP
                               WPA2-Enterprise CCMP
                               Vendor defined  TKIP
                               Vendor defined  CCMP
                               Vendor defined  Vendor defined
                               Vendor defined  Vendor defined
                               WPA2-Enterprise Vendor defined
                               WPA2-Enterprise Vendor defined
                               Vendor defined  Vendor defined
                               Vendor defined  Vendor defined
   IHV service present       : Yes
   IHV adapter OUI           : [00 e0 4c], type: [00]
   IHV extensibility DLL path: C:\WINDOWS\system32\Rtlihvs.dll
   IHV UI extensibility ClSID: {6c2a8cca-b2a2-4d81-a3b2-4e15f445c312}
   IHV diagnostics CLSID     : {00000000-0000-0000-0000-000000000000}
   Wireless Display Supported: Yes (Graphics Driver: Yes, Wi-Fi Driver: Yes)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sterownik masz tplinka, więc powinno być dobrze...

Jedyne co mi przychodzi do głowy to: zbyt mocny sygnał (można spróbować zmniejszyć) lub jakieś zakłócenia (inne sieci na kanałach, które nachodzą na Twoje). Ale wydawało mi się, że w takich przypadkach karta nie wynegocjuje łącza 1Gb...

Może warto przeskanować sieci dokoła Ciebie? Musisz mieć cały kanał dla siebie, albo pokrywać się z innym kanałem o słabej mocy, a unikać sytuacji gdy Twój AP nachodzi na kilka sieci swoją szerokością pasma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zbyt mocny sygnał (można spróbować zmniejszyć) lub jakieś zakłócenia (inne sieci na kanałach, które nachodzą na Twoje). Ale wydawało mi się, że w takich przypadkach karta nie wynegocjuje łącza 1Gb...

Może warto przeskanować sieci dokoła Ciebie? Musisz mieć cały kanał dla siebie, albo pokrywać się z innym kanałem o słabej mocy, a unikać sytuacji gdy Twój AP nachodzi na kilka sieci swoją szerokością pasma.

Dzięki, zaraz sprawdzę. A w jaki sposób przeskanować sieci? No i boję się, że to będzie rozwiązanie tylko chwilowe - to jest nowy blok, na razie mało ludzi tu mieszka. Jak się więcej wprowadzi i zacznie stawiać swoje wifi mogę już nie znaleźć dobrego kanału.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

   Receive rate (Mbps)    : 54
   Transmit rate (Mbps)   : 1300
   Signal                 : 100%
   Profile                : XYZ 5 GHz

   Driver                    : TP-Link Wireless USB Adapter
   Vendor                    : TP-Link Technologies Co., Ltd.
   Provider                  : TP-Link Technologies Co., Ltd.
   Date                      : 2017-09-11
   Version                   : 1030.22.405.2017

Wysyłanie 1300Mbps, a ściąganie jest 54Mbps? Przy 100% sile sygnału? Coś nie tak ze sterownikami. Powinno być po równo... U mnie wygląda to mniej więcej tak (przy AC867):

    Receive rate (Mbps)    : 585
   Transmit rate (Mbps)   : 585
   Signal                 : 99%

 

Sterowniki co prawda od TP-Linka, ale stare 2017-09-11. Na stronie producenta są nowsze: 2018-11-09.

 

A w jaki sposób przeskanować sieci?

Na Windowsa masz program inSSIDer (ale ver3 bo darmowa). Na Androida jest WiFi Analyzer, na iOSie sprawdzisz apką AirPort Utility.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może to? Ja zwykle używam sprzętu, który ma to wbudowane w swoim webfigu(wiele ruterów ma taką opcję)

 

https://www.acrylicwifi.com/en/wlan-wifi-wireless-network-software-tools/wlan-scanner-acrylic-wifi-free/

 

powinno być zatrzęsienie tego typu aplikacji i na pc i na telefony

Przeskanowałem wifi tą aplikacją i tak:

1) Na chwilę obecną jestem jedynym użytkownikiem 5 GHz

2) Mój router emituje dwie inne sieci (2.4 i 5 GHz) o nazwach "Hidden" (screen) na tych samych kanałach co moje sieci

3) Tak naprawdę to nawet nie miałbym możliwości zmiany kanału, bo po wymuszeniu szerokości kanału 80 MHz zajmuje on wszystkie dostępne do wyboru kanały (36, 40, 44, 48)

 

A pomysł ze zmniejszeniem mocy sygnału nic nie dał - na każdym z trzech dostępnych ustawień mam to samo.

 

Edit

Zaraz sprawdzę to co wysłałeś, Qwinto, ale przysiągłbym, że właśnie te sterowniki zainstalowałem. Nawet jak nie dziś to wczoraj, bo kombinowałem z różnymi sterownikami.

 

Edit 2

Zainstalowałem ponownie sterownik niby z 2018, ale w systemie dalej jest widoczny jako ten sterownik z 2017. Spróbowałem na laptopie i jest to samo.

Edytowane przez NoKamilo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to nie sterowniki to QoS (Quality of Service) może mieć jakieś wartości domyślnie wbite, chociaż nie powinien.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to nie sterowniki to QoS (Quality of Service) może mieć jakieś wartości domyślnie wbite, chociaż nie powinien.

QoS jest wyłączony.

 

Edit:

Wysyłanie 1300Mbps, a ściąganie jest 54Mbps? Przy 100% sile sygnału? Coś nie tak ze sterownikami. Powinno być po równo...

Po przeinstalowaniu sterowników jest po równo (1300 Mbps), ale transfer jak był powolny nadal taki jest...

Edytowane przez NoKamilo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • ASUS jeszcze piszczy jak go wyłączysz. w standby jest okej, ale po wyłączeniu wyje
    • Obejrzałem tylko dla walorów Sydney Sweeney. Komedia romantyczna jak z szablonu. Ten motyw był grany wiele razy. Słaba chemia pomiędzy bohaterami, a rodzinka dość denerwująca. Najlepszy był klon Haalanda.
    • Tylko najtansze wersje maja zablokowane aktualizacje. https://www.rtings.com/monitor/reviews/dell/alienware-aw3225qf  
    • Ja tam wychodzę z założenia, żeby trochę dołożyć do mobo i nie kupować tych najtańszych, jak ktoś siedzi trochę dłużej na podstawce, żeby poniżej jak zajdzie potrzeba móc tam wsadzić coś naprawdę mocnego, mimo że na ten moment kupujemy coś pokroju 7500F. Nie raz widziałem, że ktoś na słabszej płycie, która była tylko 150-200zł tańsza od dużo lepszej, po latach wsadził coś mocniejszego z większą ilością rdzeni i nagle sekcja zamiast 50 stopni ma ponad 80. Więc jak już ktoś się przenosi z AM4 na AM4 to niech aż tak bardzo nie oszczędza na tej płycie, bo później sobie tam wsadzi jakiegoś 8800X3D i nie będzie miał żadnych problemów.  Sam też jak Ty kupiłem 4 lata temu MSI Gaming Plus z tym, że X570 i był to jeden z tańszych X570 z sekcją pewnie gorszą niż wypasione B550 i dałem za nią równo 725zł, ale miała już ALC1220. Siedziałem tam do niedawna na starym Ryzenie 3700X i też mnie trochę kusiło przejście na AM5. Ale do mojego grania stwierdziłem, że wykrzesam jeszcze co się da z AM4, pewnie mnie co niektórzy zjecie, ale kupiłem 5800X3D chyba niecałe dwa tygodnie temu. Na starego 3700X już jest chętny za 450zł na wtorek po świętach, więc potraktujmy to, że dopłata to 750zł. Temperatury na sekcji podczas Cinebenchu mam w okolicach 49-50 stopni, w grach to nawet nie mówię, a widziałem jak niektórzy na płytach 200zł tańszych mieli ponad 80 i jestem zadowolony. Tak więc jak na pewno nie ma co dzisiaj polecać komuś "martwej" podstawki jak ktoś składa zestaw od nowa, ale nie do końca za wszelką cenę trzeba od razu iść w AM5, gdy komuś zależy żeby tanio zrobić upgrade samego procka, no i wszystko zalezy ile ta dopłata wyniesie. Ten 5800X3D w rozdzielczości i fpsach jakich gram starczy mi jeszcze na dość dług, mimo, że ma dwa lata jest naprawdę spoko i dopiero jak mi zacznie brakować mocy ze strony CPU zmienię na AM5 i jakiegoś dobrego X3D. Na ten moment przesiadka z dopłatą 750zł moim zdaniem całkiem w porządku, patrząc na ile zyskałem w grach.
    • Ja się dziwie tym młodym PiSiorom, co dostali posadki w ministerstwach. Ja rozumiem, że jak się kradnie to tak aby nikt nie mógł nas połączyć z tym faktem. Oni podpisywali różne dokumenty swoim nazwiskiem, łamali własne regulaminu/ustawy itd. Przecież te wałki z tym funduszem są tak oczywiste, że głowa mała. Taki Woś czy ten śmieszny Harry Potter z MF byli tylko pionkami w grze.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...