Skocz do zawartości
luks100

Dysk SSD PCIE i płyta z97

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, posiadam płytę główną MSI Z97-G43, po awarii i reklamacji mojego dysku ssd (GOODRAM iridium pro) planuję kupić kolejny dysk ssd. Moja uwaga skupiła się na dysku PLEXTOR M9PEY 512GB PCIE. Moje pytanie brzmi czy montaż tego dysku w mojej, dość przestarzałej płycie głównej będzie miał jakieś negatywne efekty (mniejszy transfer danych, czy zwolnienie innych podzespołów) rozważam również kupno SAMSUNGA 860 EVO 500GB SSD. Prosiłbym o odpowiedź co będzie lepsze. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk będzie działał na max. PCI-e 2.0 x4, zgodnie z tekstem w instrukcji obsługi.

Nie weźmie linii z karty graficznej, ale zablokuje porty PCI-e x1 (jeżeli coś w nich masz, port dla dysku spadnie do prędkości "x2").

1x PCIe 3.0 x16 slot

1x PCIe 2.0 x16 slot (PCI_E4)*

Supports up to PCIe 2.0 x4 speed.

2x PCIe 2.0 x1 slots (PCI_E1, PCI_E3)*

3x PCI slots

* The PCIe 2.0 x16 (PCI_E4) slot will support PCIe 2.0 x2 speed when any PCIe 2.0 x1 slot(PCI_E1/ PCI_E3) has been installed.

Oprócz tego masz narzut z chipsetu (bo komunikacja z dyskiem będzie szła przez DMI).

 

Oczywiście wszystko powyższe nie ma znaczenia jeżeli nie masz jak wrzucać na dysk plików z prędkością ~1GB/s. Maksymalny odczyt pozwoli szybciej przenosić pliki z dysku, zakładając że masz dysk w kompie ogarniające liniowe transfery na poziomie ~1GB/s.

 

PS. Pamiętaj aby zaktualizować BIOS/UEFI (inaczej obsługa tego tego dysku może być niemożliwa).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli w skrócie: Jeśli kupię Plextora to wszystko będzie działać jak należy (oprócz karty graficznej nie mam nic innego wpiętego w złącza PCIE). Jeśli chodzi o zagadnienia co z czym będzie działać i na jakiej zasadzie to jestem kompletnym laikiem, więc prosiłbym o łopatologiczne wyjaśnienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TLDR : 

Zamiast tego co na opakowaniu, będziesz miał coś między 1,2-1,6GB/s maksymalnie.

 

Dysku nie będziesz mógł użyć dla rozruchu Windowsa, jak nie masz zaktualizowanego oprogramowania płyty głównej (tj. ma ono datę starszą niż Luty 2015). Datę oprogramowania BIOSu/UEFI możesz sprawdzić w programie CPU-z (zakładka Motherboard).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę na stronie MSI to ta płyta nie ma złącza M.2. Dziwne bo Z97 generalnie je posiadał. :hmm:https://pl.msi.com/Motherboard/Z97-G43

 

A drugi slot PCI-E działa w trybie x4 2.0 więc jedyną opcją jeżeli masz GPU jest zamontowanie tutaj dysku w adapterze (na Allegro pod hasłem "adapter NVME" znajdziesz za niecałe 25 zł z przesyłką) ale będziesz miał ograniczenie prędkości tak jak wyżej @agent_x007 pisał. Polecam kupić jednak dysk w zwykłej formie a nie wersję PCI-E, kiedyś platformę wymienisz i wtedy włożysz w dedykowane złącze na płycie a kupując gotowca na PCI-E jak zostaniesz na platformie Intela będziesz musiał sobie ograniczać GPU do x8 3.0.

Edytowane przez Mareek1991

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...