Skocz do zawartości
shaman7

B450 Max-A PRO + Ryzen 5 3600 + RAM

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Po pierwsze super by było jakby ktoś się znalazł z takim set'upem i udało mu się go podkręcić. Zacznijmy, że podkręcam pierwszy raz, ale obejrzałem już praktycznie wszystkie poradniki co do OC nowych ryzenów i nie znalazłem typowo do tego set'upu. Zwykle poradniki sa do 3600X.

Podkręcam w BIOS'ie, nie instalowałem w ogóle Ryzen Mastera.

Co do płyty głównej, te z dopiskiem MAX są podobno stabilniejsze do nowych Ryzenów, ale czy też może lepsze/stabilniejsze w OC? Czy jest to bez znaczenia?

Chłodzenie mam powietrzem, obudowa Signum SG1TG, 5 wentów 120mm (2stock+3 SPC Sigma PRO) oraz Fortis 3 na procku.

A więc, to co zmieniłem w BIOS'ie to kilka opcji w CPU features oraz Digital Power wedle wskazówek poradnika Blacka, reszty opcji nie ruszałem.

Teraz pierwsze pytanie, bo nie znalazłem tego, gdy próbuje zmienić CPU Core Voltage oraz oraz CPU NB/SoC Voltage mam do wyboru (chyba jest to tylko tak w płytach MAX) Override Mode, AMD Overclocking Mode i jeszcze jeden mode którego nie pamiętam, którego użyć? Na auto nie mogę na sztywno ustawić wartości.

No i teraz główne pytanie o volty, jakich wartości się trzymać Przy CPU Core Voltage i SoC? Niektórzy mówią aby ustawić na sztywno 1.325V i próbować jechać z mnożnikiem w górę aż system się nie wysypie, a inni piszą że do 4.00V jest okej. Generalnie chciałbym uzyskać 4.2-4.3 (btw. gdzieś na reddicie znalazłem temat jak gość na Ryzenie 5 3600 wykręcił stabilne 4.5 Ghz :D)

Poza tymi mode fajnie jakby ktoś się podzielił jego OC z tym setupem, nie chciałbym generalnie ustawić za dużych voltów i czegoś zepsuć (wiem że w moim setupie OC będzie małe, ale zawsze coś).

Jeżeli jeszcze jakiś ekspert by się znalazł od ramów, na 3600Mhz jaki voltage ustawić? Timingi sam spróbuje już dobrać bo czytałem, że kwestia indywidualna. Ram'y które mam to HyperX Predator 3200 Mhz 2x8gb.

Dziękuję z góry, tak jak mówiłem jestem początkującym podkręcaczem:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Niewiele podkręcisz. Lepiej ustaw sobie PBO +200 i będziesz miał single core do 4.4Ghz

 

Mam ten setup.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niewiele podkręcisz. Lepiej ustaw sobie PBO +200 i będziesz miał single core do 4.4Ghz

 

Mam ten setup.

 

No bo w sumie na multi core Ryż nieźle sobie radzi..

Gdzie PBO ustawić? Jakies wskazówki lub guide na necie? Rozumiem że na biosie lepiej sprowadzić wszystko do ustawień fabrycznych i dopiero zrobić to PBO?

A co do ramów jaki voltage zostawić?

Edytowane przez shaman7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdzałeś do ilu ci wbija na stocku na wszystkich rdzeniach?lwia część tych r3600 robi te 4,2ghz bez żadnego OC, więc tutaj miałbyś z głowy

Na twoim miejscu skupiłbym sie na ramach i spróbował jakieś 3600 cl15 czy nawet cl16 stabilne wyciągnąć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdzałeś do ilu ci wbija na stocku na wszystkich rdzeniach?lwia część tych r3600 robi te 4,2ghz bez żadnego OC, więc tutaj miałbyś z głowy

Na twoim miejscu skupiłbym sie na ramach i spróbował jakieś 3600 cl15 czy nawet cl16 stabilne wyciągnąć

4124Mhz-4199Mhz niektóre rdzenie.

Co do ramów to na razie uzyskałem stabilne OC na 3600MhZ 19-20-20-20-40 1T przy 1.35V. Teraz pytanie czy próbować iść niżej przy zwiększaniu voltów? Niektórzy mówią aby nie przekraczać 1.35V na RAMach jako safe voltage i po prostu na sztywno ustawić 1.35V i próbować zejść jak najniżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4124Mhz-4199Mhz niektóre rdzenie.

Co do ramów to na razie uzyskałem stabilne OC na 3600MhZ 19-20-20-20-40 1T przy 1.35V. Teraz pytanie czy próbować iść niżej przy zwiększaniu voltów? Niektórzy mówią aby nie przekraczać 1.35V na RAMach jako safe voltage i po prostu na sztywno ustawić 1.35V i próbować zejść jak najniżej.

cl19? chopie toć od tego to 3000mhz cl16 jest wydajniejsze - jak co najmniej cl17 nie zrobisz to zejdź z tymi taktami z tych ramów bo to bez sensu

ja mam gówniane ramy , ale 3333 cl16 zostawiłem , dalej nie podwyższam bo bym musiał CL zwiększać, a na cl16 juz jest niestabilnie

Edytowane przez kochan4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cl19? chopie toć od tego to 3000mhz cl16 jest wydajniejsze - jak co najmniej cl17 nie zrobisz to zejdź z tymi taktami z tych ramów bo to bez sensu

ja mam gówniane ramy , ale 3333 cl16 zostawiłem , dalej nie podwyższam bo bym musiał CL zwiększać, a na cl16 juz jest niestabilnie

Ok, a jak z V? bezpiecznie zwiększać ponad 1.35V DRAM voltage? Do ilu max?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do 1,45v spokojnie jak masz chociaż lekki powiew w budzie i radiatory na pamięciach, moje śmigają na 1,42v, ale i na 1,45v śmigały jak 3400mhz szukałem stabilnego przy cl16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do 1,45v spokojnie jak masz chociaż lekki powiew w budzie i radiatory na pamięciach, moje śmigają na 1,42v, ale i na 1,45v śmigały jak 3400mhz szukałem stabilnego przy cl16

Udało mi się uzyskac stabilne 3600mhz na 1.4V 16-19-18-19-37.

Ale właśnie patrze i na mojej płycie głównej MSI B450 Max-A PRO nie ma wspomnianej częstotliwości 3600. Mimo to system chodzi spokojnie, czy może coś się stać? Chodzi mi o to, że na stronie producenta w zakładce częstotliwości pracy Mhz jest 3200, 3466 i dopiero 4000.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na moich samsungach b-die mogę wbijać i 1.55v i nic im sie nie dzieje nawet pod memtestem się nie przegrzewają, zależy od pamięci nie dla wszystkich DDR4 1.5 czy te popularne 1.45v (jako max) to koniec. Te kingstony 1.5v nie wytrzymają ale możesz do 1.45v dawać i walczyć dalej o jak najlepsze taktowanie/timingi.

 

Nic się nie stanie, kręć ile wlezie, ile pamięci pozwolą i zsynchronizowane IF, to ze na stronie producenta nie ma po 3466 > 3533 > 3600 > 3666 itp to nic nie znaczy

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ale właśnie patrze i na mojej płycie głównej MSI B450 Max-A PRO nie ma wspomnianej częstotliwości 3600. Mimo to system chodzi spokojnie, czy może coś się stać? Chodzi mi o to, że na stronie producenta w zakładce częstotliwości pracy Mhz jest 3200, 3466 i dopiero 4000.

 

Tak im się tylko napisało. Bez problemu obsługują wszystkie częstotliwości. W zakładce o testach pamięci dla tej płyty - na stronie MSI, były sprawdzane wszystkie prędkości, w tym 3600. U mnie normalnie odczytało XMP dla 3600 CL 17.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...