Skocz do zawartości
reactorpcsu

Jaka karta graficzna do starej konfiguracji?

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, konfiguracja jak w stopce. Kwota 1000zł i za to kupujemy kartę graficzna pod monitor Philips X Line 349X7FJEW/00 (FreeSync). Nie zmieniamy w żaden sposób konfiguracji, bo więcej jak 1000zł nie mam i wolałbym to przeznaczyć na GPU, a potem za pół roku np zmienić coś innego (przykładowo CPU, albo jeszcze później całą bazę). Skupiamy się wyłącznie na GPU pod obecną konfigurację, tak aby w 100% została wykorzystana karta graficzna jak i cała reszta sprzętu.

 

Czytałęm gdzieś na zagranicznym forum, że freesync w tym monitorze, nie najlepiej działa z NVIDIĄ, tak więc nie wiem czy skupić się na większej ilości klatek (których w obecnej konfiguracji mogę nie uzyskać) np.: GTX1660 Super, czy może RX590 i nie będzie problemu z FreeSync? A może słabsza kartę np.: RX570, bo konfiguracja obecna nie pozwoli wyciągnąć maxa z nowego GPU i szkoda kasy?

 

PS: Obecnie CPU podkręcone na 4.4Ghz, ale planowo ma być skalping i próba podniesienia do 5GHZ.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy tej rozdzielczości monitora, potrzebujesz mocniejszej karty niż za 1000zł. RX5700 byłby tu dobrym rozwiązaniem, jeżeli chcesz freesync ale to cena ok. 1500zł. Z Nvidii jeżeli piszesz, że nie za dobrze działa to i tak minimum to RTX 2060 6GB, cena od 1400zł w górę. Ewentualnie jest za 950zł w dziale sprzedaż jeden używany RTX 2060 ale przeczytaj opis. Wszystkie karty poniżej wymienionych mogą być za słabe to rozdzielczości twojego monitora i wtedy musisz schodzić ze szczegółów średnich lub w najlepszym przypadku średnio wysokich, na np. GTX1660S/GTX1070 ale to też nowe karty GTX 1660S są w wyższej cenie niż 1000zł, od 1100zł w górę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A kolega wziął pod uwagę moją obecną konfigurację? Czy taki RX57000 zostanie wykorzystany w 100% przy mojej obecnej słabej konfiguracji? Zmiana podzespołów pozostałych w komputerze nie wchodzi obecnie absolutnie w grę. Chcę zakupić odpowiednią kartę, która wykorzysta w 100% kompa i odwrotnie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W rozdzielczości 3440 x 1440 jest spora szansa na to, chociaż pewności nie ma. W FHD twój CPU by mocno ograniczał rx'a5700. Twój CPU w każdej nowej grze jest wykorzystywany na 100%, a nawet w wielu jest za słaby z powodu 4/4. Dlatego ciężko idealnie trafić do niego z kartą w 3440 x 1440.

Edytowane przez xtn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli trudno to określić to możliwie najbardziej oszacować i wybrać. Chodzi oto, że mogę kupić GTX1660Super, ale jeśli będzie sytuacja, że obecna konfiguracja ledwo wyciągnie max z siebie przy AMD RX570, no to po co mam wydawać 1100zł i nie wykorzystać tego, jak wystarczy wydać 600zł i cieszyć się tym, że dobrało się tak grafikę, gdzie wszystko wzajemnie się wykorzystuje w okolicach 90% i jeszcze w kieszeni mam 500zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W rozdzielczości 3440 x 1440 jest spora szansa na to, chociaż pewności nie ma. W FHD twój CPU by mocno ograniczał rx'a5700. Twój CPU w każdej nowej grze jest wykorzystywany na 100%, a nawet w wielu jest za słaby z powodu 4/4. Dlatego ciężko idealnie trafić do niego z kartą w 3440 x 1440.

W skrócie chciał napisać że nie ma sensu nic kupować bo twój komputer nadaje sie na śmietnik. Winc kup sobie cpu co bedzie wykorzystywany w 5% zamiast w 100% i wtedy pytaj sie o to jaka karte kupic.

 

jak by ktoś nie zczaił to ironia

Edytowane przez qrek1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem w przypadku takiej konfiguracji jest jeden - 4 rdzenie które nie będą wyrabiać w nowych tytułach - stutter i dropy ale przy tej rozdzielczości monitora (3440x1440) GPU i tak będzie miało sporo roboty. CPU podkręciłeś więc ogólnie nie powinno mocno ograniczać karty. RX 5700 to powinien być dobry wybór ale wszystko zależy od ceny. Kolejna sprawa jak to ludzie piszą o narzucie sterownika czerwonych szczególnie w DX11. Karte od zielonych warto brać do procesorów wielowątkowych szczególnie przy słabszym pojedynczym rdzeniu - zrównoleglenie obliczeń . W przypadku radeonów w DX11 bardziej liczą się mocne pojedyncze rdzenie. W dobrze opracowanym DX12/Vulkan sytuacja się diametralnie zmienia. Navi - uwaga na sterowniki i problemy z freesync.

Edytowane przez Spasiu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z której strony nie pociągniesz to kołdra okaże się za krótka. Przy 100 Hz monitorze o rozdzielczości 3440 x 1440 potrzebujesz nie tylko grafiki minimum pokroju RX 5700 ale i procesora zdolnego do wygenerowania około 100 klatek na sekundę w nowych tytułach. Nie masz ani jednego ani drugiego i roztrząsanie co będzie bardziej wąskim gardłem to już dyskusja czystko akademicka. Prawda jest taka że musisz zmienić całą platformę. 1660S to beznadziejna inwestycja. Ja bym brał RX 570, zapomniał o jakimkolwiek dokładaniu do starej maszyny i zaczął zbierać na coś pokroju B450 + R5 3600 + RX 5700.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

qrek, wątpię aby to miał na myśli, bo by to napisał wprost. Moj CPU jest stary, ale jeszcze sporo z siebie potrafi wycisnąć w nowszych grach i ja chce to jeszcze wykorzystać powiedzmy do końca przyszłego roku najpóźniej. A wszystko to widać na YT i różnych konfiguracjach w testach przeprowadzanych na grach. Tak wieć CPU jak i reszta konfiguracji, na chiwle obecną pozostaje taka jaka jest i dopieramy do tego GPU.

 

EDIT: BurritoCoelho i tu już jest jakaś sensowna odpowiedz :) Tylko ja w najbliższym czasie nie jestem w stanie kupić nowej maszyny za około 4-5k (tańszej nie chcę) bo mam inne wydatki, na które też kasę trzeba zbierać. Dlatego, chce w miarę możliwości uzyskać max z tego co mam przy nowszych tytłach do 2017 powiedzmy (a nie najnowszych) Wiadomo, że w Wiedźminie czy RDR2 będzie ciężko.

 

Panowie, ja nie chce za 1000zł zrobić super maszyny do współczenych gier, tylko oglnie w miarę dobrą platformę do starszych gier, albo nowszych na średnich (jeśłi to możliwe) i tyle. Lubię pograć w CS, PUBG albo WOT. Pograłbym w TB albo wiedzmina na lepszych detalach no i tyle. Na RDR2 nawet sie nie nastawiam.

Edytowane przez reactorpcsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli trudno to określić to możliwie najbardziej oszacować i wybrać. Chodzi oto, że mogę kupić GTX1660Super, ale jeśli będzie sytuacja, że obecna konfiguracja ledwo wyciągnie max z siebie przy AMD RX570, no to po co mam wydawać 1100zł i nie wykorzystać tego, jak wystarczy wydać 600zł i cieszyć się tym, że dobrało się tak grafikę, gdzie wszystko wzajemnie się wykorzystuje w okolicach 90% i jeszcze w kieszeni mam 500zł

Problem jest w rozdzielczości twojego monitora. Tutaj dużo więcej zależy od wydajności karty graficznej niż samego CPU. Poczytaj trochę, poszukaj testów i zrozumiesz o czym piszę. rx570 do 3440x1440 to będzie masakra. Zawsze możesz kupić GTX1660S i jak będzie za słaba do twoich wymagań to zwrócić w ciągu 14 dni tylko kupuj w dużym sklepie, który to umożliwia. Jak będzie ok, to sobie zostawisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przypominam, że obecnie korzystam z 3444x1444 przy GTX580 z 2011r (DisplayPort) i w STARSZYCH grach na tej rozdzielczości spokojnie sobie radzi! WOT, a nawet Farming Simulator 2019.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PS: Obecnie CPU podkręcone na 4.4Ghz, ale planowo ma być skalping i próba podniesienia do 5GHZ.

Zamierzasz skalpować i5-2500K?

Przecież on jest lutowany. :E

 

Pomijam już że nawet 5GHz praktycznie nic Ci nie da na tym procesorze.

Po prostu 4c/4t to już za mało do najnowszych produkcji.

Raczej szykuj się na całkowitą zmianę platformy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RX 5700 do 3440x1440 to raczej mija się z celem.

 

Może napisze jeszcze tak - miałem okazje potestować RTX 2070 na kręconym 3570K i na mojej konfiguracji z R7 1700 na 49" monitorze 3840x1080. Głównie bawiłem sie w GTA 5 bo za dużo czasu nie było. Przy tej rozdzielczości na ustawieniach ultra na 3570K FPS był w okolicach 40-60 z dropami do 20! Na R7 1700 ogólnie 50-70 FPS z dropami do 40. Więc o ile średni FPS nie był znacznie wyższy o tyle sama płynność znacznie. RTX się zbytnio nie nudził. Następnym razem aż odpalę sobie program diagnostyczny do sprawdzenia obciążenia GPU. 4k ~ 8,3 mln pikseli, 3440x1440 to ~ 5 mln, 3840x1080 ~ 4,2 mln, 2560x1440 ~ 3,7 mln, a 1920x1080 ~ 2,1 mln pikseli. RX 570 ledwo daje rade w FHD więc reszty możesz się domyśleć. RX 5700 powinien być tu optymalnym wyborem zakładając że masz zamiar w przyszłości zmienić CPU.

Edytowane przez Spasiu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup kartę graficzną na jaką Ciebie stać i przetestuj w grach które Ciebie interesują. Masz dwa tygodnie, żeby przemyśleć czy ma sens nowa karta graficzna lub ewentualnie zwrócić. Wszystko zależy do czego to będzie wykorzystane. RX 570 jest dobry raczej do full hd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym kupił rx 580. A jak to by nie wystarczało to bym poczekał aż kase uzbieram/technologia stanieje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli wygląda na to, że staje przed wyborem GTX 1660 SUPER około 1050zł albo RX590 około 900zł i FreeSync... Może RX580. RX5700 jest po za moim zasięgiem raczej, chyba, że używka, ale kto mi sprzeda używke za 1000zł? Wiec raczej odpada....

 

PS: W przyszłości są plany zmiany CPU na max sensowy pod obecną płytę główną, ale to tak na marginesie piszę. Nie jest to teraz Tematem tej rozmowy.

Edytowane przez reactorpcsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz jeszcze w jakie tytuły chciałbyś pograć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz Spasiu, tutaj już trudno mi się określić, bo od jakiegoś już czasu jestem mało aktywny w grach... Przyszła zima i nie ma co z sobą zrobić, więc jak co roku wracam do grania i zazwyczaj jest to CS, WOT, Farming Simulator. W Tomb Raidera Rise of the Tomb Raider bym chętnie pograł, ale już się nie da, albo nowszego... Nie siedzę w grach, nie wiem co ciekawego dziś jest na świecie... Chciałbym, mieć możliwość pogrania w znaczącą większość gier nowszych w chociażby średnich detalach i 50-60 klatkach. Na ultra liczę w starszych grach powiedzmy tych do 2015-2016 roku. 2018-2019 średnie jeśli to możliwe... Nie mam parcia na detale ULTRA! WYSOKIE są dla mnie marzeniem, a ŚREDNIE jak najbardziej akceptowalne... Jestem świadom, że konfiguracja obecna jest słaba. Chce z niej wyciągnąć tyle ile się da. Nie wiem może wam pomoże taka odpowiedz ;P

Edytowane przez reactorpcsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to ja napisze jeszcze raz. Weź pan rx 580 i bedziesz pan zadowolony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że rx590 to dobry grzejnik :) RX580 na średnich może da radę ale mimo freesync nie schodziłbym poniżej GTX1660S.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No włąśnie... czy warto patrzeć na tego freesynca czy jednak go olać i kupic GTX 1660S - To jest max na co mnie stać!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No włąśnie... czy warto patrzeć na tego freesynca czy jednak go olać i kupic GTX 1660S - To jest max na co mnie stać!

Freesync najczęściej efektywnie działa od 45-48 fps w górę. Jeżeli na karcie będziesz miał mniej lub niewiele więcej to i tak żadnego pożytku z FS nie będziesz miał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Freesync najczęściej efektywnie działa od 45-48 fps w górę. Jeżeli na karcie będziesz miał mniej lub niewiele więcej to i tak żadnego pożytku z FS nie będziesz miał.

kup pan rx 580, reszte kasy oszczedź. W porównaniu do teraz bedzie pan super zadowolony. A potem pan se zrobi upgrade drugi raz, dzieki temu co pan dzis nie wyda bedzie on dla pana mniej odczuwalny i bedzie pan zadowolony drugi raz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skalp lutowanego 2500k ma jaki kol-wiek sens ?

5 GHz jest jakiekolwiek realne w sandałach?

:hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...