Skocz do zawartości
retjaF

Ryzen 2700x va ryzen 5 3600

Rekomendowane odpowiedzi

Tak z ciekawości odczułbym jakąś znaczną różnicę wydajności miedzy r5 3600 a r7 2700x przy karcie rx 580?

żadnej, chyba, że będziesz grał w niskich ustawieniach, to r5 3600 da ci więcej klatek (rx580 jest słabsza od gtx1660, którą posiadam, nawet nie kręconego, a jak ci pisałem, mój r5 2600 sie przy tym gtx-ie nudzi)

Edytowane przez kochan4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@autor

zależy jaki fps cię interesuje, jak max 60fps to w każdej grze 2700x taki fps zapewni, ofc jeżeli karta nie wyhamuje framerate. 3600 i najmocniejsze intele są wskazane do monitorów z odświeżaniem 75+Hz gdzie liczy się każdy fps. i tylko tym się sugeruj a nie jak tu klepią że zależy jakie ustawienia, jaka rozdzielczość itp. a to bez znaczenia przy tych dwóch prockach, liczy się tylko czy synchronizujesz grafikę na 60fps czy ciśniesz ile fabryka dała

 

Tak z ciekawości odczułbym jakąś znaczną różnicę wydajności miedzy r5 3600 a r7 2700x przy karcie rx 580?

nie

Edytowane przez ghs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam monitor 144hz więc "cisne ile fabryka dała"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam monitor 144hz więc "cisne ile fabryka dała"?

 

to 3600 będzie lepszy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

głupoty piszesz panie, o tyle samo procek r5 3600 będzie wydajniejszy od r7 2700x w 1440p, o ile jest wydajniejszy w 1080p, to karta wraz ze wzrostem rozdzielczości ogranicza nam fps - no chyba, że jest na tyle silna, że nie chodzi na 100 % w 1440p

procesory powinno sie testować na silnych w miarę kartach i w niskiej rozdzielczości i niskiej jakości, tak, żeby karta chodziła sobie na pół gwizdka i nie ograniczała nam kl/s - wtedy widać czarne na białym który ma jaką moc i o ile jest szybszy

Bzdury piszesz Panie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupię 2700x jednak jest 8/16 i do tego przyzwoite chlodzenie dostaje :)

Edytowane przez retjaF

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bzdury piszesz Panie ;)

tobie to już podziękujemy, jak takich prostych rzeczy nie pojmujesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze jak z tym moim zasilaczem SILENTUMPC ELEMENTUM E2 SI 450W uciągnie tego ryzena 2700x i rxa 580 8gb?

Edytowane przez retjaF

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej za cienki ten zasilacz, nawet jak uciągnie to bedzie pracował na sporym obciążeniu.

Zastanawia mnie dlaczego chcesz tego wcale nie taniego 2700x zamiast 2600 ??

różnica kasy by starczyła na mocniejsze gpu ;p

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to sobie odpal assasina odyseję czy watch dogs 2, zobaczysz co ten twój "zjadacz" potrafi :lol2:

a takich gier korzystających z więcej niż 6 (ba, ośmiu) wątków będzie coraz więcej

cieszę się, ze się cieszysz, oby ci te gołe 6 jaj służyły jak najdłużej

 

Screen z testu ja bym popatrzył na 1%Low i 0.1%Low FPS a tu filmik

R5 ma 12 wątków

 

 

 

 

5e583914cdeb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Raczej za cienki ten zasilacz, nawet jak uciągnie to bedzie pracował na sporym obciążeniu.

Zastanawia mnie dlaczego chcesz tego wcale nie taniego 2700x zamiast 2600 ??

różnica kasy by starczyła na mocniejsze gpu ;p

 

 

Absolutnie źle czytany test. 0.1% lowsy, czy ogólny minimalny fps i stabilność fps najbardziej wpływa na płynność rozgrywki. 2700 i to po o/c ma ponad 10 fps większy minimalny fps od 2600 po o/c. Przy słabej karcie te różnice są jeszcze bardziej odczuwalne bo nie mówimy o różnicy między 80 a 90 fps, a często w graniach 60 i tutaj to jest kluczowe. Poza tym 8 rdzeni jest future proof.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo ze obecnie więcej jak 6/12 nic praktycznie nie daje w grach a niższe taktowania na 2700 powodują takie ogromne różnicę w 1% low fps (Które IMO są ważniejsze niz max fps)

Nawet przy graniu + streamowaniu te dodatkowe rdzenie nic nie dają

 

Ps. co do "future" to dzisiaj jest dzisiaj i mu te rdzenie do niczego sie nie przydadzą, jak bedzie trzeba (za 1-4 lata) to co za problem sobie zmienić 2600/3600 na 3800x

Ważne że dzisiaj to zbędne rdzenie i strata fps

Edytowane przez Targaryen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Ps. co do "future" to dzisiaj jest dzisiaj i mu te rdzenie do niczego sie nie przydadzą, jak bedzie trzeba (za 1-4 lata) to co za problem sobie zmienić 2600/3600 na 3800x

Ważne że dzisiaj to zbędne rdzenie i strata fps

 

+1

 

I wtedy nie wyda ~ 1750zł, lecz dużo mniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No ale panowie, to równie dobrze można Ryśka 1600 kupić, jeszcze taniej niż 2600 i też się podkreci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie źle czytany test. 0.1% lowsy, czy ogólny minimalny fps i stabilność fps najbardziej wpływa na płynność rozgrywki. 2700 i to po o/c ma ponad 10 fps większy minimalny fps od 2600 po o/c. Przy słabej karcie te różnice są jeszcze bardziej odczuwalne bo nie mówimy o różnicy między 80 a 90 fps, a często w graniach 60 i tutaj to jest kluczowe. Poza tym 8 rdzeni jest future proof.

 

 

A co powiesz o tym :)

 

https://www.youtube.com/watch?v=_R5YxqzEsJs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2700X ustawi się na 4.2-4.3Ghz, RAM mu da 3600Mhz i R3600 może się cmoknąć z dużo większą ceną.

 

2700x pełną parą i 8 rdzeni.

A 3600 to nie można ustawić na 4.2 i sparować z takim samym ramem? Dalej różnica pozostaje taka sama.

 

Nom, ale co drugi i tak będzie polecał R5 3600 xD różnice po OC przy tych samych zegarach to jest dosłownie kilka procent, nie zauważalna dla zwykłego użytkownika.

Różnica między 3600 i 2700X przy tych samych zegarach to 5-15% i to nie jest niezauważalna różnica.

 

Kupowanie 2700X w tym momencie to jakieś nieporozumienie. Albo kupić 1600/2600 po taniości i za jakiś czas wskoczyć na 4600 albo kupić od razu 3600 i mieć spokój.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up

w dwóch grach koło 10% wyszło, w reszcie nawet 5% nie było i to na stocku oba proce (i 2700x o 125mhz niższy zegar)

Nawet na pclabie w teście wyszło, że w grach to różnica ok 11%, w zależności od gry

Poza tym są to takie wartości fps, że bez licznika w życiu byś nie zauważył który to procesor jest który jak by ci 2 obok siebie odpalili

 

i co do kupna, to r5 3600 przy obecnej cenie to jest nieporozumienie, bo za półroku więcej niż 600 za nówkę nie będziesz płacił, o używkach nie wspomnę

ja sie cieszę bardzo , że nie skusiłem się na 3600 - przez to mogłem kupić 16 zamiast 8 gb , lepszą płytę i chłodzenie a dodatkowo nie spodziewałem się, że r5 2600 jest tak wydajny (zmieniłem ze staruszka i7 2600)

Edytowane przez kochan4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam monitor 144hz więc "cisne ile fabryka dała"?

W takim przypadku 3600 będzie zdecydowanie lepszym wyborem patrząc przez pryzmat wydajności. Miałem R7 1700@4GHz i 3600 z niewiele tylko lepszą grafiką od 580 (dokładnie 980Ti), więc mam bezpośrednie porównanie.

 

Oczywiście jeśli grasz wyłącznie w nowe gry AAA i ustawiasz sobie detale ultra to grafika przyhamuje każdy procesor, ale to by był po prostu błąd (schodząc lekko z detali masz de facto lepszą jakość obrazu dynamicznego dzięki 100+ fps). Na detalach high/v.high i w nieco starszych grach 3600 zapewni wyraźnie lepszą płynność.

 

Do tego nie byłbym taki pewien, czy w przyszłości sytuacja ulegnie zmianie. 2700 ma dwa rdzenie więcej, ale też ma niższe IPC (w grach nigdy nie da się wszystkiego równoległość), upośledzone AVX i gorzej prowadzi pamięci. Czas pokaże jak się sytuacja rozwinie, obecnie lepszy jest 3600. 2700 i 2600 to z kolei królowie opłacalności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up

w dwóch grach koło 10% wyszło, w reszcie nawet 5% nie było i to na stocku oba proce (i 2700x o 125mhz niższy zegar)

Nawet na pclabie w teście wyszło, że w grach to różnica ok 11%, w zależności od gry

Poza tym są to takie wartości fps, że bez licznika w życiu byś nie zauważył który to procesor jest który jak by ci 2 obok siebie odpalili

 

i co do kupna, to r5 3600 przy obecnej cenie to jest nieporozumienie, bo za półroku więcej niż 600 za nówkę nie będziesz płacił, o używkach nie wspomnę

ja sie cieszę bardzo , że nie skusiłem się na 3600 - przez to mogłem kupić 16 zamiast 8 gb , lepszą płytę i chłodzenie a dodatkowo nie spodziewałem się, że r5 2600 jest tak wydajny (zmieniłem ze staruszka i7 2600)

 

W tym teście w żadnej w żadnej grze różnica nie dobiła do 10%. Procki ustawione na 4Ghz i ramy 3000. Ten test na labie jest śmieszny, R3600 z ramami 3600Mhz a R2700x z ramami 3200Mhz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupowanie 2700X w tym momencie to jakieś nieporozumienie. Albo kupić 1600/2600 po taniości i za jakiś czas wskoczyć na 4600 albo kupić od razu 3600 i mieć spokój.

 

Wszystko zależy od ceny. Bywały 2700X poniżej 700zł z Grą i Gamepass i uważam, że to bardzo dobry wybór w tej cenie w żadnym wypadku nie nazwałbym nieporozumieniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A 3600 to nie można ustawić na 4.2 i sparować z takim samym ramem? Dalej różnica pozostaje taka sama.

 

 

Nie można, bo 3600 normalnie boostuje do 4.2 i raczej utrzymuje tyle w grach, więc to żadna różnica. Za to 2700X bez o/c często spada do 3900-4050Mhz. Jego trzeba ocnąć.

 

No i pokaż mi ile 3600 robi 4.2 na bezpiecznym napięciu (1.325V). Tu na forum bardzo mało jest takich. Mój też robił 4.2Ghz dopiero na 1.4v, 4.1Ghz na 1.325.

 

Nie ma co bronić tego procka jak niepodległości. Jest dobry, ale 2700X jest tańszy, 8 rdzeni i niewiele niższą (jeśli w ogóle) wydajność. Tak jak pisałem, sam testowałem. W AC Origins wyniki albo identyko, albo 2700X lepszy (8 rdzeni robi swoje). W Far Cry Primal za to 3600 ma minimalny fps trochę lepszy, o 3-4 fps, a to dlatego że ta gra korzysta z pojedynczego wątku bardziej.

 

Także tam gdzie pojedynczy wątek ważny to 3600, gdzie multi - 2700X.

 

Wszystkie gry będą szły w multi teraz. Pojedynczy wątek to też dobry w starych grach jest, które nie umieją wykorzystać wielu rdzeni i wątków.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i pokaż mi ile 3600 robi 4.2 na bezpiecznym napięciu (1.325V). Tu na forum bardzo mało jest takich. Mój też robił 4.2Ghz dopiero na 1.4v, 4.1Ghz na 1.325.

Skąd wziąłeś to "bezpieczne" napięcie ? :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Skąd wziąłeś to "bezpieczne" napięcie ? :lol2:

 

Od pracownika AMD, wypowiadał się na reddicie. Dla Ryżów 2xxx bezpieczne to do 1.375V, ale już dla 7nm jest 1.325V. Im nowszy proces, nowsza seria, tym niższe napięcia bezpieczne.

 

Inaczej skraca żywotność.

 

I chodzi oczywiście o napięcie na sztywno, a nie jak się ma PBO i są skoki do 1.45V przy małym obciążeniu bo to akurat normalne.

 

Tutaj też od fachowca z overclockers.net

 

https://www.overclock.net/forum/10-amd-cpus/1728758-strictly-technical-matisse-not-really.html

 

According to FIT, the safe voltage levels for the silicon are around 1.325V in high-current loads

and up to 1.47V in low-current loads (i.e ST), depending on the silicon characteristics.

 

ST - single thread, jeden wątek użyty, a nie 6 rdzeni

 

 

@up

cos ci głupot ten fachura nawciskał, bo u sporo osób na stock w r5 3600 jest ponad 1,325v z automatu

 

Nie ma nic takiego jak REALNE napięcie z automatu, bo automat włącza się dla pojedynczego rdzenia, dlatego widzi się że automat ustawia wyżej. Włączasz Prime95 smallFFT na auto przynajmniej te 15 minut i zobaczysz ile wtedy realnie jest z napięciem dla każdego rdzenia. Oscyluje wokół właśnie 1.325V, czasem mniej, czasem więcej, zależy od procesora i płyty głównej. Jak ktoś mi pokaże Ryża 3xxx na auto po teście wygrzaniu w prime i będzie to np 1.4v to dam mu 200zł. Jestem słowny, proszę bardzo. MOżna udowadniać i walczyć o kasiurę. A jak nie to mi oddaje. A wiem co mówię, bo kilka tych Ryży miałem, na kilku płytach i w wielu testach.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jakie jest bezpieczne dla serii 3xxx, ale podejrzewam , że podobne jak dla 2xxx (nawet seria 2xxx ma sporo niższe na stocku, 1,22v-1,24v przeważnie), do 1,45v można bezpiecznie ustawiać przy dobrym chłodzeniu

 

@up

cos ci głupot ten fachura nawciskał, bo u sporo osób na stock w r5 3600 jest ponad 1,325v z automatu

Edytowane przez kochan4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...