Skocz do zawartości
retjaF

Ryzen 2700x va ryzen 5 3600

Rekomendowane odpowiedzi

W tym teście w żadnej w żadnej grze różnica nie dobiła do 10%. Procki ustawione na 4Ghz i ramy 3000. Ten test na labie jest śmieszny, R3600 z ramami 3600Mhz a R2700x z ramami 3200Mhz

Mam ograniczone zaufanie do testów z YT. Wiem, co widziałem u siebie.

 

Teraz mam i7-6950X i w grach rdzeń w rdzeń i zegar w zegar ma on podobną wydajność do 3600, którego nadal trzymam na drugim komputerze. A w nieco starszych grach Ryzen 1800/2700 ma się tak do Broadwella:

https://www.purepc.pl/procesory/amd_ryzen_7_1800x_vs_intel_core_i7_6900k_analiza_wydajnosci?page=0,3

 

Ryzenowi 1700 (który ma praktycznie taką samą wydajność co 2700) bliżej było do W3680 (i7-980X) niż R5 3600 (to też porównywałem bezpośrednio u siebie).

 

A co do RAM-ów to u mnie te same HyperX na tej samej płycie głównej wyciągały 3333 MHz z R5 3600 i max. 2933 MHz z R7 1700, więc jak najbardziej popieram porównanie z różnymi ustawieniami pamięci (przynajmniej w tym przypadku, bo już zbijanie Intelowi ustawień do oficjalnych 2666 gdy kontroler spokojnie ciągnie i 4000 MHz jest nielogiczne i nieuczciwe).

Edytowane przez Assassin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od pracownika AMD, wypowiadał się na reddicie.

Proszę Cię, nie ośmieszaj się. :lol2: :lol2: :lol2:

Pod pełnym obciążeniem mój procesor w PBO Auto zapodaje 1.40v stałego napięcia.

Chcesz mi powiedzieć że AMD ustaliło niebezpieczne napięcie do pracy w Auto i jeszcze ich pracownik o tym wspomina?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Proszę Cię, nie ośmieszaj się. :lol2: :lol2: :lol2:

Pod pełnym obciążeniem mój procesor w PBO Auto zapodaje 1.40v stałego napięcia.

Chcesz mi powiedzieć że AMD ustaliło niebezpieczne napięcie do pracy w Auto i jeszcze ich pracownik o tym wspomina?

 

Nie ustawia się PBO a AUTO. PBO nie jest objęte gwarancją.

 

spec-experience-chart.png

 

Wrzuć film z Prime95 smallFFT wygrzany min 15-20 minut i pokaż z HWINFO napięcie SVI2 TFN + temperatury. Nie rób w konia ludzi, że ci 1.4 zapodaje i tak równiutko : ) Zobaczysz że z każdą minutą jak temp. rośnie, obciążenie osiąga pełny limit, tj power z płyty głównej to napięcia będą spadać.

 

A jak znajdę tą wypowiedź pracownika AMD to wrzucę. Zapytaj w temacie Ryzenów tutaj na forum, ktoś na pewno podrzuci.

 

Masz tu ode mnie na 3600X auto

 

lOLcUiS.png

 

1.256V :) przy lepszym modelu procka, może z PBO by skoczyło do tych niech będzie 1.344V. Tym bardziej że nie każdy czujnik na płycie działa dobrze z odbiorem realnego napięcia. Zwykle to krąży wokół 1.325V na full obciążeniu

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tobie to już podziękujemy, jak takich prostych rzeczy nie pojmujesz

Tyle jest testów i filmików na necie gdzie w rozdzielczości 1440p większe znaczenie ma gpu a nie cpu a Ty dalej swoje? Ja kupiłem 2700 za 619 zl sprzedałem grę i chłodzenie i procek mnie wyszedł 480 zł weź to przebij, r5 3600 to wydatek rzędu 850 zł, dopłacać 370 zł do ilu 5% wydajności? Weź się obudź.

 

Edytowane przez ketiw555

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle jest testów i filmików na necie gdzie w rozdzielczości 1440p większe znaczenie ma gpu a nie cpu a Ty dalej swoje? Ja kupiłem 2700 za 619 zl sprzedałem grę i chłodzenie i procek mnie wyszedł 480 zł weź to przebij, r5 3600 to wydatek rzędu 850 zł, dopłacać 370 zł do ilu 5% wydajności? Weź się obudź.

 

ty chyba adresata pomyliłeś, bo ja sam też kupiłem r5 2600, albo w ogóle mojego postu nie zrozumiałeś :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawac panowie ;) dokladnie takiego tematu/sporu mi bylo trzeba zeby zmodernizowac drugiego kompa ;)

 

Ja sie tylko spytam tak gwoli scislosci... Jak rozumiem wiekszosc prockow bez "X" poleci po OC tyle ile te z dopiskiem "X"? Chodzi mi glownie o 1600x/2600x/2700x? I wszystko sie po prostu rozbija o cene i chlodzenie jakie chcemy zastosowac?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nie. Procki z X są lepiej binowane, czyli zazwyczaj lepiej się podkręcają. Zazwyczaj. Czasem się ma pecha i jest odwrotnie. Np teraz dostałem 3600X który 4.2Ghz nie może allcore zrobić i zachowuje się jak typowy 3600 bez X. Ale już idzie na wymianę gwarancyjną (przy okazji nie robi 4,4Ghz max boost więc na tej podstawie wymieniają).

 

2700 z kolei praktycznie nigdy nie kręci się tak dobrze jak 2700X. W starszych Ryzenach jest lepsze binowanie. I tutaj tak samo. Miałem gołego 2700 to leciał na 3.9Ghz przy znośnym napięciu, a 2700X 4.3Ghz, ale to akurat wyjątkowy model. Reszta tak koło 4.2 robi.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajna dyskusja wyszła z tego tematu, myślę że przyda się też innym.

Czyli w skrócie:

-Ryzen 5 2600-po taniości i potem zmiana na 4000

-r5 3600

- r7 2700x jeśli chcesz procesor na 3 lata?

Edytowane przez retjaF

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Wpotrzebie2017

 

Dzieki, czyli jednak czasami warto dolozyc do "X", a tutaj caly czas ludzie radza, ze nie warto bo i tak podkrecisz do podobnego poziomu "zwyklaka" ;) To rozchodzi sie jeszcze jak boxowe chlodzenie (szczegolnie to wieksze od 2700x) radzi sobie z OC? Bo dokladajac do najtanszego, nie boxowego chlodzenia, oplacalnosci moze sie nieco rozjechac...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Na boxach się nie kręci, lub minimalnie. Lepiej zainwestować w jakieś chłodzenie zastępcze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To lipa troche bo wybralem obudowe gdzie wiecej jak 145mm nie wcisne i odpada mi 90% chlodzen na am4. Gdzies tez czytalem, ze jednak 2700x to lepiej na sztywno ustawiac bo na stocku gorzej to dziala. No , ale dorzucajac nawet te 100zl na inne chlodzenie to jak zauwazylem wyzej oplacalnosci sie przesowa na niekorzysc :/ A tak ludzie chwalili te maxy/prismy od amd ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

To lipa troche bo wybralem obudowe gdzie wiecej jak 145mm nie wcisne i odpada mi 90% chlodzen na am4. Gdzies tez czytalem, ze jednak 2700x to lepiej na sztywno ustawiac bo na stocku gorzej to dziala. No , ale dorzucajac nawet te 100zl na inne chlodzenie to jak zauwazylem wyzej oplacalnosci sie przesowa na niekorzysc :/ A tak ludzie chwalili te maxy/prismy od amd ;)

 

Te Prismy i MAXy to bez o/c pewnie chwalą, nie wiem, bo nie kręciłem na nim i nie czytałem za wiele o tym. A co do chłodzenia to je się kupuje na lata, do wszystkich procesorów które mamy/będziemy mieć. Wtedy nie ma problemu, że cenowo jakoś nie pasuje przy zakupie nowego procka. No i jak bierzesz nówkę 2700X to masz grę, więc:

 

- odlicz cenę gry

- odlicz cenę boxowego chłodzenia bo je też sprzedasz

 

Wychodzi okej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ech tak naprawdę wszystko determinuję stosunek ceny do wydajności plus to do czego używasz komputera. Sam we wrześniu zmieniłem kilka bebechów w tym proca i zastanawiałem się nad 3600/3700x ostatecznie wziąłem tego pierwszego, ale sobie pofolgowałem kupując kilka dysków SSD, bo są w takiej cenie, że żal nie brać. Anyway - ceny od tamtej pory jak widzę stoją w miejscu (3700 nieznacznie staniał, 3600 cena bez zmian), ale w tym momencie różnica między 3600 a 3700x to 610 PLN. Sam się zastanów czy te 600+ złotych warto pchać w procesor. Jeśli komputer do giereczek ;) to hmm… nie widzę sensu. Jeśli zajmujesz się np. montażem wideo itd. itp. to w sumie 3700x czemu nie! ALE te 600 złotych IMHO lepiej dołożyć do dobrego zasilacza/chłodzenia i/lub zacnego SSDka na przykład.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taa te 8 rdzeni to jest takie przyszłościowe jak buldożery. Przesiadka na 6 rdzeni dopiero co nastąpiła, a od zawsze liczy się wydajność pojedyńczego rdzenia. Także w momencie gdy zaczniemy używać 8 rdzeni, wydajność pojedyńczego rdzenia tego 2700 i tak będzie kulała, więc sensu to żadnego nie ma. Jeśli chodzi o gry to po prostu lepszy będzie ryzen 3600 i tyle. Nie ma co kupować procka z myślą "a może za 2 lata gry będą wykorzystywać te 8 rdzeni".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dałeś przykład z pupy, buldożery to konkurowały z phenomami II x4 przez długi czas, a dostawały od 2 jajowych inteli często gęsto - już masz gry bf, wd2, ac odysey że spokojnie 16 wątków jest wykorzystywane

druga sprawa, seria 2xxx nie jest dużo mniej wydajna od serii 3xxx jeżeli porównamy zegar w zegar, wiadomo, w starszych grach gdzie liczy sie siła pojedynczego wątku przewaga jest większa, ale w nowszych często jest to tylko kilka procent

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Królem opłacalności jest na dzień dzisiejszy R5 2600, dopłata do R5 3600 to 70% jego ceny a zysk wydajności max 15% w grach. R7 2700X wydaje się dobrym zakupem na przyszłość, gdyż wszystko wskazuje na to, że nowe konsole będą miały procesory 8/16.Jednak to się okaże dopiero za rok, więc gdybym ja miał wybierać myśląc ekonomicznie to R5 2600 i zmiana za rok lub później. Wziąłbym pod uwagę jeszcze jedną kwestię - zarówno R5 2600 jak i R7 2700X nie mają szałowego chłodzenia i jeśli ktoś zwraca uwagę na głośność to przydałoby się coś zmienić. W przypadku R5 2600 wystarczy Fera 3 za 100zł, do R7 2700X jednak przydałoby się coś lepszego i trzeba około 200 zł wydać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to prawda fera 3 do r5 2600 jest idealna, na stocku procesor ma tak niskie temperatury pod obciążeniem, że dla kogoś kto prawował na intelach , które dochodziły do 70 st, to jest mały szok ;)

co do schłodzenia r7 2700x, nie trzeba za 200 , wystarczy starszy brat Fery -- Fortis 3, obecnie za nieco ponad 130 zł można go juz kupić w promocjach. Sam żałuję, że go nie kupiłem, ale bałem się, że mi na pamięci wejdzie, a jak sie okazało pomyliłem go z Grandisem, ten jest tak szeroki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fortis troszkę się poci przy mocno obciążonym 2700X, ale fakt, jest lepiej niż na Fera 3, lecz dopiero Grandis daje naprawdę radę przy OC 2700X chodzi o chłodzenia SPC. Co do temperatur Intela to zależy co kto miał :) Porównując np. z odpowiednikami wydajnościowym (aktualnie nawet szybszymi do gier) i5-8500, i5-9400 to jest podobnie.

Edytowane przez Yacek2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle jest testów i filmików na necie gdzie w rozdzielczości 1440p większe znaczenie ma gpu a nie cpu a Ty dalej swoje?

Tylko, że to nieprawda. Generalnie w grach karta graficzna jest ważniejsza i nie opłaca się oszczędzać na karcie na rzecz procesora. ALE jeśli mówimy o w miarę zbalansowanym zestawie to przy monitorze 75 Hz i więcej procesor ma duże znaczenie i dotyczy to także 1440p. Brakuje fps-ów to po prostu ścina się mniej kluczowe detale, bo framerate jest ważniejszy. Jak procesor nie domaga to niestety nic nie da się zrobić.

 

Co do opłacalności to pełna zgoda. 2600 jest królem, a 2700 tuż za nim. Ale patrząc przez pryzmat całego zestawu lub chociaż platformy, dopłata 200-250 zł do lepszego procesora może mieć sens.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większość osób zadowala się w pełni 60FPS a bardziej interesuje ich większa rozdzielczość i lepsze efekty wizualne. Wtedy faktycznie większość obciążenia przejmuje GPU i lepiej kupić słabszy procesor a mocniejszą grafikę. Jednak w przypadku graczy nastawionych typowo na FPS-y sieciowe to 75Hz wśród moich znajomych i klientów to takie minimum a zdarzają się i tacy co grają na 144Hz i wtedy procesor ma ogromne znaczenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy 2700X zawsze zapewni 60 FPS? Jak grafika niedomaga to tniesz detale, jak procek niedomaga to nic już z tym nie zrobisz. I to jest problem.

 

Idąc tokiem rozumowania niektórych tutaj, nie warto kupować niczego ponad RX 570 bo za 50% wyższą cenę dostaniemy tylko 20% wydajności. Niestety tak to jest, że cena nie skaluje się liniowo z wydajnością a jakoś widzę w sygnaturkach znacznie droższe karty.

 

2700X względem 3600 nabija punkty głównie w kilku mocno wielowątkowych grach, na których 3600 i tak zapewnia bardzo dobrą wydajność. 3600 jak dla mnie ma równą i wszędzie bardzo dobrą wydajność, w przeciwieństwie do 2700X, który błyszczy głównie w wielo wątkowych grach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Up

jak 3600 zapewnia 90 kl/s a 2600 czy 2700 75/80 to znaczy , ze pierwszy błyszczy/bardzo dobra wydajność, a te drugie są "be"? :lol2:

chłopie, znajdź mi gry w których 2600/2700/2700x nie zapewniają 60 kl/s, a to jest jak dla mnie i dla wielu bardzo dobra wydajność, reszta zależy od karty czy ci tyle zapewni

od kupna r5 2600 przetestowałem (i prześledziłem) dziesiątki gier i wszędzie to karta , a nie procesor, jest hamulcem wydajnościowym, a gram w 1080p i posiadam podkręconego gtx1660 (ok. 15% w stosunku wydajności na stock), więc karta nie jest aż tak słaba, wyniki często zbliżone do 1660 Ti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ustawia się PBO a AUTO. PBO nie jest objęte gwarancją.

spec-experience-chart.png

Tylko w Auto masz włączone PBO - PB2 co zresztą widać na załączonym obrazku :E

 

Wrzuć film z Prime95 smallFFT wygrzany min 15-20 minut i pokaż z HWINFO napięcie SVI2 TFN + temperatury. Nie rób w konia ludzi, że ci 1.4 zapodaje i tak równiutko : ) Zobaczysz że z każdą minutą jak temp. rośnie, obciążenie osiąga pełny limit, tj power z płyty głównej to napięcia będą spadać.

Wszystko zależy od aplikacji którą obciążysz procesor. Jeśli podczas pełnego obciążenia zmieścisz się w limitach energetycznych wtedy trzyma wyższe napięcie i obcina taktowanie wraz ze wzrostem temperatury. Jeśli aplikacja ciśnie na tyle mocno, że nie mieścisz się w limitach to zbije Ci mocno taktowanie i napięcie. Zobacz sobie, ze u Ciebie podczas obciążenia Prime CPU Package Power wskazuje 117W gdzie limit domyślny jest na 88W.

 

Masz przykład aplikacji, która jedzie 100% na wszystkich wątkach a działa na pograniczu limitów energetycznych, trzymając przy tym "niebezpieczne" napięcie :Up_to_s:

Żebyś się nie czepiał to wszystko jest na Auto po za pamięcią Ram.

 

0skqSlE.gif

 

Napięcie trzyma w granicach 1.36-1.40v. Przecież to jest niebezpieczne napięcie bo tak Ci napisał pracownik AMD na forum redit :lol2: :lol2: :lol2:

 

Co do wydajności R7 2700 OC vs R5 3600. Zapominacie o rozgrywce w 120-144hz. Niestety ale taki R7 2700 nie jest w stanie utrzymać 120kl/s w multi Battlefield 5 a R5 3600 nie ma z tym problemu. Te 10% przy wysokich wartościach fps jednak zrobi różnicę ;)

Edytowane przez DjXbeat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Co to za aplikacja? Jak długo używana/włączony test? Powtórzę ten test u siebie.

 

1.36v , powiedzmy jeszcze w "normie". Tym bardziej że tylko 65C. Słabe wygrzewanie.

 

Najlepszy i tak byłby miernik, a nie odczyty programowe. Ale te 1.4V nie jest aktualne, a maksymalne - nie wiemy kiedy się to pokazało, w jakim czasie testu, bo to tylko screen.

 

Jeśli jest to 13 minutowy test jak HWINfo pokazuje (w czym, powtarzam) to i tak średnia to 1.344. Tak duże skoki napięć by mnie martwiły :)

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy 2700X zawsze zapewni 60 FPS? Jak grafika niedomaga to tniesz detale, jak procek niedomaga to nic już z tym nie zrobisz. I to jest problem.

Na szczęście w związku z upowszechnieniem się Adaptive Sync nie jest to już aż taki problem. Chwilowe spadki do np. 55 fps nie bolą już tak jak kiedyś po warunkiem, że mamy monitor z Adaptive Sync.

 

Idąc tokiem rozumowania niektórych tutaj, nie warto kupować niczego ponad RX 570 bo za 50% wyższą cenę dostaniemy tylko 20% wydajności. Niestety tak to jest, że cena nie skaluje się liniowo z wydajnością a jakoś widzę w sygnaturkach znacznie droższe karty.

:thumbup:

 

2700X względem 3600 nabija punkty głównie w kilku mocno wielowątkowych grach, na których 3600 i tak zapewnia bardzo dobrą wydajność. 3600 jak dla mnie ma równą i wszędzie bardzo dobrą wydajność, w przeciwieństwie do 2700X, który błyszczy głównie w wielo wątkowych grach.

To też prawda. W nowych, wielowątkowo zoptymalizowanych tytułach Zen1 wypada co do zasady ok (i zapewne tak będzie aż do czasu spopularyzowania instrukcji AVX w grach). Ale jak chcesz sobie pograć np. w jakieś MMO na przestarzałym engine albo w szybką strzelankę to ewidentnie brakuje mu mocy. Nie wspomnę już o bardziej wyszukanych zastosowaniach jak emulacja konsol.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...