Skocz do zawartości
1899

Dysk SSD do ASUS ROG GL752VW

Rekomendowane odpowiedzi

Mojemu 3 letniemu laptopowi przydałby się powiew świeżości w postaci dysku SSD.

 

Szukam czegoś najlepszego w stosunku cena/wydajność do kwoty 350 zł za 256 GB.

 

Oczekiwania? Szybkie uruchamianie się systemu i programów, gier.

Wykonałem pomiar prędkości uruchamiania się systemu:

35 sekund - był to czas liczony od momentu wciśnięcia włącznika do momentu pojawienia się panelu logowania użytkownika laptopa.

95 sekund - był to czas liczony od momentu wciśnięcia włącznika do momentu załadowania się systemu na tyle aby możliwe było korzystanie z przeglądarki (na czas wpisywania hasła stoper został zatrzymany)

 

MODEL: ASUS ROG GL752VW

 

Według mojej wiedzy i tego co piszą w internetach potrzebny będzie dysk SSD M.2 o max. pojemności 256 GB

 

Mój wybór na szybko - https://www.x-kom.pl/p/461044-dysk-ssd-adata-256gb-m2-pcie-xpg-sx8200-pro.html#Specyfikacja

 

Co sądzicie, co polecacie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecamy Kingston A2000 500GB za 270 zlotych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo jest tani i szybki :) a 500GB zawsze lepsze niz 256GB.

Zerkalem na specyfikacje producenta i faktycznie jest jak mowisz co jest bardzo dziwne. Mimo wszystko laptop powinien bez problemu obsluzyc ssd nawet 2TB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co myślicie o:

https://www.amazon.de/Samsung-MZ-V7S500BW-Plus-Interne-Schwarz/dp/B07MFBLN7K/ref=dp_ob_title_ce

 

Jest aktualnie w dobrej cenie i w sumie to same pochlebne opinie na jego temat widzę. Warto dopłacać?

 

Ktoś coś wie dlaczego ASUS zaleca użycie max. 256 GB dysku? Rozmawiałem z kilkoma osobami i każdy jest zdziwiony i pewny, że pojemność nie ma znaczenia i pójdzie mi bez problemu 500GB i więcej...

Poszperałem trochę w necie i rzeczywiście są z tym jakieś problemy... --- > https://rog.asus.com/forum/showthread.php?79590-Issue-with-M-2-SSD-in-ASUS-ROG-GL752VW

Na stronie Asusa jest taka informacja --- > https://www.asus.com/pl/support/FAQ/1015768

 

Co radzicie aby zrobić w tej sytuacji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co myślicie o:

https://www.amazon.de/Samsung-MZ-V7S500BW-Plus-Interne-Schwarz/dp/B07MFBLN7K/ref=dp_ob_title_ce

 

Jest aktualnie w dobrej cenie i w sumie to same pochlebne opinie na jego temat widzę. Warto dopłacać?

 

104€ to dobra cena? W tej cenie mozna kupic dyski rownie szybkie o dwukrotnie wiekszej pojemnosci...

Albo jak pisalem wczesniej, kupic takiego Kingstona A2000 500GB, ktory kosztuje 2 razy mniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niby masz racje ale teraz pytanie na co zwracac uwage przy wyborze dysku?

Tylko i wylacznie zaleznosc cena/predkosc zapisu i odczytu ma tutaj znaczenie?

 

Wiec dlaczego by nie kupic np. PNY XLR8?

 

Gdzie Kingston A2000:

Koszt: 299zl

Predkosc zapisu: 2000mb/s

Predkosc odczytu: 2200mb/s

 

Natomiast PNY XLR8 CS3030 za 20zł więcej oferuje taka samą predkosc zapisu i aż 3500mb/s odczytu

Edytowane przez 1899

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tzn predkosc liniowa odczytu/zapisu liczy sie tak naprawde tylko wtedy kiedy masz dwa takie dyski. Inaczej i tak bedziesz kopiowal z nvme na sata wiec roznica bedzie zadna...

PNY XLR8 to b. dobry dysk - nieco szybszy niz A2000, z tym ze kingstona mozna dostac za ~260 zlotych a PNY za ok 320. Jesli chcesz dolozyc to pewnie. Jesli nie - to tez bedzie OK :)

 

PS. Mozesz jeszcze sobie zerknac TUTAJ.

Edytowane przez amsztel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tzn predkosc liniowa odczytu/zapisu liczy sie tak naprawde tylko wtedy kiedy masz dwa takie dyski. Inaczej i tak bedziesz kopiowal z nvme na sata wiec roznica bedzie zadna...

Nie rozumiem za bardzo tego zdania, moglbys na jakims przykladzie to wyjasnic?

 

Tak czy siak, napiszę jeszcze do supportu Asusa aby upewnic się, że wybrany dysk na pewno pojdzie bez problemu na moim laptopie i potencjał dysku zostanie wykorzystany w pełni.

Edytowane przez 1899

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem za bardzo tego zdania, moglbys na jakims przykladzie to wyjasnic?

 

Skoro masz jeden dysk, ktory ma np. zapis 2GB/s to jak chcesz osiagnac taka predkosc, skoro inne dyski podlaczone w komputerze maja max 500MB/s? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No w laptopie mam tylko HDD 1 TB i nic więcej.. Więc mam przez to rozumiec, że nie ważne jak szybki SSD kupie to i tak prędkość uruchamiania się systemu itp nie zmieni się?

Czy oco chodzi bo już całkiem zdurniałem :hmm::E

Edytowane przez 1899

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry, moj mozg nie przyjmuje, ze w 2019 roku mozna nie miec ssd w komputerze :E

Ja mowilem o roznicach miedzy sata ssd a nvme ssd... W porownaniu do hdd to kazdy nowoczesny ssd da ogromne przyspieszenie doslownie wszystkiego.

Edytowane przez amsztel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry, moj mozg nie przyjmuje, ze w 2019 roku mozna nie miec ssd w komputerze :E

Dlatego postanowiłem w koncu zrobic porzadek z laptopem i dokupić mu SSD :P

 

Na ten moment chyba wszelkie moje watpliwosci zostaly rozwiane, zdecydowalem sie na PNY XLR8 CS3030 500GB, dzieki za pomoc :thumbup: :thumbup:

Dam znac jak dostane odpowiedz od Asusa czy ten dysk bedzie dzialac a pozniej mam nadzieje jak najszybciej jakies testy jak sie kreci :D

Edytowane przez 1899

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po konsultacji z Asusem doiwedziałem się tylko tyle że dysk M.2 lub jeżeli chodzi o SATA to 2,5 cala.

Oni tam napisali, że zalecają stosowanie 256 GB z tego względu, że robili tylko testy z dyskami o takiej pojemności więc nie mogą dać gwarancji, że większe pójdą bez problemu ale Pan powiedział, że raczej powinno działać :D

No nic, to zamawiam i przetestuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...