Skocz do zawartości
Olchew

M.2 pod Z97-HD3

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio odkryłem potrzebę wymiany wysłużonego już HDDka. Jako, że zupełnie nie znam się na hardware'rze chcę zadać kilka pytań ludziom z większą wiedzą i doświadczeniem.

 

- Po pierwsze, czy moje MoBo (Gigabyte Z97-HD3) będzie w ogóle w stanie obsłużyć interfejs M.2 i wykorzystać jego możliwości?

 

- Dalej, jeśli odpowiedź na pierwsze pytanie brzmi "tak", to czy potrzebuję jakiegoś rodzaju adapter i jeśli tak, to jaki najlepiej wybrać?

 

- Dysk jaki sobie wstępnie upatrzyłem to Corsair MP510, jeśli ktoś ma lepszą propozycję SSDka o pojemności około terabajta w przyzwoitej cenie to się nie obrażę.

Edytowane przez Olchew

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta nie ma złącza m.2 więc chyba tylko przez adapter . Pytanie czy na prawdę potrzebujesz m.2? Przy normalnym użytkowaniu. gry. net. etc. różnicy i tak nie odczujesz.

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z doświadczenia znajomych przejście z HDD czy nawet starszych SSD właśnie że stanowi gigantyczną przepaść w codziennym użytkowaniu. Rozumiem, że przy użyciu adaptera dysk powinien działać z moją płytą główną?

Edytowane przez Olchew

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powinien. Ładowanie się poziomu, czy start gry na SSD M.2 krótszy o 3-6 sekund względem dysku SSD SATA nie jest moim zdaniem "gigantyczną przepaścią". Gra nie warta świeczki. Za to różnica miedzy HDD a SSD jest naprawdę spora i w pełni wystarcza normalnym użytkownikom.

 

Różnica na dysku m2 vs ssd

SSD vs M2 vs NVMe

 

SSD - wątek zbiorczy. Przeczytaj zanim założysz nowy temat!

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do odpalania windy i gier oraz codziennego używania w domu spokojnie wystarczy ssdek na SATA/AHCI ;)

 

Co innego bardziej ambitne lub pro zastosowanie.

Ja kiedyś do grafiki 2d na system/programy miałem hdd samsunga F3 a ssdeka jako drugi na tempy i case :E

 

Teraz do takiego Photoshopa (czy innego rawera) to najlepiej mieć osobne NVME na system oraz odczyt oraz drugi m.2 / SATA/AHCI na Scratch Disk czy inne tempy + dopiero trzeci HDD na zapis plików.

I dopiero jest bajka ;):P

 

Co do meritum autorowi zupełnie wystarczy średni ssd typu Crucial Mx/Bx czy adata 6000/8000.

Edytowane przez pierote

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...