Skocz do zawartości
6pounder

SSD 1tb czy HDD 3tb, czyli czy na gry i dane warto SSD?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Pół roku temu kupiłem Lenovo Legion y530 i po miesiącu wrzuciłem do niego SSD 250gb na system, bo sklepowy hddek jest tak tragiczny, że zdarzały mu się crashe przy włączaniu Photoshopa. Po kupieniu ssd i przerzuceniu nań systemu oraz najważniejszych programów do pracy problem zniknął. Teraz chcę włożyć nieco kaski w tego lapka i dorzucić mu lepszy dysk na dane oraz zwiększyć ilość RAMu.

 

I tutaj pytanie: czy warto kupować dysk SSD 1TB na dane, czy może olać to bo nie będzie wielkiej różnicy i zamiast tego sprawić sobie 3x większy dysk HDD? Z tego co widziałem, za ok 500zł można kupić każdą z tych rzeczy i zastanawiam się, co jest lepsze. Oczywiscie prędkość i pojemność to dwie różne sprawy załatwiające dwie różne potrzeby, ale całe pytanie można zawrzeć w tym, czy SSD na dane jest opłacalną inwestycją pod kątem gier i pracy na grafice/filmie, by nie trzeba było przerzucać plików na systemowy SSD i trzymać ich w program files :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet taniej 1tB SSD z digikomp za 355zł.+ship

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że warto,do HDD już raczej bym nie wrócił.Jedynie HDD nadaje się obenie na trzymanie kopii zapasowych systemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tutaj pytanie: czy warto kupować dysk SSD 1TB na dane, czy może olać to bo nie będzie wielkiej różnicy i zamiast tego sprawić sobie 3x większy dysk HDD?

Podstawowe pytanie, to jakiej pojemności potrzebujesz. Czy 1TB to duży zapas, czy np. w ciągu roku zapchasz go?

Drugie pytanie, czy robisz w miarę regularny backup. Chyba nadal trudniej i drożej odzyskiwać dane z ssd w razie jakiejś poważnej awarii. Wydaje mi się też, że ssd częściej padają bez ostrzeżenia.

 

Jeżeli 1TB ci wystarczy i nie obawiasz się utraty danych, to ssd będzie ok. Nawet głupie przeglądanie zdjęć czy filmów (przewijanie) jest wygodniejsze. Odpada też problem przeciążeń przy przenoszeniu laptopa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
' date='08 Grudzień 2019 - 11:35' timestamp='1575801300' post='15722490']

Wydaje mi się też, że ssd częściej padają bez ostrzeżenia.

 

Statystyki pokazuja zupelnie co innego... SSD sa duzo bardziej trwale i niezawodne od HDD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Backup materiałów do pracy robię raz na kilka tygodni na dysku Google. Wiele z nich jest też dość łatwa do odtworzenia (grafiki, plakaty, których szablony mam na GDrive). Kwestia backupu jest więc drugorzędna dzięki 200gb od Googla.

 

Większy problem mam z dyskiem na pierdoły rozrywkowe, bo np. kupiłem sobie abonament na uPlayu + nowy COD i już poszło 400gb, które miałem wolne na partycji rozrywkowej. Ze względu na podróże pociągami i moje cebulactwo (nie kupuję internetu do telefonu), przechowuję filmy i seriale na dysku, by bez internetu i myszki do pracy móc włączyć coś dla zabicia 2-4h czasu.

 

Myślę więc o podziale:

300gb na pracę,

systemowy 250gb na programy i autosavy,

Google Drive 200gb na backup,

na rozrywkę pozostałe plus minus 650gb, które zostanie.

 

A pytam m.in. dlatego, że w Legionie mam ssd systemowy na wejście M2 (śmiga cudnie), podczas gdy w PC miałem Corsair 250gb na SATA-II. No i właśnie M2 jest zauważalnie szybszy, a drugiego już nie włożę do lapka. Stąd też miałem wątpliwości, czy te 500mb/s SSDeka na sacie będzie na tyle odczuwalne, by wybrać go zamiast wielgachnego HDD. Ten, który mam teraz to dziad total i nic do niego nie porównuję, bo nawet potrafi zwieszać przy odpalaniu filmu w HD. Dlatego nie mam porównania i będę wdzięczny za wszelkie opinie, jeśli jeszcze zechcecie coś dodać.

 

PS: Jak to w końcu z tą wytrzymałością SSD i HDD? Zmartwił mnie komentarz kolegi o tym, że padają szybciej od talerzówek. Fejk njus, czy prawda?

 

EDIT: Głupi ja zapomniałem o najważniejszym - jakie dyski w okolicach 500zł warto wybrać? Podobno bardzo popularne są terabajty ssd od Samsunga. I analogicznie, jaki HDD do 500zł w okolicach 3TB kupić? A może da się taniej? A może da się więcej pamięci za tą kasę? Te rankingi na necie to jakiś dramat, połowa to spam tworzony, by zalinkować do własnej oferty na "blogu", więc trudno mi nawet konkretne modele przejrzeć.

Edytowane przez 6pounder

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Statystyki pokazuja zupelnie co innego... SSD sa duzo bardziej trwale i niezawodne od HDD.

PS: Jak to w końcu z tą wytrzymałością SSD i HDD? Zmartwił mnie komentarz kolegi o tym, że padają szybciej od talerzówek. Fejk njus, czy prawda?

Chyba źle zostałem zrozumiany, bo nie twierdzę, że częściej padają, tylko jak padają to częściej bez żadnych wcześniejszych oznak.

Nagły zgon HDD jest moim zdaniem rzadszy, jak sa jakieś statystyki temu przeczące, to chętnie zobaczę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, więc jakie dyski w okolicach 500zł są warte uwagi? Mam na myśli zarówno SSD jak i HDD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw zapytam czy ten SSD który kupiłeś to 2,5" SATA czy Nvme M2?

 

Nie podałeś pełnej specyfikacja a najlepiej nr modelu. Z tego co się orientuje można tam włożyć zarówno dysk SATA 2,5" jak i M2 Nvme ale narzuca się kolejne pytanie - czy masz tam zainstalowany intel optane?

Edytowane przez Spasiu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisałem, że mam już w Legionie dysk na M2:

 

"A pytam m.in. dlatego, że w Legionie mam ssd systemowy na wejście M2 (śmiga cudnie), podczas gdy w PC miałem Corsair 250gb na SATA-II. No i właśnie M2 jest zauważalnie szybszy, a drugiego już nie włożę do lapka."

 

Modelu nie pamiętam, ale to bez znaczenia, skoro miejsce już zajęte. Interesuje mnie SATA-2 na drugi slot, bo chcę się pozbyć muła HDD, który mam teraz, a który potrafił crashować photoshopa przy samym włączaniu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Statystyki pokazuja zupelnie co innego... SSD sa duzo bardziej trwale i niezawodne od HDD.
To je pokaż. I procent utraty danych. Tu jest ogromna przewaga HDD, że SSD pada w 100% a HDD w np. 1%.

 

Ponadto ważne dane należy trzymać na 2 dyskach, te same kopie, tylko bieżące w jednej (bo za dużo roboty).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, więc jakie dyski w okolicach 500zł są warte uwagi? Mam na myśli zarówno SSD jak i HDD.

Toshiba P300 2/4/6TB jako magazyn filmoteki/ISO.

Edytowane przez kamilos69

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A włożyłeś kiedyś dysk 3,5 cala do gniazda na 2,5 cala, czy po prostu nie chciało ci się czytać, o co chodzi w temacie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W kwestii SSD, to stawiałbym na MX500 od Cruciala. Jak dla mnie sprawdzona seria.

 

HDD to zależy od pojemności. >2TB widzę tylko Seagate, którym nie ufam. 2TB WD Blue lub Toshiba L200, oba 5400 obrotów. 1TB dochodzi WD Black (7200 obrotów).

Generalnie dużego wyboru nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...