Skocz do zawartości
Fado365

Problem z RAM 3600mhz / CL17

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

kupiłem sobie nowy RAM Patriot Viper Steel 3600 mhz / Cl17 do zestawu :

Ryzen 7 2700

MSI B450 Gaming Plus MAX

GTX 1070

SPC Supremo 650W Gold

M.2 SX8200 Pro 512GB

SSD 480GB BX500.

 

Problem jest następujący, nie jestem w stanie uruchomić komputera na ustawieniach fabrycznych dla kości. Pierwsze uruchomienie, jak to w większości przypadków - 2133 mhz / CL15. Ustawiam XMP2, gdzie jest 3600 / CL17, komputer wstaje i zatrzymuje się na niebieskim ekranie z błędem jądra ntosknrl lub winload. Idę znowu do biosu, ustawiam ręcznie 3600 mhz, komputer wstaje bez problemu, ale na CL18, a nie 17. Próbuje ręcznie ustawić CL17, w ogóle nie wstaje. Zmiany napięć, kombinacje z timingami nic nie dają. Odpaliłem komputer na 3466 mhz / CL16, czyli teoretycznie też dobre proporcje częstotliwości do timingu, ale co jakiś czas potrafi wyrzucić blue screen i Memory Management Error, także nie pracuje stabilnie. Czy macie jakiś pomysł, co zrobić, żeby ten komputer się ustabilizował albo na właściwych 3600 mhz / CL17, albo na jakichś innych ale lepszych niż 3600 / CL18.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak możesz to sobie ustaw 3200 cl15, będzie lepsze niż te 3600 cl17, a na pewno dużo lepsze niż cl18

i się nie dziw, że masz problemy, to nie seria ryśków 3000, ze ci każdy łądnie 3600 nawet z cl14 zrobi

i jeszcze jedno, ile dałeś na ramy napięcie? do nich śmiało możesz i 1,45v zarzucić - u mnie bez zmiany napięcia na 3400mhz nawet komp nie wstawał, na 3333 był niestabilny , dopiero jak tym patriotom dałem 1,42v to na 3333mhz jest ok, 3400 nadal brynza, ale olałem, bo nie będę CL ruszał dla 66mhz

Edytowane przez kochan4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć screen'a z programu Thaiphoon Burner, zobaczymy co to w ogóle są za kości.

Edytowane przez KamileN7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mało prawdopodobne by te pamięci poszły na swoich nominalnych timingach, w moim przypadku max taktowania dla pamięci na r2700x to 3466 MHz. CL15, udało się to uzyskach na lubiących się z Ryzen'ami drugiej generacji kostkach B-Die, ale wtedy proc prawie się niekręci :E Teraz mam ustawione 3200 MHz. CL14 ale za to procek puszczony na wszystkich rdzeniach na 4150 mHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wszystkim za odpowiedź, narazie póki co na szybko spróbowałem tylko podbić napięcia do 1.4 i faktycznie zrobiło się stabilnie. Jak będę miał chwilkę to sprawdzę programem + może zmienie na te 3200 / 14 jeśli się uda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra.. cały czas walcze z tym RAMem..

 

3200 CL 14 próbowałem, komputer nawet nie wstaje. Ustawiałem 3200 - 14 14 14 14 28 i 14 14 14 14 32 ( memory try it z biosu )

3333 CL 16, komputer wstaje. Przechodzi przez Cinebencha R15, na R20 się wykłada. OCCT po 5-6 min też resetuje komputer.

3466 CL16, tutaj najdłużej mogę utrzymać " stabilność ". Działa wszystko, poza najbardziej wymagającymi grami, które używają GPU 100% i procesora 65-70% ( np. NFS Heat )

 

 

Doradźcie jakieś połączenie mhz / timing / vcore, bo już nie daję rady :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wrzucisz screen'a z programu Thaiphoon Burner zakładka "Read", to ci doradzę. Dopóki nie wiem co za kostki tam siedzą to mogę co najwyżej powróżyć. Nie licz też na równe timingi w stylu 14-14-14, to potrafią tylko Samsung'i B-Die.

Edytowane przez KamileN7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na swoich mam A-die i 3333 przy cl16 mogę działać, ale błędy w prime95 po kikunastu minutach potrafi wywalić (kilka wątków przestaje działać, 1 czasami 2). Niby można byłoby tak działać, ale ta świadomość, że może wystąpić błąd troche wkurza. Ja ustawiłem więc 3266mhz cl16, reszta 18-18-36, dałem 1,4v i już jest bezbłędnie, testy w aida64 różnią się minimalnie od 3333, a w grach w ogóle tego nie widać.

3400 test wstało i spokojnie działało bez resetów ale już przy 1,44v (też 16-18-18-36)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://zapodaj.net/bd30b7548a71d.png.html

 

https://zapodaj.net/3334e0406578a.png.html

 

Tutaj zdjęcia z Taiphoon. Ustawiłem teraz 3333 mhz i CL16. W systemie 0 problemów. Gry wyrzuca do pulpitu, resetuje kompa.

 

Aktualnie jest 3333 mhz 16 / 18 / 18/ 18 / 36 1.44 volt

 

--------------

Pisząc tego posta, wyskoczył niebieski ekran :(

Edytowane przez Fado365

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weź skorzystaj z kalkulatora, masz hynixy cjr, c-die i takie wybierz . Możliwe, że coś ciasniej się uda ustawić stabilnie. 3600mhz dla ryzena 2xxx może być za dużo, można całować w 3400-3466mhz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja teraz testuje 3333 mhz 16-19-19-38 1,45v (jak pisałem, przy 18-18-36 cl16i 1,44v z bf5 mnie wywalało po kilkunastu minutach)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weź skorzystaj z kalkulatora, masz hynixy cjr, c-die i takie wybierz . Możliwe, że coś ciasniej się uda ustawić stabilnie. 3600mhz dla ryzena 2xxx może być za dużo, można całować w 3400-3466mhz :)

 

 

A jakiś sprawdzony kalkulator jest?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zarzuciłem 3400 :P zobaczymy ile pochodzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wrzuciłem teraz 3200 / 16 - 18 - 18- 18 - 36, ale nie ukrywam, że chciałbym mieć trochę większe taktowania w kościach 3600 :D. Nie mogę znaleźć ustawień timingów dobrych dla 3200 / Cl 14 i 15, macie jakieś pomysły? Ewentualnie coś co pociągnie 3333 / 3400 / 3466.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spróbuj na takich jak ja teraz lecę 3400 cl16 19-19-19-38 1,45v (nawet daj z 1,47v jak ci bsody wali), odkąd poprzedniego posta napisałem zrobiłem testy w aida64 i 3dmarka11 i na razie wszystko chodzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kochan4 zaraz spróbuje Twoich ustawień, bo narazie wszystkie inne mi sypią błędami. 3200 Cl16 się utrzymywało tylko.

 

@Novi a czy z tego kalkulatora mam przenieśc do biosu każde jedno ustawienie czy tylko te główne timingi? Tam wyświetla się lista wszystkich. Póki co obydwa z kalkulatora Safe ( ale zmieniam tylko te główne i Trc) sypią błędami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla mnie ten kalkulator to magia, jedynie bench w nim mi 4 błedy wykryl na 3400 i na3333 wrocilem i testuję :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie , łącznie z napięciami , oporami i termiką, inaczej ma prawo sypać. Te ustawienia są mocno zachowawcze, więc w 99% przypadków muszą być stabilne :P. A jak już ktoś , przeskoczy level wyżej w oc ram, to się opiera o kalkulator + wprowadza swoje modyfikacje. Ale nie ukrywam, oc ramu to nie jest łatwy kawałek chleba, trzeba stracić naście godzin by wyrzeźbić coś fajnego , ciągłe testy i poprawki, ale efekt końcowy odpłaca :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no qrde, 110% memtestu zrobione i 0 błędów, a tylko o 0,01v zwiększyłem napięcie :E boję sie dawać powyżej 1,45v bo może i na 3400 znalazłbym bezbłędne wartości

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem 3400 mhz CL 16 - 19 - 19 - 19 - 38, 1T, TRC Auto, 1.44V i wszystko jest ok narazie. Memtest 30 minut, 0 błędów. Potestuje i zobaczymy czy się udało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem 3400 mhz CL 16 - 19 - 19 - 19 - 38, 1T, TRC Auto, 1.44V i wszystko jest ok narazie. Memtest 30 minut, 0 błędów. Potestuje i zobaczymy czy się udało.

tak samo , tylko 3333 :E, 320% memtestu , zero błedów, myślę, ze wystarczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie już ręce opadają.... trafiłem wyjątkowo kapryśne kości. 1 dzień działało, dziś wieczorem nagle blue screeny, komputer się resetuje, memtest wywala.. zrobiłem później z kalkulatora każda opcje to nawet nie wstał... już kompletnie nie mam pojęcia co mu ustawić żeby dobrze działał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć screen z Ryzen Timing Checker 1.05 z tymi ustawieniami co masz obecnie. Jeśli ustawiałeś termikę czyli ProcODT, RttPark/Wr/Nom i CAD_BUS to też napisz na jakie wartości. Jeszcze napięcie SOC na ile ustawione?

Edytowane przez KamileN7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wrócę do domu to ogarnę.

Póki co wczoraj wrzuciłem 3200mhz cl16, napięcie 1.4 i jest bardzo stabilnie. Memtest kilka cykli zrobiłem, 0 błędów, 0 bsod.

Co ciekawe, na 3200mhz cl16 mam lepsze wyniki w np cinebenchu niż na 3466 cl16 i 3400 cl16. Różnica nie duża, bo 1760 pkt na 3400/3466 a 1810 pkt na 3200 mhz. Taktowanie procka takie samo, 4.0 GHz przy 1.31 V core.

Może jakoś próbować w takim razie stabilizować się na 3200 tylko zmniejszyć timing?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...