Skocz do zawartości
MorningstarPL

Monitor 1440p.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

 

Czy moglibyście mi doradzić w kwestii doboru monitora? Na zakup monitora chciałbym przeznaczyć 1400 zł i będzie mi służył do grania w gry strategiczne oraz gry takie jak Wiedźmin 3, Mortal Kombat czy Shadow Of War. W Lol’a i inne fortnite’y grać nie zamierzam ani Overwatch’e. Na początku chciałem monitor IPS, ale do mojej kwoty nie mogę znaleźć monitora z odświeżaniem 144 hz. Coraz bardziej zaczynam myśleć o VA, lecz wciąż zależy mi na dobrych kolorach i na wytrzymałym monitorze.

 

Może coś doradzicie?

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... i do wiedźmina tak bardzo potrzebujesz tych 144 FPS?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłopie bierz AOC q3279vwfd8 i nie przepłacaj. Matryca bardzo dobrej jakości, lepsza niż w większości "gejmingowych" monitorów, sam się o tym przekonałem. Raczej nie potrzebujesz 144Hz do Wiedźmina i strategii, te 75Hz powinno ci wystarczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

144 hz do odpierania niemieckich kontrataków pod Stalingradem oraz żebym płynnie dowodził wojskami sowieckimi i płynnie zniewolił Polskę. Poza tym 144hz > 60 hz.

Tylko problem jest w tym, że mi się monitor z 31 calami nie zmieści na biurku.

Jest jakaś mocna różnica między VA a IPS? To znaczy, czy radzilibyście mi brać VA czy IPS?

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VA -> lepszy kontrast, smużenie w ciemnych scenach

IPS -> lepsze kąty widzenia, IPS glow

Generalnie VA ma lepszą jakość obrazu póki patrzysz na wprost, w nocy w ogóle nie ma porównania.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Generalnie VA ma lepszą jakość obrazu póki patrzysz na wprost, w nocy w ogóle nie ma porównania.

 

A IPS lepsze kolory, w nocy włączasz jakieś źródło światła i jest ok (poza tym patrzenie po ciemku w ekran nie jest zdrowy dla oczu)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IPS nie ma lepszych kolorów, równie dobrze można dać światło za monitorem VA, wtedy znowu masz taką samą różnicę.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@UP

 

Jak nie ma, to powszechnie wiadomy fakt, nawet w podstawowych poradnikach podawany, a dokładnie to "jakość obrazu" którą ty przypisałeś dla VA :)

 

Zapodaj jakiś VA do 400zł 24" fhd o szerszym gamucie niż 129%.

 

https: //www.morele.net/wiadomosc/monitor-z-matryca-ips-tn-czy-va-jak-wybrac/1260/ (trzeba usunąć spację po : )

 

Jak widać jakość obrazu jest zaletą IPS.

 

Nie ma, widziałem, testowałem. VA ma nawet lepsze, bo jeżeli jest jakaś ciemna scena z kolorami, to na IPS obraz jest wyblakły.

Np. tutaj

VA wygląda o wiele lepiej od IPS.

 

Co ma lepsze, u mnie ten film wygląda wyśmienicie :)

 

Podaj jakieś fakty cytaty, bo na razie to tylko Twoje subiektywne odczucie, tak jak z "jakością obrazu" w której się pomyliłeś.

Edytowane przez kubinek83bb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma, widziałem, testowałem. VA ma nawet lepsze, bo jeżeli jest jakaś ciemna scena z kolorami, to na IPS obraz jest wyblakły.

Np. w tej scenie

VA wygląda o wiele lepiej od IPS, nie ma porównania. Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Lepsze" to dosyć nieprecyzyjne określenie. IPS jest fizycznie bardziej liniowy, jednak VA i tak da sie skorygować elektroniką, z czym w praktyce może być różnie (pomiar liniowości konkretnego modelu prawdę Wam powie). Miałem EIZO 2231W VA, mam LG 32UD99 IPS i oba są bardzo liniowe, jednak to nie są normalne monitory. Widziałem niezbyt liniowe IPS (widać na rzeźniku), VA statystycznie powinny być jeszcze mniej liniowe.

 

Co do gamutu, to zarówno IPS jak i VA mogą być szeroko-gamutowe i na szerokim gamucie można uzyskać super neutralne wyświetlanie obrazów sRGB.

 

Na VA gamma i kolory zmieniają się pod kątem, co widać na wprost. Do zabawy można brać VA (przynajmniej lepszy kontrast się dostanie), ale do pracy z kolorem takie VA 27"-31,5" odpada zupełnie (gamma w środku 2.3, a przy brzegu 1.9, przy głowie w jednym miejscu centralnie na wprost monitora z kilkudziesięciu cm).

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepsze, czyli co woli ludzkie oko przy porównaniu -> woli kontrastowy obraz VA.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepsze, czyli co woli ludzkie oko przy porównaniu -> woli kontrastowy obraz VA.

W sumie to się przesiadłęm z PVA z kontrastem 1500:1 na IPS z takim samym kontrastem :) Dla mnie brak zmian kolorów i gammy w zależności od tego w które miejsce patrzę jest dużo lepsze.

 

ps. w pokoju obok stoi dobrze ustawiony TV SONY PVA z kontrastem chyba z ~4000:1, także wypadkowo wolę IPS z kontrastem 1500:1, bo kontrast jest ważny, ale to nie jest wszystko.

 

... aha, jak ktoś nie pracuje z grafiką, nie ma hopla na punkcie zmian kolorów, to można brać VA. Do oglądania rekreacyjnego filmów fajna sprawa (wysoki kontrast VA to fajna rzecz). Jednak do "badania" wzrokowo poziomów zniekształceń kompresji stratnej już niekoniecznie VA przy filmach się nadaje.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Lepsze, czyli co woli ludzkie oko przy porównaniu -> woli kontrastowy obraz VA.

 

Muszę wkleić, bo wytłumaczyć się nie da.

 

Lepszą jakość i kolory (IPS)

IPS

+ atrakcyjny wybór urządzeń

+ szerokie kąty widzenia

+ bardzo dobre odwzorowanie barw

+ wysoka jakość obrazu

+ doskonałe matryce dla graczy i grafików

 

- nieco dłuższy czas reakcji w starszych modelach (wada znika jak mówimy o nowych)

- w wielu starszych monitorach słabsza częstotliwość odświeżania (to samo co wyżej)

- słabsze odwzorowanie czerni

 

VA

+ szeroki wybór modeli

+ szerokie kąty widzenia

+ znakomite odwzorowanie czerni

+ bardzo dobry kontrast

+ świetny stosunek jakości do ceny

 

- słabsze odwzorowanie kolorów względem matryc IPS

- dłuższy czas reakcji w wielu starszych modelach

- możliwy efekt smużenia

 

PS. Kąty widzenia lepsze w IPS (zapomnieli dodać)

 

Tak czy siak, ja jestem zadowolony z IPS za 400 zł z srgb 129%, Ty z VA i wszyscy zadowoleni.

 

Chłopie bierz AOC q3279vwfd8 i nie przepłacaj. Matryca bardzo dobrej jakości, lepsza niż w większości "gejmingowych" monitorów, sam się o tym przekonałem. Raczej nie potrzebujesz 144Hz do Wiedźmina i strategii, te 75Hz powinno ci wystarczyć.

 

Jak potrzebujesz duży monitor to :thumbup:

 

PS. Jest przecież w budżecie IPS 2K 144HZ 27" https://www.x-kom.pl/p/469202-monitor-led-27-acer-nitro-vg270upbmiipx-czarny.html

Edytowane przez kubinek83bb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę wkleić, bo wytłumaczyć się nie da.

 

Lepszą jakość i kolory (IPS)

IPS

+ atrakcyjny wybór urządzeń

+ szerokie kąty widzenia

+ bardzo dobre odwzorowanie barw

+ wysoka jakość obrazu

+ doskonałe matryce dla graczy i grafików

 

- nieco dłuższy czas reakcji w starszych modelach (wada znika jak mówimy o nowych)

- w wielu starszych monitorach słabsza częstotliwość odświeżania (to samo co wyżej)

- słabsze odwzorowanie czerni

 

VA

+ szeroki wybór modeli

+ szerokie kąty widzenia

+ znakomite odwzorowanie czerni

+ bardzo dobry kontrast

+ świetny stosunek jakości do ceny

 

- słabsze odwzorowanie kolorów względem matryc IPS

- dłuższy czas reakcji w wielu starszych modelach

- możliwy efekt smużenia

W czym ta opinia jest lepsza od mojej? :D

Szerokie kąty widzenia to plus w obu matrycach? To porównanie do TNki?

Poza tym lista powinna wyglądać tak, pozostałe +/- nic nie wnoszą:

 

IPS

+ szerokie kąty widzenia

+ bardzo dobre odwzorowanie barw

- słabsze odwzorowanie czerni

 

VA

+ (dość)szerokie kąty widzenia

+ znakomite odwzorowanie czerni

+ bardzo dobry kontrast

- słabsze odwzorowanie kolorów względem matryc IPS(przy patrzeniu na wprost nie jest to prawda, no ale ok)

- możliwy efekt smużenia

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W czym ta opinia jest lepsza od mojej? :D

 

Generalnie VA ma lepszą jakość obrazu póki patrzysz na wprost, w nocy w ogóle nie ma porównania.

 

Ode mnie EOT, chodziło mi o wytłuszczoną część która jest niezgodna z prawdą, bo to IPS ma lepszą jakość obrazu od VA.

 

IPS

+ szerokie kąty widzenia

+ bardzo dobre odwzorowanie barw

- słabsze odwzorowanie czerni

 

Nie wiem co ma na celu usuwanie zalet/wad z artykułu.

 

IPS

 

ZALETY

atrakcyjny wybór urządzeń

szerokie kąty widzenia

bardzo dobre odwzorowanie barw

wysoka jakość obrazu

doskonałe matryce dla graczy i grafików

 

WADY

nieco dłuższy czas reakcji w starszych modelach

w wielu starszych monitorach słabsza częstotliwość odświeżania

słabsze odwzorowanie czerni

 

VA

 

ZALETY

szeroki wybór modeli

szerokie kąty widzenia

znakomite odwzorowanie czerni

bardzo dobry kontrast

świetny stosunek jakości do ceny

 

WADY

słabsze odwzorowanie kolorów względem matryc IPS

dłuższy czas reakcji w wielu starszych modelach

możliwy efekt smużenia

 

- słabsze odwzorowanie kolorów względem matryc IPS(przy patrzeniu na wprost nie jest to prawda, no ale ok)

 

Chyba nie miałeś monitora na IPS, albo miałeś jakiegoś starocia gdy ta technologia raczkowała, różnica w kolorach na korzyść IPS jest zauważalna przez laików i amatorów, nie wspominam nawet o monitorach z UWC (Ultra Wide Color) gdzie VA żeby się zbliżyć do tej wartości analogicznego IPS'a kosztuje wtedy kilkukrotnie więcej.

Edytowane przez kubinek83bb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W każdej chwili mogę mieć obok siebie BenQ EW277HDR i AOC 24G2U, BenQ ma lepszy obraz w filmach/grach, wg PCMonitors mają podobny gamut, z lekkim wskazaniem na EW277HDR.

 

24G2U-colour-gamut.pngEW277HDR-colour-gamut-test.png

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma idealnej matrycy i idealnego monitora. Wszystko opiera się na osobistych preferencjach użytkowników.

 

Dla mnie (przykładowo) matryce VA są przeciętne i jedyna ich zaleta to wysoki kontrast, który musi się mierzyć z dwoma problemami tego typu matryc: black crush effect i gamma-shift. Do tego dochodzi zazwyczaj słaby (a jeszcze częściej kiepski) gradient i cudowne kolory szlag trafia. Do tego największy ghosting, za cenę wysokiego kontrastu i głębokich czerni. Na koniec dochodzi "nieostry obraz" (zwłaszcza odczuwalny w FHD), który wynika z takiego, a nie innego ułożenia subpixeli. W efekcie czcionki oraz kontrastowe obrazy (np. czarno-białe ilustracje) są nieostre, mają cienie, podlewki oraz artefakty.

 

Matryce IPS też mają swoje dolegliwości, ale całościowo dla mnie lepiej wypadają i są bardziej uniwersalne. Ale co kto lubi.

 

A na koniec i tak wszystko się rozbija o kasę. Porządna matryca i porządny monitor kosztuje. Dlatego mój siedmioletni EIZO wciąż bije na głowę monitory z budżetowymi matrycami. Z doświadczenia wiem, że wybór i kupno odpowiedniego monitora to droga przez mękę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem VA

obraz po prawej wygląda dużo lepiej, nie ma "mleka". Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem VA

obraz po prawej wygląda dużo lepiej, nie ma "mleka".

Fajne porównanie mam tego IPS-a Asusa PG27Q9 oraz nowy który go zastąpił LG 27GL850-B Nano-IPS. Asus został zmiażdżony przez LG także filmik ten jest już nieaktualny jeśli chodzi o porównanie matryc IPS kontra VA :E

Edytowane przez Czarny_PLone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem VA

obraz po prawej wygląda dużo lepiej, nie ma "mleka".

Na filmie widać prążki interferencyjne na monitorze po prawej (czyli mruga) - dla mnie to dyskwalifikacja dla takiego modelu.

 

Poza tym "mleka" (?) tam nie widzę. Widzę za to inną temp. barową/kolory (kwestia ustawień). Model po prawej wali więcej w kierunku czerwieni. Który "kłamie" - nie wiem ... może oba (może jeden rozkalibrowany w kierunku oziębionej temp. barwowej, a drugi odwrotnie)

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajne porównanie mam tego IPS-a Asusa PG27Q9 oraz nowy który go zastąpił LG 27GL850-B Nano-IPS. Asus został zmiażdżony przez LG także filmik ten jest już nieaktualny jeśli chodzi o porównanie matryc IPS kontra VA :E

CFG70 to też dzisiaj raczej średnia półka jeżeli chodzi o np. kolory, porównaj swojego LG do np. AOC AG273QCX, Gigabyte CV27Q, AOC AG322QC4 czy LG 32GK850F, o czymś typu Philips Momentum nawet nie wspominając. :D

Na filmie widać prążki interferencyjne na monitorze po prawej (czyli mruga) - dla mnie to dyskwalifikacja dla takiego modelu.

 

Poza tym "mleka" (?) tam nie widzę. Widzę za to inną temp. barową/kolory (kwestia ustawień). Model po prawej wali więcej w kierunku czerwieni. Który "kłamie" - nie wiem ... może oba (może jeden rozkalibrowany w kierunku oziębionej temp. barwowej, a drugi odwrotnie)

A może to po prostu tryb stroboskopowy?

Poza tym jakie to ma znaczenia, nie porównuję Samsunga i Asusa tylko matrycę VA i IPS.

A ja widzę mleko, gość się zna na rzeczy, więc myślę, że oba ekrany dostosował jak tylko się dało(polecam PPM -> otwórz w nowym oknie, ciemne tło lepiej pokazuje różnicę):

ho1zsQC.png

e9QRBfc.png

qk76WfP.png

3X8xojK.png

EQI9Vdz.png

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsz te porównanie jest o tyle chybione że samsung (va) jest quantum dot - wide gammut a ten asus nie (ips), a po drugie prosze się przyjrzeć dokładnie temu co się dzieeje w 'cieniach', samsung gubi tam większość jeśli nie wszystkie detale (oczywisce trzeba mieć tez odpowiedni monitor u siebie aby to zobaczyć). jest czarne i nic więcej, nie da się odróznić obiektów od siebie. (a tak na marginresie ten samsung ładnie zakłamuje kolory, innymi słowy asus jest tu bliższy 'wzorcowej' gamie, co można podsumowavc tak: jest bliższy temu jak gra została zaprojektowana poniekąd w zamyśle twórców, chociaż i jemu tutaj brakuje.)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krisol-

Akurat monitory które wymieniłeś oprócz AOC AG273QCX jeśli chodzi o kolory to sory ale jadą na 8 bitowych matrycach :thumbdown: AOC co z tego że ma 10 bit skoro wyjście jest display1.2 :kwasny:

Momentum ma swoje bardzo mocne zalety tylko nie widzę takiego kloca u siebie na biurku 50 cm od oczu co nie znaczy że najlepiej by się sprawdził w Star Citizen , chodził mi bardzo po głowie co do zakupu może w przyszłości jak będę miał GPU pokroju TI a nie marnego RTX 2080Super :E

Edytowane przez Czarny_PLone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...