Skocz do zawartości
Fanatyk1989

Ryzen 2700x problem

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Wam,

 

w ostatnim czasie kupiłem procesor ryzen 2700x oraz płytę głowna b450 tomahawk max. W zestawie mam też ram 16 gb 3000 mhz. Przez dzień używałem chłodzenia wraith prism z zestawu ale wiem, ze nie jest ono za dobre i temperatury były wysokie mam na myśli 50 - 60 + w pulpicie. Kupiłem Scythe Mugen 5 i zamontowałem, dodałem oryginalną pastę z zestawu. Problem który mam to:

 

- proces co chwile zmienia taktowanie (patrzę np. w cpu-z) i skacze w przedziale od 2 tysięcy w górę, w ryzen master to samo, tak jak i w uefi,

- mam bardzo wysokie temperatury w pulpicie czy przeglądarce, 60 +, bardzo skaczą nawet do 83 - nawet na Mugenie, (obecnie pisząc z przeglądarki temperatury skaczą od 60 do 80).

- zmieniałem fan speed, stopniowanie tak jak obserwowałem w różnych wątkach i nic to nie zmieniło,

 

Zdjęta część obudowy od strony procesora, w obudowie poza tym mam dwa dodatkowe wiatraki.

Temperatury doglądam takżę w HFinfo

 

Jestem bardzo zagubiony w tym wszystkim, przez ostatnie lata siedziałem na i5 4460 i kiedy teraz zmieniłem sprzęt to serio, nie ogarniam co się dzieje :P

Bardzo proszę o pomoc, najlepiej prostym językiem z dużą ilością wskazówek bo kiedy czytam wątki na temat procesora i większość z was używa terminów których totalnie nie znam np. uv, to nie wiele mi to wnosi, sam nigdy nie podkręcałem procesora i jestem laikiem pod tym względem.

Będę wdzięczny za pomoc i wskazówki. Pozdrawiam.

 

Taką mam obudowę - https://www.x-kom.pl/p/121407-obudowa-do-komputera-cooler-master-elite-k350-czarna-z-oknem.html

Edytowane przez Fanatyk1989

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Temperatury wysokie, ale skoki taktowań są normalne. To mechanizm boost.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyne czym masz powody się martwić to wysokie temperatury - źle/krzywo założone chłodzenie, źle nałożona pasta, nieprzewiewna obudowa. Chwilowe skoki taktowania 2-4GHz, napięcia 0.9-1.45V i temperatury Tdie/Tctl bez obciążenia 35-50 stopni to normalka,tak działają Ryzeny.

Edytowane przez Jenot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poprawiłem chłodzenie, pasta obecnie jest nałożona na całej powierzchni. Obecne temperatury wachają się między 40 a 60 w ryzen master, a w hfinfo jak w linku. Zauważyłem też że EDC (CPU) było na 99% niemal caly czas i świecilo się na czerwono więc zmieniłem w zasilaniu na minimalną wartość 5% i teraz skacze od 33% w górę.

 

Czy to oznacza, ze już jest ok? Czy nadal powinienem szukać rozwiązania temperatur?

 

https://zapodaj.net/df999a5f14cda.jpg.html

 

a tu z ryzen master:

https://zapodaj.net/412566e30cd67.jpg.html

Edytowane przez Fanatyk1989

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na 2700x tak skaczą te odczyty z czujników przez ten precision boost, ale nijak to się ma do rzeczywistej temperatury czapki procesora, dopiero pod mocnym i długotrwałym obciążeniem odczyt jest miarodajny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywista temperatura to Tdie, Tctl to Tdie+10 stopni, ma to niby służyć poprawnemu sterowaniu chłodzeniem. Ja na 2700X miałem w idle 36-38 stopni z chwilowymi skokami do 46-50. Norma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam co prawda R7 2700 ale podkręcony na 4.0 GHz i temp na pulpicie miedzy 32 a 36 ale są skoki do 40 stopni ponad, to normalne też mnie to dziwiło jak miałem rok temu R5 2600 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem i dzięki za odpowiedzi. Wieczorem przetestuje jak procesor się zachowuje w grach ale ostatnio jak sprawdzałem to temperatury dobijały do 88 stopni - miałem w tle odpalony hwinfo.

Spodziewałem się że skoro dokupuje mugena no to temperatury będą sporo niższe niż obecne. Kiedy odpalam komputer i wchodzę do biosu do temperatura na starcie jest 40. Obudowa otwarta. Więc mnie to dziwi :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Na idle nie ma co patrzeć, patrz na obciążenie w grach, jeśli 88C jest to źle, ale pewnie patrzysz na tctl, więc odejmuj te 10 stopni. Mugen nie wiem czy to dobry wentyl czy jakiś średniak typu Fera

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jeżeli ktoś kręci 2700X to Fortis jest takim minimum do komfortowego schłodzenia procesora. Wykręciłem swojego na 4,2 Ghz i w OCCT temperatury dochodziły do 80 stopni. Oczywiście w grach było lekko ponad 60 stopni, ale mam dobrze wentylowaną obudowę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Khold

Mógłbyś wrzucić test stabilnosci systemu z aida64 (zaznaczone stress cpu,fpu,chache,system memory) tak z minutę i screen z hwinfo ?

Edytowane przez forum

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są dwie możliwości, źle zamontowane chłodzenie lub za dużo pasty i ta druga mniej prawdopodobna że czujnik jest szurnięty ale wtedy zazwyczaj są śmiesznie niskie temp lub jak przy okazji pustego czujnika rzędu ponad 100 stopni.

 

Edit:

1200 rpm na chłodzeniu? Mało coś jak na takie temperatury. Było coś kombinowane z krzywą? Ewentualnie czy na pewno wentylator od chłodzenia procesora podpięty jest pod CPU Fan?

Edytowane przez Bodzi3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pasta jak była nakładana to całość, rozprowadzona po procesorze. Wentylator działa - Mugen Scythe 5, zaciąga powietrze do środka, montowane według instrukcji i filmiku na internecie. Pasty wydawało się być na styk kiedy dziś sprawdzałem ponownie. Tak modyfikowałem krzywą w biosie tak jak w niektórych tematach widziałem. Wentylator chłodzenia podpięty jest w CPU Fan.

 

Dorzucam foto otwartej obudowy:

https://zapodaj.net/93aaa321a5ff6.jpg.html

Edytowane przez Fanatyk1989

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Zrób groch na środek cpu z pasty. Niech się sama rozprowadzi.

 

Ogólnie coś jest nie tak, bo jest za wysoko z temp. Albo te chłodzenie tak słabe...

 

Poza tym po co Ci jakieś zmiany krzywych, zostaw na auto, bo widać nie wiesz co robisz.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zrobiłem na środek i sprawdzałem to się nie rozprowadziła dobrze :) stąd poprawiłem i rozprowadziłem, rano to sprawdzałem i wtedy temperatury w pulpicie się zmniejszyły o tyle co pisałem.

 

Zaktualizowałem bios do najnowszego, dałem wiatraki na auto w biosie, bez ruszania wszystko na default tak jak pierwotnie.

 

Z tego co czytałem jest to bardzo dobre chłodzenie i ma świetne opinie, kosztowało 200 +. Wiem że cena nie ma znaczenie ale sugerowałem się opiniami i ocenami.

Edytowane przez Fanatyk1989

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie proponuje raz jeszcze, zdjąć chłodzenie, oczyścić cpu oraz podstawę chłodzenia alkoholem, dać pasty na ziarnko grochu ewentualnie na X i wszystko dokładnie zamontować plus reset biosu aby wszystko działało na auto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A najlepiej nagraj ile tego tam dajesz tej pasty. Cooler ma gładką powierzchnię? Nie wiem jakie ma Mugen czy jak szkło, czy matowe. I czy równomiernie dociskasz jedną stronę coolera dokręcając śrubę i drugą. Na zmianę kręcąc. Bo może coś nie dociskać. No i bios na auto, całkowicie, clear cmos.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tą pastą to jeden pies:

 

 

ale warto pamiętać, że Ryzeny nie mają centralnie położonych rdzeni :Up_to_s:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, zdjąłem wentylator po raz kolejny, nie zmieniałem pasty bo była dobrze nałożona obecna, no i ... chyba wszystko już ok, wydaje mi się, że chłodzenie nie stykało dobrze z procesorem :)

poniżej screen po 30 minutowej grze w coda.

 

https://zapodaj.net/1706c20abfa0b.jpg.html

 

dziekuję wszystkim za wsparcie i komentarze, rozumiem że takie temperatury są już dobre ?:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to te temp są nadal za wysokie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to te temp są nadal za wysokie...

 

Zminimalizowany jest gra i wtedy wykonałem zrzut ekranu, biorąc pod uwagę średnią temperatur to wydaje się być chyba ok pod obciążeniem, chyba ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Witam, zdjąłem wentylator po raz kolejny, nie zmieniałem pasty bo była dobrze nałożona obecna, no i ... chyba wszystko już ok, wydaje mi się, że chłodzenie nie stykało dobrze z procesorem :)

poniżej screen po 30 minutowej grze w coda.

 

https://zapodaj.net/1706c20abfa0b.jpg.html

 

dziekuję wszystkim za wsparcie i komentarze, rozumiem że takie temperatury są już dobre ?:)

 

Wg mnie okej jak na to chłodzenie. Oczywiście miło by było gdyby nigdy 70C nie przekraczało, ale może kapke lepsze chłodzenie trzeba. Ile Ci boostuje w grach Mhz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sprawdzić boostowanie w grach ? Może sprawa jest też po stronie obudowy, może dokupic dodatkowy wiatrak do chłodzenia ? Bo można drugi zamontować od strony wiatraka obudowy chociaż nie wiem czy to będzie miało sens skoro tam jest wiatrak już :P

Edytowane przez Fanatyk1989

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

MSI Afterburner. Zawsze włączasz podczas grania. W opcjach możesz sobie ustawić w OSD jakie rzeczy chcesz by Ci pokazywało. W tym wypadku od Core 0 do Core 8 Clock zaznaczone muszą być i wtedy wiesz do ilu boostuje każdy rdzen. Core Temp też podaje temperaturę podczas gry, więc nie musisz wychodzić do HWInfo.

 

A wentyl dodatkowy raczej niewiele tu pomoże.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Tylko najtansze wersje maja zablokowane aktualizacje. https://www.rtings.com/monitor/reviews/dell/alienware-aw3225qf  
    • Ja tam wychodzę z założenia, żeby trochę dołożyć do mobo i nie kupować tych najtańszych, jak ktoś siedzi trochę dłużej na podstawce, żeby poniżej jak zajdzie potrzeba móc tam wsadzić coś naprawdę mocnego, mimo że na ten moment kupujemy coś pokroju 7500F. Nie raz widziałem, że ktoś na słabszej płycie, która była tylko 150-200zł tańsza od dużo lepszej, po latach wsadził coś mocniejszego z większą ilością rdzeni i nagle sekcja zamiast 50 stopni ma ponad 80. Więc jak już ktoś się przenosi z AM4 na AM4 to niech aż tak bardzo nie oszczędza na tej płycie, bo później sobie tam wsadzi jakiegoś 8800X3D i nie będzie miał żadnych problemów.  Sam też jak Ty kupiłem 4 lata temu MSI Gaming Plus z tym, że X570 i był to jeden z tańszych X570 z sekcją pewnie gorszą niż wypasione B550 i dałem za nią równo 725zł, ale miała już ALC1220. Siedziałem tam do niedawna na starym Ryzenie 3700X i też mnie trochę kusiło przejście na AM5. Ale do mojego grania stwierdziłem, że wykrzesam jeszcze co się da z AM4, pewnie mnie co niektórzy zjecie, ale kupiłem 5800X3D chyba niecałe dwa tygodnie temu. Na starego 3700X już jest chętny za 450zł na wtorek po świętach, więc potraktujmy to, że dopłata to 750zł. Temperatury na sekcji podczas Cinebenchu mam w okolicach 49-50 stopni, w grach to nawet nie mówię, a widziałem jak niektórzy na płytach 200zł tańszych mieli ponad 80 i jestem zadowolony. Tak więc jak na pewno nie ma co dzisiaj polecać komuś "martwej" podstawki jak ktoś składa zestaw od nowa, ale nie do końca za wszelką cenę trzeba od razu iść w AM5, gdy komuś zależy żeby tanio zrobić upgrade samego procka, no i wszystko zalezy ile ta dopłata wyniesie. Ten 5800X3D w rozdzielczości i fpsach jakich gram starczy mi jeszcze na dość dług, mimo, że ma dwa lata jest naprawdę spoko i dopiero jak mi zacznie brakować mocy ze strony CPU zmienię na AM5 i jakiegoś dobrego X3D. Na ten moment przesiadka z dopłatą 750zł moim zdaniem całkiem w porządku, patrząc na ile zyskałem w grach.
    • Ja się dziwie tym młodym PiSiorom, co dostali posadki w ministerstwach. Ja rozumiem, że jak się kradnie to tak aby nikt nie mógł nas połączyć z tym faktem. Oni podpisywali różne dokumenty swoim nazwiskiem, łamali własne regulaminu/ustawy itd. Przecież te wałki z tym funduszem są tak oczywiste, że głowa mała. Taki Woś czy ten śmieszny Harry Potter z MF byli tylko pionkami w grze.
    • Czemu od razu zakładasz że biogaz ma pokryć zapotrzebowanie niemalże 1:1 a nie zakładasz masy innych inwestycji, które mają zmniejszyć zapotrzebowanie np. na ciepło, czyli termomodernizacje i wspominane nie raz podwyższanie klas energetycznych budynków. Do tego jak najbardziej istnieje możliwość rozbudowy mniejszych źródeł ciepła instalowanych lokalnie.  
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...