Skocz do zawartości
pierote

Mobo pod OC 9600K w formacie ITX

Rekomendowane odpowiedzi

W związku z tym że ostatnie dobre gratki (2400, asus B75m, hd7750, ssd) oddałem młodemu do gamingu sam zostałem bez PCta.

Ostała mi się świetna buda BitFenix Prodigy itx z FSP450~90+(Gold) i mobo asusa h61-i które działa ale nie daje obrazu na każdym wyjściu oraz z zewnętrznej gpu.

 

Potrzeba na teraz to mocna maszynka do grafiki 2D bez dodatkowej karty grafiki (która z 2d nie pomoże).

Procesor 8600k/9600k z OC tak do 5Ghz wystarczy. Mam nadzieje że PSU uciągnie, właśnie w tym celu zostało kupione.

 

Dobre płyty ITX z dobrą sekcją zasilania to były Asusy Maximus VII i Maximus VIII Impact gdzie testujący pisał tylko o wystarczającej mocy zasilania procesora.

 

Jaką płytę ITX wybrać z czipsetem Z370, Z390 ewentualnie Z270 która uciągnie OC? Jest troche do wyboru:

 

rog strix z390

rog strix x370

 

Asusy zawsze uważałem za płyty wręcz luxusowe: wyposażenie, OC. Tutaj mamy 1x m.2, standardowe tylko chłodzenie zasilania.

 

z390 phantom gaming

z370 gaming

z370m

fatal1ty z270 gaming

z270 gaming

 

ASRock w wersjach gamingowych ma porządne chłodzonka na heat pipe! Nie wiem jak tam z przyjaznością biosu.

 

z390 i aorus pro

z370n wifi

 

Gigabyte jak to gigabyte, ma swoich zwolenników. Widzę w wyposażeniu 2 porty m.2 :)

 

x299-e itx

 

Można i taką kolubrynę :)) Mocy pewnie nie zabraknie. Ale i5-ki na lga2066 mają tylko 4r/4w a wszystko wyżej ma już TDP sporo ponad 100W i moja zasiłka może nie wyrobić.

 

Wymagania to możliwość podpięcia 2x ssd + hdd + możliwość dopięcia na chwilę drugiego hdd.

A więc osobne nvme na system oraz odczyt, drugi nvme lub jakiś ewentualnie SATA/AHCI na cache, temp + HDD na zapis/magazynek.

 

Nie umiem sprawdzić które płyty mają dobre sekcje zasilania.

 

Wystające chłodzenia i gadżety pewnie będą kolidować z coolerem cpu. Mam teraz Thermalright True Spirit 140 BW (s.1155) który w testach spokojnie konkurował z Macho 140. Jak coś to się dokupi 2-wieżowca noctuy.

Idealnie wyglądają ITX-y asrocka, nic nie wystaje, head pipe w chłodzeniu, mało plastiku który też może przeszkadzać

 

Co do czipsetów Z390/z370/z270 nie wiem czym zauważalnie się różnią, może taktowaniem ramu?

 

Co do wersji o ładnie brzmiących nazwach: ROG Strix, Phantom Gaming, FATAL1TY, Aorus Pro kiedyś były pewnikiem lux wyposażenia i możliwości OC. Teraz widzę idzie to w gadżeciarstwo.

Potrzebuję tylko możliwości OC, możliwości montażu coolera, ramu.

Super dźwiękówek i innych wystających elementów nie potrzebuję! mam dobrą na usb ;)

No jak będzie odłączalna wifi to nie pogardzę :)

Edytowane przez pierote

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz kupić 8600k/9600k to z automatu odpada z270 bo nie jest to dedykowany socket dla tych CPU, można robić mody ale mija się to z celem jak jeszcze tej płyty nie posiadasz ;)

Ogólnie z tych dwóch procesorów lepiej iść w 9600k, ponieważ ma on lutowany IHS, co za tym idzie notuje sporo niższe temperatury, 8600k nie jest zły ale wypada robić skalp.

Jeżeli wybierzesz i5 9600k to najlepiej zawezić się do płyt na z390, bo procesor zadziała od razu, w przypadku z370 w większości przypadków trzeba aktualizować bios(jak robisz samemu potrzebujesz procesor 8 generacji, serwis bierze za to ~ 50zł)

 

 

Dobra wiadomość jest taka, że do OC i5 9600k nie potrzebujesz jakiejś mocarnej płyty jak i chłodzenia, praktycznie każda z370/90 sobie poradzi.

Jak nie masz ograniczonego budżetu, to można brać płyty z wyższej półki nie będzie problemu i w przyszłości można wstawić i7/i9.

 

Zasilacz spokojnie da sobie rade nawet jak byś tam wsadził kartę pokroju rtx 2070.

 

Podsumowując najlepsza i najprostsza opcja to według mnie i5 9600k + z390.

Zastanów się ile chcesz wydać na płytę i szukaj takiej która spełnia twoje wymagania. Jak coś znajdziesz to wrzuć nazwę modelu a tu już Ci ktoś da znać czy sekcja zasilania jest ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fiu, fiu. To mnie kolego pocieszyłes. Na benchu tylko dołują.

Ten lut w 9600k dobrze wykonany?! bo sklaniałem się na 100% na skalp aby nie mieć problemów z tempami i oc.

No cóż na płytę wydam ile trzeba. CPU też swoje kosztuje, patrzę też na używki i5.

Jakieś linki promo ze sklepów, Amazona mile widziane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i5 9600k nie ma problemu z temperaturami.

Skoro akceptujesz używki może lepiej od razu iść w i7 8700k? po delidzie można takiego kupić za 1000-1100 zł. Plus jest taki, że jak dobrze pogadasz, ze sprzedającym to od razu znasz możliwości cpu w kwestii OC i temperatur, czasami warto też dorzucić parę złotych do jakiegoś slekta. Można wtedy też brać płytę na z370, ale tu już wypada mieć pewną gwarancje. Finalnie z używek będzie taniej i wydajniej niż nowy 9600k i z 390.

Ostatnio były promocje na i5 9600kf i nowy był za 750 zł ale Ty potrzebujesz integry, co nie zmienia faktu, że taki i5 9600k powinien kosztować jako używka max 700zł.

Edytowane przez brajan007

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będę sprzedawał phantoma itx z390 za tak myśle 600 ale z uszkodzoną antenką od wifi. Jeśli boisz się o sekcje bo pewnie stąd te pytanie to jest to najlepsza płytka z sekcją. Za 200 dokładam a40 cryoringa (aio 240 z bzyczkiem) jeśli miałaby się przegrzewać jednak ta sekcja przy gołych 6c na 5(pewnie nie będzie). Pytanie czego jeszcze innego oczekujesz. Znajomy jeszcze będzie miał do pozbycia się kilka chłodzeń noctua w tym wiele itxowych(zapomnij o zabawie w avx przy zakładanych 5ghz) jak i czarną d15. Brak dowodu zakupu na płyte jak i chłodzenie ale wszystko sprawne i nie chodziło dużo(leżak jak i ostania karta :E).

Edytowane przez wii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój głos leci na Asrocka Z390 Phantom. Mega solidna, minimum gadzeciarstwa.

Asus Z390 Strix to właśnie przyklad takiego plastik-fantastic. Mimo to od strony prądowej również nie ma biedy.

 

GB Z370N przeciętna. Żadnych większych plusów i minusów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem z390 Gigabyte Gaming X za 459 zł w Sferisie, do tego procesor w morelach za 749zł. Polecam taki zestaw bigsmile.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MSI Z390i + Patriot 4400cl19

 

https://www.ceneo.pl/70943217

https://www.ceneo.pl/77118393

 

Później ten temat na forum:

https://forum.pclab.pl/topic/445682-BAZA-podkr%C4%99cania-oraz-kompatybilno%C5%9Bci-pami%C4%99ci-DDR2-DDR3-i-DDR4-dowolna-platforma/page__st__6160

 

I idziesz po rekord z rozsądnymi nastawami, bo OC ramu lepsze niż OC CPU.

 

Tego niżej nie dogonisz, ale nie bez powodu jest to chyba najczęściej wybierane mobo do zabawy z pamięcią.

https://pclab.pl/news81889.html

https://www.msi.com/news/detail/b3d5c779237614a9cef5305b85a28273

 

Sekcja do OC proca pod gry wystarczy. Chyba, że planujesz AIO + godzinami ją wygrzewać w syntetykach? Ewentualnie i9-9900K + Prime SmallFFT z OC. Wówczas bez nawiewu na sekcji się nie obejdzie. Ale do grania spokojnie ogarnie, szczególnie i5.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będę sprzedawał phantoma itx z390 za tak myśle 600 ale z uszkodzoną antenką od wifi. Jeśli boisz się o sekcje bo pewnie stąd te pytanie to jest to najlepsza płytka z sekcją. Za 200 dokładam a40 cryoringa (aio 240 z bzyczkiem) jeśli miałaby się przegrzewać jednak ta sekcja przy gołych 6c na 5(pewnie nie będzie). Pytanie czego jeszcze innego oczekujesz. Znajomy jeszcze będzie miał do pozbycia się kilka chłodzeń noctua w tym wiele itxowych(zapomnij o zabawie w avx przy zakładanych 5ghz) jak i czarną d15. Brak dowodu zakupu na płyte jak i chłodzenie ale wszystko sprawne i nie chodziło dużo(leżak jak i ostania karta :E).

 

Trzeba by się zainteresować. Chłodzenie też interesujące, ten bzyczek głośno bzyczy w stresie?

Ciekaw jestem czy jednowieżowy Tr da spokojnie radę czy nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodziło o jego rozmiary bardziej niż o to co robi. Daj znać (najlepiej przez pw) czy cię to interesuje i czy wystawiać tu przez forum czy allegro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie sprawdzę mocowanie TR True Spirit 140 na itx. Tylko zastanawiam się czy tego typu chłodzenia podołają wysokiemu OC? Pewnie twój aio sporo lepszy.

 

Ogólnie z tych dwóch procesorów lepiej iść w 9600k, ponieważ ma on lutowany IHS, co za tym idzie notuje sporo niższe temperatury, 8600k nie jest zły ale wypada robić skalp.

 

Na innym forumie piszą że 9600k-OC ma wyższe tempy niż skalpowany 8600k-OC?! Oczywiście łatwość aplikacji 9600 na + :)

 

(zapomnij o zabawie w avx przy zakładanych 5ghz) jak i czarną d15..

 

Chodzi o offset napięcia? Czyli idzie na sztywno?

 

Kupiłem z390 Gigabyte Gaming X za 459 zł w Sferisie, do tego procesor w morelach za 749zł. Polecam taki zestaw bigsmile.gif

 

Fajny zestaw, jeszcze fajniejsza cena nie mniej zostaję przy ITX ;)

 

 

@wii daj jeszcze parę dni na przemyślenie i piszę PW.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

 

Chodzi o offset napięcia? Czyli idzie na sztywno?

 

Chodzi wyłącznie o to że nawet w grach takie coś nie zdzierży tak ustawionego procesora:

 

 

Ale jak ktoś chce budować jeszcze w czymś mniejszym to zestaw spoko. Wersja czarna tego do ogarnięcia więc kolorystycznie pasuje ale płytka raczej pod coś mocniejszego.

Edytowane przez wii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

olej i5 9600k !! To zaraz za mała moc będzie, bierz minimum 8700K !! Za chwilę i7 8700K to będzie taka i5 właśnie. Zrobisz sobie delida o ile potrafisz i 5ghz jak znalazł jeśli trafisz dobrą sztukę oczywiście ale zawsze lepsze będzie na przyszłość takie 6/12 a nie 6/6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okazuje się że True Spirit 140 swobodnie acz na styk zmieści się w BF Prodigy itx.

Wentyl na styk z ramem i zdaje się wejdą ramy z wysokim chłodzeniem typu patrioty vipery :}

 

 

5bf9b4a1f21a4c8am.jpg d54ff4e6555e27e1m.jpg cd72f2b2b4cb454fm.jpg b93d8fc19b3083bbm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

olej i5 9600k !! To zaraz za mała moc będzie, bierz minimum 8700K !! Za chwilę i7 8700K to będzie taka i5 właśnie. Zrobisz sobie delida o ile potrafisz i 5ghz jak znalazł jeśli trafisz dobrą sztukę oczywiście ale zawsze lepsze będzie na przyszłość takie 6/12 a nie 6/6

 

Kuna, w programach które używam dalej liczą się zegary a nie ilość rdzeni ;) może najnowsze abonamentowe od adobe lepiej z nich korzystają.

Archaiczny cnx nikona dopiero przy 4,7OC (3570k) przestawał lagować podczas ruszania suwaków - a czasami trzeba się nimi namachać tam i z powrotem :kwasny:

Dlatego temat 1151 zacząłem od stawiania na i5k.

 

Edyta;

chociaż z drugiej strony 8700k oraz 8086k ukazują się powoli w normalniejszych cenach

Edytowane przez pierote

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie na tej Phantom Z390 ITX są 2 porty M.2 (pcie3_4 i sata3). Jak je obsadzę dyskami to coś tracę z portów sata lub z linii pcie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś jest na rzeczy tylko nie wiem dokładnie ile tych portów łyknie:

 

'*Jeżeli złącze M2_1 jest wykorzystane przez urządzenie SATA M.2, SATA3_1 będą zablokowane.'

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to w instrukcji masz obrazek który to M.2 Sata a który to SATA3-1.

 

Generalnie tracisz wpinany dysk M2 Sata ( ten co wygląda jak NVME ) oraz jeden dysk SATA.

 

Dodatkowo jeżeli masz port SATA/NVME w jednym gniazdku, to utrata SATA m.2 nie oznacza utraty miejsca na NVME. Fizycznie ten sam port ale działać może.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uff, czarna magia trochę się wydaje. Będę chciał wrzucić 2 x SSD na m.2 i ciekawe czy zostaną mi ze 2 porty sata?

 

Ups!

Już chyba rozumiem. Port m.2/sata zabierze ten 1 port sata a port ultra m.2/pcie zabierze z przepustowości linii pcie.

:)

Edytowane przez pierote

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może tak być, nie widziałem instrukcji :D

 

Ale raczej oba porty M.2 NVME powinny być spięte z chipstem a nie z CPU. Więc nie powinno nic obcinać na liniach PCIE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...