Skocz do zawartości
endriu3

ASUS M2n sli deluxe + Phenom II X 4 955 BE

Rekomendowane odpowiedzi

Pany sytuacja nietypowa (ale może niekoniecznie). Komputer taty, ktory lubi pogierzyć w stare tytuły.

MOBO M2N-SLI Deluxe

CPU AMD Athlon X2 7750 BE Kuma

 

Sprzęcik ma juz 12 lat i hula. Chcę ojcu zmienić procka na 4 rdzeniowca bo niektóre giery krzyczą o obsługę 4 rdzeni.

I teraz płyta obsłuży wg instrukcji max Phenom II X4 945 (HDX945WFK4DGM),3.0GHz,2048KB,95W,rev.C3,SocketAM3,Quad-Core

 

Ale ponoć da się wrzucić na nią 955 w rev C3 wg:

http://www.cpu-upgrade.com/mb-ASUS/M2N-SLI_Deluxe.html

oraz wg wielu for. Był sławny watek na ocforum ale ocforum nie istnieje: http://ocforum.pl/28-faq-poradniki/poradnik-jak-uruchomic-phenoma-ii-x4-955-na-plycie-asus-m2n32-sli-34326/

 

I teraz pytanie moje. Czy ta płyta obsłuzy mi 955 z 125W TDP?

 

Gdzieś na zagranicznych forach znalazłem taki opis:

 

1-reset bios do wartości domyślnych

2-wyłączanie komputera

3- resetowanie cmos.

4-zakres- AI tuning to manual, ustaw procesor multi na x16, ustaw procesor na 1,35v, wyłącz C i Q, C1E, naciśnij F10 (zapisz i wyjdź)

5-niech uruchomi się w systemie Windows, następnie ustaw opcje zasilania systemu Windows na wydajność, przejdź do NVtools i ustaw cpu multi na x16, upewnij się, że ustawiłeś wszystkie cztery rdzenie, powinieneś teraz działać w wersji 3.2.

Edytowane przez endriu3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra pany. procek juz siedzi.

 

prime leci juz 1h i wszystko ok. i teraz pytanie. procek jest widziany przez bios i win jako "amd processor model unknown". CPU-Z widzi go jako X4 955. czy jest sposób na to aby cpu byl widziany poprawnie?

I dlaczego CPU-Z widzi TDP jako 71W oraz napiecie ok 1.2V? w BIOS ustawione na 1.35V.

 

QV64YAr.jpg

 

zrobilem wg:

 

1- update bios to 5001,which you have done.

2- now to install the 955,reset bios to defaults(F5 while in bios,then F10 save and exit).

3- reboot,then shut down pc,turn off psu,remove power cable from psu,press pc power button a few times to drain power.

4- install 955,then reset cmos by removing battery and move jumper to pins 2-3 for 30 seconds,replace battery and move jumpers back to pins 1-2.

5-restore power and boot to bios and set bios to defaults(F5 then F10)

6-on reboot go to bios and set cpu multi to x16 and cpu voltage to 1.35v,then F10 to save and exit.

7- on reboot let it go to windows,go to windows control panel and set power options to performance, open cpu-z to cpu tab( to see cpu volts and speed), then go to NV control panel,open performance section,click on cpu and you will see cpu multi dropdown box,set each core to x16. nvtools cpu.jpg 394k .jpg file you should see it increase from x4 x 200=800mhz to x16 x 200 =3200mhz.

8-save to profile and name it "boot".

9- go to profile polices and click load this profile in first window,on second window select load at windows start up, in third window select the boot profile to load. nvtools pro pol.jpg 386k .jpg file

10- You should now be up to speed.see cpu-z

 

If you don't want to run at full speed all the time you can set windows power options to balanced,and switch back to performance for full speed.

 

One thing to remember is if you want to oc you have to set the cpu multi in the bios first and then set it in the NV tools.

all other settings can be done from the bios.

Edytowane przez endriu3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musiałbyś zmodować BIOS (tj. dodać wpisy), aby był rozpoznawalny przez płytę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja to zrobić najlepiej? sa jakies programy do edycji? i co z tym TDP i napieciem cpu pokazywanym przez cpu-z?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://web.archive.org/web/20111114145028/ocforum.pl/28-faq-poradniki/poradnik-jak-uruchomic-phenoma-ii-x4-955-na-plycie-asus-m2n32-sli-34326/

 

HDX955FBK4DGM / HDZ955FBGIBOX / HDZ955FBK4DGI ?

 

HDX955WFK4DGM to 95W wersja http://www.cpu-world.com/CPUs/K10/AMD-Phenom%20II%20X4%20955%20-%20HDX955FBK4DGM.html

według specyfikacji AM2 obsługuje 4 rdzenie do 95W

 

update biosu aby na pewno zrobiony do najnowszego?

bo niby "Beta Bios for Supporting AM3 CPUs" i wspiera Phenom II X4 945 w tej samej rev. C3 ...

https://www.asus.com/pl/Motherboards/M2NSLI_Deluxe/HelpDesk_BIOS/

 

ale "amd processor model unknown" jest zwracany przez sam procesor po wykonaniu instrukcji cpuid (czyli po polsku "przedstaw się") CPUID: Processor_Brand_String

 

ciekawe że ludzie zgłaszają działanie Phenom II x4 955BE https://forums.guru3d.com/threads/phenom-ii-now-supported-on-m2n-sli-deluxe.286970/

Edytowane przez Namonaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moj to HDZ955FBK4DGM czyli C3 ale 125W TDP.

mi wszystko lata stabilnie nawet po podkręceniu!. wiec procek jest w pełni obsługiwany. BIOS mam w końcu 1804 czyli nawet nowszy niz 5001. tylko czemu to TDP w CPU-Z jest 71,4 W i ta nazwa...

 

edit

dobra juz wiem: tu jest fajny wątek https://www.bios-mods.com/forum/Thread-Asus-M2N-SLI-Deluxe-Full-AM3-Support?page=16

 

"I've an M2N-Sli Deluxe and I've tried the 1901, 1802 (unofficial), 1804 (official) and 5001 (official). With all of them the Phenom II 965 works if I set the multiplier in Windows by using the Nvidia tools. What I can't change is the CPU voltage, neither in the bios nor in Windows. It seems that no matter the value I select, the default value is always considered.

 

 

Someone knows how to fix it?

 

Would it be possible to add the new CPU microcodes to the last official 1804? Currently it says "unknown cpu", but Windows 7 works properly by using the cpu multiplier tricks with Nvidia Tools. Other than this, the fact that the usb keyboard can't be used into the bios can be fixed?"

Edytowane przez endriu3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to Cie czeka przeszczep AGESA i mikrokodów z jakiejś innej płyty AM2+ (albo AM3) z obsługa Phenom II X4 955

dziwne ze nie znajduje żadnych tutoriali na ten temat...

UEFI BIOS Updater chyba sobie z tym nie poradzi ...

 

generalnie to sam chce się pobawić płytką AM2 wiec stad zainteresowanie tematem ...

Edytowane przez Namonaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najlepsze jest to ze ta płyta ma juz 12 lat i bez zająknięcia latała na OC zawsze bez żadnej awarii. chłodzenie procka tez zabytek ale daje rade. ten 955 ma w idle 38C a w stresie 53C max na tym chłodzeniu: Asus Silent Square EVO :cool:

https://www.purepc.pl/chlodzenie/asus_silent_square_evo_nowe_chlodzenie_procesora

Edytowane przez endriu3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

680 to dobry wynik dla tego zestawu w Cinebench R20? oczywiście mnożnik ustawiłem na 3.6 GHz przy 1.35V. więcej nie ustawiam bo to jednak 125W TDP a płyta AM2+, choć sekcja jest super w niej chłodzona. wszystko lata stabilnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

680 to dobry wynik dla tego zestawu w Cinebench R20?

Jak masz taktowanie bazowe 3,2 GHz jest to normalny wynik - jak miałem ten procek to u mnie wynik w R20 był w okolicach 700 dla 3,2 GHz , 900-910 punktów dla 4,1 GHz

Bardzo możliwe że pamięci DDR2 trochę spowalniają proca.

Edytowane przez Splendor_97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam sprzedałem swojego za 100zł w Marcu :) bez chłodzenia :lol2:

Ja próbuję sprzedać swojego Phenoma II X4 955 za taką samą cenę,tyle że bez odzewu póki co,ale mi się nie spieszy sprzedaż ;)

Teraz mało kto kupi Phenoma,jak już to do retro głównie

Edytowane przez Splendor_97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz mało kto kupi Phenoma,jak już to do retro głównie

do retro to raczej 2-rdzeniowce :P

na x4 to jeszcze bez problemu można całego Wieśka 3 przejść

 

chociaż nigdy nie widziałem XP uruchomionego na 4 rdzeniach ...

 

tak na marginesie to TDP na Phenomach do się zmniejszyć programowo (ale Jeż ograniczył te funkcje w swoim modzie do FX)

i bardzo możliwe że po UV da się zrobić 95W wersje z 955 125W

Edytowane przez Namonaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hejka,

 

Na Phenomie X4 cz też X6 da się jeszcze pograć, nie we wszystkie tytuły, brak instrukcji SSE4.1 itp...

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Desti-V2.0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na x4 to jeszcze bez problemu można całego Wieśka 3 przejść

Do Wieśka 3 czterordzeniowec wystarczy w zupełności - gra jest mało wymagająca jeśli chodzi o CPU z małymi wyjątkami.

 

Na Phenomie X4 cz też X6 da się jeszcze pograć, nie we wszystkie tytuły, brak instrukcji SSE4.1 itp...

Battlefield V,Metro Exodus,Shadow of The Tomb Raider na Phenomie pograsz bez problemu - nie wymagają instrukcji SSE4.1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do Wieśka 3 czterordzeniowec wystarczy w zupełności - gra jest mało wymagająca jeśli chodzi o CPU z małymi wyjątkami.

 

Battlefield V,Metro Exodus,Shadow of The Tomb Raider na Phenomie pograsz bez problemu - nie wymagają instrukcji SSE4.1

jeszcze przynajmniej beta Battlefield 1 się uruchamiała

Wieśka 3 to sam przechodziłem na "Phenomie"

z tym że natychmiast znajdzie się osoba która powie że w żadna gra z 2 ostatnich lat nie uruchomisz bez SSSE3 albo AVX (czyli na Pentium G5400)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pany ojciec grał na X2 7750 BE w większość tytułów tak do 2017 roku (ostatnio to w nowego fallouta 76 kosił). jak jakaś gra wymagała 4 rdzeni to jakieś patche były na to pamiętam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pany ojciec grał na X2 7750 BE w większość tytułów tak do 2017 roku (ostatnio to w nowego fallouta 76 kosił). jak jakaś gra wymagała 4 rdzeni to jakieś patche były na to pamiętam.

Tylko trzeba mieć świadomość,że na starym Athlonie X2 7750 BE jak i na Phenomie II cztero-/sześciordzeniowym już w nowości z niewielkimi wyjątkami twój ojciec nie pogra.

Przykładowo przyjdzie pewien dzień,gdzie twój ojciec zachciałby zagrać w np.RDR2 i co? I zapewne nie pogra,bo gra wymaga nowszych instrukcji,gdzie taki Phenom ich nie ma(chociaż nie wiem,czy komuś się udało na Phenomie II odpalić tą grę :hmm: )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spoko własnie mu złożyłem nowego na Ryzenie, a ten z racji sentymentu pojedzie na daczę i tam będzie służył :cool: . ojciec zapowiedział ze chce sobie odświeżyć stare tytuły na nim. i tak pójdzie FEAR, Crysis, Wiesiek 2 i coś tam jeszcze mu znajdę ze starej kolekcji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko trzeba mieć świadomość,że na starym Athlonie X2 7750 BE jak i na Phenomie II cztero-/sześciordzeniowym już w nowości z niewielkimi wyjątkami twój ojciec nie pogra.

Przykładowo przyjdzie pewien dzień,gdzie twój ojciec zachciałby zagrać w np.RDR2 i co? I zapewne nie pogra,bo gra wymaga nowszych instrukcji,gdzie taki Phenom ich nie ma(chociaż nie wiem,czy komuś się udało na Phenomie II odpalić tą grę :hmm: )

 

 

Nikt nie odpali tego na phenomie ze względu właśnie na instrukcje, miałem taką sytuację więc info z pierwszej ręki. Mocy by wystarczyło co najlepsze..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie odpali tego na phenomie ze względu właśnie na instrukcje, miałem taką sytuację więc info z pierwszej ręki. Mocy by wystarczyło co najlepsze..

Na YT próbowali odpalić RDR2 na Phenomie II,ale co najśmieszniejsze menu normalnie się odpala,ale gra już nie,bo wyskakuje error bez żadnych kodów błędu :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na YT próbowali odpalić RDR2 na Phenomie II,ale co najśmieszniejsze menu normalnie się odpala,ale gra już nie,bo wyskakuje error bez żadnych kodów błędu :E

 

Dokładnie tak, brak instrukcji chyba sse3 czy jakoś tak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...