Skocz do zawartości
Phoenix.

AMD RYZEN OC RAM

Rekomendowane odpowiedzi

TM5 może wypluć losowy błąd od nie w 100% stabilnego cpu czy mi się wydaje? :Up_to_s: mimo że pobór jest prawie połowe mniejszy przy jego 100% obciążeniu niż np w C20 czy OCCT

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne by było, skoro OCCT przechodzi przez godzinę za każdym razem. Ale muszę się przyznać że podczas testu w TM5 lubię nieraz odpalić sobie przeglądarkę i nawet coś obejrzeć z nudów i jak minimalizuje przeglądarkę to nagle okazuje się że test się zawiesił, więc zdaje się że to może być od tego :E. Przeglądarka podkradła pamięć testowi i już nie chciała oddać, wiadomo Chrome :lol2: Zostawię dzisiaj komputer podczas testu w spokoju, jak przejdzie to chyba nie ma co spekulować, stabilne i tyle. HCI robi za każdym razem 2000% przy 3533MHz, a puszczałem już chyba z 5 razy testując różne warianty przy tej częstotliwości.

Edytowane przez KamileN7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Idziesz na obiad i masz prawie 1000% to szybki test jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chodziło mi o ciebie tylko o mnie bo przez ram ustawiłem cpu na 4150 wcześniej miałem 4.2 ale na patriotach przy 1.5v pobór jest większy i juz nie ogarniał na tym samym napieciu poniżej 1.35v musiałem zjechać, ale wykombinowałem jeszcze 4175mhz które przechodziło półtora minuty w OCCT więc w żadnej grze się nie wywalało bo nic nie zrobi więcej jak 80W i to w dodatku w sekundowych skokach. Ale jednak wypluło w 8 cyklu 1 błąd dzisiaj na 4175mhz a wczoraj testowałem 3 razy na 4150mhz TM5 i przechodziło elegancko 10 cykli. Więc wygląda na to że przez cpu mimo że jest stabilny w BF5 jak nie jest stabilny w OCCT to potrafi wypluć błąd pózniej wróciłem na 4150mhz znowu na 1.31v i znowu przechodzi bez błędów. Dziwne bo OCCT przy poborze 95~W jest stabilny przez 2 minuty a TM5 przy poborze 60W potrafi wywalić error mimo że w BF5 mam pobór 70W~~ ze skokami do 80 na 4175 @ 1.325v i mogę grać 3 godziny pod rząd i żadnych wywaleń do pulpitu a jak wiadomo ta gra wyjaśnia wszystko co do stabilności OC

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zostawię komputer w spokoju podczas testu w TM5 to 3533 MHz przechodzi bez problemu, nie zawiesza się :) Sprawdzałem kilka razy. Jak coś robię na przeglądarce podczas testu, puszczę jakiś film, to zdarza się po prostu że przeglądarka zaalokuje pamięć którą na ułamek sekundy zwolnił TM5 i przez to te problemy. A TM5 skacze po testach jak szalony więc łatwo o to.

 

61ETdp3.png

 

 

PS.

Udało się wbić 13-nastki na tym samym napięciu :D 3533 MHz, 14-13-13-13-26-39, 1.42v

 

jnpFXxQ.png

 

KyXldx3.png

 

Edytowane przez KamileN7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi dzis udalo sie podbic 66Mhz przy tych samych timingach, musialem podbic VDDG z 0.900 na 0.950 i DRAM 1.45v na 1.48v oraz SOC 1.1v na 1.15v.

 

Testowane oczywiscie TM5 1usmusV3

 

cKGmabk.png

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi dzis udalo sie podbic 66Mhz przy tych samych timingach, musialem podbic VDDG z 0.900 na 0.950 i DRAM 1.45v na 1.48v oraz SOC 1.1v na 1.15v.

 

Testowane oczywiscie TM5 1usmusV3

 

To daj screen z testu TM5 1usmusV3 a nie z benchmarka. :Up_to_s:

Edytowane przez DjXbeat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie niedowiarek jestes :D Kto jak kto ale jak ja cos pisze to robie najpierw moja procedure testowa. Niemniej te 66Mhz wymagalo ladnego podbicia wszystkich napiec.

 

SOC musialem jednak dac na 1.17v bo blender sie sypal oraz ciut wiecej na cpu z 1,375v na 1.381v.

 

Podniesienie SOC poprawilo lekko wynik w Blender o i lekko AIDA wiec byl troszke niedowoltowany jednak.

 

KYOIGyd.png

 

2bquQhJ.png

 

eXjqXqO.png

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VDDG 0.950 to podstawa soc 1.15 przy ramie powyżej 3600 też pasuje dawać od razu, dziwne że dopiero teraz sprawdziłeś ale zrobiłeś test na 3 cyklach co zupełnie miarodajne nie jest bo małe niestabilności wywalają się w 6-7 cyklu a duże na samym początku :) test powinien być przestawiony na 10 cykli i trwać około 40 minut u ciebie pewnie

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma potrzeby ustawiania 10cykli ;) To tylko twoj wymysl. Ten test jest powatarzalny wiec jak ci dalej potrafi wywalic to moze od temp. Ja mam aktywne chlodzenie na ram. Jeszcze mnie ten test nie zawiodl przy 3cyklach i nie tylko mnie ;) jka ma sie wysypac to sie wysypie w 3cyklach.

 

Co do napiec to nigdy nie daje na zapas, testuje zawsze od najmniejszych wartosci.

 

2 mecze w bfa ograne i wszystko cacy wiec poki co nie widze zadnych objawow niestabilnosci.

 

Do 3600 VDDG mialem 0.900 i wiecej nie bylo potrzeby.

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaden moj wymysl 3 cykle w tym programie to za mało nie raz potrafi wypluc losowy błąd lub 2 dopiero w 6/7/8 cyklu i nie jest to od temperatury bo testowałem nim nie tylko swoje pamięci ale i innych ludzi którym robiłem OC

Co do vddg to właśnie chodziło mi o wyoskie taktowania 3600+

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaden moj wymysl 3 cykle w tym programie to za mało nie raz potrafi wypluc losowy błąd lub 2 dopiero w 6/7/8 cyklu i nie jest to od temperatury bo testowałem nim nie tylko swoje pamięci ale i innych ludzi którym robiłem OC

Jak sie kiedys cos wywali to dam znac bo nawet jak przejdzie 10cykli to tez nigdy nie jest zadna gwarancja.

 

RB tez ladnie przeszedl godzinke z pelna alkoacja pamieci.

 

Teraz tylko pozostaje grac :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sie kiedys cos wywali to dam znac bo nawet jak przejdzie 10cykli to tez nigdy nie jest zadna gwarancja.

 

RB tez ladnie przeszedl godzinke z pelna alkoacja pamieci.

 

Teraz tylko pozostaje grac :D

U ciebie może nie ma gwarancji ale to jest dobre dla ludzi z gorszym ramem lub takich co mając ciepło w budzie od karty graficznej i wtedy ram może tu przejść 3 cykle a w grach się wywalić od temp, a jak przejdzie 10-15 cykli to się nawet przy gorącym gpu nie wywali w grach od ciepła w budzie :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TM5 1usmus_V3 na 10 cykli to dla mnie obecnie minimum stabilności.

 

Dodatkowo puszczam ten test w takiej konfiguracji co najmniej trzy razy w przeciągu paru dni, jak np. idę coś zjeść, zostawiając włączone inne programy w tle.

 

Dwa razy już miałem tak, że jak mi zaliczyło 10 cykli to i tak Battlefield 5 wywalał do pulpitu.

 

Raz miałem tak, że jak kończył się 9 cykl (bez błędów) to odpalając CPU-Z zawiesiło mi kompa - obecnie tak też sprawdzam i klikam raz za jakiś czas CPU-Z podczas pracy testu.

 

Ogólnie z pamięciami jest trudniej i nie ma się co oszukiwać, ale ich stabilność jest naprawdę kluczowa, bo inaczej mogą nam nawet uszkodzić system oraz ważne dane. Porównałbym to do stabilności zasilacza w kompie i jego napięć. Niestabilna praca zasilacza może zepsuć nam kompa. Niestabilne pamięci mogą zniszczyć nam dane.

 

Niestabilny procesor nie powoduje takich strat, a niestabilna karta graficzna najczęściej nawet nie resetuje systemu.

 

Stabilność pamięci jest bardzo ważna, jak nie najważniejsza podczas podkręcania oraz użytkowania komputera, bo system operacyjny jej bezgranicznie ufa. Poza tym praktycznie wszyscy korzystamy z pamięci non-ECC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dla mnie nie ma roznicy czy 3 cykle czy 10 cykli, to co mialo wykazac wykazalo zawsze tak samo przy 3cyklach wiec reszta to dla mnie marnowanie czasu, a juz puszczanie tego samego kilka razy w ciagu tyg to dla mnie bezsens no ale kazdy ma swoje metody. Moje mnie nigdy nie zawiodly a tracic czasu tez nie lubie.

 

Dlatego po kilku syntetykach wazne jest dla mnie zachowanie systemu i stabilnosci na przestrzeni czasu. Za tydzien lub dwa bede mogl ocenic i ew podliczyc wykryte niestabilnosci jesli sie takie pojawia.

 

Battlefield 5 pogralem 2h i zero problemow, pozniej RDR2 i tez masełko. Jutro mam zamiar caly dzien pograc. Zawsze mam przegladarki otwarte i kilka stron podczas grania bo czesto zrzucam do paska i zagladam na strony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem ci tak np na tych patriotach steel co mam wywalało losowo 1 błąd czasem w 5 cyklu czasem w 6 a czasem dopiero w 8 i winne były temu dwa sub timingi TWRWRSD i TWRWRDD gdy miałem je oba na 5 i też zjadło mi to kupę czasu aż doszedłem że to tu jest problem bo chciałem mieć zaciśnięte jak najbardziej te pamięci, po zmianie obu na 7 tak jak proponuje kalkulator przy 3733mhz problem zniknął a tak jak mowie wykrzaczały się nie wcześniej niż w 5 cyklu i nie było to jak widać od temperatury :)

 

Już lepiej jak ram jest bardzo niestabilny i w 1 cyklu zaczyna wypluwać coraz to więcej błędów niż taki jeden losowy :P

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mnie ten test nie zawiodl przy 3cyklach i nie tylko mnie ;)

To pokaż jak przechodzi te 10 cykli. Zdziwisz się, że Cię jednak te 3 cykle zawiodą :Up_to_s: :Up_to_s: :Up_to_s:

I jak już wrzucasz screen to najlepiej aby na jednym było wszystko łącznie z timingami. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To pokaż jak przechodzi te 10 cykli. Zdziwisz się, że Cię jednak te 3 cykle zawiodą :Up_to_s: :Up_to_s: :Up_to_s:

I jak już wrzucasz screen to najlepiej aby na jednym było wszystko łącznie z timingami. ;)

Nie pouczaj mnie co mam robic, ja nic tobie udowadniac nie musze. Sam dobrze wiem jak krecic memki i jak testowac oraz wylapywac niestabilnosc. Poki co nie ma zadnych objaw by twierdzic ze jest cos niestabilne. Bede chcial to sobie i Memtesta na noc moge puscic tak jak to zawsze robilem ale nie widze takiej potrzeby ;)

 

Odkad mam Ryzena a jest to juz kilka miesiecy jakos nie mialem zadnych niestabilnosci po swoim OC memek i nie musialem puszczac tm5 na 10cykli.

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam dobrze wiem jak krecic memki i jak testowac oraz wylapywac niestabilnosc.

No raczej nie masz zielonego pojęcia jeśli uznajesz 10min test pamięci za stabilność ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od tego, ze nigdzie nie napisalem iz uznaje to za stabilne :E Jakbys czytal ze zrozumieniem to napisalem wyzej ze nawet 10cykli nie daje gwarancji stabilnosci ale tego chyba nie przeczytales badz udajesz ze tego nie napisalem. TM5 to nie jest jedyny sluszny swiety gral do testowania stabilnosci, uzywam tez innych programow sluzacych przykladowo do renderowania zapychajachy cala pamiec a na koncu oczywiscie codzienne uzytkowanie takze daruj sobie te nauki i nie wymyslaj czegos czego nie napisalem jak nie wiesz co napisac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale wmawiasz bzdury...

Nie ma potrzeby ustawiania 10cykli ;) To tylko twoj wymysl. Ten test jest powatarzalny wiec jak ci dalej potrafi wywalic to moze od temp.

3 cykle to jest stanowczo za mało by wyłapać mniejsze błędy. Mi wywalało w 7-8cyklu a nie raz i w 9 cyklu i nie miało to nic wspólnego z temperaturą a z timingami. Poluźnienie timingów i błędów nie ma.

 

Zresztą już widziałem Twoje posty gdzie najpierw wspominasz, że ram jest stabilny a po jakimś czasie wracasz i stwierdzasz, że jednak nie :E

 

U mnie zabawa z pamięciami trwała 8dni i żeby uzyskać takie wyniki jak niżej musiałem kilkadziesiąt razy zapuszczać 10 cykli. Ostatnie 12 pomiarów po 10cykli każdy czyli 50-55min testu pamięci przechodzą bez problemów ba wszystkie testy przechodzą wzorowo i od końca testów do dnia dzisiejszego nie miałem żadnych problemów.

Na 3 cyklach do usr….śmierci bym pamięci nie ustabilizował. :E

 

AEgn8Ob.gif

 

kzjNXtj.gif

Edytowane przez DjXbeat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz znowu klamac i przekrecac to co pisalem tylko po to zeby miec jakakolwiek spiewke jak nie masz co powiedziec. Swoj stabilny profil OC ktory uzywam od kilku miesiecy mam zapisany a wszystkie inne proby kombinowania, ktore tu wrzucalem nigdy nie byly sygnowane slowem "stabilne" tylko pixem z AIDY gdzie do stabilnosci jeszcze daleko i jeszcze tego samego dnia pisalem ze jest to niestabilne bo objawialo sie duza niestabilnoscia i wywalaniem z programow po chwili. Takze prosze cie po raz kolejny nie klam. W przeciwienstwie do ciebie testuje wieloma programami a stabilnosc potwoerdzic moge po miesiasu a nie po jednym dniu i po jednym programie.

 

Takze z toba zakoncze rozmowe bo poziom bardzo niski, w dodatku nie majac zadnych argumentow zeby je pozyskac przekrecasz to co pisze wiec to tez jest bardzo slabe no i nie potrzebuje twoich rad do tego zeby sobie z memkami poradzic. :thumbdown: Kolejny do ignorowanych leci.

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz znowu klamac i przekrecac to co pisalem tylko po to zeby miec jakakolwiek spiewke jak nie masz co powiedziec.

Na forum wszystko zostaje więc Ci to za linkuje - te Twoje 3 cykle ;)

 

W przeciwienstwie do ciebie testuje wieloma programami a stabilnosc potwoerdzic moge po miesiasu a nie po jednym dniu i po jednym programie.

Po pierwsze to TM5 1usmus 10cykli to podstawa w testowaniu pamięci, po drugie to nie jedyny program, który używam podczas syntetycznych testów, po trzecie testy syntetyczne aby uzyskać stabilność przeprowadzałem 8 dni zapuszczając kilkadziesiąt pomiarów po 10 cykli, po czwarte jak widzisz mamy już dzisiaj 20.01.20 a testy skończyłem na początku grudnia co zresztą widać po dacie na screenach więc rozpiętość czasu aby stwierdzić, że jest stabilnie jest bardzo duża ;)

 

Polecam poradnik oc pamięci ram, który tutaj na forum napisałem.

 

 

1. Ustawiasz taktowanie ram, timingi i napięcia według calculatora Ryzen dla Twoich pamięci.

Mój przykład - G.Skill FlareX 3200 cl14 b-die z oc na 3600cl14

ZyBNd7w.gif

 

Te ustawienia nie dają stabilności ale mamy bazę wyjściową do dalszej zabawy!

 

2. Pierwsze co sprawdzamy to poszczególne ustawienia dla procODT i RTT_Park.

Ustawiamy wszystkie wartości i napięcia z pierwszego pkt i testujemy stabilność poszczególnych wartości procODT: 34.3, 36.9 i 32.

Ustawienie procODT, które wywali w TM5 def najmniej błędów możemy uznać, za najlepsze. Test TM5 przeprowadzam kilkukrotnie dla danej wartości i wyciągam średnią.

Te same pomiary wykonujemy dla RTT_Park i wybieramy najlepszą wartość z najmniejszą liczbą błędów.

 

3. Dalsza zabawa będzie polegała na znalezieniu najlepszego napięcia dla SOC

Ustawiamy wszystkie wartości z pkt 1, ustawiamy najlepszy procODT, RTT_Park, które znaleźliśmy w pkt2 i zaczynamy zabawę z szukaniem napięcia SOC w przedziale 1.05-1.15v

Tak jak w pkt 2 sprawdzamy stabilność w TM5 tylko na profilu "1usmus_v3", który jest znacznie bardziej wymagający. Ustawione napięcie dla SOC, które wywali najmniej błędów uznajemy za najlepsze.

 

4. W następnym kroku szukamy najlepszego napięcia dla DDR4.

Ustawiamy wszystkie wartości i napięcia z pkt1, ustawiamy najlepszy procODT, RTT_Park z pkt2 i najlepsze napięcie SOC z pkt 3. Zaczynamy zabawę i szukamy najlepszego napięcia dla DDR4 w przedziale 1.42v-1.48v

Na wstępie drobna uwaga - ustawiając napięcie w Biosie płyta główna może je zaniżać lub zawyżać więc podczas testu warto monitorować napięcie np oprogramowaniem HWInfo w celu sprawdzenia czy napięcia nie są za niskie lub za wysokie względem ustawień w biosie. W moim przypadku ustawienie w Biosie 1.45v dawało realnie 1.48v.

Testy wykonujemy w TM5 "1usmus_v3" gdzie szukamy najlepszego napięcia, które wywali najmniej błędów.

W tym etapie są 2 możliwości:

-Najlepsze napięcie podczas kilkukrotnych testów nie będzie wywalać żadnych błędów co możemy uznać za w pełni stabilne. W takiej sytuacji do testów dorzucamy LinX, HCI. Powinno być stabilnie.

-Najlepsze napięcie nadal będzie wywalać błędy więc przechodzimy do pkt.5

 

5. W tym miejscu zaczynamy zabawę z timingami, które w pk1 zostały zbyt mocno ustawione i nie gwarantują stabilnej pracy. Niestety jest to bardzo czasochłonna praca więc nie będę się rozpisywał tylko wymienię co warto wziąć pod lupę.

Timingi, które mogą powodować niestabilności lub pojedyncze błędy to: tRCDRD, tRP, tRAS, tRDWR, tWRRD, tFAW, tRTP, tRFC, tRRDS

Ustawiamy wartości z pkt1, najlepsze procODT, RTT_park z pkt2, najlepsze napięcie dla SOC z pkt3, najlepsze napięcie dla DDR4 z pkt4 i po kolei testujemy poszczególne timingi podnosząc je do góry. Nie zmieniajcie wszystkich timingów na raz tylko pojedynczo aby wykluczać poszczególne, które mogą generować błędy.

 

Warto pamiętać o kilku zasadach przy dobieraniu timingów:

tRC >= tRAS + tRP

tRAS = tRCD + tCL

tFAW = tRRDS x4 lub x6.

tRFC = tRC x6 lub x8.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...