Skocz do zawartości
Phoenix.

AMD RYZEN OC RAM

Rekomendowane odpowiedzi

Przy 3800MHz suby 4, trfc 250.

 

o kurła nawet trfc ciasno czyli są pamięci równe tym viperom właśnie to pokazałeś :D

 

U ciebie jak dovoltowałeś VDDG to wywalało ci IF? Próbowałeś oddzielnie ustawić napięcie VDDG CCD i IOD, jedno zostawić na 0.95v a drugie podnieść, może stabilność się poprawi i nie będzie tych dziwnych problemów jak na za wysoko ustawionych obu napięciach na raz.

Nie u mnie dovoltowanie nie powoduje restartu tylko gorsze wyniki w aida i błędy podczas testu jak wyjdę na vddg powyżej 1v, obecnie mam vddg 0.950 i vddp 1v przy 3733 i tak testowałem też 3800 ale lipa, nie mam napięc w biosie CCD i IOD na gaming plus też z tego co pamiętam nie widziałem tych opcji na najnowszym okrojonym biosie bo miałem tą płytę w rękach niedawno i wgrywałem tam najnowszy bios.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

doamdor które to te gskille? dużo tańsze od tych viperów 4400, co koledzy z forum mają?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam napięc w biosie CCD i IOD na gaming plus też z tego co pamiętam nie widziałem tych opcji na najnowszym okrojonym biosie bo miałem tą płytę w rękach niedawno i wgrywałem tam najnowszy bios.

 

?

 

 

 

kfD37Q5.jpg

 

bD7nRS0.jpg

 

 

Edytowane przez KamileN7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

?

https://zapodaj.net/dfb865aefed38.bmp.html faktycznie wszystko jest cos mi się łeb zawiesił :E ja mam to ustawione na zsynchronizowane bo niby tak jest zalecane, a vddp mam na 1v bo na 0.900 miałem losowy 1 błąd lub niższy wynik w aidzie. Na starym procu 1900/3800 ci nie chodziło więc pewnie tu jest problem u mnie najprawdopodobniej.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://zapodaj.net/dfb865aefed38.bmp.html faktycznie wszystko jest cos mi się łeb zawiesił :E ja mam to ustawione na zsynchronizowane bo niby tak jest zalecane, a vddp mam na 1v bo na 0.900 miałem losowy 1 błąd lub niższy wynik w aidzie. Zasadnicze pytanie: czy na poprzednim egzemplarzu proca chodził ci if 1900/ram 3800 ?

 

Też mam synchro 0.95v, to wyżej tylko na pokaz ;)

Na poprzednim procu próba uruchomienia if 1900 MHz zawsze kończyła się zwiechą totalną (trzeba było robić clear CMOS :E). Na obecnym procku to samo dzieje się na 1933 MHz.

 

W obu przypadkach najwyższa działająca częstotliwość IF w pełni stabilna.

 

PS. Głupie 50 MHz więcej na rdzeniu a jak opóźnienia lecą w dół w AIDA :o

 

o2PZt8F.png

Edytowane przez KamileN7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o kurła nawet trfc ciasno czyli są pamięci równe tym viperom właśnie to pokazałeś :D

 

 

Zdziwiłem się jak przeszły 10 cykli. Orientuje się ktoś jaki jest maks bezpieczne napięcie dla DDR4 i jakie temperatury nie przekraczać ?

 

 

doamdor które to te gskille? dużo tańsze od tych viperów 4400, co koledzy z forum mają?

 

G.Skill TridentZ 3600MHz CL15 (F43600C15D16GTZ)

 

Tańsze były od 1600AF, więc kupiłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam synchro 0.95v, to wyżej tylko na pokaz ;)

Na poprzednim procu próba uruchomienia if 1900 MHz zawsze kończyła się zwiechą totalną (trzeba było robić clear CMOS :E). Na obecnym procku to samo dzieje się na 1933 MHz.

 

W obu przypadkach najwyższa działająca częstotliwość IF w pełni stabilna.

 

PS. Głupie 50 MHz więcej na rdzeniu a jak opóźnienia lecą w dół w AIDA :o

No tak jest 50 mhz w dół dodaje z miejsca 0.5ns do opóznienia, mi na obecnym cepie jak widać if 1900 i ram 3800 odpala ale w TM5 juz w 1 cyklu około 3 minuty komp się restartuje nawet jak dam 1.55 na ramie

 

Zdziwiłem się jak przeszły 10 cykli. Orientuje się ktoś jaki jest maks bezpieczne napięcie dla DDR4 i jakie temperatury nie przekraczać ?

 

na B-die to można i 1.6v pompować gorszej jakości kości się przy 1.45v potrafią wywalić od temperatury np mi się tak wywalały hynixy cjr przy 1.45 było im za gorąco

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak jest 50 mhz w dół dodaje z miejsca 0.5ns do opóznienia, mi na obecnym cepie jak widać if 1900 i ram 3800 odpala ale w TM5 juz w 1 cyklu około 3 minuty komp się restartuje nawet jak dam 1.55 na ramie

 

 

na B-die to można i 1.6v pompować gorszej jakości kości się przy 1.45v potrafią wywalić od temperatury np mi się tak wywalały hynixy cjr przy 1.45 było im za gorąco

 

1.6V ? :o Jakiej temperatury nie przekraczać 50-60-70-80C ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego nie wiem ale chodzi o to że te kości wytrzmują więcej widzisz że trzymamy na forum na 1.5 samsungi na viperach na co dzień bo nic im się nie dzieje, a sporo pamięci nie jest wstanie utrzymać 1.5 bo się wywalają od temperatury i sypią błędami, jak nie masz w 8-9 cyklu błędu w TM5 to znaczy że z temperaturą jest ok, jakie masz teraz napięcie że się boisz?

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

doamdor które to te gskille? dużo tańsze od tych viperów 4400, co koledzy z forum mają?

 

Uzywki z allegro chyba dorwał w dobrym momencie. Normalnie 3600c15 drogie zawsze były. Patrioty tańsze i lepsze.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nowki w digikomp, tam gdzie dyski microna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego nie wiem ale chodzi o to że te kości wytrzmują więcej widzisz że trzymamy na forum na 1.5 samsungi na viperach na co dzień bo nic im się nie dzieje, a sporo pamięci nie jest wstanie utrzymać 1.5 bo się wywalają od temperatury i sypią błędami, jak nie masz w 8-9 cyklu błędu w TM5 to znaczy że z temperaturą jest ok, jakie masz teraz napięcie że się boisz?

 

Tak to wygląda

 

d7c23a4e900edf87.png

 

Uzywki z allegro chyba dorwał w dobrym momencie. Normalnie 3600c15 drogie zawsze były. Patrioty tańsze i lepsze.

 

Nowe pamięci, facet miał 4 komplety wystawione, link do aukcji https://allegro.pl/oferta/pamiec-ddr4-g-skill-trident-z-16gb-2x8gb-3600mhz-8751081397?snapshot=MjAyMC0wMS0yOFQwMToxNjo1OC42NDNaO2J1eWVyO2QxOWJjYTZkNjAwZWFjZjEzMjYxOTMwYmZhODY3OGUxZDEzOTU4MTg4MGMwZGIwODdkMjNmOGMyZDQzY2ZkZDU%3D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ja myślałem do przejścia HCI (1000%+) potrzebne jest nieco wyższe napięcie żeby nie było żadnych błędów. W moim przypadku trzeba ustawić 1.42v, a według TM5 wystarczało 1.41v. Wiec jeśli dobieracie napięcie w TM5 na styk, to radzę dać jednak oczko wyżej jak to co już stabilne, wtedy dopiero można będzie mówić że stabilne jak w HCI ;)

 

 

jxmuzdK.png

 

 

PS.

Teraz bezpośrednio po teście w HCI puściłem test w TM5 i sypneło błędem na tych 1.42v :hmm: Zresetowałem kompa i brak błędów, chyba długotrwałe obciążenie w HCI destabilizuje coś co wychodzi potem w TM5, masakra z tym Zen2 :hmm:

 

PS. 2

Podbiłem VDDP i VDDG na 1.0v, RAM 1.45v potestuje trochę w HCI i puszczę bezpośrednio potem TM5, ciekawe czy znowu sypnie. Podejrzewam że któreś z tych napięć było za nisko. Na poprzednim procu przy 3733 MHz oba te napięcia schodziły do 0.75v (Znaczy na takich płyta startowała, ale czy to było stabilne to wątpię), a na tym przy 3800 MHz minimum to już 0.8v. Może z tego wynikać że do pełnej stabilności może być wymagane lekkie podbicie tych napięć.

Edytowane przez KamileN7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ja myślałem do przejścia HCI (1000%+) potrzebne jest nieco wyższe napięcie żeby nie było żadnych błędów. W moim przypadku trzeba ustawić 1.42v, a według TM5 wystarczało 1.41v. Wiec jeśli dobieracie napięcie w TM5 na styk, to radzę dać jednak oczko wyżej jak to co już stabilne, wtedy dopiero można będzie mówić że stabilne jak w HCI ;)

 

 

jxmuzdK.png

 

Nie do konca to bedzie uniwersalne bo oczko wyzej moga byc juz niestabilne. Owszem trzeba to sprawdzic ale nie jest to uniwersalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w sigu Kamil ty podajesz napięcie jakie ci pobiera przy pełnym obciążeniu w occt? bo widzę, ze do 1,34 ci dobija to pewnie tyle masz na sztywno w biosie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w sigu Kamil ty podajesz napięcie jakie ci pobiera przy pełnym obciążeniu w occt? bo widzę, ze do 1,34 ci dobija to pewnie tyle masz na sztywno w biosie?

1.325v mam na sztywno w BIOS-ie z LLC3, to 1.344v to jest sporadyczne mikro-sekundowe podbicie, zobacz że AVG jest równo 1.325v. Przy niższym LLC średnia jest już wyraźnie poniżej 1.325v, a przy LLC2 wychodzi już 1.334v, czyli więcej niż ustawiłem. Więc 1.325v z LLC3 daje idealnie tyle ile ustawiłem! Jeśli średnie napięcie podczas testu wychodzi ci niższe, to masz nie prawidło ustawione LLC. Tylko ta Bazooka ma tak beznadziejną sekcje zasilania że nie wiem czy nawet z LLC1 będzie to co ustawisz :lol2: Składałem ostatnio bratu na tej płycie kompa z moim starym procem R5 2600 i nawet z LLC1 ma dropa o 0.5v :E, zaraz wrzucę screena bo aż to uwieczniłem. U mnie ten procek robił 4.1 GHz 1.275v LLC2 i takie nastawy płyta trzymała idealnie.

 

W biosie ustawione 1.334v z LLC1 :E i te 100 stopni na sekcji :E :E

 

ez3QVwS.png

 

Przez tą płytę myślałem wtedy że trafiłem kasztana bo proc robił 4.0 GHz dopiero przy 1.3v, a ona po prostu ma taki dorp :lol2:

 

 

PS.

Po dovoltowaniu VDDG i VDDP znacznie poprawiły się odczyty w AIDA! Więc rzeczywiście coś może być na rzeczy i przez to że napięcia były za nisko po dłuższym obciążeniu mogły pojawić się błędy!

+1000 MB/s na odczycie i + 600 MB/s na kopi, oraz dodatkowe 0.3-0.4 ns w opóźnienia dół.

 

 

2kgbpU0.png

 

 

 

PS. 2

A Ci którym nie działa CR1 GDM OFF próbowali to ustabilizować CAD_BUS-ami, bo te ustawienia od tego właśnie są! Zobaczenie co się dzieje u mnie na domyślnych 24-24-24-24.

 

xQTHytR.png

 

Biorę się za testowanie optymalnych ustawień CAD_BUS bo te sporadyczne błędy po długim działaniu systemu bez restartu, mogą mieć tutaj początek. To co mam obecnie ustawione to zrzynka z kalkulatora która jako tako działa, ale na pewno nie jest to optymalne ustawienie, bo dla różnych płyt te wartości się różnią i trzeba samu sklecić coś najsensowniejszego.

Edytowane przez KamileN7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To widze kamil że na gaming plus delikatnie inaczej LLC smiga, u mnie LLC3 jest idealne bo trzyma napięcie takim jakie ustawie, 4 już dropi a 2 podbija np z 1.325 do 1.35v a nawet do 1.37 w OCCT przynajmniej taki skok czasami widzę w samym OCCT (nie w hwinfo) normalnie przy LLC2 podbija o jedno oczko wtedy kiedy potrzebuje ale jak leci OCCT to w samym programie z 1.33v potrafi pokazać 1.37 :E

 

Co do CAD_Busów to używałem 24-20-24-24 czy teraz 40-20-24-24 lub 40-20-20-24 i wszystkie te 3 są ok 24-24-24-24 nie sprawdzałem czy takie jajca jak u ciebie by były ;)

 

vddg do 1v jest ok z moich testów VDDP może być nawet tak jak domyślnie płyta dawała (1.1v) i nic się nie dzieje ale jak wyjdę z VDDG powyżej 1v np tak jak proponuje nowy kalkulator (1.025v) to jajca są niesamowite :D

 

Wrzucałem to na 14 stronie w tym temacie ale dam jeszcze raz:

https://zapodaj.net/e1c8ad3a4dce2.png.html - VDDG powyżej 1v :E

 

https://zapodaj.net/5a6df70c78402.png.html - VDDG 0.950

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do CAD_Busów to używałem 24-20-24-24 czy teraz 40-20-24-24 lub 40-20-20-24 i wszystkie te 3 są ok 24-24-24-24 nie sprawdzałem czy takie jajca jak u ciebie by były ;)

Wiesz na 3733 MHz to i u mnie nawet te 24-20-24-24 działa (Na 3800 MHz widać że jest to lepsze ustawienie niż 24-24-24-24, 24-20-24-24 sypie średnio 3 błędy na minutę w TM5, a 24-24-24-24, 80 błędów na minutę :E). Na 3800 MHz zaczynają się schody bo ta częstotliwość to już absolutna granica dla CR1, żeby to było stabilne to trzeba się na rzeźbić w CAD. Niestety niestabilność CR1 lubi się objawiać dopiero po wielu godzinach od włączenia komputera i poprzedzona ciężkimi testami czy nawet graniem.

 

Jako że ustawienie ClkDrv na 40 tak mocno stabilizuje CR1 że nie mogę wykryć stabilności szybkimi testami, to na początek zostawiłem ten parametr na 24, a potem na 30 i szukam najlepszych ustawień dla reszty. Takie trochę błądzenie po omacku, ale może coś z tego będzie.

Na razie wytypowałem trzy najstabilniejsze ustawienia z ClkDrv na 24:

24-20-24-20 - 3 błędy na minutę

24-20-20-24 - 3 błędy na minutę

24-20-24-24 - 3 błędy na minutę

Inne konfiguracje z pominięciem pierwszego parametru powodują ogromną ilość błędów i blue screeny :E

 

Teraz te 3 ustawienia testuje na Clk 30 i zobaczę które będą dawać względnie najlepszą stabilność.

Na razie przetestowałem 30-20-24-20 i podczas 3 cykli w TM5 wyszło 8 błędów. Myślę że najlepsza konfiguracja z tych trzech w parze z clk 40-60 powinna dać najlepszą stabilność. Muszę jeszcze przetestować pozostałe dwie to się okaże ;) Niestety mnóstwo z tym roboty.

Edytowane przez KamileN7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

PS. 2

A Ci którym nie działa CR1 GDM OFF próbowali to ustabilizować CAD_BUS-ami, bo te ustawienia od tego właśnie są! Zobaczenie co się dzieje u mnie na domyślnych 24-24-24-24.

 

Biorę się za testowanie optymalnych ustawień CAD_BUS bo te sporadyczne błędy po długim działaniu systemu bez restartu, mogą mieć tutaj początek. To co mam obecnie ustawione to zrzynka z kalkulatora która jako tako działa, ale na pewno nie jest to optymalne ustawienie, bo dla różnych płyt te wartości się różnią i trzeba samu sklecić coś najsensowniejszego.

 

Patrz, zaraz mam gameplay , ale wieczorem przetestuję . Możliwe , że dzięki cad uda mi się odpalić gdm off . Teraz mam jak dobrze pamiętam 24 20 24 24 . Kalkulator jak dobrze pamiętam sugerował 120 20 20 24 , albo 60 20 20 24 .

 

Na tych cadach co mam 3800cl14 lata bez problemu , ale gdm on oczywiscie

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrz, zaraz mam gameplay , ale wieczorem przetestuję . Możliwe , że dzięki cad uda mi się odpalić gdm off . Teraz mam jak dobrze pamiętam 24 20 24 24 . Kalkulator jak dobrze pamiętam sugerował 120 20 20 24 , albo 60 20 20 24 .

 

Na tych cadach co mam 3800cl14 lata bez problemu , ale gdm on oczywiscie

120 to proponuje na micronach e-die przy częstotliwosci powyżej 3533 jako rekomendowane na samsungach było to zawsze 24 na początku teraz dopiero na nowym kalkulatorze proponuje 40

 

Postanowiłem jeszcze raz przysiąść do if 1900 i ram 3800 i jest progres bo dałem na VDDG 1v zamiast 0.950 i nie pojawił się restart około 3 minuty a 1-2 błędy po 4 minucie więc pogrzebałem w timingach i patrzę leci bez błędów w 6 minucie ale ciągle jest na 1 cyklu :E więc dalej coś jest nie tak ale dziwne https://zapodaj.net/a28a472f58efd.png.html normalnie na nastawie z sygnatury przy 3733 to już bym był w połowie 2 cyklu przy tym czasie

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałem dzisiaj w pewnym poradniku że VDDG CCD to jest to napięcie które musisz podnieść jeśli masz restarty, VDDG IOD zostaw na 0,950v. Może akurat przez IOD masz te problemy z wydajnością. Zawsze warto spróbować może akurat ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałem dzisiaj w pewnym poradniku że VDDG CCD to jest to napięcie które musisz podnieść jeśli masz restarty, VDDG IOD zostaw na 0,950v. Może akurat przez IOD masz te problemy z wydajnością. Zawsze warto spróbować może akurat ;)

restartów juz nie ma ale błędy są od 4 minuty w zwyż nie dużo ale są mam 1.5v i chyba trzeba będzie wyjść wyżej na to wygląda przy 3800 @ 14-16-14-14-28, 15-16-15-15 będzie wolniejsze od 3733 cl14 więc nie kombinuje nawet z tym :D

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to VDDG IOD ma wpływ na stabilizacje pamięci, a VDDG CCD nie pomaga Infinity Fabric.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba mam postęp w dobieraniu CAD_BUS-ów :D

 

30-20-24-20 - 8 błędów w trzech cyklach

30-20-20-24 - 7 błędów w trzech cyklach

30-20-24-24 - 3 błędy w trzech cyklach

 

Wiec prawdopodobnie 40-20-24-24 lub 60-20-24-24 powinno dawać najlepszą stabilność na mojej płycie z tymi pamięciami.

Obecnie używałem 40-20-20-24 i nie było to najlepsze ustawienie.

 

Muszę sobie zcustomizować test TM5 do wykrywania stabilności CR1, czyli wywalić zbędne testy które tylko tracą czas a nic nie wnoszą.

Edytowane przez KamileN7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...