Skocz do zawartości
Phoenix.

AMD RYZEN OC RAM

Rekomendowane odpowiedzi

Podbij napięcie do 1.42 i daj cady 120-20-20-24

tak zrobiłem ;) 0 błedów w tm5 obecnie, testuje avx2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten GD OFF poprawia coś czy nic ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stan psychiczny na pewno :E . Nie no gdm off moze przynosić korzyści w grach , w aidzie tez marginalnie polepszać wyniki . Ja chwilowo sobie odouscilem gdm off , ale wrócę do tematu , bo jak widać same ustawienie cadow bardzo mocno poprawilo stabilność, została kwestia formalna , lub podbicie jakichś napięć o oczko wyżej. Na razie testuje 3800mhz cl14 bo widzę , ze proc głoda nie dostaje , tak jak na 4.45ghz 1.35v :) .

 

Kręcenie ramu to nie jest prosta rzecz, przy zen2. Podbicie VDDP z 0.9v do 0.95v jeszcze bardziej robi sieczkę w L3 :E . Test po teście, na wysokim priorytecie:

 

4edcce8febaa8898.jpg

 

5b5d0bc8e6920596.jpg

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak jak wyniki w L3 cache się rozjeżdżają to coś jest nie tak mimo że testy i gry są stabilne? bo już sam nie wiem, u mnie też L3 w aidzie się rozjeżdża jak nie zamykam programu po teście tylko po zakończeniu puszczam drugi,trzeci,czwarty raz itp :hmm:

 

klikaj start benchmark kilka razy po zakończeniu pierwszego przelotu na tych ustawieniach co masz stabilne jak skała i zobacz czy L3 cache nigdy nie spada poniżej 500 :Up_to_s:

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie coś wyszło.

 

05edaa0630470779.png

Edytowane przez Doamdor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dajcie znać jak to się zakończy z GD OFF :P

Ja nie mam do tego nerwów chyba już aby kopać się z biosem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat co do trcdrd to wieże że zejść się nie da :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak jak wyniki w L3 cache się rozjeżdżają to coś jest nie tak mimo że testy i gry są stabilne? bo już sam nie wiem, u mnie też L3 w aidzie się rozjeżdża jak nie zamykam programu po teście tylko po zakończeniu puszczam drugi,trzeci,czwarty raz itp :hmm:

 

klikaj start benchmark kilka razy po zakończeniu pierwszego przelotu na tych ustawieniach co masz stabilne jak skała i zobacz czy L3 cache nigdy nie spada poniżej 500 :Up_to_s:

 

 

Nie.

W l3 nie spada poniżej 500 nigdy , zawsze jest to 520gb/s+ , ale na 4.35ghz , co też nie jest bez różnicy.

Robiłem 2 rzeczy od wczoraj, i coś mi namieszało w aidzie. L3 ma rozstrzał o te 30-40gb/s (5 testów pod rząd) w różnych oknach, szczerze powiedziawszy nie miałem aż takich rozstrzałów. Reset bios, wczytałem profil i mam tak samo :E . Podejrzewam, że w tym momencie, musiałbym zrobić format dysku, żeby ustabilizować te wyniki. Ewentualnie musiałbym powyłączać zbędne funkcję systemu, bo przez około tydzień czasu wszystko się zmieniło :lol2: .

Chyba muszę olać to zimnym moczem, bo nie chce mi się teraz dochodzić przyczyny. Co nie zmienia faktu, że podbicie VDDP , zwiększyło u mnie ten rozstrzał wyników, już w drugim teście miałem poniżej 500gb/s . Różnica w aidzie 3800mhz vs 3733mhz to 0.7ns , warto podbić takt :> ?

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chore są te ryzeny do takiego wniosku dochodzę dodanie napięcia delikatnie destabilizuje kompa/ pogarsza wyniki itp :E Jak zobaczyłem u siebie odczyt 46k i latency 84 po ustawieniu vddg powyżej 1v to ręce opadły teraz jak ty napisałeś o vddP to już jestem pewny że to jest nienormalne, fochy jak fochy fermiego niegdyś :E

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zen2 chyba w oc ramu, są trudniejsze niż jakiekolwiek inne procesory, czy to amd czy intela. Każdy egzemplarza ma "swoje" napięcia .

 

Ryzen 3600 , mój znany kasztanik:

Vddp 1v

Vddg max 0.91v (wszystko powyżej wysypywało pc!)

Vsoc 1.1v (od 1.12v już mi się pc resetował)

Fclk śmigało max na 1766mhz , wszystko co wyżej niestabilne.

 

 

Ryzen 3600 Co ma MarcoSimone :

Vddp 1v ! (0.9v pluło błędami na ramie)

Vddg 0.93v

Vsoc 1.13v

Fclk tak śmigało idealnie , na 1866mhz , ram 3733mhz cl14 na ciasno.

Nie zauważyłem rozstrzałów w aidzie, bo jestem dość czepliwy o to .

 

Teraz ten egzemplarz:

Vddp 0.9v (0.95v-1v rozjeżdża wyniki :E )

Vddg 0.9v wystarcza do 1866fclk

vsoc 1.11v (mam vdrop o 0.01v , więc trzymam o oczko wyżej, żeby było te 1.1v )

Fclk śmiga bez problemu na 1866mhz, a może i nawet na 1900 , bo tak uruchomiłem i przechodziło testy bez problemu.

 

Więc tak na prawdę, nie ma idealnych ustawień pod oc ramu , u każdego inaczej może się to zachować, tym bardziej , że już 3 ryzena mam na tej samej płycie, tak samo ram.

 

Ryzeny to jest wyższa szkoła zabawy, fajny pochłaniacz czasu w wolnych chwilach :D .

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne te nastawy c14-16-12. Z tej szesnastki zejść nie możesz?

 

Na 15 tylko, ale wyniki robi wtedy gorsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poprawiłem sobie jeszcze to tRFC, ustawiłem 266 co daje idealnie równe 140ns :P Ustawiłem też tRFC 2 i 4, nie wiem czy to coś daje, ale co tam, na pewno nie zaszkodzi. Raczej to moje ostateczne nastawy, chyba że jeszcze gdzieś wyjdą te złe, niedobre niestabilności :lol2:

 

 

0Y9cIA5.png

 

 

 

Jak podbijam VDDP powyżej standardowych 0.9v to zauważyłem u siebie takie coś że jak przed testami stabilności mam normalne odczyty w AIDA (odczyt ~56000, kopia ~54000), to po teście w TM5 czy HCI za każdym razem mam znacznie podbity odczyt i kopię (odczyt ~57000, kopia ~54500). Na VDDP 0.9v odczyty są takie same przed testem jak i po, i o co tu biega :hmm:, co lepsze?

 

PS.

Puściłem test przy VDDP 1.1v i po kilku minutach Blue Screen :lol2:, czyli za mało źle i za dużo jeszcze gorzej. Nie ma co zostawiam 0.9v i nie tykam, to jest chociaż 100 % stabilne.

 

PS. 2

Kurde przegapiłem że mam tRTP na 12 :kwasny:

Edytowane przez KamileN7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Później się pobawie, może jeszcze nizej musze zejść z vddp :). Ale od razu wrzucam 3800mhz . Jak coś mi się uda wyrzezbić to podziele się tu :) .

 

Ryzeny jak widać są wybredne co do napięć, trzeba indywidualnie dopasować wszystko pod dany egzemplarz :)

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po długiej zabawie z testowaniem stabilności uzyskałem takie wyniki:

9d3237b93285b6degen.png

3bb2025c32a060d3.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@JustEngry

A co to za pamięci masz? jakieś fikuśne te timingi :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Send1N

Patriot viper steel 4133cl19

Edytowane przez JustEngry

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie odkryłem próbując zejść z tRTP 12 na 8 (tak jak stoi w kalkulatorze), że pojawiły się restarty CPU/IF podczas testów! Poniżej 10 nie zejdę. Jak ktoś ma resety na 3800 MHz niech poluzuje tRTP z 8 na 10 lub 12. Najlepsze że ja tą 12-stkę wklepałem tam przez pomyłkę i od początku tak testowałem :lol2: Problemem było zbyt ciasne tRFC.

Edytowane przez KamileN7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podbije trtp również na 10 , mam 8 od samego początku, ale resetow nie mam. Za to gdm off fikusny jest , może coś się poprawi :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poluzowałem tRTP na 12 i 2 błędy po 30 minutach, znacznie lepiej ale coś tu nie gra. Tak myślę o co biega, ale przypomniałem sobie że wczoraj docisnąłem tRFC na 140ns (Jednak przy 1.42v nie miało to prawa działać :E) i to stąd te niestabilności, że raz przeszło TM5 to niestety nic nie znaczy, zostawiam na 150ns i nie kombinuje z tym. Na ciasnym tRTP po prostu program szybciej łapie błędy powodowane przez tRFC. Wrzuciłem znowu tRTP na 8 i testuje, jest ok.

Edytowane przez KamileN7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podbije trtp również na 10 , mam 8 od samego początku, ale resetow nie mam. Za to gdm off fikusny jest , może coś się poprawi :E

Nie masz bo masz wyższe napięcie na ramie. Zrzuć napięcie to zacznie się zabawa. Generalnie od 3733 w górę raczej trtp na 10 jest wskazane tak choćby dla świętego spokoju. Nie mniej x570 pamięć prowadzi naprawdę spoko więc aktualnie może nie być konieczności szczególnie, że pompujesz 1.48v w patki a te patki w okolicach 1.5v i z chłodzeniem pozwalają ustawić dość szalone timingi, które są stabilne o ile płyty cza IMC nie kucnie. Jak chcecie zjechać z napięciem na ramie to przy 3733+ dajcie 14. W benchach już to będzie widoczne natomiast w grach to nawet 3400 cl14 ciasno na 1.35v już robi konkretną robotę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem wyżej z tym tRTP doszedłem do błędnych wniosków. Miałem niestabilne tRFC, a obniżanie tRTP znacznie przyśpieszało wykrywanie błędów powodowanych przez ten timing. Czyli jeśli ktoś ma sporadyczne błędy i restarty to może mieć za ciasno ustawione tRFC.

 

Jak widać połączenie tRFC 285 (150ns) i tRTP 8 działa bez problemu.

 

 

viUCsHl.png

 

 

Czyli jak ktoś chce dobrać ciasno tRFC, to najpierw niech ustawi jak najniżej się da tRTP (Oczywiście na stabilną wartość) i dopiero w tedy może schodzić tRFC.

Edytowane przez KamileN7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jade na trtp 8 i trfc 250 na 3733 ale przy 3800 czego bym nie ustawił nawet jak TM5 przechodzi bez błędów to w grze jest dramat z fpsem i po chwili resecik :)

 

A tak swoją drogą kamil, jaki masz pobór prądu w OCCT i temperatury max? bo widzę że masz napieciowo procka ustawionego identycznei jak ja 1.325v i llc3 na ramie też troche voltów jest więc powinno być podobnie z poborem ;):Up_to_s: Przekraczasz 100W?

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...