Skocz do zawartości
Phoenix.

AMD RYZEN OC RAM

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj sobie choruję, więc pół dnia mogłem spokojnie poświecić na zabawę RAMem. Wnioski pewnie nie będą odkrywcze ale może się komuś przydadzą. Doo tej pory na Ryzen 1700 miałem Cruciale ustawione na 3600 cl 14 14 17 14 1,45v. W Aida64 było raczej średnio: Odczyt 51tys, zapis 50tys, kopia 46 tyś opóźnienie 72.

Ponieważ ładnie mi się udało na 1600x ustawić c-die, postanowiłem popracować nad Crucialami.

Udało mi się je ustawić na 3667mhz cl 16 15 17 15 na napięciu 1,36v.

Odczyt w Aida64 skoczył do 56tyś, zapis ponad 55tys, kopia 49tys, opóźnienie 71.

W ROTR na wysokich FHD uzyskałem 169fps, czyli 3 fps więcej od mojego dotychczasowego maksa.

Ogólnie wyszło mi na to, że nie ma sensu trzymać RAMu na wysokim napięciu jeżeli pierwsze 4 CLe nie są w miare równe. Lepiej podnieść odrobinę mhz i wyrównać CLe.

 

Zapomniałem dodać, że wynik w GB5 na muli podniósł się po tej zmianie z 7060pkt na 7290pkt.

Zobaczymy jak te ustawienia sprawdzą się w realnym graniu.

 

edit: niestety ustawienia nie do końca stabilne co wyszło w AC Origins...

Edytowane przez xtn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio testowałem (sobota/niedziela) ile dam radę zejść z napięciem na głównych równych 16-nastakach z luźnym tRFC, co zakończyło się śmiercią systemu operacyjnego :E(Bodajże po zejściu poniżej 1.3v), jednak udało się przywrócić system z punktu przywracania. Akurat instalowałem w ten dzień kierownicę i się zrobił świeży punkt przywracania. Później i tak wykończyłem ten system, ale zabawą z CPU. Udało mi się ustalić że jak ktoś by się zdecydował na niskie napięcie RAM (~1.35v) to na pewno musi zrezygnować z ciasnych SCLi, dwójki wysiadają poniżej 1.4v (stabilne dopiero czwórki, objaw niestabilności?, windows nie wstaje), poddają się też do oporu ustawione timing tWTRS i tWTRL (TM5 szybko wykrywa błędy), z reszty ciasno ustawionych timingów raczej nie trzeba rezygnować, ale system umarł zanim zdążyłem to dogłębniej zbadać :E, i nie zamierzałem ryzykować formatem :kwasny:. Może kiedyś postawię sobie w celach naukowych system na jakimś nie używanym dysku ;).

 

Po próbach z RAM-em postanowiłem że to jednak zbyt niebezpieczna zabawa i pobawię się teraz CPU :E. To ustawiam 4.0 GHz, i strzelam czy może wystarczy napięcie 1.05v, CB prawie przeszedł, po restarcie daje 1.0625v, system nie załadował się, i od teraz za każdym razem witał mnie piękny Blue Screen (Tym razem agonia totalna). I tak odechciało mi się na dobre jakichkolwiek testów i eksperymentów :lol2:.

Edytowane przez KamileN7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio testowałem (sobota/niedziela) ile dam radę zejść z napięciem na głównych równych 16-nastakach z luźnym tRFC, co zakończyło się śmiercią systemu operacyjnego :E(Bodajże po zejściu poniżej 1.3v), jednak udało się przywrócić system z punktu przywracania. Akurat instalowałem w ten dzień kierownicę i się zrobił świeży punkt przywracania. Później i tak wykończyłem ten system, ale zabawą z CPU. Udało mi się ustalić że jak ktoś by się zdecydował na niskie napięcie RAM (~1.35v) to na pewno musi zrezygnować z ciasnych SCLi, dwójki wysiadają poniżej 1.4v (stabilne dopiero czwórki, objaw niestabilności?, windows nie wstaje), poddają się też do oporu ustawione timing tWTRS i tWTRL (TM5 szybko wykrywa błędy), z reszty ciasno ustawionych timingów raczej nie trzeba rezygnować, ale system umarł zanim zdążyłem to dogłębniej zbadać :E, i nie zamierzałem ryzykować formatem :kwasny:. Może kiedyś postawię sobie w celach naukowych system na jakimś nie używanym dysku ;).

 

Po próbach z RAM-em postanowiłem że to jednak zbyt niebezpieczna zabawa i pobawię się teraz CPU :E. To ustawiam 4.0 GHz, i strzelam czy może wystarczy napięcie 1.05v, CB prawie przeszedł, po restarcie daje 1.0625v, system nie załadował się, i od teraz za każdym razem witał mnie piękny Blue Screen (Tym razem agonia totalna). I tak odechciało mi się na dobre jakichkolwiek testów i eksperymentów :lol2:.

 

 

Jakie taktowania pamięci sprawdzałeś na 1,35V ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie taktowania pamięci sprawdzałeś na 1,35V ?

 

3800 MHz oczywiście ;). ~1.35v do CL16 przy tym taktowaniu powinno wystarczyć, a jeśli nie da rady obniżyć napięcia do tego poziomu, to winne są za ciasne timingi które wymieniłem wyżej.

Edytowane przez KamileN7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3800 MHz oczywiście ;). ~1.35v do CL16 przy tym taktowaniu powinno wystarczyć, a jeśli nie da rady obniżyć napięcia do tego poziomu, to winne są za ciasne timingi które wymieniłem wyżej.

To trzeba bardzo poluzować timingi, żeby uzyskać 3800MHz na 1,35V, udało się ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To trzeba bardzo poluzować timingi, żeby uzyskać 3800MHz na 1,35V, udało się ?

 

W szybkim teście wygląda stabilnie ;). Jeśli CL 16 skaluje się z napięciem podobnie jak CL 14 (1.52v) i CL 15 (1.42v), to może nawet nawet 1.32v wystarczy do stabilności. Tak jak pisałem na pewno odpadają ciasne SCL-e (2/2) i dociśnięte tWTRS/L (3/8).

Pewnie odpowiednio luzując timingi dałoby się zejść nawet poniżej 1.3v, ale zabawa nie na moje nerwy :E, chyba że tak jak pisałem postawie sobie system na innym dysku na takie okazje :lol2:.

 

3CDrEru.png

Edytowane przez KamileN7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja propozycja dla elektryków niskich napięć pod 3800 MHz CL16!

 

Nie wiem jak to u was wygląda ale pomiędzy SCL-ami 2 i 4 nie potrafię wychwycić żadnych różnic w wydajności, więc nie widzę sensu żeby schodzić z nimi niżej jeśli to wymaga niepotrzebnego podbicia napięcia. Na Zen+ była wyraźnie widoczna różnica przy ciaśniejszych SCL-ach, na Zen2 takowej nie uświadczyłem.

tWTRS/L wystarczy ustawić na 4/9, gdzie przy wyższym napięciu te timingi schodzą do 3/8.

 

o1xvIR1.png

Edytowane przez KamileN7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki kolego za wrzutkę, dziś wrzucę u siebie to samo, zobaczę do ilu zejdę z napięciem. Próbować na start 1.35v na ddr4, czy jest szansa na padnięcie windy na takim napięciu :E ? Teraz mam tak, na 1.4v :

 

27236aef18f260d6.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbować na start 1.35v na ddr4, czy jest szansa na padnięcie windy na takim napięciu :E ?

 

Powinno być ok, na pewno nie próbowałbym ustawiać poniżej 1.3v :E. Ja zaczynałem powyższe testy od 1.32v przy których po około 2 minutach TM5 zaczynał sypać błędami.

Edytowane przez KamileN7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli podobnie jak u mnie, tm5 po 3min 1 błąd dał na 1.38v, dołożyłem do 1.4v i przeszedł bez błędu.

Zaraz przepiszę timingi i puszczę hci, niech sobie mieli do obiadu :E. Nie będę już szalał, 1.35v to i tak jest śmieszne napięcie, więc tak zostawię :P.

Skoro nie odczułeś żadnej różnicy w grach, to nawet testów porównawczych nie będę robił, bo faktycznie na cl16 wględem cl14 , również w grach nie odczułem żadnej zmiany, może jedynie benchmark w jakieś grze odnotuję niższe wartości, ale mnie to już trochę kila :P

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie odczułeś żadnej różnicy w grach, to nawet testów porównawczych nie będę robił, bo faktycznie na cl16 wględem cl14 , również w grach nie odczułem żadnej zmiany, może jedynie benchmark w jakieś grze odnotuję niższe wartości, ale mnie to już trochę kila :P

 

Jeśli chodzi o gry, to w takim BF-ie jest różnica na poziomie 2-3 FPS-ów pomiędzy timingami głównymi 15-16-15-15-30-45 a 16-16-16-16-32-48, i mówimy tu o FPS'ach AVG rzędu 196/197 vs 199 czyli jakiś 1%, czasami nawet nie cały. Oczywiście ten 1% jest niemożliwy do wyłapania podczas normalnej rozgrywki ;). Po zmianie SCL-i z 2 na 4 nie wychwyciłem żadnej różnicy, nawet w AIDA za bardzo nic nie widać.

 

PS. BF5 ma ograniczenie klatek do 200, ja ściągam to ograniczenie komendą i ustawiam na przykład 300 do testów, żeby mi się wyniki nie zrównały przez ten limit.

Edytowane przez KamileN7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Puszczam hci, 1.34v ustawiłem, zobaczymy co to będzie. Tak aida wygląda:

 

e7619f2e45eaf1f9.jpg

 

ponad 500% hci bez błędu , jako combo dałem od razu po hci tm5 v3, miękkim jajkiem przeszło. Na razie tak zostawiam :D

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W szybkim teście wygląda stabilnie ;). Jeśli CL 16 skaluje się z napięciem podobnie jak CL 14 (1.52v) i CL 15 (1.42v), to może nawet nawet 1.32v wystarczy do stabilności. Tak jak pisałem na pewno odpadają ciasne SCL-e (2/2) i dociśnięte tWTRS/L (3/8).

Pewnie odpowiednio luzując timingi dałoby się zejść nawet poniżej 1.3v, ale zabawa nie na moje nerwy :E, chyba że tak jak pisałem postawie sobie system na innym dysku na takie okazje :lol2:.

 

https://i.imgur.com/3CDrEru.png

 

Za każdym razem gdy sprawdzam twoje timingi, to mam błędy po kilkunastu sekundach testu, z wyłączonym Gear Down Mode tylko błędy mam. :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za każdym razem gdy sprawdzam twoje timingi, to mam błędy po kilkunastu sekundach testu, z wyłączonym Gear Down Mode tylko błędy mam. :E

 

A z włączonym GDM? To akurat CL16 więc nic się nie przestawi, no może poza tRTP z 5 na 6 :P.

 

 

Udało mi się wyrównać timingi główne! W końcu stabilne 15-15-15-30-45! Tylko teraz nie wiem co pomogło :E. Niestabilności na tRCDRD 15 wyszły mi na początku zabawy na nowym CPU, ale być może pomyliłem je z niestabilnościami które powodowało mi niestabilne CR1 GDM OFF. Wtedy testowałem na CAD_BUS-ach 40-20-20-24, a okazało się że dopiero na 60-20-20-24 jest pełna stabilność.

Przy okazji testów zmieniłem ProcODT na najniższe możliwe czyli 28,2 OHm, ale to chybaby nie ustabilizowało niższego tRCDRD :E:question::hmm:.

Bawiłem się też opcjami od trenowania, ostatecznie wszystko dałem na Disable i 0.

 

To co wrzucam to już drugi pozytywny test. Za drugim razem zrobiłem reset ustawień BIOSu i wczytałem jeszcze raz gotowy profil, potem dodałem do tego zimny start i dopiero odpaliłem test, tak dla pewności bo już się kilka razy na tym złapałem.

A i za drugim razem test ukończył się minutę wcześniej :hmm:.

 

cMePRmp.png

Edytowane przez KamileN7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A z włączonym GDM? To akurat CL16 więc nic się nie przestawi, no może poza tRTP z 5 na 6 :P.

 

Z włączonym przechodzi, ale wyłączonym, ani razu nie miałem stabilnych pamięci.

 

Sprawdzę powyższe timingi i dam znać. :E

Edytowane przez Doamdor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy to możliwe, żeby luźniejsze timingi były mniej stabilne?

 

Wklepałem sobie FAST z kalkulatorka i wywalało mi dopiero po ok 80% memtestu. Wklepałem SAFE i instant błędy, bluescreeny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Czy to możliwe, żeby luźniejsze timingi były mniej stabilne?

 

Wklepałem sobie FAST z kalkulatorka i wywalało mi dopiero po ok 80% memtestu. Wklepałem SAFE i instant błędy, bluescreeny.

 

Ja miałem coś podobnego na Zen+ przy wysokich częstotliwościach, czyli w przypadku tej architektury ~3533 MHz. Luźne subtimingi na auto natychmiast waliły błędami, a ciasne, czy nawet bardzo ciasne były stabilne jak skała.

 

Po za tym podaj więcej szczegółów bo to co napisałeś powyżej nic kompletnie nie mówi, chociażby jakiego taktowania próbowałeś, co przepisywałeś itp...

Edytowane przez KamileN7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poprawione wyniki z ustawieniami od Novi'ego ;)

 

3800Mhz 16 17 16 32 1T

 

u7vSQyA.gif

 

AC6cLBE.gif

 

 

Ustawienie tRCD na 16 skutkuje od razu błędami w pierwszych sekundach testu. Wyłączenie GearDown skutkuje pojawianiem się 1 błędu w 7-8cyklu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Wyłączenie GearDown skutkuje pojawianiem się 1 błędu w 7-8cyklu.

 

Podbij ClkDrv do 30/40 OHm, jest spora szansa że się ustabilizuje ;).

Edytowane przez KamileN7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Poprawione wyniki z ustawieniami od Novi'ego ;)

 

3800Mhz 16 17 16 32 1T

 

Proc pracuje z PBO skoro taktowanie pokazuje 4.3ghz w aidzie? bo na to mi wygląda że dzięki temu tak dobre ns jak na takie nastawy ramu

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podbij ClkDrv do 30/40 OHm, jest spora szansa że się ustabilizuje ;).

Test już leci na 30 Ohm.

 

Proc pracuje z PBO skoro taktowanie pokazuje 4.3ghz w aidzie? bo na to mi wygląda że dzięki temu tak dobre ns jak na takie nastawy ramu

Tak PBO na 4.3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem sobie na start bezpieczne timingi z kalkulatora

 

Yw26y3U.jpg

 

Tylko mam pytanie w Biosie mogę ustawić 4 różne TRFC1/2/4 - jakie tam powinny iść wartości ? Mogę albo dać wszystkie takie same albo każde zmieniać osobno

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko mam pytanie w Biosie mogę ustawić 4 różne TRFC1/2/4 - jakie tam powinny iść wartości ? Mogę albo dać wszystkie takie same albo każde zmieniać osobno

Ustawiasz tylko trfc1 - reszta z automatu się ustawia ale nie ma znaczenia

 

Podbij ClkDrv do 30/40 OHm, jest spora szansa że się ustabilizuje ;).

Niestety nie pomaga. Wywala 1 błąd w 7-8 cyklu testu.

Zostawiam GDM on

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poprawione wyniki z ustawieniami od Novi'ego ;)

 

3800Mhz 16 17 16 32 1T

 

https://imgur.com/u7vSQyA.gif

 

https://imgur.com/AC6cLBE.gif

 

 

Ustawienie tRCD na 16 skutkuje od razu błędami w pierwszych sekundach testu. Wyłączenie GearDown skutkuje pojawianiem się 1 błędu w 7-8cyklu.

 

 

Teraz normalnie to wygląda, spokojnie możesz podnieść napięcie pamięci by uzyskać niższe timingi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Mam pytanie do Was ponieważ testuje ostatnio różne ustawienia ram i zauważyłem któregoś razu, że taktowanie nb w systemie np podawane przez aida64 zmalało o połowe. Mam w uefi ustawione 1800 a w systemie pokazuje 900 i adekwatnie zmalały przepustowości. Ryzen master pokazuje po równo 1800 ram i fclk, dlaczego tak może być?

 

msi b450 gaming max

crucial sport 3000

 

doszedłem do tego, że muszę w ryzen master dać apply żeby ta opcja znów wróciła a jeśli cokolwiek zmienię w uefi to fclk spada do 900 mimo, że ustawione jest inaczej. Chyba muszę anulować całe ustawienia uefi i zacząć od nowa ręcznie.

Edytowane przez GaryWawrzon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...