Skocz do zawartości
Phoenix.

AMD RYZEN OC RAM

Rekomendowane odpowiedzi

Tylko, ze dual ranki maja wyższe opóźnienia:). On ma 2x16gb :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko, ze dual ranki maja wyższe opóźnienia:). On ma 2x16gb :)

 

I usiałem dowalić do pieca z napięciem na ramie :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Racja 2x16GB, nie zauważyłem.

 

Ogrania komuś Ryzen 1933MHz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

każde 50mhz więcej na cpu to około 0,5ns mniej, jak Marco odpali na 4,4 to będzie tez miał okolice 63,2ns

 

BRL5VK2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

A mi się znowu nudziło :D i postanowiłem sprawdzić ile wycisnę Megahercófff na RAM'ie ustawionym asynchronicznie. Maksymalnie udało mi się uzyskać 4133MHz, czyli w sumie dokładnie tyle ile producent obiecuje w wersji płyty z dopiskiem MAX dla Zen2 ;). Przy okazji gdy zakupię nową płytę będę mógł zrobić porównanie ich potencjałów jeśli chodzi o maksymalne taktowanie.

 

FLb3glf.png

 

Największym problemem okazało się obniżanie tRFC, mimo wysokiego napięcia ten nie chce się już skalować. tRCDRD nawet asynchronicznie musi być o oczko wyżej od CL żeby było stabilne :E. Przy tym taktowaniu i CL16 powinno udać się zejść z napięciem w okolice 1.45v, ale nie chce mi się testować jaka dokładnie będzie to wartość.

 

Jeśli chodzi o wydajność to nie jest wcale tak źle jak by mogło się wydawać. Asynchroniczne 4166 MHz CL16 traci około 5% wydajności względem synchronicznych 3800MHz CL15. Ciekawe czy na płycie która ogarnęła by minimum 4400MHz+ udało by się zrównać wydajnością.

 

Testy w BF'ie 5:

3800MHz CL15 - MIN 149, AVG 184, MAX 210

4133MHz CL16 - MIN 135, AVG 177, MAX 198

Edytowane przez KamileN7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Simone napięcie na 1,45-1,50 i wszystko do okoła :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Co tu jeszcze podrasować?

 

Jeśli chodzi o subtimnig to możesz spróbować czegoś takiego:

 

Mój profil Safe pod Samsungi B-Die :D. Takie timingi powinieneś ustawić stabilnie nawet na 1.2v, co oczywiście testowałem ;).

 

cOwFZnx.png

 

 

Lub profil Fast, czyli ciaśniej już się nie da :E. Żeby odpalić te timingi potrzeba minimum ~1.4v.

 

0jW5aej.png

 

 

Jako że masz pamięci 32GB, czyli DualRank to nie wiem czy będziesz w stanie odpalić tak ciasno ustawiony trzeci rząd, chodzi o te wszystkie jedynki, tu będziesz musiał sam pokombinować.

Edytowane przez KamileN7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udalo sie komus zrobic 3800C14 1:1 ?

minciu ma taki nastaw liczy się też rewizja nie na każdym lepszym binie czyli 4400 cl19 zrobisz taki wynik, ja np mam rewizję A0 czyli to nie jest najlepsze co może być, minciu ma zapewne A3/A2/B2 skoro zrobil 3800 @ 14-14-14 :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez robiłem tyle xd. Minicu ma a0 i patrioty podobno wszystkie tak maja :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie to A0. Oznacza to problem przy atakowaniu 4600-5000Mhz. A1 są do tego lepsze. A2 są jak A1 ale z RGB. Za to na Apexach ponoć najlepiej bangla A0, najbardziej kompatybilne ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli patrioty wszystkie to A0 ale nie wszystkie B-die :E kalkulator ma luzniejsze nastawy na A0 niż na A3/A2/B2 ciekawe czy są lepsze pamięci do OC na rynku niż te vipery :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie to A0. Oznacza to problem przy atakowaniu 4600-5000Mhz. A1 są do tego lepsze. A2 są jak A1 ale z RGB. Za to na Apexach ponoć najlepiej bangla A0, najbardziej kompatybilne ;)

A ty dalej powielasz te bzdury A2 i RGB :lol2: Szkoda tylko ze nie pomyslisz ze wiekszosc nowyc g.skill sa z RGB od dawna a mimo to PCB maja rozne czyli twoj argument o RGB idzie w niepamiec bo maja je oba PCB ;)

 

Nie wiem jak wgl mozna myslec ze PCB zmienia sie pod RGB jak jedno nie ma nic wspolnego z drugim, to tak jakby pisac ze RGB na gpu rozni sie w zaleznosci od uzytego PCB :E

 

Czyli wdg ciebie wprowadzili nowe PCB dla tego samego RGB :hmm: , a w kalkulatorze na nowszym PCB losuja sie cianiejsze timingi bo maja lepsze RGB :lol2:

 

Czyli patrioty wszystkie to A0 ale nie wszystkie B-die :E kalkulator ma luzniejsze nastawy na A0 niż na A3/A2/B2 ciekawe czy są lepsze pamięci do OC na rynku niż te vipery :hmm:

Lepsze masz juz tylko G.Skille za pierdylion monet. No ale nie bez powdu jest to lider w pamieciach na swiecie i w temacie OC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
PCBs

Memory PCB can affect overclocking characteristics and compatibility. Presented here is a list of standard PCB layouts and what is known about them.

 

Please note: there is a lot of confusion about what is A0 and what is A1, with a lot of people incorrectly referring to A0 PCBs as A1. Keep in mind that PCB information reported in thaiphoon burner or other SPD reporting tools may not be accurate as it relies on the SPD being programmed correctly.

 

Single Rank (single-sided) with standard ICs

A0

A0 is the original single rank layout designed for JEDEC (stock) speeds up to DDR4-2133. It can be identified by having 8 normal ICs on one side that are rougly evenly spaced, with the SPD chip right in the middle if you're peeking under a heatspreader from the contacts side.

 

A0 PCB is also known as the "non-RGB PCB" as it's used on G.Skill non-RGB single rank kits up to DDR4-4266 (and older, now-discontinued non-RGB 4266+ kits). People often mistakenly call this PCB "A1", to the point that if you see an overclocker talk about "A1 PCB" they probably mean A0.

 

This is the best PCB for running extreme b-die profiles/presets aimed at 4000-4133 12-12-12 or 12-11-11. Not because it's a better PCB, but because it has better compatibility with 2-DIMM boards.

 

A1

A1 is designed for JEDEC (stock) speeds up to DDR4-2400, and is shared with the ECC D1 PCB. This means that on non-ECC modules you will see an empty pad for a 9th IC. This is normal and part of the design; it does not mean the PCB is being used improperly.

 

Compatibility is a bit of an unknown as vendors popular with overclockers don't use this PCB, but it has been tested with 4Gbit Samsung E-die from OEM kits and Crucial Ballistix and is certainly capable of at least DDR4-4266 CL19.

 

Identifying A1 vs A2

A1 looks similar to A2 under the heatspreaders - the ICs are in two groups, one on each side. There are a few 'tells';

 

A1 has the SPD chip on the front, next to an IC, and no components on the back. A2 has the SPD chip and some smd components on the back.

 

Both A1 and A2 have a single SMD capacitor by the notch. On A1 the edge of this is pretty much lined up with the edge of the notch, on A2 it's offset by a good 1-2mm.

 

A1 has unpopulated pads for SMD conponents supporting the 9th IC along the bottom edge that may be visible between the heatspreader and contacts.

 

A2

A2, also known as the "RGB PCB" as G.Skill use it on their RGB kits as well as more recent (at time of writing - early May 2019) non-RGB >4266 kits, is the latest (as of early May 2019) standard single rank PCB layout and is targeted at JEDEC (stock) speeds up to DDR4-2666. It's a very good PCB that's sadly best known for compatibility issues with 2-DIMM socket 1151 boards, especially the Asus Apex series - on which it needs CL of 19 or above for DDR4-3866+.

 

It should be stressed that problems doing tight timings on the A2 PCB are about compatibility not quality - on 4-DIMM socket 1151 boards it works great. If you're trying to do really extreme settings on A2-based b-die and having trouble, making sure XMP is enabled will often alleviate the problems. You should also look for a more recent bios that may improve compatibility.

 

A2 is identifiable by having all the ICs crammed tightly into two clusters, one on each side. The gap between the clusters is huge - about as big as the width of a cluster. If you're not sure which single rank 8-chip PCB you have, check the section above on A1 vs A2.

 

https://www.reddit.com/r/overclocking/wiki/ram/ddr4

 

Ognisty konarze błagam! :D

 

A2, also known as the "RGB PCB" as G.Skill use it on their RGB kits as well as more recent

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Moze przeczytaj cale ze zrozumieniem "A2, also known as the "RGB PCB" as G.Skill use it on their RGB kits as well as more recent (at time of writing - early May 2019) non-RGB >4266 kits , uzywaja tego w zestawach RGB oraz bez RGB a Ty sobie pod twoje zdanie wyciagasz cos z kontekstu chociaz w tym tekscie nie wynika nic poza informacja w jakich modulach go uzywaja a reszte sobie dopisujesz sam. Dziwne zeby nie uzywali ich w modulach z RGB jak nowe Royale to tylko RGB moduly a to co jest napisane wyzej tylko okresla lokalizacje nowych PCB i nic pozatym :lol2:

 

To jeszcze wyjasnij dlaczego kalkulator dla nowych PCB podaje lepsze timingi :E Tak samo jak sciezki do OC na mobasach sa optymalizowane pod lepsze OC tak samo PCB na pamieciach, ale to powinienes wiedziec a nie pisac farmazony o RGB ktore znajduje sie na kazdym rodzaju PCB.

 

Takze nie oraj sie wiecej jak nie wiesz o czym piszesz i nie wklejaj mi czegos co juz widzialem dawno zanim jeszcze slyszales o czyms takim jak A2 ;)

 

EOT

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ty Twierdzisz że A2 to najlepsze kości, a to gówno prawda bo jedyne co to gwarantuje, to RGB. Albo opcjonalne RGB żeby Cię uszczęśliwić. Jeżeli wsadzisz najgorszy syf do kości RGB na PCB A2, to co Ci da zakup takich kości z perspektywy OC? Rozumisz że stare nie miały RGB (A0 i A1), dopiero w A2 je wprowadzili więc gówno to gwaranatuje przy OC samo z siebie PCB.

Na A0 to nawet czujnika temperatury nie ma, a co dopiero RGB? To najstarszy projekt nie ogarnięty modą RGB.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda klawiatury na ciebie..

 

Nie mam zamiaru dalej z tobą dyskutowac i czytać tych bezmyślnych wypocin bez ładu i składu. Serio szkoda mi na to czasu, prostować czyjeś farmazony.

 

Dobranoc

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepsze masz juz tylko G.Skille za pierdylion monet. No ale nie bez powdu jest to lider w pamieciach na swiecie i w temacie OC.

Które to dokładnie pamięci skoro pisałeś że drogie, chodzi o te złote royal'e ? :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Które to dokładnie pamięci skoro pisałeś że drogie, chodzi o te złote royal'e ? :P

Tak te złote lub srebrne ale te wysokie biny zaczynające się od 4kcl17. Bo równie dobrze można kupic pazdziochy 3200cl16 już nie na samsungach. Nie widziałem konkretnej listy w jakich to siedzi, opieram się na wiedzy od znajomych którzy mieli w reku royale stad uważam je za pewnik ale zapewne inne moduły g.skill tez je maja. Jak będę zmieniał swoje kości to dopiero będę bardziej zgłębiał temat konkretnych sztuk. O ile uwielbiam zabawę w OC tak tutaj dopłata do nowego ramu skutecznie chamuje ten pomysl bo dla trochę większych zegarów zapewne różnice odczuje tylko w aida a nie realnie w 1440p w grach.

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapewne tak będzie, tym bardziej że ceny pamięci są śmieszne teraz :E takie patrioty 4400 C19 można było kupić za 520zł, ja kupiłem za 570 a teraz musisz dać 750zł :kwasny:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze wyjasnij dlaczego kalkulator dla nowych PCB podaje lepsze timingi :E

Może dla tego, że kalkulacje dla A0 są pod niższe napięcie niż dla A1/A2/A3? Szczególnie na FAST?

 

Ale nie ma to jak nakręcać Hype na A2/A3 ?

 

Przy okazji jakie masz PCB? Robią/robiły u Ciebie spokojnie FAST nastawy? Bo u mnie na A0 nie ma problemów z przekraczaniem tego co sugeruje kalkulator nawet dla nowszych PCB.

 

 

"Tak te złote lub srebrne ale te wysokie biny zaczynające się od 4kcl17"

Tyle to robił mój pseudo wysoki bin TriendZ 3600c15-15-15 na A1. Dokładnie to radził sobie z 4100c17-17-17. Namawiaj dalej na wymianę patriotów 4400 na ten "wysoki bin gskilla".

 

Jak ktoś chce iść w Gskilla to lepiej niech zacznie od DDR4-4000MHz CL15-16-16-36 jeżeli ma to być te 4000. A jak ma być gwarancja wysokiego zegara to mają w ofercie DDR4-4800MHz CL18-22-22-42. I nie liczyłbym na to, że 4800cl18 mają cokolwiek wspólnego z 4000c17. Zresztą nawet te 4000c15 pewnie nie dałyby radę gonić za 4800c18, bo tak pewnie byłby sprzedane a nie jako te z niższym zegarem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji te PCB z RGB A1 i A0, bo twierdzisz że tam jest, to nie jest na takiej zasadzie:

Please note: there is a lot of confusion about what is A0 and what is A1, with a lot of people incorrectly referring to A0 PCBs as A1. Keep in mind that PCB information reported in thaiphoon burner or other SPD reporting tools may not be accurate as it relies on the SPD being programmed correctly.

 

 

Tutaj masz ziomka z Triendz RGB z pcb A1 w programie Taiphoon burner. Ale fizycznie to PCB A2 jedynie źle zaprogramowane w SPD.

 

 

Jeżeli potrafisz to wszytko jakoś sensownie wytłumaczyć to podaj konkretne źródła i fakty. Fakty co dokładnie daje A1/A2 nad A0. Co daje to ludziom z ryzenami. Ile trzeba wyżygać kasy, aby kupić lepsze kości od patriotów. Takie na prawdę lepsze a nie super biny 4000c17, które mogą okazać się beznadziejne i wcale by mnie to nie zdziwiło, bo to niska półeczka u gskilla. Za to patrioty 4400 to ta najwyższa u Patriota.

 

I nie twierdzę, że Patrioty są najlepsze, ale hype nakręca sie tu ostro i zaraz ludzie polecą skupować odpadki gskila z nadzieją na mega biny. Ja już tak wtopiłem 1150zl w Triendz 3600c15-15-15, które będę powtarzał do znudzenia, nie miały szans zrobić ani 3600c14-15-15 ani 3733c15-15-15. Nawet po podbijaniu napięcia do 1.6/1.7V. I po nic były super radiatory, PCB A1 ( może A2:P ), hypowana firma z najlepszymi wynikami OC i całe te voodoo. Jestem przeciwnikiem tego gówna, szczególnie wyglądającego jak najgorszy odpust.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kumpel kupił gskille 3200 cl 16 na samsungach b-die, dziadostwo, że 3533 cl16 max na tym wystrugał, dał ponad 450 zeciszy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...