Skocz do zawartości
Phoenix.

AMD RYZEN OC RAM

Rekomendowane odpowiedzi

To latency jak najbardziej jest ok, można powiedzieć że nawet bdb jak na te pamięci ;) 

Te cruciale mają potencjął na coś w stylu 3800mhz @ 15-20-15 xxx 1T jak dovoltujesz pod 1.45v powyżej tego bez nawiewu już raczej się od temperatury wywalą. Możesz spróbować obecnie przy 3600mhz wbić cl15

Edytowane przez Send1N
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dalej szukam ramu, zastanawiam się co łatwiej wyciągnąć na 3800  przy sensownych timingach 2x16 czy 4x8 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że 2x16 mimo wszystko będzie lżejsze dla imc w procu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam małą ciekawostkę, nudzi mi się i nadal nie ma nowych BIOS-ów :szczerbaty:.
Udało mi się zejść z tCWL do 9!

5jALpCJ.png

 

tCWL i tRDWR są od siebie zależne, więc jak poluzuje jeden timing drugi mogę docisnąć.
tCWL 14 <-> tRDWR 8
tCWL 12 <-> tRDWR 10
tCWL 11 <-> tRDWR 11
tCWL 10 <-> tRDWR 12
tCWL 9 <-> tRDWR 13

Test w TM5 ukończył się na tCWL 9 / tRDWR 13 w identycznym czasie jak na tCWL 14 / tRDWR 8, w benchmarku AIDA też brak różnicy, ciężko powiedzieć która z konfiguracji będzie najlepsza :hmm:.

Jak zostawię tRDWR na auto a tCWL ustawie ręcznie na przykład na 9 czy 10, płyta sama dobiera działające tRDWR.

Jak ktoś bawi się w dociskanie tCL lub zmianę częstotliwości, najlepiej oba powyższe timingi zostawić na auto, bo na złej konfiguracji płyta nie wstanie a automat zazwyczaj bezbłędnie dobiera te timingi.

PS.
Względem tCWL 14 / tRDWR 8, płyta znacznie ciaśniej dobiera timing tPHYWRL, ciekawe czy są jeszcze jakieś zależności względem reszty timingów.

7xp3q8w.png

Edytowane przez KamileN7
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystąpiła u mnie bardzo dziwna sprawa, przez dwa tygodnie nie miałem ani jednego błędu WHEA, aż tu nagle dzisiaj rano bez powodu zaczęły się sypać hurtowo.

Zrobiłem co prawda aktualizację Windowsa do 20H2, ale to chyba nie powód, żeby zaczęły się pojawiać błędy, prawda?

J11HLGP.png

Oto moje nastawy, wydają się całkiem bezpieczne i zawsze działały, procesor lata na auto, nie jest podkręcony. Co może być przyczyną, jak myślicie?

Teraz zrobiłem update biosu, nie wczytywałem ciaśniejszych nastawów tylko odpaliłem na zwykłym xmp i tak sypie błędami przy takim ustawieniu:

RYO9Vf1.png

Totalnie nie wiem, co może być problemem, wołam @KamileN7, który zawsze ogarniał najbardziej skomplikowane rzeczy :D

Co ciekawe memtest robiący 10 testów problemu nie widzi:

AS86y4l.png

Podgląd zdarzeń natomiast widzi wiele problemów:

EcMvqlW.png

Problemami nie sypał tylko między 20:40 a 21:20, kiedy to nie było mnie przy komputerze.

Znikają dopiero, jak wyłączę profil XMP i chodzą mi na 2666MHz, ale co to za życie ?

Edytowane przez aetern

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak dasz wyżej VSOC np. na 1.1v pomaga coś?

Edytowane przez KamileN7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, KamileN7 napisał:

A jak dasz wyżej VSOC np. na 1.1v pomaga coś?

Mówimy o PM_1VSOC? Jeśli tak, to nie daje nic, na 1.1V dalej sypie błędami jak sypał. Ba, sypie nawet na 1.2V.

Edytowane przez aetern

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@aetern a to jest coś co widziałem w googlach, że od wersji 2004 był wysyp 

Wali Ci te błędy w idle? Czy tylko jak dociśniesz? Jak ja źle to ustawię to TM5 generuje błędy, jak dobrze to TM5 nie, ale i tak zdarzają się pojedyncze przy grzałkach typu OCCT czy Prime95, real life, po tygodniu grania było zero błędów. 

Teoria poniżej ale w praktyce to u mnie najbardziej stabilizuje sytuacje użycie wyższych LLC dla VSOC, poszukaj tego ustawienia vddcr soc load line calibration i daj maks lub maks -1. Druga rzecz, która mega poprawia stabilność to ustawienie w CPU ECO mode.  Tak jakby coś jeszcze z automatycznym doborem napięć, LLC dla proca, albo mocą lub o zgrozo temperaturą było źle. Jak dam ECO to 1900MHz mogę katować Prime95 do spółki z jakimś obliczaniem na grafice i 0 WHEA. 

Teraz teoria, która mówi tak: ładowanie więcej VSOC też się nie sprawdza, zasadniczo powinno być tak (z praktyką na aktualnych B|IOSach to ma jeszcze mało wspólnego). 

VDDP - najniżej u mnie 0,9V jest tak samo ok jak defaultowe 1,0V, poniżej 0,9V płyta robi halt i zaprasza do biosu w celu korekty ustawień xD

VDDG, wyżej od VDDP: ale tutaj masz dwa napięcia i tak IOD wyżej, CCD niżej, mogą być tak samo, ale CCD wystarczy 0,94 np. a IOD 1,05 

VSOC na końcu, też teoria mówi, że powinien być przynajmniej 0,04 V wyżej niż inne napięcia. 

Ponoć skoki co 0,04V lub 0,08V sprawdzają się lepiej niż o 0,05V, 

 

 

Edytowane przez Alyjen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, aetern napisał:

Wystąpiła u mnie bardzo dziwna sprawa, przez dwa tygodnie nie miałem ani jednego błędu WHEA, aż tu nagle dzisiaj rano bez powodu zaczęły się sypać hurtowo.

Zrobiłem co prawda aktualizację Windowsa do 20H2, ale to chyba nie powód, żeby zaczęły się pojawiać błędy, prawda?

 

Oto moje nastawy, wydają się całkiem bezpieczne i zawsze działały, procesor lata na auto, nie jest podkręcony. Co może być przyczyną, jak myślicie?

Teraz zrobiłem update biosu, nie wczytywałem ciaśniejszych nastawów tylko odpaliłem na zwykłym xmp i tak sypie błędami przy takim ustawieniu:

 

Totalnie nie wiem, co może być problemem, wołam @KamileN7, który zawsze ogarniał najbardziej skomplikowane rzeczy :D

Co ciekawe memtest robiący 10 testów problemu nie widzi:

 

Podgląd zdarzeń natomiast widzi wiele problemów:

 

Problemami nie sypał tylko między 20:40 a 21:20, kiedy to nie było mnie przy komputerze.

Znikają dopiero, jak wyłączę profil XMP i chodzą mi na 2666MHz, ale co to za życie ?

Wczytaj profil 1usmus v3 do testu ramu. 

Ojj, żebyś się nie zdziwil ze swiezy windows powoduje whea. U mnie po aktualizacji windowsa pojawiła się dziwna sytuacja...

Procesor przechodzi wszelkie możliwe testy stabilnosci, hci, tm5, occt male dane, prime95 fma3 , realbench, classroom  itp itd. Łącznie naście godzin testow. A podczas dłuższej gry potrafi mi plujnąć whea ... musialem dolozyc 0.06v na procesor i chyba już się nie pojawia problem. Teraz mozna sobie wyobrazić, test male dane avx2 vs gry które obciążaja procesor w 30% średnio licząc wszystkie rdzenie... bardzo dziwne zjawisko i podejrzewam albo bios plyty albo aktualizację windowsa ... nie ma możliwości zeby procesor zaliczal test małych danych z poborem 250-270w a sypal bledami w grach gdzie w peaku jest 110-120w a średnio okolo 70w poboru. Jak masz możliwość to cofnij windowsa chociaż nie wiem czy to jest zdrowe. Ja się na chwilę obecną wypiąłem na to, podbiłem napięcie i uzywam kompa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, novi napisał:

Wczytaj profil 1usmus v3 do testu ramu. 

Ojj, żebyś się nie zdziwil ze swiezy windows powoduje whea. U mnie po aktualizacji windowsa pojawiła się dziwna sytuacja...

Procesor przechodzi wszelkie możliwe testy stabilnosci, hci, tm5, occt male dane, prime95 fma3 , realbench, classroom  itp itd. Łącznie naście godzin testow. A podczas dłuższej gry potrafi mi plujnąć whea ... musialem dolozyc 0.06v na procesor i chyba już się nie pojawia problem. Teraz mozna sobie wyobrazić, test male dane avx2 vs gry które obciążaja procesor w 30% średnio licząc wszystkie rdzenie... bardzo dziwne zjawisko i podejrzewam albo bios plyty albo aktualizację windowsa ... nie ma możliwości zeby procesor zaliczal test małych danych z poborem 250-270w a sypal bledami w grach gdzie w peaku jest 110-120w a średnio okolo 70w poboru. Jak masz możliwość to cofnij windowsa chociaż nie wiem czy to jest zdrowe. Ja się na chwilę obecną wypiąłem na to, podbiłem napięcie i uzywam kompa.

Zdegradował się xD

:lol2:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To na pewno to! 

A tak serio, nie ma możliwości, żeby cisnąć takie testy bez bledu a w grach notowało whea... Tu widzę cała listę whea, u mnie to 1 blad sie pojawiał i to nie zawsze. Na razie od 3 dni mam podbite napiecie i jeszcze whea nie zobaczyłem. 

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, novi napisał:

To na pewno to! 

A tak serio, nie ma możliwości, żeby cisnąć takie testy bez bledu a w grach notowało whea... Tu widzę cała listę whea, u mnie to 1 blad sie pojawiał i to nie zawsze. Na razie od 3 dni mam podbite napiecie i jeszcze whea nie zobaczyłem. 

a to może tłumaczyć dlaczego moje ostatnie WHEA się zmyły jak kliknąłem dla jaj ECO mode, po prostu procek ma taki zapas wszystkiego teraz (poza mocą :D) , że sytuacja jest dużo prostsza do ustabilizowania, muszę spróbować z napięciem CPU zamiast się kopać z napięciami SoC

Swoją drogą okazuje się, że zabranie ~40W mocy (TDP z 105W do 65W, PPT z 142 do 88) zabiło około10% punktów w Cinebench 20 multicore (ciągle wykręca wyniki w okolicach 5600pkt default kręcił około 6100) i 0% single core ;)


Ktoś z prawdziwą grafiką mógłby sprawdzić jak ECO mode wychodzi w grach, bo moje GTX 970 nie pozwala tutaj na miarodajne testy ;)

Edytowane przez Alyjen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Alyjen napisał:

@aetern a to jest coś co widziałem w googlach, że od wersji 2004 był wysyp 

Wali Ci te błędy w idle? Czy tylko jak dociśniesz? Jak ja źle to ustawię to TM5 generuje błędy, jak dobrze to TM5 nie, ale i tak zdarzają się pojedyncze przy grzałkach typu OCCT czy Prime95, real life, po tygodniu grania było zero błędów. 

Teoria poniżej ale w praktyce to u mnie najbardziej stabilizuje sytuacje użycie wyższych LLC dla VSOC, poszukaj tego ustawienia vddcr soc load line calibration i daj maks lub maks -1. Druga rzecz, która mega poprawia stabilność to ustawienie w CPU ECO mode.  Tak jakby coś jeszcze z automatycznym doborem napięć, LLC dla proca, albo mocą lub o zgrozo temperaturą było źle. Jak dam ECO to 1900MHz mogę katować Prime95 do spółki z jakimś obliczaniem na grafice i 0 WHEA. 

Teraz teoria, która mówi tak: ładowanie więcej VSOC też się nie sprawdza, zasadniczo powinno być tak (z praktyką na aktualnych B|IOSach to ma jeszcze mało wspólnego). 

VDDP - najniżej u mnie 0,9V jest tak samo ok jak defaultowe 1,0V, poniżej 0,9V płyta robi halt i zaprasza do biosu w celu korekty ustawień xD

VDDG, wyżej od VDDP: ale tutaj masz dwa napięcia i tak IOD wyżej, CCD niżej, mogą być tak samo, ale CCD wystarczy 0,94 np. a IOD 1,05 

VSOC na końcu, też teoria mówi, że powinien być przynajmniej 0,04 V wyżej niż inne napięcia. 

Ponoć skoki co 0,04V lub 0,08V sprawdzają się lepiej niż o 0,05V, 

 

 

Bardzo dziękuję za pomoc, będę to w wolnym czasie sprawdzał. Teraz to mi przykro, że zrobiłem ten update Windowsa, na 1909 wszystko hulało, żadnych WHEA. Zachciało się 20H2 niepotrzebnie i teraz problemy :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, aetern napisał:

Bardzo dziękuję za pomoc, będę to w wolnym czasie sprawdzał. Teraz to mi przykro, że zrobiłem ten update Windowsa, na 1909 wszystko hulało, żadnych WHEA. Zachciało się 20H2 niepotrzebnie i teraz problemy :(

W ostateczności możesz sobie zrobić obraz ze wcześniejszą wersją i postawić w kwadrans, nawet na jakimś innym dysku i mając dwa potwierdzisz ostatecznie przyczynę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Alyjen napisał:

W ostateczności możesz sobie zrobić obraz ze wcześniejszą wersją i postawić w kwadrans, nawet na jakimś innym dysku i mając dwa potwierdzisz ostatecznie przyczynę ;)

Niestety mam jeden dysk, a folder windows.old już niepotrzebnie usunąłem. Teraz przede mną walka o przywrócenie normalności, tj. stabilności :D

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, novi napisał:

To na pewno to! 

A tak serio, nie ma możliwości, żeby cisnąć takie testy bez bledu a w grach notowało whea... Tu widzę cała listę whea, u mnie to 1 blad sie pojawiał i to nie zawsze. Na razie od 3 dni mam podbite napiecie i jeszcze whea nie zobaczyłem. 

To samo było z i7 8700k i ryzenem 3600.
Albo degradujesz sprzęt albo nie wiesz co to stabilne OC ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, S1lverhand napisał:

To samo było z i7 8700k i ryzenem 3600.
Albo degradujesz sprzęt albo nie wiesz co to stabilne OC ;)

Niesamowite, że miałem wszystko na Auto i śmigało 3800MHz z ciasnymi timingami na Windowsie 1909 czy tam 1903, a teraz 20H2 crashuje nawet na XMP, nie aktualizujcie tego systemu, jakbym miał możliwość to bym cofnął czas XD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Alyjen napisał:

@aetern a to jest coś co widziałem w googlach, że od wersji 2004 był wysyp 

Wali Ci te błędy w idle? Czy tylko jak dociśniesz? Jak ja źle to ustawię to TM5 generuje błędy, jak dobrze to TM5 nie, ale i tak zdarzają się pojedyncze przy grzałkach typu OCCT czy Prime95, real life, po tygodniu grania było zero błędów. 

Teoria poniżej ale w praktyce to u mnie najbardziej stabilizuje sytuacje użycie wyższych LLC dla VSOC, poszukaj tego ustawienia vddcr soc load line calibration i daj maks lub maks -1. Druga rzecz, która mega poprawia stabilność to ustawienie w CPU ECO mode.  Tak jakby coś jeszcze z automatycznym doborem napięć, LLC dla proca, albo mocą lub o zgrozo temperaturą było źle. Jak dam ECO to 1900MHz mogę katować Prime95 do spółki z jakimś obliczaniem na grafice i 0 WHEA. 

Teraz teoria, która mówi tak: ładowanie więcej VSOC też się nie sprawdza, zasadniczo powinno być tak (z praktyką na aktualnych B|IOSach to ma jeszcze mało wspólnego). 

VDDP - najniżej u mnie 0,9V jest tak samo ok jak defaultowe 1,0V, poniżej 0,9V płyta robi halt i zaprasza do biosu w celu korekty ustawień xD

VDDG, wyżej od VDDP: ale tutaj masz dwa napięcia i tak IOD wyżej, CCD niżej, mogą być tak samo, ale CCD wystarczy 0,94 np. a IOD 1,05 

VSOC na końcu, też teoria mówi, że powinien być przynajmniej 0,04 V wyżej niż inne napięcia. 

Ponoć skoki co 0,04V lub 0,08V sprawdzają się lepiej niż o 0,05V, 

 

 

Vcore SOC Loadline Calibration u mnie ma stopnie: Extreme, Turbo, High, Medium, Low, Standard, Normal i Auto. Dałem na Turbo (czyli max -1), ustawiłem eco mode dla cpu i błędami sypie jak sypał. Masz jakieś pomysły, czego jeszcze próbować? :’(

VDDP, VDDG gdzie znajdę? VDDG totalnie nigdzie nie ma ?

Edytowane przez aetern

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro lub w piątek wjedzie mobo pod 5900x chciałbym zmienić ram na 32gb wybor padł na gskill neo pytanie co da lepszą wydajność i co jest łatwiejsze do wysterowania 2x16 dual rank czy 4x8 single rank ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie 2x16 dual rank G.Skill Neo 3600Hz 16-19-19-19 Hynix jest szybsze od 4x8 single rank G.Skill Rip 3600 16-16-16-16 Samsung. Te drugie niby lepsze w OC, ale osiągów im za dużo nie przybywa ani po zaciesnianiu ani po taktowaniu. A te pierwsze chodzą spokojnie na 3800 na 16-16-19-22 wg kalkulatora usmusa.

Edytowane przez msky7300
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, więc siedziałem nad tym trochę, żadne zwiększanie napięć nie dawało stabilności, w końcu wgrałem timingi, które proponował mi do 3800MHz @KamileN7 i które na tym 3800 zawsze bez WHEA działały, ale zamiast 3800 dałem 3200MHz:

D7luv1k.png

Potem puściłem TM5 1usmus:

uliho0M.png

Bez błędów po 55min, tak samo nie ma WHEA w podglądzie zdarzeń. Czy teraz w takim razie próbować po prostu zacieśniać timingi jeszcze bardziej, czy szukać złotego środka między tym 3200 a działającym przed update 3800, jak myślicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, aetern napisał:

Dobra, więc siedziałem nad tym trochę, żadne zwiększanie napięć nie dawało stabilności, w końcu wgrałem timingi, które proponował mi do 3800MHz @KamileN7 i które na tym 3800 zawsze bez WHEA działały, ale zamiast 3800 dałem 3200MHz:

....

Bez błędów po 55min, tak samo nie ma WHEA w podglądzie zdarzeń. Czy teraz w takim razie próbować po prostu zacieśniać timingi jeszcze bardziej, czy szukać złotego środka między tym 3200 a działającym przed update 3800, jak myślicie?

3200MHz musi działać i w 99% przypadków rozwiązuje problemy, aczkolwiek u większości osób na nowszych biosach dało się ogarnąć 3600 lub 3800 z jako taką stabilnością. Gdyby u mnie waliło błędami jak leci niezależnie od ustawień to też bym pewnie zrzucił do 3200MHz i czekał na BIOS, ewentualnie opchnął te hiper ramy i kupił 32GB jakiś 3200 CL16 i zapomniał o sprawie ;) Przy dobrych timingach różnica między 3800 a 3200 będzie w grach pomijalnie mała, chyba że grasz w benchmarki ;)
Kilka stron wcześniej kolega @KamileN7 wrzucał bardzo ostre timingi dla 3200C12 ;) ale nie wiem czy Twoje ramy to ogarną. 

Nie wiem jak dokładnie BIOS gigabyte wygląda ale u mnie ustawienia napięć VDDG i VDDP są bezpośrednio przy VSOC i ramach i innych, w głównej sekcji biosu gdzie się napięcia ustawia, ale Asus ma sporo ustawień w 2 miejscach z jakiegoś powodu. 

U Ciebie są chyba wyciągnięte do sesji AMD Overclocking (nie wiem czy to Twój BIOS dokładnie) 
GIGABYTE AMD X570 Ryzen Overclocking Guide | TweakTown

Edytowane przez Alyjen
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Alyjen bardzo dziękuję za pomoc. Tutaj opiszę więc dalszą część mojej walki.

Nastawy miałem takie, jak ostatnio:

D7luv1k.png

Zachowując te timingi zgodnie z tym co poleciłeś zmieniłem napięcia i taktowanie z 3200MHz na 3600MHz:

cttC0oH.jpg

Niestety sypało błędami WHEA po staremu, więc spróbowałem wtedy CPU wrzucić w ECO i podbić jeszcze VSOC z 1.1 na 1.2V:

plpmRp6.jpg

To niestety również nic nie dało, WHEA w podglądzie hurtowo nawet w pulpicie podczas bezczynności.

Jestem zdesperowany, co jeszcze mogę zrobić? BARDZO dziękuję za pomoc ❤️

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może spróbuj wrzucić ProcODT od ZEN2 zamiast zen1 coś (28 / 40) napięcie vddp wrzuć o 50mv wyższe lub niższe od VDDG przynajmniej u mnie powoduje to problemy gdy oba są takie same, daj vddg 0.900 a vddp 1.000v

Jakie napięcie soc masz zupełnie na auto gdy wszystko jest na stock które ustawia płyta :> 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

albo wróć do ostatniego BIOSU, który nie ma beta w nazwie, na forach Gigabyte piszą, że wszystkie AGESA 1.1.0.0. patch C bety są zrypane ;)

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...