Skocz do zawartości
Phoenix.

AMD RYZEN OC RAM

Rekomendowane odpowiedzi

30 minut temu, malezlo22 napisał:

1p8 od poczatku mam na plycie odblokowane co do oc czegokolwiek raczej nie odczulem zadnej rożnicy jedyne co znalazlem to wartosc nie moze przekroczyc 1.8 , powinna byc wartosc sztywna 

Oj tam oj tam.

Muszę przetestować czy się nie przyda  przy OC pamięci  4*8 GB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.02.2021 o 18:31, Art385 napisał:

 

Watpie ale probuj :) VDDP masz nisko nawet

Edytowane przez malezlo22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 2.02.2021 o 20:01, malezlo22 napisał:

trochę lepiej ale sądzę że jeszcze zejdę trochę może jakieś napięcie musze zmienić ? 

 

iFATk2Kh.png

co do wydajności w grach mogę zrobić szczegółowe testy jeśli chcecie ale nie dziś :) 

Siema też, się bawiłem pare dni temu na podobnej zasadzie co ty.

4400cl16, FCLK2000, ale nie mam takich wyników jak ty najmniej 62ns ale read write copy jak na 4000cl16

1. Bios -> AMD CBS settings -> XFR -> UCLK DIV1 MODE:  "UCLK==MCLK" Spróbuj to ustawić będziesz 1:1 mclk i uclk u mnie nie działa jest zbugowane

2) 

Vsoc= 1.15V ja tyle potrzebuje żeby mieć 0 whea na 2000fclk
Cldo Vddp= 1.15V według specyfikacji amd nie powinno przekraczać 1.05V - Testowałem to 5 godzin wczoraj nic nie daje czy jest 0.8v czy 1.05V na stabilność fclk (whea) Leci na auto 1.0V 
Vddg ccd= 1.15V masakra Vddg ccd jest od corów nic nie daje w oc ramu i fclk tylko zwiększa temperature procka w zupełności wystarczy CCD=0.9V ustaw sobie uncore oc-enable w biosie, żeby rozdzielić CCD i IOD
Vddg iod= 1.15V -Trochę dużo max według specyfikacji jest 1.1V mam nadzieję, że nie masz do tego jakiegoś chorego LLC bo parę dni i masz po socu - ja u siebie ustawiam o 0.1V mniej niż Vsoc. Iod nie może przekroczyć Vsoc jest jego pochodną optymalne ustawienia to -0.05V od Vsoc

Fclk1900 mi działa na (0 whea):

vsoc 1.0v
vddg iod 0.925v
clod vddp 0.9v

zcAJlXt.png

^ 3 błędy w TM5 po 10min albo się grzeją albo za niskie napięcie bo tylko 1.55V 

image.png

Edytowane przez gaav

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo cep nie ogarnia FCLK 2000 :E jak tobie tm5 wywala błędy od samego ramu to co dopiero musi walić od komunikacji cepa z ramem, OCCT avx2 puść ciekawe ile błędów wywali

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Send1N napisał:

Albo cep nie ogarnia FCLK 2000 :E jak tobie tm5 wywala błędy od samego ramu to co dopiero musi walić od komunikacji cepa z ramem, OCCT avx2 puść ciekawe ile błędów wywali

Niee fclk 2000 ogarnia bez whea to od cl15/15/15/15 dla beki sobie wrzucilem tak niskie 4400CL16 też idą ale po 10min mam błędy w tm5. Na tym jadę od miesiąca w aida64/ grach/ windowsie 0 whea. Whea dopiero się w prime95 pojawiają.

image.png.63cd4311a61b7ebaf1d89d159a260bce.png

Edytowane przez gaav

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jakiś dobry egzemplarz jak leci synchronicznie 4000 bo z tego co wiem to potencjał oc był ten sam co na ZEN2 jeszcze niedawno :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Send1N napisał:

To jakiś dobry egzemplarz jak leci synchronicznie 4000 bo z tego co wiem to potencjał oc był ten sam co na ZEN2 jeszcze niedawno :E 

Kumplowi na b550 aorus elite też leci 4000fclk ale ma dużo whea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, gaav napisał:

Siema też, się bawiłem pare dni temu na podobnej zasadzie co ty.

4400cl16, FCLK2000, ale nie mam takich wyników jak ty najmniej 62ns ale read write copy jak na 4000cl16

1. Bios -> AMD CBS settings -> XFR -> UCLK DIV1 MODE:  "UCLK==MCLK" Spróbuj to ustawić będziesz 1:1 mclk i uclk u mnie nie działa jest zbugowane

2) 

Vsoc= 1.15V ja tyle potrzebuje żeby mieć 0 whea na 2000fclk
Cldo Vddp= 1.15V według specyfikacji amd nie powinno przekraczać 1.05V - Testowałem to 5 godzin wczoraj nic nie daje czy jest 0.8v czy 1.05V na stabilność fclk (whea) Leci na auto 1.0V 
Vddg ccd= 1.15V masakra Vddg ccd jest od corów nic nie daje w oc ramu i fclk tylko zwiększa temperature procka w zupełności wystarczy CCD=0.9V ustaw sobie uncore oc-enable w biosie, żeby rozdzielić CCD i IOD
Vddg iod= 1.15V -Trochę dużo max według specyfikacji jest 1.1V mam nadzieję, że nie masz do tego jakiegoś chorego LLC bo parę dni i masz po socu - ja u siebie ustawiam o 0.1V mniej niż Vsoc. Iod nie może przekroczyć Vsoc jest jego pochodną optymalne ustawienia to -0.05V od Vsoc

Fclk1900 mi działa na (0 whea):

vsoc 1.0v
vddg iod 0.925v
clod vddp 0.9v

zcAJlXt.png

^ 3 błędy w TM5 po 10min albo się grzeją albo za niskie napięcie bo tylko 1.55V 

image.png

Siemka dzieki za szczególowy opis spróbuje ustawic napiecia tak jak napisałeś ale z tego co kojaze to vsoc mam na auto 1.1 vddg i vddp ustawione mam na 0.850 ale nie robi zadnej roznicy czy to zmienie nawet na 1.050 ale w 3700x tylko tak moglem ustabilizować ram , 5900x moj nie chce jak to podbijam wczoraj bawilem sie omami udalo mi sie uruchomić 4666 cl 16.15.15.21 t1 1.58 v  ale po ustawienu omow na 20 wzrost mam na odczycie i zapisie latency zostaje bez zmian , szukam w necie ale malo jest na tem temat artykułów

 

A jakie.masz kości ?

Edytowane przez malezlo22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, gaav napisał:

Kumplowi na b550 aorus elite też leci 4000fclk ale ma dużo whea.

Mam na myśli tylko stabilne nastawy, z whea to żadne OC :E;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.02.2021 o 21:42, gaav napisał:

Siema też, się bawiłem pare dni temu na podobnej zasadzie co ty.

4400cl16, FCLK2000, ale nie mam takich wyników jak ty najmniej 62ns ale read write copy jak na 4000cl16

1. Bios -> AMD CBS settings -> XFR -> UCLK DIV1 MODE:  "UCLK==MCLK" Spróbuj to ustawić będziesz 1:1 mclk i uclk u mnie nie działa jest zbugowane

2) 

Vsoc= 1.15V ja tyle potrzebuje żeby mieć 0 whea na 2000fclk
Cldo Vddp= 1.15V według specyfikacji amd nie powinno przekraczać 1.05V - Testowałem to 5 godzin wczoraj nic nie daje czy jest 0.8v czy 1.05V na stabilność fclk (whea) Leci na auto 1.0V 
Vddg ccd= 1.15V masakra Vddg ccd jest od corów nic nie daje w oc ramu i fclk tylko zwiększa temperature procka w zupełności wystarczy CCD=0.9V ustaw sobie uncore oc-enable w biosie, żeby rozdzielić CCD i IOD
Vddg iod= 1.15V -Trochę dużo max według specyfikacji jest 1.1V mam nadzieję, że nie masz do tego jakiegoś chorego LLC bo parę dni i masz po socu - ja u siebie ustawiam o 0.1V mniej niż Vsoc. Iod nie może przekroczyć Vsoc jest jego pochodną optymalne ustawienia to -0.05V od Vsoc

Fclk1900 mi działa na (0 whea):

vsoc 1.0v
vddg iod 0.925v
clod vddp 0.9v

 

^ 3 błędy w TM5 po 10min albo się grzeją albo za niskie napięcie bo tylko 1.55V 

image.png

Nie mam ochoty szukać stabilności sub-timingów  więc dałem na auto na chwile TM5 leci 37 min  bez błędów na takich ustawieniach. Podbiłem napięcie na  pamięciach z 1.49V  na 1.5V bo wywaliło błędy

PocODT na auto mobo ustawiało na 48 omów lepsze chyba jest 36.9?

I te pozostałe ustawienia z omami  lepiej byłoby wszystkie ustawić na 20 omów dla wydajności? Bo na auto jest tak jak na screenie.  Na 1.49v ( ram ) miałem te cztery  wartości z omami na 20 ale wywaliło błędy

Ewentualnie które timingi zacisnąć dla lepszej wydajności pewnie  tRAS / tRC i tFAW ?  Resztę można odpuścić? Chodzi mi o to by w miarę szybko znaleźć stabilne nastawy i w miarę wydajne :E 

Dodam , że tu jest 4*8GB TM5 leci 6 cykli 40 min i kur* zamknąłem przez przypadek ?

 

edit

Napięcia mogą być? Tak ustawia teraz mobo na auto 

 

Screen Shot 02-11-21 at 03.32 PM.PNG

Edytowane przez Roberto78

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napięcia masz ok, CCD możesz zejść do 0.9 / 0.95 a w razie niestabilności spróbować podbić napięcie kontrolera (vddg IOD) do 1.050. ProcODT nie ważne ile dasz zapewne będzie tak samo czyli 0 roznicy :D ważne żeby nie dawać powyżej 60, TFAW masz strasznie luzno powinno pójść w okolicy 16/20/24 tras możesz sprawdzić 28-30-32 trc 42/45, SCL też masz luzno u mnie jest przy 1.49v stabilne na 2 oba ale lepiej zacznij od 4 i najwyżej zejdziesz na 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Send1N napisał:

Napięcia masz ok, CCD możesz zejść do 0.9 / 0.95 a w razie niestabilności spróbować podbić napięcie kontrolera (vddg IOD) do 1.050. ProcODT nie ważne ile dasz zapewne będzie tak samo czyli 0 roznicy :D ważne żeby nie dawać powyżej 60, TFAW masz strasznie luzno powinno pójść w okolicy 16/20/24 tras możesz sprawdzić 28-30-32 trc 42/45, SCL też masz luzno u mnie jest przy 1.49v stabilne na 2 oba ale lepiej zacznij od 4 i najwyżej zejdziesz na 3.

Przeszło bez błędów TM5 10 cykli  na ustawieniach tRAS 28   tRC 42  tFAW  26  oba SCL na 4  napięcia na sztywno CLDO 0.9V   CCD 0.9V   IOD 1V   memki 1.5V

Próbowałem tFAW na 20 ale nawet MT nie musiałem odpalać bo monitor  gasł :E  co parę sekund na chwilę  a w Hwinfo sypało WEHA.
 

Na razie tak zostaje  jest podstawa do dalszej zabawy.  A i  memki nie grzeją się jakoś specjalnie. 

Najcieplejsza kość przy 1.5V  52°C  według HW .  Na X570 A PRO @ 3600 1.45V było chyba z 56°C ale TM przechodziło

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A TFAW 24 :> 

52c to w TM5 ? :E bo jak tak to ty w grach masz z 60 w takim razie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To przetestuje przy kolejnej okazji ?

Dawno nie grałem ale na 3600 1.45V nie było problemu na starym mobo :]

Z ciekawości odpaliłem Wieśka  jakieś  10 minut w grze tak to wygląda temperatura nie rośnie zbytnio. Chłodnice mam na topie wentylator jakieś 2 cm nad slotami ramu . Grafiki nie mam  zbyt potężnej 1660Ti  obudowa dość przewiewna chyba :E  wentyl z tyłu , dwa z przodu i trzy na chłodnicy

OSD miałem jeszcze ustawione na 2 kości ramu  za dużo przestawiania żeby było czytelnie...

21ccac496787ab1a.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

Że tak z innej beczki zapytam jaka jest według was najleprza płyta pod ryśka ? Parametry , możliwości i oc ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Roberto78

To u mnie przy 1.5v w TM5 potrafi być 38-42c zależy od temp w pomieszczeniu a w grach 47-50 jak gpu je podgrzeje dobrze, tylko że ja nie mam czujnika na patriotach od temp i robiłem pomiary pirometrem na moduły z obu stron ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba masz  nawiew na pamięci bo ja na pulpicie mam ~32  °C

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 11.02.2021 o 16:01, Roberto78 napisał:

Nie mam ochoty szukać stabilności sub-timingów  więc dałem na auto na chwile TM5 leci 37 min  bez błędów na takich ustawieniach. Podbiłem napięcie na  pamięciach z 1.49V  na 1.5V bo wywaliło błędy

PocODT na auto mobo ustawiało na 48 omów lepsze chyba jest 36.9?

I te pozostałe ustawienia z omami  lepiej byłoby wszystkie ustawić na 20 omów dla wydajności? Bo na auto jest tak jak na screenie.  Na 1.49v ( ram ) miałem te cztery  wartości z omami na 20 ale wywaliło błędy

Ewentualnie które timingi zacisnąć dla lepszej wydajności pewnie  tRAS / tRC i tFAW ?  Resztę można odpuścić? Chodzi mi o to by w miarę szybko znaleźć stabilne nastawy i w miarę wydajne :E 

Dodam , że tu jest 4*8GB TM5 leci 6 cykli 40 min i kur* zamknąłem przez przypadek ?

 

edit

Napięcia mogą być? Tak ustawia teraz mobo na auto 

 

Screen Shot 02-11-21 at 03.32 PM.PNG

tFaw, tWR, tRFC, tRTP <- najwięcej robią

tFaw= 4x tRRDS, tRRDL>>tRRDS o 1-2

Napięcia są spoko.

 

 

Edytowane przez gaav

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, Roberto78 napisał:

Chyba masz  nawiew na pamięci bo ja na pulpicie mam ~32  °C

Mam chłodzenie w szufladzie :E bez nawiewu jadę ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie kontrole. Czy komuś kto miał problemy z IF 1900 cokolwiek poprawił stabilny BIOS w wersji 1.2.0.0.? Przy czym nie takie problemy, że był zgon i w ogóle 1900 nie wstawało, a wstawało np. 1933 ale z WHEA. tylko takie, że niby chodzi ale WHEA sypie. 


Mocno się zastanawiam czy szarpać się z 1900/3800 i szukać stabilnych ustawień, czy trzymać się wyżyłowanego 1866/3733 przy CL14 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Walka o 1-2 może 3fpsy więcej w grach. 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Alyjen napisał:

Mocno się zastanawiam czy szarpać się z 1900/3800 i szukać stabilnych ustawień, czy trzymać się wyżyłowanego 1866/3733 przy CL14 

Nie ma zadnego sensu, w dodatku cpu zjadal mi ciut wiecej vcore, roznica marginalna. Tych nastaw jeszcze dlugo nic nie przebije bo nawet jak komus ruszy 4000Mhz to z marnymi timingami.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Phoenixsuple napisał:

Nie ma zadnego sensu, w dodatku cpu zjadal mi ciut wiecej vcore, roznica marginalna. Tych nastaw jeszcze dlugo nic nie przebije bo nawet jak komus ruszy 4000Mhz to z marnymi timingami.

4000CL16 to z 3733CL14 powalczyć może conajwyżej trochę mniejszym napięciem ale fakt, trochę bez sensu. Zwłaszcza, że aktualnie chodzi mi to na 1.48V

8 minut temu, kibolkks napisał:

Walka o 1-2 może 3fpsy więcej w grach. 

trochę tak, choć jak 0.1% low masz stabilne 80 w miejscu gdzie wcześniej były dropy do 40 to już widać 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Alyjen napisał:

Pytanie kontrole. Czy komuś kto miał problemy z IF 1900 cokolwiek poprawił stabilny BIOS w wersji 1.2.0.0.? Przy czym nie takie problemy, że był zgon i w ogóle 1900 nie wstawało, a wstawało np. 1933 ale z WHEA. tylko takie, że niby chodzi ale WHEA sypie. 

 

Mi jeszcze przy ZEN2 (3700x) if 1900/ram 3800 potrafi normalnie odpalić PC i nawet pamięci jak dobrze pogrzebałem to przeszły 10 cykli TM5, myslę sobie jest git odpalam pierwsza lepszą grę i po 10 sekundach resecik, po resecie wracam, 3 błędy whea przed odcięciem :E powiem tak jak CPU się skończył to nic nie zrobisz ale jak przy ZEN3 był problem z samymi biosami to wtedy owszem nowy bios może pomóc.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Send1N napisał:

Mi jeszcze przy ZEN2 (3700x) if 1900/ram 3800 potrafi normalnie odpalić PC i nawet pamięci jak dobrze pogrzebałem to przeszły 10 cykli TM5, myslę sobie jest git odpalam pierwsza lepszą grę i po 10 sekundach resecik, po resecie wracam, 3 błędy whea przed odcięciem :E powiem tak jak CPU się skończył to nic nie zrobisz ale jak przy ZEN3 był problem z samymi biosami to wtedy owszem nowy bios może pomóc.

A to TM5 to odpalasz na profilu anta777 powiedzmy wersji extreme albo na ollie? Czy dalej pałujecie na 1usumus v3 którym da się w miarę szybko sprawdzić czy się timingi w miarę zgadzają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...